Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Oι ποινές προορισμό έχουν να εκφοβίζουν όσους δεν έχουν πρόθεση να παρανομήσουν.
Τρίτη, 21 Μαΐου

σχολη κ φιλια

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #135988 από aglina στις 30 Δεκεμβρίου 2015, 10:29μμ

aglina

Εικονίδιο
μέλος από: 7/12/2012
μηνύματα: 667 αποδεκτές 0
Γεια σας!
Αρχικα.. Χρονια πολλά! Καλή χρονια!
Σαν τέλος του χρόνου κατάλαβα πολλά λάθη που είχα κάνε και ειδικά με τις φιλιες τα έκανα σκατα! Οποτε ελπίζω να φυγουν αυτα με τον παλιό χρόνο κ να ξεκινήσω μια νέα αρχή. Ειμαι μια κοπέλα πολύ πολύ κλειστή και ντροπαλή! Θέλω να το αλλάξω αλλα δεν ξέρω πώς. Μένω σε χωριό, οποτε δεν μπορώ να έχω πολλές επιλογές σε φιλιες με την έννοια ότι ολοι γνωριζόμασται και ο καθένας έχει τις φιλιες του. Εγώ είχα κάποιες παρέες που βέβαια έχασα ή για να το πω καλύτερα απομακρύνθηκα επειδή είχα μόνο ένα απόγευμα κενό την εβδομάδα κ το αφιέρωνα σε μια μόνο κοπέλα που νόμιζα ότι ήταν φίλη μ. Τελικά δεν ήταν αυτό που νόμιζα κ τώρα ποια όπως έχει γίνει δεν θέλω ούτε να την ξέρω. Απο ότι καταλάβατε έχω μείνει μόνη μ κ έχω μεγάλο θέμα στο να βρω φίλους. Φέτος δίνω πανελλήνιες κ οι σχολές που θέλω να περάσω ειναι σε άλλες πόλεις. Αυτό που θέλω να ρωτήσω πως θα βρω εικει παρέα? Έχει τύχει να ειναι σε τέτοια θέση με εμένα κάποτε κάποιος άλλος? Πως το αντιμετώπισε? Ειναι εύκολο να βρω εκεί? Τι κάνατε τις πρώτες μέρες που δεν ξαρατε κάποιον άλλον?
προφίλάλλα...˵quote˶
4
Μήνυμα #136175 από Azatoth στις 22 Ιανουαρίου 2016, 7:10μμ

Azatoth

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 11/11/2014
μηνύματα: 62 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Γεία σου Aglina, καλησπέρα και καλή χρονία να έχεις.

Βρισκόμουν σε παρόμοια κατάσταση μέχρι πέρυσι όπου και έδωσα πανελλήνιες και, ενω μπορούσα να μπώ σε κάποιες σχολές στην Αθήνα, αποφάσισα να δηλώσω σχολές στην επαρχία μόνο και μόνο για να απομακρυνθώ. Εμένα το πρόβλημα μου ήταν κυρίως με την οικογένεια μου, αλλα όσων αφορά και τους φίλους μου, η κατάσταση δεν ήταν καλή.
Δεν λέω, τα παιδία ηταν και είναι μια χαρά, δεν είναι αρχίδια, ούτε βρίζουν πίσω απο την πλάτη μου, ούτε τίποτα. Απλά μερικές φορές αισθάνομουν πως δεν ταιρίαζαν οι απόψεις μας πάνω σε μερικά θέματα και πως γενικά ήταν λίγο πιο...παιδία απ'ότι εγώ.
Υπάρχουν πολλά άτομα που βρίσκονται στην ίδια θέση με εσένα οπότε μη σεν παίρνει απο κάτω. Σαν φοιτήτρια σε καινούρια πόλη, και ειδικά σε επαρχία (ή νησί στην περίπτωση μου - Χίος)είναι αρκετά εύκολο να βρείς παρέα.
Σκέψου οτι υπάρχουν εκατοντάδες καινούριοι φοιτητές απο άλλες πόλεις, οι οποιοί είναι κατά 99% χωρίς παρέα, ακριβώς σαν εσένα.
Τις πρώτες μέρες σου συνιστώ να πηγαίνεις καθημερινά στην σχολή σου και να προσπαθείς να γνωρίζεις καινούριο κόσμο, μη φοβάσε να μιλήσεις σε κάποιο/α που κάθετε μόνος του γιατί συνήθως θα είναι αρκετά δεκτικός/η και θα συνεχίσει την κουβέντα (όπως και εσύ, και αλλοι θα θέλουν να βρούν παρέα).
Μερικά πράγματα για να αποφύγεις (τα οποία δυστηχώς δεν απέφυγα εγώ):

Απέφευγε να ακούς μουσική όταν πηγαίνεις στην σχολή, τουλάχιστον τις πρώτες μέρες. Ειδικά αν φοράς και τα 2 ακουστικά. Οταν φοράς 2 ακουστικά, δύσκολα θα έρθει κάποιος να σου μιλήσει, και επίσης, όταν δεν έχεις την μουσική σου για παρέα, θα ψάχνεις πιο ενεργά να γνωρίσεις κόσμο.

Προσπάθησε να γνωρίζεις τουλάχιστον 1 άτομο κάθε φορά που πάς στην σχολή σου. Συνέχεια!
Μην επαναπαφθείς όταν βρείς παρέα γιατί μπορεί εν τέλει να μην είναι αυτό που ήθελες και μετά δύσκολα θα βρείς αλλη παρέα (γιατί θα έχουν ήδη δημιουργηθεί).

Βρίσκε αφορμές να μιλάς σε όποιον κάθετε δίπλα σου. Ζήτα ενα στυλό (ακόμα και αν έχεις), ρώτα αν άκουσε τι είπε η καθηγήτρια. Κάνε πλάκα για την εμφάνιση του καθηγητή. Ρώτα αν ξέρει τι φαγητό έχει σήμερα η λέσχη. Κάτι τέλος πάντων.

Στο διάλλειμα, απέφευγε να κάθεσε μακρυά απο τον κόσμο και προς θεού, μην μπείς messenger απο το κινητό σου. Ισχυεί το ίδιο με τα ακουστικά. Αν αισθάνεσε οτι έχεις παρέα, θα επαναπαφθείς και δεν θα προσπαθήσεις να μιλήσεις με κάποιον.

Εγώ την πρώτη μέρα είχα πάρει μαζί μου 2-3 έξτρα στυλό γιατί ήξερα πως όλο και κάποιος δεν θα έχει. Όπως ήταν βέβαιο, ο διπλανός μου έψαχνε να βρεί στυλό. Αφου του έδωσα ένα απο τα δικά μου. Ηρθε στο τέλος του μαθήματος και μου το επέστρεψε, γνωριστίκαμε, και πήγαμε για καφέ μαζι με αλλα 2 άτομα που ήταν μαζί του.
Το κακό που έκανα ήταν οτι επαναπάφθηκα και δεν προσπάθησα να γνωρίσω και άλλο κόσμο και τώρα ξέρω μώλις 6-7 παιδιά.
Βέβαια εγώ ποτέ δεν ήμουν και πολύ κοινωνικός, αλλα και πάλι, είναι προτιμότερο να έχεις επιλογές.

Επίσης, επειδή ανέφερες πως είσαι ντροπαλή, και επειδή και εγώ είχα πάντα πρόβλημα με το να ξεκινήσω μια συζήτηση στο άκυρο, έκανα το εξής. Κατέβηκα 2-3 φορές στο σύνταγμα, καθόμουν σε παγκάκι, και όταν έβλεπα κάποια που μου άρεσε. Πήγαινα και της μιλούσα. Την ρώταγα τι κάνει, πως την λένε, και άλλες τέτοιες μπούρδες. Δεν ενδιαφερόμουν να κρατήσω επαφή (ούτως ή αλλως ήξερα πως θα πήγαινα στην Χίο και πως 99,9% δεν θα την ξαναέβλεπα ποτέ), απλά ήθελα να ξεπεράσω αυτό το κόλλημα που είχα με το να ξεκινήσω συζήτηση. Τώρα νιώθω άνετα και μπορώ να μιλήσω με οποιονδήποτε για οτιδήποτε.

Τέλος πάντων, ελπίζω να βοήθησα.

Υ.Γ Αν περάσεις Χίο, στείλε κανα μύνημα, χαχα :P
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #136181 από aglina στις 23 Ιανουαρίου 2016, 2:06πμ

aglina

Εικονίδιο
μέλος από: 7/12/2012
μηνύματα: 667 αποδεκτές 0
Γεια σου!
Ευχαριστώ πολύ που μ απάντησες!! Να σου πω την αλήθεια μετά από τόσο καιρό δεν περίμενα να το δει κάποιος. Τώρα πια έχω συμβιβαστεί με την ιδέα να φυγω αφου δεν μ αρέσει κάποια σχολή στο πανεπιστήμιο της πόλης μ (Πάτρα). Αμ και κάποιες φορες αγχώνομαι στο ότι θα ειμαι μένω μόνη μ αλλα θαβτα βολέψω μωρε σιγά.. Να περάσω πρώτα κ όλα θα γίνουν. Ευχαριστώ κ πάλι για τον χρόνο σου!

Υ.Γ τα μέρη που μ ενδιαφέρουν ειναι αθηνα, Θεσσαλονίκη κ κρητη
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #136191 από Azatoth στις 24 Ιανουαρίου 2016, 3:32πμ

Azatoth

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 11/11/2014
μηνύματα: 62 αποδεκτές 0
Μόνη σου δεν θα μείνεις σε καμία περίπτωση εκτός και αν το επιλέξεις.
Βέβαια στις μεγάλες πόλεις τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά απ'ότι στα νησιά ή στην επαρχία.
Εγώ για να βγώ με την παρέα μου αρκεί να περπατήσω 5 λεπτά και είμαι στον κεντρικό δρόμο, δίπλα στις καφετέριες και τα μαγαζία. Το ίδιο και όλοι οι φίλοι μου.
Στις μεγάλες πόλεις, επειδή όλοι μένουν πιο μακρυά, οι συναντήσεις είναι λιγότερες και όχι τόσο συχνές (για Αθήνα τουλάχιστον, Θεσσαλονίκη έχω ακούσει οτι γίνεται της μουρλής).
Βέβαια αυτό εξαρτάται και απο εσένα και απο την παρέα σου. Πόσο συχνά θέλετε να βγαίνετε, αν έχετε κατι άλλο να κάνετε πέρα απο τους καφέδες και τις βόλτες κλπ.
Αν δεν καταφέρεις να βρείς κάποιον απο την σχολή σου για παρέα, τότε δοκίμασε να αρχίσεις κάποια δραστηρίοτητα τύπου βόλλευ ή κάτι τέτοιο. Κάποιο άθλημα, κάποια ξένη γλώσσα κλπ.
Θα βρείς ακόμα πιο εύκολα φίλους εκεί. Αλλα και πάλι πιστεύω οτι δεν θα έχεις πρόβλημα να γνωρίσεις κόσμο στην σχολή σου.
Καλη επιτυχία να έχεις και να περάσεις στην πρώτη σου επιλογή (σε αντίθεση με εμάς που περάσαμε στην 5η -καταραμένες βάσεις)
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #136275 από Justanotherteen στις 02 Φεβρουαρίου 2016, 11:23μμ

Justanotherteen

Εικονίδιο
μέλος από: 2/2/2016
μηνύματα: 2 αποδεκτές 0
Είναι λες και ακουω την δικιά μου ιστορία!!! Κι εγώ ακριβώς έτσι ήμουν. Πολύ ντροπαλή και δεν μιλαγα σχεδόν σε κανέναν μονο στις 5 φίλες μου οι 3 μου την "έφεραν" με τον χειροτερο τροπο οι άλλες δυο είναι ακόμη μαζί μου και σίγουρα θα είναι για πλ καιρό, τώρα πια άλλαξα όμως και δεν είμαι τόσο ντροπαλή μετα απο ααυτο το περιστατικό με τις "φίλες" μου συνιδιτοποιησα οτι με το να ντρέπομαι δεν καιρδισα τίποτα...άσε που οι περισσοτεροι πίστευαν οτι τους σνομπαρα... να προσπαθήσει να περνεις τα καλά απο κάθε εμπειρία και απο κάθε ανθρωπο και να μν εστιαζεις στα ασχημα γεγονότα... να σκέφτεσαι οτι όσο περισσότερο κάθεσαι μονη σου και ντρεπεσαι τόσο περισσότερα γεγονότα και όμορφες στιγμές χάνεις απο την ζωή σου... ελπίζω ειλικρινά να βοήθησαν γτ οτι είπα το είπα από την καρδιά μου....😘😘😘😘
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #136328 από Indie Soul στις 12 Φεβρουαρίου 2016, 12:19πμ

Indie Soul

Εικονίδιο
μέλος από: 11/2/2016
μηνύματα: 6 αποδεκτές 0
Να κάνουμε κλαμπ εμείς τα συνεσταλμένα κοράσια να καθόμαστε να κλαιγόμαστε για τη ζωή που μας χαιρετά...
Πέρα απ τη πλάκα όμως, μερικές καταστάσεις ξεφεύγουν κατα πολύ από τον ορισμό του κλασικού "ντροπαλού" ή μοναχικού ανθρώπου και αγγίζουν ψυχικές διαταραχές, πράγμα αρκετά κοινό στη κοινωνιά -όσο και αν αποσιωπείται. Η λεπτή γραμμή μεταξύ ντροπής και παθολογικής ντροπής είναι δυσδιάκριτη και για αυτό το θέμα θέλει ψάξιμο, ώστε να αποφευχθούν ύστερα μακροχρόνια προβλήματα.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #136335 από aglina στις 12 Φεβρουαρίου 2016, 3:37πμ

aglina

Εικονίδιο
μέλος από: 7/12/2012
μηνύματα: 667 αποδεκτές 0
Οκ δεν είπαμε πως θέλω να κλαίγομαι για αυτό. Απλά το σκεφτόμουν κ είπα να ρωτήσω κάποιον που το έχει περάσει. Δεν νομίζω πως έχω κάτι παθολογικό. Είπαμε ντρέπομαι αλλα άμα βρω κάποιον κ θέλω κάτι ή για κάποιο λόγο να του μιλήσω θα το κάνω. Δεν φοβάμαι τον άλλον απλά δεν ξέρω πόσο εύκολα θα μιλήσω σε κάποιον απο μονη μ ετσι στο άκυρο κ ειδικότερα άμα τον ξέρω.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #136336 από Indie Soul στις 12 Φεβρουαρίου 2016, 5:39μμ

Indie Soul

Εικονίδιο
μέλος από: 11/2/2016
μηνύματα: 6 αποδεκτές 0
Δεν αναφερόμουν συγκεκριμένα σε σένα, απλά επισήμανα ότι μερικές φορές οι καταστάσεις παρεκτρέπονται από αυτό που νομίζεις ότι είναι αρχικά.
Ύστερα υπάρχει κάτι που λέγεται σαρκασμός και χιούμορ -προφανώς και δε θα πάω να φτιάξω κλαμπ για να κλαιγόμαστε.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #136341 από aglina στις 13 Φεβρουαρίου 2016, 11:39πμ

aglina

Εικονίδιο
μέλος από: 7/12/2012
μηνύματα: 667 αποδεκτές 0
Να συνεχίσω των σαρκασμό σου πήγα αλλα μάλλον βγήκε πιο αυστιρο το υφο μου.. Δεν πάντων δεν χρειάζεται να χαλάμε αλλα μηνύματα για αυτό.
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login