Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Μεγάλες στιγμές της αρχαιότητας: Οι παπαροκάδες σε συναυλία και στην έξοδο πάγκος με εικονάκια και μπουκαλάκια αγιασμό
Τετάρτη, 15 Μαΐου

θεμα σχετικα με τα ματια

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #136503 από aglina στις 08 Μαρτίου 2016, 10:39μμ

aglina

Εικονίδιο
μέλος από: 7/12/2012
μηνύματα: 667 αποδεκτές 0
Γεια σας!
Εδώ κ κάποιες βδομάδες έχω παρατηρήσει ένα θεματακι με τα μάτια μ. Φέτος δίνω πανελλήνιες με αποτέλεσμα να τα κουράζω αρκετά. Κατά διαστήματα της ημέρας παρατηρώ πως με ενοχλεί το βλεφαρο μ. Για να το πω καλύτερα δεν ξέρω αν ειναι ακριβώς ενοχλήσει απλά αρχίζω να το αισθάνομαι κ να καταλαβαίνω κάθε φορά που ανοιγοκλείνω τα μάτια μ. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να τα κρατάω περισσότερο ανοιχτά κ μετά κάθε φορά που τα ανοιγοκλείνω ζαλίζομαι. Ξέρω πως δεν το εξιγω πολύ καλά αλλα δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω. Τι μπορεί να είναι? Αα να επισημάνω πως δεν εχω κάποιο αλλο θέμα όπως μυωπία ή κάτι τετοιο
προφίλάλλα...˵quote˶
4
Μήνυμα #136508 από maxdude στις 09 Μαρτίου 2016, 3:22μμ

maxdude

Εικονίδιο
μέλος από: 20/7/2015
μηνύματα: 10 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Γενικά το πολύ διάβασμα - είτε σε βιβλίο είτε κυρίως σε οθόνη (κινητό, υπολογιστής κτλ) - επηρεάζει τα μάτια για δύο λόγους:
α) Το μάτι αναγκάζεται να εστιάζει σε πολύ κοντινή απόσταση για πολλή ώρα, πράγμα που το κουράζει. Για αυτό το λόγο ανά 20 λεπτά καλό είναι να παίρνεις τα μάτια από το βιβλίο και κοιτάζεις για καμιά 20αριά δευτερόλεπτα μακριά (πχ τον απέναντι τοίχο).
β) Επίσης τα μάτια δεν ανοιγοκλείνουν αρκετά συχνά με αποτέλεσμα να μην υγραίνονται σωστά και να δημιουργούνται συμπτώματα ξηροφθαλμίας (όπως φαγούρα, αίσθηση καψίματος και ενόχληση από τα βλέφαρα). Το γεγονός ότι τα κρατάς περισσότερο ανοιχτά κάνει μόνο χειρότερη την κατάσταση. Σε αυτή την περίπτωση μπορείς να πας στον οφθαλμίατρο (καλύτερα) ή στο φαρμακείο για να σου δώσει φυσικά δάκρυα ή κάποιες άλλες σταγόνες, που και θα ανακουφίσουν το μάτι και θα μπορείς να διαβάζεις χωρίς πρόβλημα για ώρα.

Καλή επιτυχία στις πανελλήνιες!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #136510 από Dieftharmenos στις 09 Μαρτίου 2016, 7:14μμ

Dieftharmenos

Εικονίδιο
μέλος από: 23/1/2014
μηνύματα: 936 αποδεκτές 0
Αιτια:

Κακη διατροφη,τσιγαρο,καφες,αγχος,στρες.αυπνια και κουραση

Αντιμετωπηση:

Καλη διατροφη,μειωση του καπνισματος,λιγοτερος καφες,περισσορος υπνος κλπ...Μπορεις επισης να κλεισεις τα ματια σου και να κανεις λιγο απαλο μασαζ η να βαλεις καμια κομπρεσα με κρυο νερο για να τα ξεκουρασεις.

Αν συνεχισει για πολλες μερες πανε στον γιατρο.Αν τα ματια σου κοκκινιζουν λογικα ειναι απο την ξηροφθαλμια που λεει ο απο πανω.Τα δακρια δεν κανουν πολλα σε αυτη τη περιπτωση γιατι πρεπει να βαζεις καθε λιγο και λιγακι.Καλυτερα να παρεις στραγονες multisolution.

Την αποδεκτη δωστην στο παιδι απο πανω αν δεν απαντησει κανεις αλλος.Εγω απλα προσθεσα καποια πραγματα...
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login