Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Συνείδηση είναι εκείνο το ενοχλητικό πράγμα ανάμεσα σε δυο υπνάκους.
Παρασκευή, 19 Απριλίου

Πρόβλημα με τη σχολή

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #138087 από philkaz στις 16 Οκτωβρίου 2016, 1:22πμ

philkaz

Εικονίδιο
μέλος από: 16/10/2016
μηνύματα: 11 αποδεκτές 0
Χαίρετε. Με λένε Φίλιππο, είμαι 20 χρονών και ζω στην Κέρκυρα. Τελείωσα το στρατιωτικό μου πριν μερικούς μήνες και ήθελα μετά από αυτό να σπουδάσω κι έτσι είπα να γραφτώ σε ένα γνωστό ΙΕΚ στην Θεσσαλονίκη (είναι η αγαπημένη μου πόλη)... μιας και δεν είχα δώσει πανελλήνιες όταν έπρεπε. Έτσι και γράφτηκα. Γράφτηκα μάλιστα για το εξάμηνο που ξεκινάει τώρα τον Οκτώβριο, γιατί ήθελα να μείνω άλλο λίγο στη Κέρκυρα, να εργαστώ κιόλας και να μαζέψω μερικά χρήματα ώστε να μετακομίσω Θεσσαλονίκη και να ξεκινήσω τις σπουδές. Πέρασε ο καιρός, έφυγε και το καλοκαίρι και τελικά δεν κατάφερα να μαζέψω τα χρήματα που έπρεπε ώστε να κάνω αυτό το βήμα και να μετακομίσω Θεσσαλονίκη. Παρόλα αυτά παραμένω εγγεγραμμένος στο εν λόγο ΙΕΚ κι έτσι αποφάσισα χθες να τηλεφωνήσω εκεί να ξεγραφτώ. Τα μαθήματα θα ξεκινήσουν στις 24 του μηνός αν θυμάμαι καλά. Απευθύνθηκα λοιπόν στον σύμβουλο του ΙΕΚ που μου έκανε την εγγραφή (να σημειωθεί πως όλο αυτό το διάστημα μου τηλεφωνούσε για να μου λέει κάτι άκυρα για το ΙΕΚ). Του εξήγησα πως τελικά δεν ήρθαν τα πράγματα όπως τα σχεδίαζα, του είπα πως δεν μπορώ να σπουδάσω λόγω των οικονομικών και πως θέλω να ξεγραφτώ. Παρόλα αυτά έδειξε να μην κατάλαβε τι του είπα, λέει δεν θα κάνει την διαγραφή, πως θα τον εκθέσω λέει γιατί έστειλε κάποια καρτέλα μου στο Υπουργείο και επιμένει να πάω εκεί να σπουδάσω κανονικά. Όπως καταλαβαίνετε εμένα η θέση μου αυτή τη στιγμή είναι αρκετά δύσκολη. Δεν ξέρω τι να κάνω και νιώθω πραγματικά πως έχω πέσει θύμα τους.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #138088 από aglina στις 16 Οκτωβρίου 2016, 4:37πμ

aglina

Εικονίδιο
μέλος από: 7/12/2012
μηνύματα: 667 αποδεκτές 0
Να ξανά πάρεις τηλέφωνο κ να τους πεις πως δε θες / δεν μπορείς να πας. Τι πάει να πει θα τον εκθέσεις?? Τι αν κάποιο για τον χ ή ψ λόγο δεν μπορέσει τελικά να πάει θα πληρώσει τα χρήματα?? Προσπάθησε το κ' άλλο. Εγώ πιστεύω πως απλα δεν θέλουν να χάσουν τον πελάτη.
προφίλάλλα...˵quote˶
4
Μήνυμα #138089 από GiannakosBAcK στις 16 Οκτωβρίου 2016, 8:35πμ

GiannakosBAcK

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 22/7/2014
μηνύματα: 243 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Κάνε την διαγραφή σου κανονικά άμα επιμένει με τις μαλακίες του ψάξε για έναν ανώτερο.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #138094 από Ana-menos στις 16 Οκτωβρίου 2016, 2:09μμ

Ana-menos

Εικονίδιο
μέλος από: 31/10/2015
μηνύματα: 86 αποδεκτές 0
Αν ειναι δημοσιο Ιεκ δεν νομιζω οτι ο συγκεκριμενος θα χασει κατι (Π.χ Λεφτα η τπτ τετοιο)...Ισως να χασει καποια bonus διοτι αν το ιεκ εχει πολυ κοσμο και αρχιζει και χανει μαθητες στο τελος θα πεσει και η εικονα του συγκεκριμενου ιεκ. Αν ειναι ιδιωτικο σιγουρα θελει να σε κρατησει για να μην χασει τα λεφτα. Απο κει και περα ξαναπαρτον πες οτι δεν γουσταρεις να πας στο Ιεκ οτι θες να γραφτεις και αν σου φερει αντιρρηση πες του "Οκ γεια" και καλεσε την (ΓΓΔΒΜ) Γενική Γραμματεία Διά Βίου Μάθησης η το υπουργειο παιδειας και κατηγγειλε το γεγονος λεγοντας τους αν οντως δεν επιτρεπεται να ξεγραφτεις (που μου φαινεται λιγο αδυνατο)
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #138095 από philkaz στις 16 Οκτωβρίου 2016, 2:33μμ

philkaz

Εικονίδιο
μέλος από: 16/10/2016
μηνύματα: 11 αποδεκτές 0
αδυνατο τι? να ξεγραφτω?
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #138107 από philkaz στις 17 Οκτωβρίου 2016, 11:43πμ

philkaz

Εικονίδιο
μέλος από: 16/10/2016
μηνύματα: 11 αποδεκτές 0
σήμερα αρχικά τηλεφώνησα στην ΓΓΔΒΜ και μου είπαν ότι μπορώ να ξεγραφτώ κανονικά ανά πάσα στιγμή και πως δεν παίζει ρόλο αυτή η καρτέλα που λέει αυτός. έπειτα τηλεφώνησα σε αυτόν πάλι και επέμενε τα ίδια. κάπου στην κουβέντα λοιπόν του σκάω ότι τηλεφώνησα στην ΓΓΔΒΜ. από εκεί και πέρα άρχισε να με βγάζει τρελό, να λέει τα αντίθετα από αυτά που έλεγε στην αρχή. τέλος πάντων είπε ότι θα με διαγράψει κι επιτέλους κατάλαβε πως δεν θα συνεχίσω στις σπουδές. όταν όμως του είπα τι θα γίνει με την προκαταβολή που έδωσα κατά την εγγραφή (γιατί είναι ιδιωτικό το ΙΕΚ) μου έκλεισε το τηλέφωνο στην μούρη. τώρα είμαι σε μια φάση που είμαι νευριασμένος και μπερδεμένος ταυτόχρονα.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #138112 από asap στις 18 Οκτωβρίου 2016, 4:23μμ

asap

μέλος από: 12/2/2011
μηνύματα: 860 αποδεκτές 0
Λογικο, Ιδιωτικη σχολη ειναι και επιχειρηση που πρεπει να βγαλει λεφτα. Θα πρεπει να τους πρηξεις για να παρεις τα λεφτα σου. Γιατι δεν επελεξες ενα δημοσιο ΙΕΚ το οποια τα διδακτρα ειναι πολυ χαμηλα;

Εγω πληρωνα 45 ευρω παραβολο το 6μηνο. 2 Χρονια δηλαδη που σπουδασα δεν εδωσα ουτε 200 ευρω στο δημοσιο.
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login