Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Γιατί παρά την ελευθερία του λόγου υπάρχουν λογαριασμοί τηλεφώνου;
Σάββατο, 4 Μαΐου

Ιστορια Α λυκειου

Σελ. 2
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #127797 από aglina στις 01 Ιουνίου 2014, 10:23πμ

aglina

Εικονίδιο
μέλος από: 7/12/2012
μηνύματα: 667 αποδεκτές 0
Δεν ειπα εγω οτι η ιστορια που γραφεται στο σχολειο ειναι σωστη. Αν καποιος ομως ενδιαφερθει να διαβασει αυτη μετα απο λιγο αρχησει να ψαχνει και συγουρα θα μαθει πολλα περισσοτερα. Ουτε ειπα οτι οι ελληνες ειναι αγιοι και οτι δεν εχουν σκοτοσει τοσο κοσμο. Οπως και ολοι οι λαοι εχουν κανει τρομερες σφαγες!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #127798 από Dieftharmenos στις 01 Ιουνίου 2014, 10:51πμ

Dieftharmenos

Εικονίδιο
μέλος από: 23/1/2014
μηνύματα: 936 αποδεκτές 0
Έγραψε:(aglina@01 Ιουνίου 2014)
Δεν ειπα εγω οτι η ιστορια που γραφεται στο σχολειο ειναι σωστη. Αν καποιος ομως ενδιαφερθει να διαβασει αυτη μετα απο λιγο αρχησει να ψαχνει και συγουρα θα μαθει πολλα περισσοτερα. Ουτε ειπα οτι οι ελληνες ειναι αγιοι και οτι δεν εχουν σκοτοσει τοσο κοσμο. Οπως και ολοι οι λαοι εχουν κανει τρομερες σφαγες!


Το θεμα ειναι αυτο που ειπα...οτι απο μικρη ηλικια μας βαζουν στο τρυπακι.Μετα δεν αλλαζεις ευκολα.Πρεπει απο παντα να μαθαινουμε σωστη ιστορια οποτε να μην διαβασουμε την μαμημενη την σχολικη ιστορια.

Η ιστορια δημιουργει μια εθνικη ταυτοτητα αλλα ο πατριωτισμος(αγαπη προς την πατριδα) με τον εθνικισμο (νομιζουμε οτι ειμαστε καλυτεροι απο ολους) χωριζονται απο μια λεπτη γραμμη.Αν εισαι τυχερος δεν την περνας αλλιως τα αποτελεσματα ειναι αυτα που βλεπουμε σημερα.

1)Εθνικες διακρισεις
2)Ομοφοβια
3)Ξενοφοβια
4)Μεσσιανισμος(τα σχολικα βιβλια αναφερουν ολοι την ωρα ηρωες οπως ο Κολοκοτρωνης χωρις να μας λενε τα στραβα τους,που ειδικα στην συγκεκριμενη περιπτωση ειναι πολλα.Ο μεσσιανισμος ειναι η αναμονη για την εμφανιση ενος "Μεσσια" που θα μας σωσει."

Αν εισαι εξυπνος και εχεις μια απλη κριτικη σκεψη καταλαβαινεις αλλα η χαζομαρα υπαρχει παντου.Το προβλημα ειναι πολυ πιο ριζικο απο οτι νομιζουμε.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #127799 από pi8hkos97 στις 01 Ιουνίου 2014, 11:50πμ

pi8hkos97

Εικονίδιο
μέλος από: 14/1/2014
μηνύματα: 507 αποδεκτές 0
Εγώ παιδιά πιστεύω ότι στο σχολείο μόνο τα μαθηματικά, η φυσική, η χημεία, η βιολογία και τέλος πάντον τα πρακτικά αξίζουν μόνο. Όλα σχεδόν της γενικής παιδείας αν τα παρακολουθήσεις θα βγεις πιο αμόρφωτος από ότι ήσουν.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #127907 από elpise9 στις 06 Ιουνίου 2014, 2:00πμ

elpise9

Εικονίδιο
μέλος από: 29/8/2013
μηνύματα: 11 αποδεκτές 0
Καταρχάς ειμαι και εγω στο νεο συστημα και μπορω να πω οτι πιο άδικο και μαλακια πεθαινει! Σε αλλους κλήρωνει εύκολα σε αλλους δύσκολα. Κατα τα αλλα ειναι δικιο. Για παράδειγμα, στην αλγεβρα εμάς μας πέσανε πανευκολα και στο δίπλα σχολειο δεν τα έλυνε ούτε ο καλύτερος. Και γιατι να πω καλο ένα συστημα που οδηγεί ακομα περισσότερους στα φροντιστήρια; Και επιπλέον η ύλη ειναι ατέλειωτη! Δε γινεται ας πουμε να βάζεις 30 κεφάλαια στα θρησκευτικά και ολόκληρα τα βιβλία σε αλλα μαθήματα. Σε καμία των περιπτώσεων δεν ειναι παρόμοιο με τις πανελληνιες, γιατι αν ήταν τα θεματα θα ήταν ίδιας δυσκολίας και οχι αλλα νταλλα δεν ξέρουμε τι θα πέσει καθε φορα
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login