Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Ποτέ μην κάνετε με το στόμα αυτό που θα μπορούσατε να κάνετε με τα χέρια.
Τετάρτη, 15 Μαΐου

Καλές περιοχές στην Αθήνα

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #135366 από Ellin στις 26 Οκτωβρίου 2015, 8:16μμ

Ellin

μέλος από: 26/10/2015
μηνύματα: 1 αποδεκτές 0

Γεια σας,

περασα Ιατρικη Αθηνας και προς το παρον μενω στα ξαδερφια μου τα οποια μενουν αρκετα μακρια απο τη σχολη μου. Η σχολη μου ειναι στο Γουδή. Ωστοσο εγω θελω να μενω κοντά σε.μετρό διοτι βολευει καλυτερα. Για αυτοψαχνω κυρίως στις στασεις Πανόρμου Κατεχάκη και Μέγαρο Μουσικής για σπιτι. Σήμερα μου ειπε ομως μια κοπελα πως να μην ψαξω στη Πανορμου επειδη ειναι πολυ επικινδυνα. Ισχυει αυτο; Εσεις σε ποιες περιοχες θα μου προτεινατε; Και αυτες οι περιοχες που τονισα ειναι καλες;
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #135367 από Dieftharmenos στις 26 Οκτωβρίου 2015, 11:47μμ

Dieftharmenos

Εικονίδιο
μέλος από: 23/1/2014
μηνύματα: 936 αποδεκτές 0
Αν και ειμαι ασχετος απο Αθηνα μιας και σπουδαζω Θεσσαλονικη και το πατρικο μου ειναι ακομα πιο βορεια εφοσον η σχολη σου ειναι στο γουδη γιατι δεν μενεις ζωγραφου???Φοιτητουπολη ειναι και δεν εχεις κανενα προβλημα.
προφίλάλλα...˵quote˶
4
Μήνυμα #135370 από maxdude στις 27 Οκτωβρίου 2015, 6:32μμ

maxdude

Εικονίδιο
μέλος από: 20/7/2015
μηνύματα: 10 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Καταρχάς πολλά συγχαρητήρια για την Ιατρική Αθήνας. Ξερώ καλά τον γολγοθά που χρειάζεται για να περάσεις σε τέτοιες σχολές υψηλής ζήτησης. Στο ερώτημά σου, η καλύτερη λύση μοιάζει η περιοχή αμπελοκήπων, αφού και θα έχεις σταθμό μετρό και θα μπορείς - ανάλογα με τη θέση του διαμερίσματος - να πηγαίνεις και με τα πόδια στη σχολή. Από κει και πέρα είναι οι περιοχές γύρω από τις 3 στάσεις μετρό που αναφέρεις. Για θέμα ασφάλειας είναι μιά χαρά και οι τρεις εξ όσων γνωρίζω - καμία δεν θεωρείται "επικίνδυνη" περιοχή. Από τις τρεις ένα κλικ πιο ασφαλής είναι το μέγαρο μουσικής, καθώς γειτνιάζει με πολλές πρεσβείες (ιδίως την αμερικάνικη), το χίλτον, το μέγαρο κτλ. Επίσης είναι κοντά στο Κολωνάκι, οπότε ίσως την κάνει πιο "καλή" στα μάτια κάποιων. Η Πανόρμου και η Κατεχάκη είναι σαφώς πιο φοιτητικές, ιδίως η Κατεχάκη που εξυπηρετεί όλο το Πολυτεχνείο. Εγώ προσωπικά για να μένω θα προτιμούσα από όλες τις παραπάνω την Κατεχάκη (η περιοχή λέγεται και "Ελληνορώσων" στις αγγελίες), κυρίως γιατί είναι κοντά στο Γουδή, είναι φοιτητική, έχει περισσότερες καινούριες πολυκατοικίες (σημαντικό) και είναι πιο "οικιστική" (καθώς οι άλλες περιοχές επιλέγονται συχνά και για γραφεία καθώς είναι πιο κοντά στο κέντρο).

Εάν πάλι δεν θες οπωσδήποτε μετρό τότε μπορεί να δεις στου Ζωγράφου - όπως είπε και ο διεφθαρμένος κλασική φοιτητούπολη - καθώς και Ιλίσια, Παγκράτι και Καισαριανή. Όλες επιλέγονται από φοιτητές.
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login