Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Δευτέρα, 29 Απριλίου

Κατι σαν bullying(ΒΟΗΘΕΙΑ!)

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #133899 από SneakyGuy στις 02 Ιουνίου 2015, 1:33πμ

SneakyGuy

banned
μέλος από: 25/2/2015
μηνύματα: 18 αποδεκτές 0
Ειναι λιγο παράξενο το θέμα μου αλλα ειμαι πολυ καιρό ετςι και δεν ξερω τι να κανω πια.

Λοιπόν, ειμαι αγόρι και ειμαι 15,5. Η παρέα μου ειναι η χειρότερη που θα μπορούσατε να γνωρίσετε αν ήσασταν στη θεση μου. Συγκεκριμένα ενα παιδι που το παίζει ξερω γω οτι ειναι ο αρχηγός της παρέας. Ξεκίνησα να κανω πέρυσι τον χειμώνα παρέα με αυτούς τους φίλους που εχω τωρα. Το πρόβλημα μου ειναι οτι με κοροϊδεύουν συνεχεια. Εχω σκεφτεί εδώ και πολυ καιρό οτι πρέπει να κανω κατι για να σταματήσει αυτο αλλα εχω απελπιστει πια γιατι εχω κανει πολλά. Απλα σκέφτομαι οτι δεν ειναι ωραίο γιατι μου δημιουργούνε απαίσια φήμη και πιστεύω οτι στο τέλος μπορεί να μου δημιουργήσουν και ψυχολογικά.

Τέσπα, ας ξεκινήσω. Αυτός ο "αρχηγός" της παρέας που ανέφερα πριν τα ξεκίνησε όλα. Ξεκίνησα να κανω με αυτόν υπερβολικά πολυ παρέα αλλα είχε και άλλους φίλους.(τον λεω αρχηγό γιατι δεν τον κοροϊδεύει κανεις εχει "στυλ" μιλαει με κορίτσια και τέτοια) τέλος πάντων εκανα παρέα μαζί του και κάποια στιγμή άρχισε να με κοροϊδεύει. Φτάνει καλοκαίρι πέρυσι και ειχα γινει φίλος και με τους άλλους οπότε μπήκα κανονικα στην παρέα τους. Αλλα αφού οι αλλοι άκουγαν αυτόν τον "αρχηγό" να με κοροϊδεύει σκέφτηκαν να αρχίσουν και αυτοί. Και φτάσαμε στο σημείο να μου λένε τα χειρότερα πράγματα που μπορείτε να φανταστείτε. Άρχιζαν απο μάνες σε χριστοπαναγιες και το πως ειμαι εξωτερικά(να κοροϊδεύουν τα ελαττώματα μου). Να ξέρετε εχω παρα πολυ υπομονή και γενικά ειμαι καλο άτομο. Συνήθως μαρεσει να βοηθάω τους άλλους παρα τον εαυτό μου. Ετςι τέλος πάντων με κορόιδευαν και μετα φτάσαμε στο σημείο να με κοροϊδεύουν μπροστά σε κοπέλες σε αλλα άτομα και σήμερα μου την λένε γενικά ολοι. Το αστείο ειναι οτι με κοροϊδεύουν για να πουλήσουν μαγκιά! Και θα σας πω γιατι! Πχ ειμαι μόνος μου με ενα παιδι απο την παρέα μου (εκτός τον "αρχηγό") και μιλάμε κανονικα για όλα χωρίς να με κοροιδεψει αλλα οταν ειναι αλλα άτομα μπροστά τότε αρχίζουν για να πουλήσουν μαγκιά! Επίσης θα σας πω και παράδειγμα με κοπέλες, για να δείτε σε τι σημείο ειμαι. Θα σας πω για 4 διαφορετικές. Η μια μου μιλαει κανονικα είμαστε και καλοι φίλοι όλα καλα. Η 2η τη μια μου μιλάει την αλλη οχι και τωρα τελευταία με βαράει όλη την ώρα, εγώ καμία φορα τη βαράω λιγο αλλα σπάνια και αν το κανει πολυ ώρα μπορεί να της ρίξω και ενα χουφτωμα για να σταματήσει ξερω γω αλλα τα παίρνει, αυτή ειναι η σπαστικια. Η 3η ειναι Νορμαλ μιλαει καλα οχι σαν να ειμαστε κολλητοί απλα ειναι ευγενικη και δεν προσβάλει. Και η 4η κανει λες και εχει περιοδο! Με βρίζει, μου λεει πχ να πας να πεθάνεις και τέτοια κάθομαι πολλές φορές και την ακούω γιατι δεν εχω και όρεξη να της μιλάω όλη την ώρα και ευτυχώς εχω και υπομονή αλλα αν με φτάσει στα όρια μου δεν βρίσκε τρύπα να κρυφτεί. Και τωρα τελευταία της την λεω που και που αν μου πει κατι.

Λοιπόν το θέμα μου ειναι δύσκολο και μεγάλο! Ευχαριστώ όσους είχαν την υπομονή και το διάβασαν! Και παρακαλώ σκέφτητε κατι να κανω γιατι βαρέθηκα να ζω ετςι!

BTW τον τίτλο τον λεω "κατι σαν" γιατι δεν ειναι οτι νιώθω απαίσια και μισώ η ζωη μου, αλλα ειναι σκληρό όπως και να το κάνουμε!
προφίλάλλα...˵quote˶
4
Μήνυμα #133900 από DragonLordGR στις 02 Ιουνίου 2015, 2:06πμ

DragonLordGR

μέλος από: 27/4/2015
μηνύματα: 21 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Γεια σου φιλε μου.Αρχικα απ'οτι καταλαβα τα παιδια αυτα ειναι ανωριμα και σε εκμεταλευονται,αλλιως δεν θα σου εβαζαν καν στη παρεα.Κατα τη γνωμη μου πρεπει επιγοντος να αλλαξεις παρεα διοτι σε κακομεταχειριζονται και γενικα σε χρησιμοποιουνε.Δεν αξιζεις να εισαι σε τετοια παρεα γιατι χαλαει και η φημη σου δλδ μπορει να λενε συμμαθητες σου <<ο ... κανει παρεα με αυτους ενω ηταν καλο παιδι....>>,πρεπει να ξεκαθαρισεις τη θεση σου,οτι δεν ταιριαζετε και οτι θα πρεπει να σταματησεις τη παρεα μαζι τους.Τωρα αν φοβασαι να τους το πεις καταμουτρα πρεπει να το δειξεις με τη σταση σου.Δηλαδη να μην ξανακανονισεις μαζι τους.Ξερω οτι για πολλα ατομα ειναι δυσκολο να ξεκαθαριζουν τη θεση τους και αν εισαι ενα απ'αυτα θα πρεπει να τους το δειξεις με τη σταση σου.Τελος παντων ΠΡΕΠΕΙ να αλλαξεις παρεα οτι και να γινει.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #133921 από SneakyGuy στις 02 Ιουνίου 2015, 8:34μμ

SneakyGuy

banned
μέλος από: 25/2/2015
μηνύματα: 18 αποδεκτές 0
Έγραψε:(DragonLordGR@02 Ιουνίου 2015)
Γεια σου φιλε μου.Αρχικα απ'οτι καταλαβα τα παιδια αυτα ειναι ανωριμα και σε εκμεταλευονται,αλλιως δεν θα σου εβαζαν καν στη παρεα.Κατα τη γνωμη μου πρεπει επιγοντος να αλλαξεις παρεα διοτι σε κακομεταχειριζονται και γενικα σε χρησιμοποιουνε.Δεν αξιζεις να εισαι σε τετοια παρεα γιατι χαλαει και η φημη σου δλδ μπορει να λενε συμμαθητες σου <<ο ... κανει παρεα με αυτους ενω ηταν καλο παιδι....>>,πρεπει να ξεκαθαρισεις τη θεση σου,οτι δεν ταιριαζετε και οτι θα πρεπει να σταματησεις τη παρεα μαζι τους.Τωρα αν φοβασαι να τους το πεις καταμουτρα πρεπει να το δειξεις με τη σταση σου.Δηλαδη να μην ξανακανονισεις μαζι τους.Ξερω οτι για πολλα ατομα ειναι δυσκολο να ξεκαθαριζουν τη θεση τους και αν εισαι ενα απ'αυτα θα πρεπει να τους το δειξεις με τη σταση σου.Τελος παντων ΠΡΕΠΕΙ να αλλαξεις παρεα οτι και να γινει.


Κοιτά. Ήμουν σε αλλη παρέα κατι χρόνια πριν, ήτανε 4 άτομα, και δεν ήθελαν να έχουν άλλους στην παρέα τους, και εγώ και τα αλλα παιδιά δεν είχαμε παρέα και ετςι αποφάσισα να μπω σε αυτούς που ειμαι τωρα. Και σκέφτηκα πρόσφατα να αλλάξω παρέα όπως μου προτεινες εσυ αλλα σκέφτηκα οτι δεν τους μιλάγα χρόνια και τωρα δεν θα ναι ωραίο να παω ξαφνικά τωρα.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #133935 από Gray στις 04 Ιουνίου 2015, 5:00μμ

Gray

Εικονίδιο
μέλος από: 29/4/2011
μηνύματα: 464 αποδεκτές 0
Καλησπερα ,

Πρωτα απολα , δεν ειναι ' κατι' σαν μπουλινγκ , ειναι οντως μπουλινγκ και ειναι απολυτα φυσιολογικο και κοινοτυπο σε αυτην την ηλικια , αρκετα ατομα αν οχι ολα εχουν βιωσει εστω και λιγο εκφοβισμο ειτε ψυχολογικο/λεκτικο ειτε σωματικο . Δεν χρειαζεται να νοιωθεις εντελως χαλια η να μισεις την ζωη σου , αρκει που αυτη η κατασταση δεν σου κανει καλο , δεν σε κανει να νοιωθεις καλα . Αυτο μπορει να ειναι ενα σημαδι που σε βοηθαει να κατανοησεις πως αυτη η κατασταση δεν ειναι καλη για την ψυχικη και κοινωνικη σου υγεια .

Τα παιδια σε αυτη την ηλικια χρειαζονται να εχουν καποιον τον οποιο θα μειωνουν ετσι ωστε να νοιωθουν καλα αυτοι . Πρωτα απόλα πρεπει να ξερεις οτι εσυ δεν αξιζεις μια τετοια αντιμετωπιση , και δεν χρειαζεται να μενεις σε μια κατασταση η οποια μπορει να σου προσφερει μονο αρνητικα συναισθηματα . Βλεπω στο ποστ σου πως γενικα σε ενδιαφερει πολυ η εικονα σου και το να "εχεις παρεα" . Γαμα τις παρεες , βρες "φιλους" βρες ατομα που να σε εκτιμανε και να τα εκτιμας και εσυ , πολυ δυσκολο μπορω να σου πω , καθως εγω ειμαι 5 χρονια μεγαλτερος απο σενα και τωρα εχω βρει ατομα που αξιζει να ειμαι μαζι τους . Γενικα η εφηβεια ειναι μια πολυ δυσκολη περιοδος , ειναι τα χρονια που χρειαζομαστε οσο τιποτα αλλο την επιβεβαιωση και την εκτιμηση απο τα αλλα ατομα , μπορεις να φανταστεις αναλογα και με τις δικες σου αναγκες πως αυτο που σου προσφερουν τα ατομα π μας αναφερεις οχι μονο δεν σου καλπτουν τις αναγκες αλλα σε επιβαρνουν αρνητικα .

Προσπαθησε να μην μιλας με ατομα τα οποια σε ενοχλουν , αγνοησε τα αγορια αλλα και τα κοριτσια π συμπεριφερονται αναλογα . Δεν χρειαζεται να κατσεις σε μια τετοια παρεα εφοσον εισαι το "θυμα" που ψαχνουν για να ανεβασουν τον εαυτο τους . Μην νομιζεις πως αυτο θα σταματησει , καποια στιγμη ισως βαρεθουν και σταματησουν ναι , αλλα ισως αυτο αργησει . Απλα πες τους οτι αυτο που κανουν δεν σου αρεσει και πως θα σταματησεις να κανεις παρεα μαζι τους , η βασικα πες τους οτι σταματας να κανεις παρεα μαζι τους επειδη δεν σου αρεσει αυτη η μεταχειριση . Οσο για την φημη την οποια φοβασαι τοσο , πολλα ατομα δεν εχουν καλη φημη αλλα με αρετες οπως η υπομονη και η επιμονη , μεγαλονουν και κανουν πολλα στη ζωη τους , η φημη ειναι απλα μια φημη , δεν καθοριζει εσενα , δεν αντιπροσωπευει εσενα .


Να θυμασαι , ειναι λιγα χρονακια , μετα φοιτητης και ζωαρα !


και μην ακους κανεναν .



προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #133936 από SneakyGuy στις 04 Ιουνίου 2015, 5:21μμ

SneakyGuy

banned
μέλος από: 25/2/2015
μηνύματα: 18 αποδεκτές 0
Έγραψε:(Gray@04 Ιουνίου 2015)
Καλησπερα ,

Πρωτα απολα , δεν ειναι ' κατι' σαν μπουλινγκ , ειναι οντως μπουλινγκ και ειναι απολυτα φυσιολογικο και κοινοτυπο σε αυτην την ηλικια , αρκετα ατομα αν οχι ολα εχουν βιωσει εστω και λιγο εκφοβισμο ειτε ψυχολογικο/λεκτικο ειτε σωματικο . Δεν χρειαζεται να νοιωθεις εντελως χαλια η να μισεις την ζωη σου , αρκει που αυτη η κατασταση δεν σου κανει καλο , δεν σε κανει να νοιωθεις καλα . Αυτο μπορει να ειναι ενα σημαδι που σε βοηθαει να κατανοησεις πως αυτη η κατασταση δεν ειναι καλη για την ψυχικη και κοινωνικη σου υγεια .

Τα παιδια σε αυτη την ηλικια χρειαζονται να εχουν καποιον τον οποιο θα μειωνουν ετσι ωστε να νοιωθουν καλα αυτοι . Πρωτα απόλα πρεπει να ξερεις οτι εσυ δεν αξιζεις μια τετοια αντιμετωπιση , και δεν χρειαζεται να μενεις σε μια κατασταση η οποια μπορει να σου προσφερει μονο αρνητικα συναισθηματα . Βλεπω στο ποστ σου πως γενικα σε ενδιαφερει πολυ η εικονα σου και το να "εχεις παρεα" . Γαμα τις παρεες , βρες "φιλους" βρες ατομα που να σε εκτιμανε και να τα εκτιμας και εσυ , πολυ δυσκολο μπορω να σου πω , καθως εγω ειμαι 5 χρονια μεγαλτερος απο σενα και τωρα εχω βρει ατομα που αξιζει να ειμαι μαζι τους . Γενικα η εφηβεια ειναι μια πολυ δυσκολη περιοδος , ειναι τα χρονια που χρειαζομαστε οσο τιποτα αλλο την επιβεβαιωση και την εκτιμηση απο τα αλλα ατομα , μπορεις να φανταστεις αναλογα και με τις δικες σου αναγκες πως αυτο που σου προσφερουν τα ατομα π μας αναφερεις οχι μονο δεν σου καλπτουν τις αναγκες αλλα σε επιβαρνουν αρνητικα .

Προσπαθησε να μην μιλας με ατομα τα οποια σε ενοχλουν , αγνοησε τα αγορια αλλα και τα κοριτσια π συμπεριφερονται αναλογα . Δεν χρειαζεται να κατσεις σε μια τετοια παρεα εφοσον εισαι το "θυμα" που ψαχνουν για να ανεβασουν τον εαυτο τους . Μην νομιζεις πως αυτο θα σταματησει , καποια στιγμη ισως βαρεθουν και σταματησουν ναι , αλλα ισως αυτο αργησει . Απλα πες τους οτι αυτο που κανουν δεν σου αρεσει και πως θα σταματησεις να κανεις παρεα μαζι τους , η βασικα πες τους οτι σταματας να κανεις παρεα μαζι τους επειδη δεν σου αρεσει αυτη η μεταχειριση . Οσο για την φημη την οποια φοβασαι τοσο , πολλα ατομα δεν εχουν καλη φημη αλλα με αρετες οπως η υπομονη και η επιμονη , μεγαλονουν και κανουν πολλα στη ζωη τους , η φημη ειναι απλα μια φημη , δεν καθοριζει εσενα , δεν αντιπροσωπευει εσενα .


Να θυμασαι , ειναι λιγα χρονακια , μετα φοιτητης και ζωαρα !


και μην ακους κανεναν .






Χμ αυτά που λες έχουν τη λογική τους και το δίκιο τους! Θα χρησιμοποιήσω και αυτο που είπες για τις παρέες! Δλδ απλα θα κανω παρέα με άτομα που θελω και δεν θα ειμαι σε κάποια παρέα επειδη πρεπει ή κατι τετοιο! Αλλα αυτο που δεν μπορώ να κανω ειναι να τους παρατήσω τελείως. Διότι μένω σε κωμόπολη-χωριό και δεν εχει πολλά παιδιά εδώ. Ευχαριστώ πάντως για όλη την βοήθεια σου!
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login