Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Πάντα βάζουμε πλούσιο δικηγόρο αλλά ποτέ δεν αγοράζουμε από πλούσιο έμπορο.
Πέμπτη, 25 Απριλίου

Αλκοολ και εφηβεια

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #126248 από Panos98 στις 02 Απριλίου 2014, 7:50μμ

Panos98

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 11/9/2013
μηνύματα: 115 αποδεκτές 0
Καλησπερα, ειμαι 15 χρονων και θελω να ρωτησω αν το αλκοολ σε μετριες ποσοτητες παντα ειναι επιβλαβες για την υγεια;; πχ αν πινεις 1-2 μπυρες την εβδομαδα πειραζει;; Γιατι παντα το αλκοολ σε μετρεις ποσοτητες κανει καλο μερικες φορες στην υγεια. Επισης αθλουμαι κιολας οποτε δεν θα ειναι καπως πιο ευκολο να διωξω το αλκοολ απο το σωμα μου;; Π.χ. μετα απο μια βραδυα πολυ αλκοολ δηλαδη αμα πας σε κανα παρτυ και πιεις πολυ τι μπορεις να κανεις μετα για να ξαναφερεις σε φορμα τον εαυτο σου και γενικα την υγεια σου;;
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #126249 από pi8hkos97 στις 02 Απριλίου 2014, 8:27μμ

pi8hkos97

Εικονίδιο
μέλος από: 14/1/2014
μηνύματα: 507 αποδεκτές 0
Καταρχάς τώρα που είσαι στην ανάπτυξη δεν πρέπει κανονικά να πίνεις καθόλου. Τώρα όσον αφορά τις μπύρες εγώ είμαι 17 και πίνω το πολύ μία το μήνα ή άμα τύχει κάνα ποτηράκι κρασί (και δεν είμαι κάνας συντηρητικός και υπερβολικός απλά δεν το ρισκάρω για τίποτα). Όσον αφορά τώρα το μπαράκι αν θες να πιεις κάνα ποτό ΜΟΝΟ ενα σφηνάκι και τίποτα περισσότερο, και αυτό με προσοχή μη σερβίρουν μπόμπες.
Στην τελική τί ανάγκη έχεις το αλκόολ; η παρέα μετράει.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #126251 από aglina στις 02 Απριλίου 2014, 9:28μμ

aglina

Εικονίδιο
μέλος από: 7/12/2012
μηνύματα: 667 αποδεκτές 0
Γεια σου!
Το αλκοολ κατω απο τα 18 ειναι απαγορευκο κ σε πολυ μικρες ποσοτιτες. Ο λογος ειναι οτι καταστρεφει νευρικα κυτταρα κ τα νευρικα κυτταρα δεν ξανα δημιουργουνται. Για πιο αναλιτικα κοιτα το βιβλιο της α λυκιου στη βιολογια το νευρικο συστιμα ή στην γ γυμνασιου (δεν θυμαμαι σε πιο μαθημα) μηλαει για τις εξαρτισιογονες ουσιες (ναρκοτικα αλκοολ..).
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #126253 από Panos98 στις 02 Απριλίου 2014, 9:47μμ

Panos98

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 11/9/2013
μηνύματα: 115 αποδεκτές 0
Αυτο λογικα το λεει για τις μεγαλες ποσοτητες και ενταξει ειναι λογικο να καταστρεφει τα νευρικα κυτταρα, για τα ναρκωτικα δεν με ενδιαφερουν ετσι κ αλλιως :P πιθηκε, οσο για τα σφηνακια, σε επηρεαζουν πιο πολυ επειδη τα πινεις και κατευθειαν κιολας και σε πιανει πιο ευκολα ενω το ποτο θα εχει και λιγα παγακια και κανα χυμο η αναψυκτικο ξερω εγω. Αλλα παντα μιλαω για λιγες εως μετριες ποσοτητες δεν λεω να γινω αλκοολικος. Επισης με την παρεα οταν βγαινεις και πας σε κανα μπαρ ποτο θα πιειες, δεν θα πιις χυμο :P Οσο για τα αλλα γνωριζει κανεις, τα 2 τελευταια ερωτηματα;;
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #126254 από pi8hkos97 στις 02 Απριλίου 2014, 9:59μμ

pi8hkos97

Εικονίδιο
μέλος από: 14/1/2014
μηνύματα: 507 αποδεκτές 0
Λοιπόν όσον αφορά τα τελευταία ερωτήματα το καλύτερο για να επαναφέρεις την υγεία σου και τον εαυτό σου είναι να μην πιεις. ΤΟ δεύτερο καλύτερο είναι την άλλη μέρα άμα είσαι πίτα να πιεις 1-2 φραπέδες να συνέλθεις. Τώρα αν θες τόσο πολύ να πιεις πιες μια στο τόσο αλλά μην το παρακάνεις γιατί είσαι στην ανάπτυξη και θα σου προκαλέσει ενδεχομένος βλάβες.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #126409 από allifasi στις 14 Απριλίου 2014, 2:53πμ

allifasi

Εικονίδιο
μέλος από: 14/4/2014
μηνύματα: 9 αποδεκτές 0
χωρις να θελω να γινω κακος ουτε καν τζιβατος αλλα δεν υπαρχει λογος να πινεις αλκοολ εχω πολλουσ φιλουσ οι οποιοι "πινουν" αλλα ποτε αλκοολ...δεν στο συνιστω αλλα ο καθενασ εχει ελευθερη αποψη
προφίλάλλα...˵quote˶
7
Μήνυμα #126534 από Dieftharmenos στις 18 Απριλίου 2014, 9:12μμ

Dieftharmenos

Εικονίδιο
μέλος από: 23/1/2014
μηνύματα: 936 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Μην πινεις,μην καπνιζεις,μην παιζεις το πουλι σου γιατι θα τυφλωθεις,μην κανεις σεξ γιατι ετσι,μην τρως οτι ναναι γιατι θα παθεις τιποτα,μην κανεις μπανιο ενω εχεις φαει,μην πειραζεις την μυτι σου,μην τρως τα νυχια σου,μην λερωνεις το καζανακι και στοχευε καλα,μην χεζεις στην μεση του δρομου γιατι θα σε περασουν για ζουλου...

Δηλαδη εγω που τα κανω ολα αυτα(εκτος του τελευταιου) και γουσταρω θα πεθανω πιο νεος η θα ζησω καλυτερα??Το πρωτο μπορει(ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟ),το δευτερο δεν νομιζω Τακη...

Γουσταρω να πινω ουισκακι χωρις παγο,γουσταρω να καπνιζω κανα τσιγαρακι που και που,γουσταρω να παιζω το πουλι μου,να κανω σεξ κλπ...Ας πεθανω στα 50...αλλα ας μην μου πει κανεις τι να κανω...ζω οπως θελω γιατι η ζωη ειναι τοσο μικρη που καθε χρονο μας φαινεται μικροτερη και αυτο με μαθηματικη αποδειξη[η αποδειξει φαινεται απο το κλασμα ετος(μοναδα)/χρονια που εχεις ζησει(ηλικια)]!!!

Κανε οτι θες στην ζωη σου...ΑΛΛΑ μεχρι το σημειο που να σε αφηνει να την ζεις ανετα...
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #126585 από Panos98 στις 20 Απριλίου 2014, 3:25μμ

Panos98

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 11/9/2013
μηνύματα: 115 αποδεκτές 0
Dieftharmenos, σου έδωσα την αποδεκτή γιατί είχες την πιο σωστή απάντηση και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Το να μου λένε οι άλλοι το καλύτερο είναι να μην πιεις δεν μου λέει κάτι. Κάτι το κάνω επειδή μου αρέσει και όχι από ανάγκη η κάτι άλλο. Μου αρέσει να βγαίνω μια στο τόσο και να πίνω με την παρέα μου και να χαλαρώνω κτλπ όπως τα λες και εσύ. Εγώ απλώς ζήτησα να μου απαντήσετε στις ερωτήσεις που έθεσα και όχι να μου πείτε να μην πιώ κτλπ. Η τελευταία πρόταση σου απλώς τα λέει όλα!!
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login