Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Η ζωή είναι σαν μια πάνα. Μικρή και γεμάτη σκατά.
Πέμπτη, 25 Απριλίου

απορία

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #138230 από TOTERASSTOKREBA στις 18 Νοεμβρίου 2016, 5:49μμ

TOTERASSTOKREBA

Εικονίδιο
μέλος από: 18/11/2016
μηνύματα: 8 αποδεκτές 0
HELLO! μόλις είδα ένα επεισόδιο man vs wild στο χιόνι και είχε βουτήξει για 1 λεπτό περίπου μέσα σε κρύο νεροοο με - βαθμούς και σκεφτόμουνα πως γίνετε να μην έπαθε καπιο κρυοπάγημα και μου δημιουργηθηκε η απορία στους πόσους βαθμούς μπορεί να δημιουργηθεί καπιο κρυοπάγημα στα ποδιά η στα χεριά ποιος γνωρίζει ας απάντηση είμαι λίγο περίεργος και ρωτάω ότι νάνε αλά το έχω μεγάλη απορία
προφίλάλλα...˵quote˶
4
Μήνυμα #138244 από Azatoth στις 19 Νοεμβρίου 2016, 8:38μμ

Azatoth

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 11/11/2014
μηνύματα: 62 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Καλησπέρα φίλε TOTERASSTOKREBA και καλώς ήρθες στην παρέα μας!

Όντας φαν της χειμερινής κολύμβησης επέτρεψε μου να μοιραστώ τις όποιος γνώσεις έχω αποκομίσει.
Το χειμερινό κολύμπι όχι μόνο δεν προκαλεί κρυοπάγημα ή κρύωμα όπως πολλοί πιστεύουν αλλά έχει και τρομερά πλεονεκτήματα για την υγεία και το ανοσοποιητικό σύστημα εφόσον γίνεται σωστά (μέχρι 15 λεπτά για αρχάριους, 30 λεπτά για πιο τακτικούς χειμερινούς κολυμβητές).
Το μόνο πρόβλημα που μπορεί να σου προκαλέσει είναι καρδιακό επεισόδιο αλλά μόνο αν πάσχεις ήδη από καρδιά.

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος ακριβής αριθμός βαθμών κελσίου πέρα από τον οποίο κάποιος παθαίνει κρυοπάγημα, αλλά σίγουρα δεν συμβαίνει από ένα μπάνιο σε κρύο νερό εφόσον μετά στεγνώσεις, και βάλεις ζεστά ρούχα.

Ελπίζω να βοήθησα. Αν έχεις οποιαδήποτε άλλη απορία, χαρά μου να προσπαθήσω να την επιλύσω.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #138245 από TOTERASSTOKREBA στις 21 Νοεμβρίου 2016, 12:15πμ

TOTERASSTOKREBA

Εικονίδιο
μέλος από: 18/11/2016
μηνύματα: 8 αποδεκτές 0
ναι αυτό λέω αυτός έμεινε στο χιόνι γυμνός για αρκετή ώρα αλά τέλος παντονν δεν το ήξερα ότι το χειμερινό μπάνιο βοηθάει τόσο πολύ πάντα απόφευγα το κρύο τέλος πάντων ευχάριστο για την απάντηση
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login