Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Η αντίσταση είναι μάταιη. Κάποια στιγμή θα κάνεις logout.
Κυριακή, 28 Απριλίου

Επιλογη μουσικου οργανου

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #135956 από Bloodborn στις 28 Δεκεμβρίου 2015, 6:21μμ

Bloodborn

μέλος από: 28/12/2015
μηνύματα: 11 αποδεκτές 0
Γεια σας αγαπητα μελη του ftou,ειμαι 16 χρονων, μαθητης της β' λυκειου και θα ηθελα την γνωμη σας και μερικες πληροφοριες απο οποιον γνωριζει πανω σε 2 μουσικα οργανα που σκευτομαι να αγορασω,ποιο συγκεκριμενα ειμαι αναμεσα σε ηλεκτρικη κιθαρα και synthesizer.
Ο χρονος που μπορω να διαθετω καθημερινα για εξασκηση ειναι μεχρι 2 ωρες.Σκευτομαι αφου επιλεξω το οργανο που με ενδιαφερει, να παω σε ωδειο για να κανω καποια μαθηματα.Να αναφερω επισης πως το ειδος μουσικης που ακουω ειναι κυριως η metal και η rock.Προηγουμενη εμπειρια με την μουσικη εχω πολυ μικρη,καναμε μαθηματα φλογερας στο γυμνασιο αλλα δεν θυμαμαι πολλα πραγματα.Οι γενικες μου γνωσεις πανω στα δυο μουσικα οργανα ειναι μικρες και εχω καποιες ερωτησεις να κανω.
Ηλεκτρικη κιθαρα:Αυτο που με ανυσηχει ειναι πως θα πρεπει να δωσω ενα αρκετα μεγαλο ποσο για να παρω μια οσο γινετε αξιοπρεπη κιθαρα(εχω ακουσει τουλαχιστον 200) για να ξεκινησω + τα εξοδα για ενισχυτες κλπ,τα οποια μπορει αν πανε τελικα στραφι αμα τυχει και βαρεθω.Πιστευω οτι θα ηταν καλυτερα να παρω μια μεταχειρισμενη κιθαρα για να μειωθει το κοστος οσο γινετε και μετα απο λιγο ψαξιμο εχω καταληξει σε αυτο το σετακι http://www.xe.gr/mousika-organa/kithares%7Cad-216087514.html
που περιεχει ενισχυτη και θηκη μεταφορας στα 170 ευρω,εχοντας διαβασει καλες κριτικες για την συγκεκριμενη κιθαρα.Μια σημειωση που θελω να κανω ειναι οτι θα πρεπει η κιθαρα να μπορει να παιξει και metal μελωδιες.Εχω δει στο youtube πως με την συγκεκριμενη κιθαρα μπορεις να παιξεις και metal μουσικη ομως δεν ξερω αν αυτο εξαρτατε απο τον ενισχυτη η απο την κιθαρα η και τα δυο.
Synthesizerπανω σε αυτο το οργανο δεν εχω σχεδον καθολου γνωσεις απλα μου το προτεινε ο πατερας μου και μιας και το κοστος θα ειναι και μικροτερο why not.Η απορια μου ειναι τι μπορει να κανει καποιος με αυτο το οργανο?Εχω ακουσει οτι μπορει να αναπαραγει τον ηχο διαφορων μουσικων οργανων και να παιζει ενα προκαθορισμενο ρυθμο ενω εσυ παραλληλα παιζεις το δικο σου ρυθμο σε αυτο.Ακομα, πως το μαθαινει καποιος?Δινονται μαθηματα σε ωδειο?
Συγγνωμη για το μεγαλο κειμενο αλλα θα ηθελα να λυσω τις αποριες μου και να ακουσω τις προτασεις σας.Δινω αποδεκτη σε οποιον με καλυψει.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #135957 από Dieftharmenos στις 28 Δεκεμβρίου 2015, 6:36μμ

Dieftharmenos

Εικονίδιο
μέλος από: 23/1/2014
μηνύματα: 936 αποδεκτές 0
Αρχικά πάρε μια κανονική κιθάρα και μετα πάνε στην ηλεκτρική.Η γνώση παει κλιμακωτά.Στο λεω εγω που εκανα 8 χρονια κλασσική.Αν πας κατευθειαν ηλεκτρική θα ειναι πολύ δύσκολο.

Αν πάρεις κανονική δεν χρειάζεται να πας καν σε ωδείο σαν εμενα τον μαλακα.Υπαρχουν άπειροι καλοι οδηγοί στο internet και στο YouTube για να μαθεις συγχορδίες και νότες και μετα ειναι ολα θέμα εξασκησης.Μαθε πρωτα τα βασικα και μετα προσπάθησε να βγαλεις ροκ κομματια σιγα-σιγα.Αν δεν βαρεθεις μετα απο λίγο καιρό όλα θα βγαίνουν κατευθείαν.Το ωδειο ειναι πολυ χρονοβόρο.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #135958 από Bloodborn στις 28 Δεκεμβρίου 2015, 8:04μμ

Bloodborn

μέλος από: 28/12/2015
μηνύματα: 11 αποδεκτές 0
Εχω διαβασει σε διαφορα site πως δεν χρειαζετε να κανεις μαθηματα κλασσικης για μαθεις ηλεκτρικη κιθαρα καθως εχουν διαφορετικες τεχνικες.Σιγουρα αν εκανα πρωτα κλασσικη θα ηταν πιο ευκολο και θα αποκτουσα περισσοτερες γνωσεις για την κιθαρα γενικοτερα αλλα δεν ξερω αν πραγματικα ειναι αναγκεο.Ισως να βαρεθω κιολλας την κλασσικη μια και ειναι μακρια απο τα δικα μου ακουσματα, ασε που θα παρει και πολυ χρονο + χρημα για να μαθω κατι με το οποιο δεν θελω να ασχοληθω ιδιαιτερα.Τυχαινει να εχω μια κλασσικη κιθαρα σπιτι με σπασμενη μια χορδη κατι το οποιο επιδιωρθωνετε ετσι?
προφίλάλλα...˵quote˶
7
Μήνυμα #135961 από Dieftharmenos στις 28 Δεκεμβρίου 2015, 10:47μμ

Dieftharmenos

Εικονίδιο
μέλος από: 23/1/2014
μηνύματα: 936 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Ναι βρε οι χορδές δεν είναι τίποτα.Πανε σε ενα μαγαζι με μουσικα ειδη και πάρε χορδες και ενα ηλεκτρονικό κουρδιστήρι.Ειναι πολύ φθηνά.


Εγω πάντως συνεχίζω να προτινω για αρχή την Κλασσική και τα videakia...και χρόνο θα κερδίσεις,και χρηματα και γνώση πριν πας στην ηλεκτρική.Αν έχεις όρεξη βέβαια...αλλιως ενταξει παρε την ηλεκτρική και πανε ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ.Το ωδείο αν και ήταν αλλες εποχες που πήγαινα εγώ σου βάζει καποια ορια(σε τραγούδια,θα σου πουν να δινεις εξετάσεις και μαλακιες) και ηταν πανάκριβο ενώ ο αλλος θα σου παίρνει και πιο λιγα και μετα απο καποια φαση θα σε ρωτάει για το τι κομματια σου αρέσουν.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #135987 από Bloodborn στις 30 Δεκεμβρίου 2015, 2:44μμ

Bloodborn

μέλος από: 28/12/2015
μηνύματα: 11 αποδεκτές 0
Ναι μαλλον για ιδιαιτερα θα παω,ξερει κανενας παιδια καποιον καλο και φθηνο(!) δασκαλο ηλεκτικης κιθαρας στην Αθηνα?
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login