Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Ύψιστος σνομπισμός: «εγώ ναρκωτικά δεν παίρνω».
Κυριακή, 19 Μαΐου

μετα τον θανατο τι???????????????

Σελ. 5
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #40553 από Antre στις 29 Ιουνίου 2007, 7:30μμ

Antre

μέλος από: 28/4/2007
μηνύματα: 566 αποδεκτές 0
Κοίτα σε αυτά που λες εν μέρει συμφωνώ... ότι δηλαδή πολλές φορές στο όνομα κάποιας αξίας βρίσκετε η αφορμή και το πρόσχυμα για την περάτωση εγωιστικών στόχων... αυτό είναι αλήθεια και το πιστεύω και εγώ αυτό που λες.

Αλλά δεν είναι ανάγκη η δημιουργία "θεού" για να ελέγξεις κόσμο.. μπορεί να είναι και άλλα πράγματα όπως δράκοι, βαμπιρ, μυθικά τέρατα, κατάρες, μαγείες, πλούτος, ρατσισμός (ειδικά ο ρατσισμός)

Αν η έννοια θεός είναι δημιούργημα της φαντασίας (και εγώ προβληματίζομαι για αυτό αλλά για τελείως διαφορετικούς λόγους) δημιουργήθηκε πολύ πριν την όποια σταυροφορία ή Τζιχαντ ... απλά μετά το εκμεταλλεύτηκαν.. όπως και γενικότερα κάνει η σκοτεινή πλευρά του ανθρώπου

Απλά εσύ κατακρίνεις την θρησκεία... που δεν έχεις και άδικο γιατί η φύση του ανθρώπου είναι πάντα εγωιστική και επεκτατική... αλλά η θρησκεία είναι απλά το μέσο... αν αναφερόμουν περισσότερο στο Χριστιανισμό είναι επειδή γνωρίζω περισσότερα για αυτόν... αν υπάρχει ανώτερη δύναμη αυτή είναι μια... απλά επειδή δεν είναι κάτι που μπορούμε να κατανοήσουμε εύκολα, αναλόγως των κοινωνικό-εθιμικών παραγόντων δίνεται διαφορετική σκοπιά.. όπως δηλαδή είναι δυνατόν να αντιληφθεί η κάθε κοινωνία...

Απλά αν πιστεύετε στο Θεο... να πιστεύετε στο Θεο.. όχι σε αυτούς που εκμεταλλεύονται το όνομα του... προσωπικά ποτέ δεν πίστεψε σε ιερείς.. και όσν αφορά το αν τελικά υπάρχει θεος.. ούτε και εγώ είμαι σίγουρος ...
προφίλάλλα...
Μήνυμα #40698 από artemw στις 08 Ιουλίου 2007, 4:17πμ

artemw

Εικονίδιο
μέλος από: 8/7/2007
μηνύματα: 41 αποδεκτές 0
Οσο διαβαζα το τοπικ ηθελα να απαντησω στην V_for_Vitam, αλλα αυτα που ακριβως ηθελα να πω, τα ειπε ο Αντρέ λέξη επι λέξη!
Εχει απολυτο δικιο! Οσο για το τι υπαρχει μετα την ζωη...χμ, ενα εχω να πω: ολοι στην κολλαση θα παμε, γιατι όλοι μα ολοι εχουμε κανει αμαρτιες! Ακομα και το οτι γεννιομαστε ειναι επιπτωση αμαρτιας! Ετσι ειναι φτιαγμενη η ζωη απο τον διαολο οταν μας εξαπατησε( με το μηλο την Ευας). Γενικα η ρατσα μας( ανθρωπος) ειναι αναμεσα στον θεο και τον διαολο, γι'αυτο υπαρχουν "παιδακια που πεθαινουν".
Ακομη και ο Χριστος στην κολλαση πηγε, αλλα αυτο ηταν το σχεδιο του, για να ανοιξει εναν δρομο προς τον "παραδεισο", γιατι πριν απο τον θανατο του δεν υπηρχε αυτος ο δρομος και οι ανθρωπινες ψυχες μεναν στην κολλαση για παντα (με την παλια θρησκεια των αρχαιων ελληνων, στον Αδη).
Αν το παρατηρησετε ολες οι θρησκειες εχουν το ιδιο νοημα, αλλα διαφορετικους τροπους επεξηγησης (το καταλαβαινεις μονο οταν ξερεις το τελικο νοημα).
Ολα αυτα δεν τα βγαζω απο το μυαλο μου, τα μαθαινεις απο την γνωση της καμπαλιστικης. Προσοχη μην μου πει κανεις οτι η καμπαλιστικη ειναι θρησκεια, θα εχει μεγαλο αδικο, η καμπαλιστικη εναι γνωση!
προφίλάλλα...
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login