Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Δε φοράμε το προφυλακτικό έξω από το παντελόνι.
Πέμπτη, 25 Απριλίου

Προγραμμα προετοιμασίας πανελλαδικών!

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #128696 από TRaF στις 05 Ιουλίου 2014, 11:54μμ

TRaF

Εικονίδιο
μέλος από: 20/12/2010
μηνύματα: 169 αποδεκτές 0
Γεια σας μέλη! Ελπίζω να ειστε ολοι καλα!
Έφτασε η χρονια μου...με το νέο σχολικό έτος αρχίζει ο δικος μου αγώνας για την εισαγωγή μου σε πανεπιστήμιο! Αρχικα ειμαι θεωρητικη κατεύθυνση και εχω αρκετα υψηλούς στόχους...αυτο που θελω απο εσάς ειναι αν μπορειτε να μου δώσετε κάποιο προγραμμα ή να μου προτείνετε-συμβουλευσετε κατι τωρα για το καλοκαίρι..τι να κανω τι να αρχίσω με ποια σειρά ποια μαθηματα ποιες ώρες πόσες ώρες διατροφή κλπ...δυστυχώς εχω δώσει μεγαλύτερη αξία απ όση αρμόζει στις Πανελλαδικές και στο ολο θεμα...αλλα θέλοντας να μπω στη νομική εχω σχεδόν φρικαρει και τρελαθεί ταυτοχρονα...εχω και μερικά προβληματα με τα αρχαια λογω του οτι δεν μπορω να εφαρμόσω τους κανόνες συντακτικού στην πράξη σε ενα άγνωστο... Οποιαδήποτε συμβουλή δεκτή! Ευχαριστω για το χρονο σας!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #128698 από dark.shadow. στις 06 Ιουλίου 2014, 12:34πμ

dark.shadow.

Εικονίδιο
μέλος από: 5/7/2014
μηνύματα: 5 αποδεκτές 0
Καλησπερα και σε σενα. Μολις πριν λιγο καιρο βγηκα απο αυτην τη δοκιμασια, αν και εγω δεν στοχευα σε τοσο υψηλοβαθμη σχολη και διαφερουμε και στις κατευθυνσεις (θετικη). Ωστοσο ο αγωνας μας αυτος δε διαφερει . Αρχικα κοιτα να "κρεπαλιασεις" τις μερες που εχεις τωρα μεχρι να αρχισεις τα φροντιστηρια και να αποβαλλεις το αγχος σου. Επειτα ξεκιναει ο αγωνας... Οπως και ενας αθλητης σε εναν αγωνα δρομου ξεκιναει δυναμικα, συνεχιζει με καλο σταθερο ρυθμο και τελειωνει βαζοντας ολη του τη δυναμη και την εντοχη ετσι κι εσυ. Προγραμμα και διαβασμα , ισορροπημενη διατροφη χωρις να παραλειπετε ομως η σοκολατα σε εβδομαδιαια βαση και ο ελευθερος χρονος και οι βολτες (μεχρι τα Χριστουγεννα) ειναι κατα την ταπεινη μου αποψη η συνταγη της επιτυχιας. Κοιταξε να μην αφηνεις κενα και καθε τελος του μηνα να βρισκεις χρονο για επαναληψεις. Να μην πολυσυζητας με τους φιλους σου για τις εξετασεις διοτι περισσοτερο αγχος σου φερνει παρα ανακουφιση. Και στην τελκη ευθεια τα δινεις ολα. Στοχευσε οσο υψηλοτερα γινεται ..στοχευσα περα απο τον ουρανο ..για να βρεθεις καπου μεσα στα αστερια. Καλη επιτυχια στον αγωνα σου με θετικες σκεψεις παντα! Ελπιζω να βοηθησα :-)
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #128701 από Dieftharmenos στις 06 Ιουλίου 2014, 2:01πμ

Dieftharmenos

Εικονίδιο
μέλος από: 23/1/2014
μηνύματα: 936 αποδεκτές 0
Ναι καλα...μετα τα Χριστουγεννα μην βγαινεις καθολου απο το σπιτι...κατσε μεσα μεχρι να αποχαυνωθεις τελειως.

Η συνταγη της επιτυχιας φιλε μου δεν ειναι ουτε η διατροφη αλλα ουτε οι ατελειωτες ωρες διαβασματος.Μετραει η ποιοτητα του διαβασματος.Θα βλεπεις ατομα να καθονται 15 ωρες να διαβαζουν και στο τελος να μην ξερουν τιποτα.

Οι εξετασεις ειναι ταλεντο.Υπαρχουν ατομα που ξερουν για 15 και γραφουν 5 και αυτοι που ξερουν για 5 και γραφουν για 15.Μετραει η εξυπναδα,η αυτοσυγκεντρωση,το αγχος και το κατα ποσο εχεις κατσει να ΣΚΕΦΤΕΙΣ τι διαβαζεις.Τα παπαγαλακια ειδικα στην δικια σου κατευθυνση συνηθως πιανουν πατο.

Πρεπει να διαβαζεις μεχρι εκει που νομιζεις οτι καταλαβαινεις.Θα ερχονται ωρες που θα νιωθεις οτι τζαμπα διαβαζεις γιατι δεν μπορεις να μαθεις τιποτα.ΣΤΑΜΑΤΑ!!!

Βγες εξω,χαλαρωσε,πανε μια βολτα,κανε ενα τσιγαρο αν καπνιζεις,κανε γυμναστικη...αυτοι που πεφτουν με τα μουτρα στο στειρο διαβασμα ειναι οι χειροτεροι.

ΥΓ.Τωρα χαλαρωσε...θα αρχισεις μαζι με τα φροντιστηρια να διαβαζεις.Παρε χαμπαρι οτι οι πανελληνιες δεν ειναι διαβασμα αλλα ταλεντο και εξυπναδα.



προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #128718 από dark.shadow. στις 06 Ιουλίου 2014, 5:41μμ

dark.shadow.

Εικονίδιο
μέλος από: 5/7/2014
μηνύματα: 5 αποδεκτές 0
Φιλε διεφθαρμενε παρανοησες... Εννουσα να βγαινει και να τα σπαει μεχρι τα Χριστουγεννα... Μετα εννοειτε πως να βγαινει αλλα να βγαινει για να χαλαρωνει και να "ξελαμπικερνει". Και το διαβασμα δυστυχως οταν μιλαμε για πανελλαδικες ειναι απαραιτητο. Το συστηματικο και ποιοτικο φυσικα διαβασμα... Συμφωνω δεν μετραει το ποσες ωρες θα διαβασεις αλλα δυστυχως στο παρων ελληνικο εκπαιδευτικο συστημα ο σημαντικοτερος παραγοντας ειναι το (ποιοτικο) διαβασμα ...Επειτα η εξυπναδα και το αγχος!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #128719 από dark.shadow. στις 06 Ιουλίου 2014, 5:44μμ

dark.shadow.

Εικονίδιο
μέλος από: 5/7/2014
μηνύματα: 5 αποδεκτές 0
Και δυστυχως "παπαγαλακια" μας θελουν... Σε μαθηματικα, φυσικη , χημεια βεβαια δεν υφισταται αυτο αλλα σε ιστορια,αρχαια,λατινικα, βιολογια στο μεγαλυτερο μερος υφισταται και μαλιστα με το παραπανω !
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #128720 από Dieftharmenos στις 06 Ιουλίου 2014, 6:34μμ

Dieftharmenos

Εικονίδιο
μέλος από: 23/1/2014
μηνύματα: 936 αποδεκτές 0
Δεν ειπα οτι αν εισαι παπαγαλακι δεν μπορεις να μαθεις...αλλα οτι θα σου παρει τον 3πλασιο χρονο απο αυτον που καταλαβαινει τι διαβαζει.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #128729 από TRaF στις 07 Ιουλίου 2014, 3:44πμ

TRaF

Εικονίδιο
μέλος από: 20/12/2010
μηνύματα: 169 αποδεκτές 0
Λοιπόν παιδιά σας υπέρ ευχαριστω και τους δυο...οφείλω να ομολογήσω πως με βοηθησατε! Επισης στο ολο θεμα νομιζω πως θα με βοηθήσει το γεγονός πως ασχολούμαι με ενα άθλημα και θα εχω τουλαχιστον μεχρι τον Δεκέμβρη αγωνες και προπονήσεις...θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας και θα προσπαθήσω για το καλύτερο....ευχαριστω! Αν εχει να προτείνει καποιος άλλος καποια συμβουλή ειμαι ανοιχτός! Ξανα ευχαριστω! :)
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login