Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Βαγγελίτσα μην απλώσεις πάλι μπουγάδα στη νταλίκα, φεύγω χαράματα για Σουηδία. Νίκος.
Πέμπτη, 28 Μαρτίου

Πανελλαδικές,άγχος,κούραση

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #132232 από andrianna στις 01 Φεβρουαρίου 2015, 2:06πμ

andrianna

Εικονίδιο
μέλος από: 2/1/2013
μηνύματα: 30 αποδεκτές 0
Γειά σας. Φέτος όπως και οι περισσότεροι του '97 δίνω πανελλαδικές. Το πρόβλημά μου είναι το εξής. Ενώ στην αρχή Ιούλιος-Νοέμβριος τα πήγαινα παρά πολυ καλα στο φροντιστήριο, απο τέλη Νοεμβρίου έως και σήμερα έχω πάρει την κατηφόρα. Δεν έχω καθόλου διάθεση να διαβάσω, θελω μόνο να κοιμάμαι ή να ακούω μουσική ή οτιδήποτε αλλο εκτός απο το διάβασμα. Ξερω ότι ειναι η τελευταία χρονιά και πρέπει να προσπαθήσω αλλά νιώθω πως δεν μπορώ. Κάθομαι π.χ. να διαβάσω και πάντα βρίσκομαι με το βιβλίο μπροστά και το μυαλό μου να ταξιδεύει σε άσχετα πράγματα. Αλλά ακόμη κι αν κάτσω να διαβάσω μετα απο λιγο τα ξεχνάω όλα! (Εχει τύχει να μάθω νερο το μαθημα στην ιστορια και την επόμενη μέρα να μην θυμάμαι τίποτα!). Ξερω ότι στο τέλος θα χτυπάω το κεφάλι μου, αφού δεν θα περάσω εκεί που θέλω,όμως νιώθω ότι όλα οσα έχω κανει μέχρι τωρα πάνε χαμένα. Αισθάνομαι ότι ακομα και τα χρήματα που δίνουν οι δικοί μου στο φροντιστήριο τα δίνουν τζάμπα. Παρόλο όμως που καταλαβαίνω την κατάσταση δεν κάνω κατι γι αυτο! Προσπαθώ να πιέσω τον εαυτό μου αλλά νιώθω πως δεν μπορώ να αποδώσω. Αν δεν καταφέρω τελικά να περάσω κάπου δεν ξερω τι θα απογινω. Και το χειρότερο είναι ότι η οικογένειά μου εξαρτάται απο εμενα. Οπότε αν εγω δεν τα καταφέρω δεν θα καταστρέψω μόνο εμενα αλλα και τους δικούς μου! Τι να κάνω; Βλεπω τους βαθμούς μου στο σχολείο να πέφτουν (δηλαδη απο εκει που έγραφα 19-20, τωρα βλεπω 15-16). Σκεφτόμουν να σταματούσα το φροντιστήριο και να προσπαθούσα να διάβαζα μόνη μου στο σπίτι, αλλά δεν ξερω αν θα τα καταφέρω. Δέχομαι πιέσεις απο παντού και δεν ξερω τι να κάνω!!! Κι όσο περνάνε οι μέρες αγχώνομαι όλο και περισσότερο γιατί νιώθω πως δεν ξερω τίποτα. Ας βοηθήσει κάποιος,σας παρακαλώ!
Ευχαριστω εκ των προτέρων!
προφίλάλλα...˵quote˶
7
Μήνυμα #132241 από Dieftharmenos στις 01 Φεβρουαρίου 2015, 2:44μμ

Dieftharmenos

Εικονίδιο
μέλος από: 23/1/2014
μηνύματα: 936 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Γεια σου,

Περυσι εδωσα πανελληνιες και αν και ο στοχος μου δεν ηταν πολυ μεγαλος(ΠΑΜΑΚ οικονομικο κοντα στα 16.000 μορια) εβγαλα αρκετα παραπανω(17.500).Να σου πω πως δεν διαβασα σχεδον καθολου.Δυο-τρεις ωρες την ημερα και αυτες οχι και πολυ καλα.Απλα φροντιζα να προσεχω στα φροντιστηρια γιατι εκει παιζετε ολο το παιχνιδι.Εβγαινα καθε παρασκευη και καμια φορα και Σαββατο(αν δεν εγραφα κανα διαγωνισμα την Κυριακη) και γενικως και για κανα καφε εβγαινα καμια καθημερινη.

Ημουν ενα απο τα ατομα που κανεις δεν πιστευε οτι θα γραψει τοσο πολυ γιατι στο σχολειο εμπαινα οποτε γουσταρα,δεν διαβαζα πολυ και στα φροντιστηρια ποτε δεν σηκωνα χερι.

Οπως και να εχει εγω μεσα μου κρατουσα τα βασικα.Διαβαζα τα βασικα και τα μαθαινα καλα.Δεν καθομουν να κανω 350 ασκησεις απο 10 φορες και για κανεναν λογο δεν ξενυχτουσα.Τα θεωριτικα μαθηματα(ΑΟΔΕ) τα διαβαζα απο εξω και ΤΑ ΕΛΕΓΑ ΣΤΗΝ ΜΑΝΑ ΜΟΥ(αστειο???δεν υπαρχει καλυτερο πραγμα...).

Το ολο point των πανελληνιων ειναι να μην αφησεις κανενα κενο απο τα ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗ στο τελος.Δεν σου ειπε κανεις να κανεις 350 ασκησεις γιατι να εισαι σιγουρη πως κατα 99% θα πεσει κατι που δεν ξερεις(αν εισαι τεχνολογικη-θετικη τουλαχιστον).Αυτο καναν τα περισσοτερα φιντανια και τα πιο πολλα ειδαν το ποπουδακι μου.Τι χαρα ηταν αυτη στο τελος να βλεπεις στο δρομο ολα τα φυτα και να σου λενε οτι εγραψαν χειροτερα απο σενα με τριπλασιες ωρες διαβασματος.

Διαβαζε καθε μερα και να εχεις προγραμμα.Δηλαδη θα πεις 1 ωρα θα διαβασω το ταδε μαθημα και θα το διαβαζεις.Ποτε να μην αφησεις κανενα μαθημα αδιαβαστο για πανω απο 1 βδομαδα γιατι μετα θα σου φαινονται ξενα.

Επισης,να εισαι σιγουρη πως στις πανελληνιες θα σου δωθει η ευκαιρια να αντιγραψεις .Να το εκμεταλλευτεις μονο για εκει που δεν εχεις την παραμικρη ιδεα γιατι εγω εχασα 2 μοναδες στα μαθηματικα επειδη εμπιστευτικα ενα απο τα παραπανω φιντανια που ειδαν το ποπουδακι μου

Καλη επιτυχια!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #132247 από andrianna στις 01 Φεβρουαρίου 2015, 6:19μμ

andrianna

Εικονίδιο
μέλος από: 2/1/2013
μηνύματα: 30 αποδεκτές 0
Dieftharmene σ' ευχαριστώ πολύ! Πραγματικά με βοήθησες ψυχολογικά! Αλλά τι θα κάνω με το θέμα της μνήμης; Διαβάζω κάτι και μετά το ξεχνάω.(αυτο με το να τα λέω σε άλλους το έχω δοκιμάσει, αλλά πάλι τα ξεχνάω). Όσον αφορά τα κενά προσπαθώ να μην αφήνω αν και σε δυο μαθήματα (Λατινικά και Αρχαία) τα έχω παρατήσει λίγο.

Αυτό με την αντιγραφή πώς θα γίνει; Μας λένε ότι οι επιτηρητές δεν τα σηκώνουν κατι τέτοια. Εδω ενα παιδί είχε πανω του κινητό που ηταν κλειστό και τον διέγραψαν!

(Αυτο με το ποπουδακι μ'αρεσε!) :P
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #132249 από Dieftharmenos στις 01 Φεβρουαρίου 2015, 6:32μμ

Dieftharmenos

Εικονίδιο
μέλος από: 23/1/2014
μηνύματα: 936 αποδεκτές 0
Εγω τα εγραφα...και σκεψου οτι εγω εμαθα ΑΟΔΕ που ειναι το πιο δυσκολο βιβλιο του λυκειου ακομα κι ας ειναι μικρο.Γραφεις ολη την ωρα 3-4 φορες τα βασικα και 5 φορες λεξεις που δεν θυμασαι και προσπαθεις να συγκρατησεις την γενικη ιδεα του κειμενου.Δεν χρειαζεται να τα μαθεις παπαγαλια.Μαθαινεις τις λεξεις εργαλια που θα χρειαστεις και μετα τις συνδεεις μονη σου.

Οσο για την αντιγραφη και εγω ετσι ελεγα.Αλλα πιστεψε με ο επιτηρητης σε γραφει στα @@ του.Στον ΑΟΔΕ ζητουσαμε ολοι να παμε τουαλετα...δεν θελει και πολυ.Μπηκα στην τουαλετα εβγαλα την σμικρυνση του βιβλιου απο το πεος μου(ολοι εκει το βαλαμε αλλιως θα μας επιαναν ενω εκει δεν εχουν το δικαιωμα να ψαξουν) και διαβασα το κομματι που δεν ημουν σιγουρος οτι ειχα γραψει σωστα.Μεσα στην ταξη καναμε παιχνιδι με τα δαχτυλα.Για παραδειγμα ειχαμε πει οτι το σηκωμενο δαχτυλο ειναι ΣΩΣΤΟ και το κατεβασμενο ΛΑΘΟΣ.Ετσι επειδη σχεδον παντα ηταν 5 οι ερωτησεις στα Σ-Λ καναμε τα καταλληλα νοηματα με τα χερια μας :)
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #132251 από andrianna στις 01 Φεβρουαρίου 2015, 8:09μμ

andrianna

Εικονίδιο
μέλος από: 2/1/2013
μηνύματα: 30 αποδεκτές 0
Σ'ευχαριστώ για τη βοήθεια!! :)
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #132252 από mortal στις 01 Φεβρουαρίου 2015, 9:12μμ

mortal

Εικονίδιο
μέλος από: 31/1/2015
μηνύματα: 8 αποδεκτές 0
Λοιπον επειδη το παθενα και εγω αυτο με το θεμα μνημης και το βραδυ μαθαινα ασπουμε την ιστορια απεξω και ανακατοτα ενω το πρωι οταν ξυπνουσα θυμομουν λιγα πραγματα.Αυτο γινοταν επειδη σκευτομουν τη θα κανω μετα ενω μετα ομως οταν το καταλαβα τα εβαλα ολα σε ταξη δηλαδη πρωτα διαβαζα με προσοχη αυτα που επρεπε να μαθω και μετα μου εμενε και χρονος να δω τηλεοραση και να ακουσω μουσικη
Ελπιζω να σε βοηθησα!
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login