Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Είσαι μεσήλικας όταν έχεις συναντήσει τόσο πολύ κόσμο ώστε κάθε άνθρωπος που γνωρίζεις σου θυμίζει κάποιον άλλο.
Κυριακή, 5 Μαΐου

χωρίζουν οι γονείς μου

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #125794 από johngate13 στις 08 Μαρτίου 2014, 12:04πμ

johngate13

Εικονίδιο
μέλος από: 18/1/2012
μηνύματα: 64 αποδεκτές 0
Σήμερα οι γονείς μου μας ανακοίνωσαν ότι θα χωρίσουν τώρα θα αναγκαστούμε να μείνουμε με τη μάνα μας και να πάμε σε άλλη πόλη γιατί ο μπαμπάς μας θέλει να φύγει από την Ελλάδα και θα πουλήσει το σπίτι μας.Το πρόβλημα είναι ότι ο αδερφός μου το πήρε κατάκαρδα και κλέη είναι μόλις 13 και είναι δεμένος πολύ με το μπαμπά μας αλλά δεν ξέρω τι να κάνω για να σταματήσει να κλέη.Mπορείτε να μου πείτε τι να κάνω για να σταματήσει να κλέη?
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #125798 από lenaki19 στις 08 Μαρτίου 2014, 1:32πμ

lenaki19

Εικονίδιο
μέλος από: 5/6/2013
μηνύματα: 255 αποδεκτές 0
εσυ δε μπορεις να κανεις και πολλα εκτος το να του συμπαρασταθεις. κανονικα οι γονεις σου πρεπει να τον πιασουν και να του μιλησουν εξηγοντας πως εχει η κατασταση και καθυσηχαζοντας τον.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #125802 από pi8hkos97 στις 08 Μαρτίου 2014, 12:25μμ

pi8hkos97

Εικονίδιο
μέλος από: 14/1/2014
μηνύματα: 507 αποδεκτές 0
Φίλε κοίτα να δεις πώς έχει το πράγμα. Καταρχήν δεν μας είπες ηλικία αλλά τέσπα.. Από τι στιγμή που ο πατέρας σου επιλέγει να φύγει εκτός ελλάδας και ευθύνεται αυτός για το χωρισμό ίσως έχετε το δικαίωμα να κρατήσετε εσείς το σπίτι ώστε να μη χρειαστεί να αλλάξετε πόλη. Ρώτα τη μητέρα σου να ρωτήσει το δικηγόρο της για το τί μπορεί να γίνει αλλά άμεσα ΠΡΙΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ. Αυτό το λέω διότι εσύ ίσως επειδή είσαι μεγαλύτερος το πάρεις πιο ψύχραιμα που αλλάζεις πόλη ο αδερφός σου όμως θα χάσει όλους τους φίλους του, θα αλλάξει συνήθειες, το σχολείο του κ.λ.π. και δεν είναι σωστό. Επίσης όσον αφορά την αδυναμία που έχει στον πατέρα του μίλησέ του μαζί με τη μάνα σας να του εξηγήσετε ότι δεν σημαίνει ότι επειδή φεύγει δεν τον αγαπάει. Όμως και ο πατέρας σας αν τον ενδιαφέρει το καλό σας και ιδιαίτερα του μικρού θα δεχτεί πιο εύκολα να σας παραχωρήσει το σπίτι.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #125815 από johngate13 στις 09 Μαρτίου 2014, 7:09μμ

johngate13

Εικονίδιο
μέλος από: 18/1/2012
μηνύματα: 64 αποδεκτές 0
pi8hkos97
Δεν ευθύνεται ο μπαμπάς μας για το χωρισμό και οι 2 το αποφάσισαν ότι θα χωρίσουν και δεν ξέρουμε το λόγο.Δεν μας λένε τίποτα. όσο για το σπίτι και η μάνα μας συμφώνησε στο να πουληθεί το σπίτι γιατί εμείς θα πάμε να μείνουμε στο πατρικό της στης Σέρρες.όσον αφορά το πρόβλημα με τον αδερφό δεν τον ενοχλεί το ότι θα μετακομίσουμε αλλά το ότι δεν θα βλέπει το μπαμπά μας κι εκτός από αυτό έχει 1 μέρα να έρθει στο σπίτι είναι στο σπίτι τον γονιών του και η μάνα μας πήγε στο πατρικό τις για να το καθαρίσει από την παρασκευή που μας είπε ότι χωρίζουν και είμαστε μόνοι μας στο σπίτι κι εγώ φροντίζω τον αδερφό μου. Αλλά κι εκτός από όλα αυτά από χθες θέλει να είναι όλοι μέρα μαζί μου μου έχει γίνει κολλιτσίδα ακόμη και να κοιμάται μαζί μου θέλει τα βράδια έχει φτάσει σε σημείο να μου σπάει τα νεύρα ώρες ώρες
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #125817 από pi8hkos97 στις 09 Μαρτίου 2014, 7:40μμ

pi8hkos97

Εικονίδιο
μέλος από: 14/1/2014
μηνύματα: 507 αποδεκτές 0
Σε καταλαβαίνω όμως είναι αναγκαίο να του εξηγήσεις πώς έχει η κατάσταση και ότι τα παιδιαρίσματα δεν θα τον βοηθήσουν. Εξήγησέ του ότι ο πατέρας σας θα είναι πολύ καλύτερα, το ίδιο και η μητέρα σας μετά το χωρισμό. Επίσης εξήγησέ του ότι όσο ναναι ο πατέρας σας θα έρχετε συχνά να τον βλέπει, μπορείτε και να μιλάτε και μέσω skype όποτε θέλετε, ακόμα και κάθε μέρα και δεν θα υπάρχει πρόβλημα να χαθούν. Αν το καταλάβει αυτό έχει γίνει ένα μεγάλο βήμα.
Απλά δώσε του μικρού να καταλάβει ότι το να κάνει σαν παιδάκι δεν θα βοηθήσει την κατάσταση.
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login