Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Η ζωή είναι ένα παιχνίδι. Τα λεφτά είναι το σκορ.
Σάββατο, 4 Μαΐου

Σπουδές Ελλάδα-Εξωτερικό

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #132535 από Aristotle στις 23 Φεβρουαρίου 2015, 10:47πμ

Aristotle

Εικονίδιο
μέλος από: 15/2/2015
μηνύματα: 10 αποδεκτές 0
Γεια σας μέλη του ftou. Είμαι 17 και πάω 2α λυκείου.Ήρθε η ώρα λοιπόν να σκεφτώ πιο αναλυτικά για το μέλλον μου.Σκέφτομαι για του χρόνου να μην κάνω καθόλου φροντιστήρια και να διαβάσω μόνος μου για να βγάλω ένα καλό απολυτήριο λυκείου και αν καταφέρω να περάσω σε κάποια αξιοπρεπής σχολή.Αν δεν τα καταφέρω,σκέφτομαι να κάνω αίτηση σε πανεπιστήμια της Σουηδίας(τα δίδακτρα είναι δωρεάν+έχω έναν συγγενή εκεί) ή στην Ολλανδία(τα δίδακτρα είναι χαμηλά αλλά εκεί δεν έχω κανέναν.Μόνο κάτι συγγενείς στη Γερμανία αλλά δεν νομίζω να βοηθά αυτό). Είμαι κάτοχος Michigan Proficiency.Παρ'όλα αυτά,αγχώνομαι για το αν θα τα καταλαβαίνω όλα αν παω σε ένα αγγλόφωνο τμήμα στο εξωτερικό.Ρώτησα μια καθηγήτρια και μου είπες πως στην αρχή δεν θα τα πιάνω και όόόλα,αλλά τα περισσότερα ναι. Εσείς τι με συμβουλεύεται; Έχω αυτό το σκεπτικό που διαβάσατε πιο πριν γιατί πιστεύω πως τα λεφτά που θα επενδύσουν οι γονείς μου επάνω μου τον τελευταίο χρόνο,θα ήταν καλύτερο να τα επενδύσουν πάλι σε εμένα,αλλά στο εξωτερικό. Εσείς τι με συμβουλεύεται να κάνω; Έχει κανείς σας κάποια εμπειρία από Ολλανδικό ή Σουηδικό Πανεπιστήμιο; Όλες οι απαντήσεις δεκτές.Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #132850 από annalou στις 20 Μαρτίου 2015, 2:21μμ

annalou

Εικονίδιο
μέλος από: 20/3/2015
μηνύματα: 2 αποδεκτές 0
Και μόνο που θα βρεθείς στο εξωτερικό με σκοπό να χτίσεις το μέλλον σου είναι από μόνο του μια εκπληκτική εμπειρία. Δε θα σου πω περισσότερα, αλλά όταν έχεις θέληση και μεγάλους στόχους, μη στέκεσαι σε προσωρινά μικρά εμπόδια! Εχεις proficiency και με κατάλληλη προσπάθεια θα πετύχεις.
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login