Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Εξακόσια εξήντα έξι (666): η συχνότητα εκπομπής του Τρίτου Προγράμματος στα Μεσαία. Αποδεικνύει ότι το κράτος μας έχει αλωθεί από τον Αντίχριστο.
Τετάρτη, 24 Απριλίου

Μηχανογραφικό

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #134127 από TRaF στις 27 Ιουνίου 2015, 1:07πμ

TRaF

Εικονίδιο
μέλος από: 20/12/2010
μηνύματα: 169 αποδεκτές 0
Γεια σας!

έμαθα και εγω τα αποτελεσματα μου τα οποία δε με χαροποίησαν ιδιαιτέρως αλλα τελος παντων! Αρχικα ημουν θεωρητικη και έβγαλα 16.500 στο πρωτο πεδίο ενω στο τρίτο 15.520! Ξεκίνησα μα κανω το μηχανογραφικό βάζοντας αυτες που δεν πιάνω σίγουρα...ωστόσο η επόμενη επιλογη μου στη σειρά οποία σχολη και αν ειναι θα την πιασω πιστευω..συγκεκριμένα ειμαι αναμεσα σε πολιτικές επιστήμες και την ειδική αγωγή καθώς επισης κοινωνιολογία με στόχο την εγκληματολογία και τελος το ιστορικό αρχαιολογικό...δυστυχώς δεν γνωρίζω και πολλα για τις παραπανω σχολές οποτε θα ηθελα να με ενημερώσετε αν ειναι ευκολο τοσο για τα χρονια φοίτησης οσο και για την επαγγελματική αποκατάσταση!
( να σημειωθεί πως το οικογενειακό περιβάλλον μου ασκεί πίεση για παιδαγωγικό και φιλοσοφικό και έπειτα μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή ώστε να εχω παραπανω διεξόδους)

Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας!


προφίλάλλα...˵quote˶
9
Μήνυμα #134128 από ScandalousAngel στις 27 Ιουνίου 2015, 2:33πμ

ScandalousAngel

Εικονίδιο
μέλος από: 3/7/2012
μηνύματα: 268 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Καταρχας να σου πω οτι εσυ θα επιλεξεις αυτο που θελεις και οχι οι γονεις σου.

Λοιπον στο ιστορικο-αρχαιολογικο που κατα τη γνωμη μου ειναι μια ενδιαφερουσα σχολη να ξερεις οτι στο 3ο ετος, αν δεν κανω λαθος, επιλεγεις τον κλαδο που θες να ακολουθησεις δηλαδη ιστορια ή αρχαιολογια. Επειδη εχω μιλησει με γνωστους που σπουδαζουν εκει οι περισσοτεροι φοιτητες ακολουθουν τον κλαδο της ιστοριας σαν πιο σιγουρο επαγγελμα βλεπε φιλολογος γιατι ο κλαδος της αρχαιολογιας ειναι αβεβαιος και μονο αν εισαι πολυ καλος ο καθηγητης θα σε παρει μαζι σε ανασκαφες κτλ. Μεταξυ μας θα επελεγα αρχαιολογια :p. Βεβαια να κοιταμε και τα μεταπτυχιακα γιατι υπαρχουν καλες ευκαιριες πχ διοικηση μουσειων αν σε ενδιαφερει κατι τετοιο.

Η κοινωνιολογια απο την αλλη δεν μπορω να πω οτι ειναι ενα αντικειμενο που θα βρει ευκολα κανεις επαγγελματικη αποκατασταση παρα μονο στον εκπαιδευτικο τομεα. Η εγκληματολογια ναι ειναι ωραια, αλλα μην παρασυρεσαι απο CSI, γιατι ειναι τελειως θεωρητικο το μαθημα αν ομως εχεις ορεξη και ψαξεις και περαιτερω μεταπτυχιακα στο εξωτερικο που οντης ασχολουνται πολυ περισσοτερο και εξωνυχιστικα με υποθεσεις και εγκληματα ναι μπορεις να κανεις καριερα.

Το ιδιο ισχυει και με τις πολιτικες επιστημες, θα μπορουσες να ασχοληθεις με τη κυβερνηση, την ευρωπη κτλ κτλ παντα με μεταπτυχιακο...


Τωρα για κατι που θα μπορουσες οντως να κανεις εδω, στη χωρα σου ειναι η ειδικη αγωγη. Ο τομεας αυτος οπως το βλεπω εγω στην καθημερινοτητα μου αναπτυσσεται συνεχως. Τα δημοτικα ευτυχως ειναι πολυ διαφορετικα απο οτι πριν 15 χρονια. Εχουν δασκαλους για καθε μαθημα και κυριως ειδικης αγωγης ακομα και για ενα παιδι. Αν και οπως σου ειπα σε συμβουλευω να κανεις αυτο που θες εν ολιγοις follow your heart, θα συμφωνησω με τους γονεις σου για το πτυχιο και το μεταπτυχιακο αρκει να κινηθεις εξυπνα και να ψαξεις τα μεταπτυχιακα και τις ευκαιριες και κυριως να δεις τι εχει ζητηση. Ελπιζω να σε βοηθησα! :) Καλη τυχη!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #134130 από TRaF στις 27 Ιουνίου 2015, 11:40πμ

TRaF

Εικονίδιο
μέλος από: 20/12/2010
μηνύματα: 169 αποδεκτές 0
Αρχικά σε ευχαριστω για την απαντηση σου!
Όσον αφορά την εγκληματολογία σε καμια περίπτωση δε φαντάζομαι αυτα που βλεπω στις σειρές και συγκεκριμένα αυτα που σχετίζονται με τα εργαστήρια μπουκαλάκια σκόνες κλπ αλλα περισσοτερο με ενδιαφέρει το πριν η μελέτη του εγκλήματος και τι ώθησε το δράστη να φτάσει εκει..εννοειται ολα αυτα μπορω να τα κανω μονο στο εξωτερικό...
Πριν απο λιγο βρηκα μια σχολη στο Βόλο που λεγεται ιστορίας αρχαιολογίας και κοινωνικής ανθρωπολογίας απο την οποία μπορω να βγω και κοινωνιολόγος και αργότερα να επιλέξω για μεταπτυχιακό στην εγκληματολογία ή κατι σε διοίκηση μουσείων οπως ειπες το οποίο βρίσκω άκρως ενδιαφερον...βέβαια λογικα και εκει θα πρεπει να επιλέξω κατεύθυνση μετα απο καποιο σημειο ωστόσο πιστευω πως θα εχω το χρονο να γνωρίσω και να δω τι απ τα 3 μου αρεσει παραπανω...
Οποιαδήποτε άλλη απαντηση καλοδεχούμενη..!
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login