Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Φτύσε καλλιτεχνικά
Η μετάφραση είναι σαν τη γυναίκα: Όταν είναι πιστή δεν είναι όμορφη και όταν είναι όμορφη δεν είναι πιστή.
Τετάρτη, 15 Μαΐου

Φοβία στα έντομα

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #127518 από andrianna στις 25 Μαΐου 2014, 8:39μμ

andrianna

Εικονίδιο
μέλος από: 2/1/2013
μηνύματα: 30 αποδεκτές 0
Γεια σας,

Έχω πολύ μεγάλο πρόβλημα με τα έντομα (π.χ. αράχνες, κατσαρίδες κ.ά. αλλά αυτά είναι τα κυριότερα). Σήμερα συνέβη το πιο τραγικό!! Εκεί που καθόμουν ένιωσα κάτι να με γαργαλάει στην πλάτη. Γυρνάω να δω τι είναι και ήταν μια αράχνη!! Μέσα σε 1 δευτερόλεπτο είχα πεταχτεί επάνω και τιναζόμουν για περίπου 3-4 λεπτά. Εννοείται ότι έψαξα σε όλο το δωμάτιο αλλά δεν την βρήκα κι έτσι δυστυχώς θα κοιμηθούμε μαζί απόψε!!! Το πρόβλημα λοιπόν είναι ότι δεν τα μπορώ καθόλου!! Τα σιχαίνομαι, τα απεχθάνομαι και για να είμαι ειλικρινής, τα φοβάμαι!! Όποτε τα βλέπω εξαφανίζομαι και δεν ξαναπατάω εκεί που ήταν μέχρι να τα δω ψόφια!! (στην τωρινή περίπτωση όμως είναι στο δωμάτιό μου κι έτσι δεν μπορώ να μετακινηθώ!). Κάθε φορά όμως που τα βλέπω με πιάνει τρελή φαγούρα παντού. Δεν έχω αλλεργία αλλά δεν ξέρω τι είναι αυτό. Πάντως ξύνομαι σα ψειριάρα κυρίως στα πόδια και στα χέρια. Και επίσης, νιώθω συνέχεια ότι κάτι περπατάει πάνω μου (ακόμη και τώρα που έχουν περάσει 8 ώρες!). Με έχει πιάσει τέτοια φοβία και δεν ξέρω το λόγο. Ξέρω ότι δεν θα μου κάνουν κακό (αυτά τουλάχιστον) αλλά δεν μπορώ! Μόλις τα βλέπω ή ακόμη και στη σκέψη τα χάνω!! Από το μεσημέρι που την είδα (και την ένιωσα κιόλας!) έχω ξεψαχνίσει όλο το δωμάτιο, κοιτάω συνέχεια τους τοίχους, το ταβάνι, το γραφείο, το κρεβάτι αλλά τίποτα. Από τη μια είναι καλό αλλά από την άλλη αν την δω θα με πιάσει πάλι η υστερία μου.
Τι είναι όλο αυτό; Τι να κάνω για να σταματήσει αυτή η τρομερή φαγούρα; Και τι να κάνω για να πάψω να τα φοβάμαι και να μην με πιάνει αυτός ο πανικός όποτε τα βλέπω; Είναι ψυχολογικό;;

Η κατάστασή μου είναι τραγική, πραγματικά. Και για να γίνω πιο ακριβής, πριν κάτι μήνες ήμουν τουαλέτα κι ήταν βράδυ (τα θυμάμαι όλα). Μόλις πήγα να ανοίξω την πόρτα για να βγω είδα μια κατσαρίδα -μεσαίου μεγέθους- πάνω στο ταβάνι. Άρχισα να φωνάζω για να έρθουν να την σκοτώσουν και μου έλεγαν να την σκοτώσω μόνη μου. Κάποια στιγμή έβαλα τα κλάματα και μετά τις φωνές και τα παρακάλια αποφάσισα να την σκοτώσω εγώ! Η ικανοποίηση ήταν τεράστια!:)
Αυτά από μένα. Όποιος μπορεί να βοηθήσει...
Ευχαριστώ! (και συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο).
προφίλάλλα...˵quote˶
6
Μήνυμα #127525 από pi8hkos97 στις 26 Μαΐου 2014, 8:23πμ

pi8hkos97

Εικονίδιο
μέλος από: 14/1/2014
μηνύματα: 507 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Πήγαινε καλύτερα σε ψυχολόγο. Κατά τη γνώμη μου πρέπει να είναι εμμονή ή ψύχωση μικρού βαθμού, χωρίς να είμαι και σίγουρος.
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login