Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Η τύχη χτυπάει την πόρτα σου μόνο μια φορά, αλλά η ατυχία έχει πολύ μεγαλύτερη υπομονή...
Δευτέρα, 20 Μαΐου

Eίμαι τρίτεκνος;

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #130016 από Takaros123 στις 03 Σεπτεμβρίου 2014, 9:31μμ

Takaros123

Εικονίδιο
μέλος από: 30/7/2013
μηνύματα: 9 αποδεκτές 0
Γειά σας παιδιά ! Με αφορμή τις φετινές Πανελλήνιες που δίνω μου δημιουργήθηκαν δύο απορίες:

1)Έχω δύο αδέρφια 27,28 ετών ! Θεωρούμαι τρίτεκνος ;
2)Αν το πρώτο ισχύει και πάρω μεταγραφή...πως δουλεύει αυτό; Π.χ. Γράφω 13.000 μόρια και πάω σε μία σχολή στην Αλεξανδρούπολη με αυτά τα μόρια...με την μεταγραφή μπορώ να πάω σε όποια πόλη θέλω όσα μόρια και αν έχει ;

Υ.γ. Να μου απαντήσει κάποιος σίγουρα αν γίνεται...ευχαριστώ !!!!
προφίλάλλα...˵quote˶
3
Μήνυμα #130017 από comma9 στις 03 Σεπτεμβρίου 2014, 10:52μμ

comma9

Εικονίδιο
μέλος από: 30/8/2014
μηνύματα: 11 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

1)ναι,θεωρησε τριτεκνος.
2)οι μετεγγραφες δε γινονται για οποια πολη θες ως πρωτη επιλογη μπαινει ο τοπος κατοικιας σου και μετα ακολουθουν οι αλλες πολεις,αν υπαρχει βεβαια το αντιστοιχο τμημα, αλλα ναι θα μπορεσεις να πας οπου θες.
(π.χ. αν γραψεις 13 και περασεις κοινωνιολογια στην κρητη θα μπορεσεις με τη μετεγγραφη να πας αθηνα)
Υ.Γ. ειμαι απο θεωρητικη κατ. γι'αυτο ειπα για κοινωνιολογια επειδη ξερω πανω κατω τις βασεις στις σχολες τις ειχα ψαξει εξωνυχιστικα οταν εδινα!!
Δωσε αποδεκτη αν σε βοηθησα καπως!!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #130019 από Takaros123 στις 04 Σεπτεμβρίου 2014, 12:21πμ

Takaros123

Εικονίδιο
μέλος από: 30/7/2013
μηνύματα: 9 αποδεκτές 0
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε ! Θέλω να περάσω Παιδαγωγικό δημοτικής...να πάω με τα ούτε 14.000 μόρια αλεξανδρουπολή ή κάπου εκεί γύρω και μετά να πάω θεσσαλονίκη με μεταγραφή !
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #130023 από Dieftharmenos στις 04 Σεπτεμβρίου 2014, 5:32πμ

Dieftharmenos

Εικονίδιο
μέλος από: 23/1/2014
μηνύματα: 936 αποδεκτές 0
Καμια σχεση αυτο που σου εγραψε η παραπανω.Για να θεωρησε τριτεκνος πρεπει να υπαρχουν καποια δεδομενα που εσυ δεν τα ξερεις.Οι γονεις σου θα τα ξερουν.Εχει να κανει με περιορισμους ηλικιας των αδερφων σου,φορολογικες δηλωσεις,εισοδημα κλπ.Δεν θυμαμαι ακριβως τα κρητιρια.

Οσο για την μεταγραφη,εχεις ελευθερη(μαλλον...περιμενουμε την πιστωποιηση)μονο ΑΝ εισαι τριτεκνος/πολυτεκνος/εχεις αδερφο που σπουδαζει η καποιος απο τον στενο οικογενειακο σου κυκλο η εσυ εχεις μια σοβαρη ασθενια.

Απο εκει και περα εχεις πιθανοτητες να εισαι στο 10%(η ελευθερη μεταγραφη ειναι σιγουρη) αν το εισοδημα των γονιων σου ειναι κατω απο τα 9.000 ανα ατομο.Δηλαδη αν ειστε 5 ατομα στην οικογενεια να ειναι κατω 40.000 τον χρονο.

Τωρα...η ελευθερη μεταγραφη και το 10% ειναι ΜΟΝΟ για την πολη συμφεροντων των γονιων σου και μονο για ιδιο τμημα φυσικα!!!Αν για παραδειγμα εγω μενω σε ενα χωριο κοντα στην θεσσαλονικη και εχω περασει ιατρικη στην πατρα η πολη συμφεροντων των γονιων μου με τμημα ιατρικης ειναι η Θεσσαλονικη γιατι ειναι πιο κοντα!!!Απο εκει και περα ισως(περιμενουμε ανακοινωση οπως ειπα) ισως παιζει ρολο αν εχεις και κανα σπιτι κλπ...

Τωρα μπορω να εχω την αποδεκτη μου??χαχαχαχαχα
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #130034 από Takaros123 στις 04 Σεπτεμβρίου 2014, 3:28μμ

Takaros123

Εικονίδιο
μέλος από: 30/7/2013
μηνύματα: 9 αποδεκτές 0
Εμένα με ενδιαφέρει να περάσω με 14.000 μόρια περίπου π.χ. αλεξανδρούπολη και μετά να πάω με μεταγραφή στην θεσσαλονίκη...είτε σαν τρίτεκνος είτε οτιδήποτε...
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #130036 από Dieftharmenos στις 04 Σεπτεμβρίου 2014, 4:24μμ

Dieftharmenos

Εικονίδιο
μέλος από: 23/1/2014
μηνύματα: 936 αποδεκτές 0
ααα καλα...σου ανελυσα ολη την διαδικασια μεταγραφης κλπ και εσυ με ρωτας τα ιδια???WEBMASTER θελω πισω τα ποστ που ξοδεψα...το παιδι δεν καταλαβεεεεεε
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login