Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Απεχθάνομαι την ευχαρίστηση να ευχαριστώ εκείνους που απεχθάνομαι.
Πέμπτη, 2 Μαΐου

Ακίτα Ίνου

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #129970 από nurcer στις 02 Σεπτεμβρίου 2014, 1:12μμ

nurcer

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 13/3/2014
μηνύματα: 41 αποδεκτές 0
Σε περίπου 3 χρόνια θα νοικιάσω μονοκατοικία και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάρω σκύλο..Το ξέρω ότι είναι υπερβολικό να κάθομαι να ψάχνω από τώρα πληροφορίες για σκυλιά αλλά θέλω να είμαι προετοιμασμένος βασικά έτοιμος όταν θα έρθει η στιγμή...

Η φυλή που μου έχει κάνει τρομερή εντύπωση είναι τα Ιαπωνικά Ακίτα..Λατρεψα πολύ πριν δω την ταινία Χάτσικό.Είναι πανέμορφα και λόγω ότι τρέφω μεγάλη αδυναμία για την συγκεκριμένη χώρα μου έκανε μεγαλύτερη εντύπωση..Το πως στέκονται περήφανα.Ο χαρακτήρας είναι αυτός που με ενθουσίασε περισσότερο.Σκύλος με φοβερή προσωπικότητα με πολλές εναλλαγές καλειδοσκοπικός,απρόβλεπτος,διακριτικός και ήρεμη δύναμη.Κυριαρχικός και επιβλητικός από το βλέμμα και μόνο..Πολλά στοιχεία του χαρακτήρα του μοιάζουν με τον δικό μου για αυτό και τον θεωρώ ιδανικό.Ξέρω ότι είναι δύσκολος σκύλος για έναν πρωτάρη αλλά μου αρέσει η πρόκληση και με ιντριγκάρει που είναι τόσο διαφορετικός από τους άλλους.Οπότε επειδή μου αρέσουν και τα δύσκολα με λίγο παραπάνω κόπο υπομονή και επιμονή θα καταφέρω να τον ''κουμαντάρω''
όχι απόλυτα

Τώρα ο λόγος που γράφω το θέμα είναι γιατί έχω ορισμένες απορίες όπου μετά από ψάξιμο στο ίντερνετ δεν βρήκα απάντηση και δοκίμασα να ρωτήσω εδώ μήπως μάθω..Θέλω να μάθω τα πάντα για τα Ακίτα

1)Το ένα είναι η κοινωνικοποίηση του σκύλου ας τον πούμε Kashido...Αν κοινωνικοποιηθεί πολύ υπάρχει κίνδυνος να χάσει τα ένστικτα του φύλακα σε πιθανή εισβολή κλέφτη στο σπίτι??

2)Που μπορώ να βρώ εκτροφέα Ιαπωνικών ακίτα? Ξέρω ότι έχει πολύ καλό εκτροφείο στην Θεσσαλονίκη αλλά εγώ μένω Αθήνα..Υπάρχει εκτροφείο στην Αθήνα αξιόπιστο ή θα πρέπει να πάω Θεσσαλονίκη?Στις αγγελίες που βάζουν που είτε χαρίζουν είτε δίνουν ακίτα σε χαμηλότερη τιμή, πώς μπορώ να είμαι σίγουρος ότι είναι καθαρόαιμο ακίτα..Για φιλοζωική επίσης έχω σκεφτεί αλλά πιστεύω θα με κράξουν που ήρθα στην φιλοζωική για να πάρω ράτσα και όχι κάποιο ημίαιμο.

3)Τα ακίτα τελικά εκπαιδεύονται έυκολα η δύσκολα?Γιατί έχω διαβάσει και τις δύο εκδοχές,καθώς επίσης ότι βαριούνται εύκολα και θα κάνουν κάτι μόνο αν το θεωρήσουν σημαντικό.Υπάρχει δηλαδή ενδεχόμενο να μάθει το κάτσε και να μην το εφαρμόζει μετά γιατί δεν θα το βλέπει χρήσιμο ή θα το έχει βαρεθεί? (Ανόητη ερώτηση το ξέρω αλλά ήταν για παράδειγμα)

4) και τελευταίο..Σε περίπτωση που θελήσω να το αναλάβουμε μαζί με εκπαιδευτή υπάρχει στην Αθήνα κανένας που να χρησιμοποιεί την θετική εκπαίδευση και όχι ηλεκτροσόκ και άλλες βίαιες μεθόδους?


Υ.Σ Συγγνώμη αν σας ζάλισα ή έγραψα το θέμα μου σε λάθος κατηγορία και ευχαριστώ εκ των προτέρων
προφίλάλλα...˵quote˶
4
Μήνυμα #129973 από Jim123 στις 02 Σεπτεμβρίου 2014, 2:25μμ

Jim123

Εικονίδιο
μέλος από: 16/11/2011
μηνύματα: 110 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

1. ΌΛΑ τα σκυλιά πρέπει να κοινωνικοποιούνται για να μην εμφανίσουν προβλήματα συμπεριφοράς στο μέλλον, η κοινωνικοποίηση δεν επηρεάζει καθόλου τα προστατευτικά ένστικτα, υπάρχει η φήμη ότι τα σκυλιά φύλακες πρέπει να είναι άγρια και έτσι μερικοί τα έχουν όλοι μέρα δεμένα και δεν τα βγάζουν ποτέ από την αυλή, αυτό είναι εντελώς λάθος, έτσι θα καταλήξει ένας δυστυχισμένος και φοβισμένος σκύλος με σοβαρά προβλήματα συμπεριφοράς, αν νιώσει απειλή θα επιτεθεί όπως και να έχει.

2. Θα σου έλεγα καλύτερα να πάρεις από κάποιον που ξέρεις σίγουρα ότι είναι καλός εκτροφέας, μην πάρεις από αγγελία επειδή όποια σκυλιά δεν έχουν επωνυμία εκτροφείου κατά πάσα πιθανότητα είναι από ιδιώτες, που σημαίνει ότι δεν έχει γίνει επιλεκτική εκτροφή, δηλαδή 2 καθαρόαιμα ζευγαρώνουν, και ότι βγει βγήκε. Οπότε καλύτερα από Θεσσαλονίκη. Μπορείς να ψάξεις και στην φιλοζωική όπως είπες, δεν θα σε κράξουν, ότι θέλεις παίρνεις, αν και δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να βρεις καθαρόαιμο ακίτα στην φιλοζωική.

3. Τα ακίτα δεν εκπαιδεύονται δύσκολα απλά επειδή είναι αυθόρμητα πρέπει να είσαι σταθερός, βέβαιος και συνεπής. Χρειάζεται καθημερινή άσκηση και χτένισμα δύο φορές την εβδομάδα, όμως την άνοιξη και το φθινόπωρο ανανεώνει το τρίχωμά του και έτσι χρειάζεται κάθε μέρα. Το ότι βαριούνται και ότι δεν ακούνε δεν ισχύει είναι πολύ δραστήρια και πολύ πιστά σκυλιά.

4. Ένας πολύς καλός εκπαιδευτής που χρησιμοποιεί την θετική εκπαίδευση είναι αυτός.

Αν σε κάλυψα δώσε αποδεκτή :D
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #129976 από nurcer στις 02 Σεπτεμβρίου 2014, 2:39μμ

nurcer

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 13/3/2014
μηνύματα: 41 αποδεκτές 0
Είσαι μεγάλος .Σε υπερευχαριστώ..Γνωρίζεις από ακίτα ή από άλλη φυλή?
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #129979 από Jim123 στις 02 Σεπτεμβρίου 2014, 2:50μμ

Jim123

Εικονίδιο
μέλος από: 16/11/2011
μηνύματα: 110 αποδεκτές 0
Έχω έρθει σε επαφή με πολλές διαφορετικές ράτσες, μέσο φίλων ή γνωστών, έχω ρωτήσει και έχω μάθει πολλά πράγματα και γενικά το έχω ψάξει ΠΆΡΑ πολύ επειδή σκεφτόμουν να πάρω σκύλο αλλά δεν ήξερα τι ράτσα, τι παίζει με την εκπαίδευση κτλ.
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login