Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Το Linux είναι φιλικό προς τον χρήστη. Δεν είναι φιλικό σ' αυτόν που αγνοεί και στον ηλίθιο.
Δευτέρα, 6 Μαΐου

ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #37445 από melodos86 στις 12 Ιανουαρίου 2007, 7:29μμ

melodos86

Εικονίδιο
μέλος από: 11/11/2006
μηνύματα: 42 αποδεκτές 0
Προσωπικά για μένα το να καβαλάω μηχανή είναι μια ευχαρίστηση την οποία δεν αλλάζω για τίποτα. Αυτό τώρα που ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω είναι γιατί υπάρχει τόση προκατάληψη χωρίς να υπάρχει η στοιχειώδης ενημέρωση. Η περισσότεροι μας αντιμετωπίζουν σαν μια ομάδα περιθωριακών που θέλει απλά να βάλει τέλος στην ζωή του πρόωρα. Αναγνωρίζω ότι είναι επικίνδυνο σαν μεταφορικό μέσο ειδικά όταν οδηγείτε από ανεγκέφαλους που πιστεύουν ότι επιδεικνύοντας της οδηγικες τους ικανότητες οποιαδήποτε στιγμή σε οποιοδήποτε σημείο άνευ κράνους και εξοπλισμού θα εντυπωσιάσουν (την κουκλαρα που κάθεται στο απέναντι καφέ ίσως...?)Δεν είναι όλοι έτσι όμως... Εκτός από τους προαναφερθέντες επιδειξίες υπάρχουν και κάποιοι άλλοι που εσείς τους μπερδεύετε με τους προηγούμενους... τους λένε: "Μοτοσικλετιστές" και αγαπάνε το να καβαλάνε 2 ρόδες και πάνω από όλα σέβονται...έχουν οδική παιδεία και ευαισθησία που λίγοι οδηγοί αυτοκινήτου έχουν... Είναι πολύ σκληρό να μπαίνουν όλοι στο ίδιο τσουβάλι. Λες και οι οδηγοί αυτοκινήτου είναι όλοι αγγελούδια και δεν κάνει κανείς επίδειξη. Αλλά συγγνώμη, μάλλον ξέχασα ότι όταν κάποιος από εμάς οδηγεί επικίνδυνα την πληρώνει πάντα ο ίδιος, δεν μπορεί να ξυρίσει μια στάση με παιδάκια χωρίς να πάθει το παραμικρό... Τι είναι πιο επικίνδυνο λοιπόν? Το να πληρώνεις ο ίδιος την βλακεία σου η να την πληρώνουν και άλλοι μαζί σου? και ναι όσοι αυτοαποκαλούνται ματοσυκλετιστες δίνουν το χέρι τους στο θεό λέγοντας του να το κρατάει γερά γιατί ο διάβολος τους τραβάει το πόδι.... ξέρεις ότι αν ένα αμάξι περάσει με κόκκινο η παραβιάσει στοπ απλά έχεις ένα τραυματισμό στο τσεπάκι... γι αυτό προσπαθούμε να προστατευόμαστε όσο μπορούμε καλύτερα... Δίνοντας έτσι το καλό παράδειγμα που λείπει... Μια μορφή μοτοσυκλετιστικης και οδικής παιδείας που λείπει από τα νέα παιδία γιατί απλά οι μεγαλύτεροι δεν την έδωσαν... Χάρηκα τις προαλλες όταν είδα ένα πατέρα να φοράει κράνος πεντάχρονο γιο του που μόλις μάθαινε ποδήλατο και να του εξηγεί το πόσο χρήσιμο είναι. Μακάρι όλοι να ήταν λίγο πιο ανοιχτόμυαλοι όσον αφορά τα δίκυκλα και λιγότερο ρηχοί αυτοί που τα χρησιμοποιούν γι επίδειξη και μαγκιά.... μπορεί να σας έπρηξα με πράγματα άνευ σημασίας για τους περισσότερους από εσάς αλλά ευελπιστώ να έκανα κάποιους ποιο διαλλακτικούς για το θέμα....
προφίλάλλα...
5
Μήνυμα #37447 από IRAKLIS στις 12 Ιανουαρίου 2007, 7:48μμ

IRAKLIS

Εικονίδιο
μέλος από: 9/1/2007
μηνύματα: 12 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

.......Και εχεις τα χιλια δικαια αγαπητε!
Υπηρξα κατοικος εξωτερικου τα προηγουμενα 4 χρονια(Γερμανια) και ενα απο τα πολλα που τους βγαζω το καπελο ειναι το θεμα της ΠΑΙΔΙΑΣ στο ¨κυκλοφορω¨.
Αν αναλογιστουμε οτι σαν λαος ειμαστε στην 3η μολις γενια που εχει αυτ/το η μηχανη συνυπολογιζομενου και του Ελληνικου ωχαδερφισμου που επικρατει στην ψυχοσυνθεση μας τοτε ειναι σαν να με βαλεις να κουμανταρω μια FAZER π.χ ενω μεχρι χθες καβαλουσα γαιδουρι!
Τα διπλωματα δινονται νυχτα.......οι νομοι δεν μας λενε τιποτα.......ο μπαμπας μας εδειξε πως αλλαζουν οι ταχυτητες αλλα του διεφυγαν ολα τα αλλα ........και ετσι ολοι πισω απο ενα τιμονι την εχουμε δει Schummacher!!!
Παντως αν σημερα ξαναπερνουσαμε ΟΛΟΙ απο εξετασεις...πρωτα ψυχολογικες και υστερα οδηγικες ,φανταζομαι οτι θα ειχε λυθει εν μια νυκτι το κυκλοφοριακο!!!
προφίλάλλα...
Μήνυμα #37462 από tsoupritsa στις 13 Ιανουαρίου 2007, 10:44πμ

tsoupritsa

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 30/12/2006
μηνύματα: 58 αποδεκτές 0

Πολυ μεγαλο θεμα αυτο που θετεις φιλε μου!!!

Καταρχην,να ξεκαθαρισουμε οτι ολα ξεκινανε απο το κρατος.
Οποιο κι αν ειναι το κομμα που προεδρευει,δεν εχει σημασια.
Αν το κρατος μας φροντιζε ωστε να ειναι ολοι οι δρομοι και οι σηματοδοτισεις συμφωνα με τον κ.ο.κ τοτε θα ηταν πιο ευκολο να υπαρξει και η καταλληλη παιδια.

Για σκεφτητε το,οταν κανατε μαθημα με το δασκαλο δεν σας ελεγε κανονικα αυτο.... αλλα δεν ειναι ετσι επειδη εχουμε ελλειψεις εκει .....εκει......κι εκει......

Υπαρχουν ασυνηδητοι οδηγοι,ειτε οδηγουν αυτοκινητο ειτε μηχανη.Οι καλυτεροι ειναι αυτοι που οδηγουν και τα δυο.
Αυτοι καταλαβαινουν τις αναγκες του μοτοσυκλετιστη.

Προσωπικα,οδηγουσα μηχανες απο τα 14μου,στα 16μου ειχα το πρωτο μου εντουρακι.
Χρονια οδηγουσα και ποτε δεν προκαλεσα το παραμικρο.
Μεχρι μια μερα που περασε ενας παππους ενα στοπ και μου εκλεισε το δρομο στο 1μετρο σε κεντρικοτατη λεωφορο μαλιστα.
Αποτελεσμα ηταν να ειμαι σε αναρρωτικη για 5μηνες,να καταστραφει η μηχανη,ακομα ειμαι στα δικαστιρια για την αποζημιωση(πανε 4χρονια) ενω το ποινικο δικαστηριο απλα εδωσε 6μηνες εξαγορασιμους.Ουτε στερηση διπλωματος ουτε τιποτα στον παππου.

Απο τοτε καταλαβα ενα πραγμα.Οσο καλος και προσεκτικος και να εισαι.
Θα την γλυτωσεις μια,θα την γλυτωσεις δυο....αλλα καποιος θα κανει τη μ..... και αυτος που θα χτυπησει δυστηχως,αν δεν χασει τη ζωη του ειναι ο μοτοσυκλετιστης.

Ετσι εγκατελειψα την ιδεα της μοτοσυκλετας και καθε που μπαινει ανοιξη λισμωνω,λαχταρω και παλι να παρω μια μηχανη κι απλα να φυγω...

Προσγειωνομαι ομως γρηγορα γιατι ειναι πολυ δυσκολο να ξεχασω τι μου συνεβει..
Πως θα μπορουσα αλλωστε αφου εχω 2πλαστικες στο ποδι να μου το θυμιζουν και μια αναγκαστικη παραιτηση απο την δουλεια αφου δεν μπορουσα πια να εργαστω εκει.

Γιαυτο για ολους εσας που οδηγητε μηχανες,συμβουλευω να προσεχετε 2και 3φορες περισσοτερο!
Αφου εσας δεν προκειτε να σας προσεξουν,κι αν κατι σας συμβει στην διαδρομη μπορει να κοστισει ακομα και την ζωη σας.
Πολυ ΠΡΟΣΟΧΗ.
προφίλάλλα...
Μήνυμα #37465 από mean girls στις 13 Ιανουαρίου 2007, 1:15μμ

mean girls

Εικονίδιο
μέλος από: 13/1/2007
μηνύματα: 1 αποδεκτές 0
ti kaneis?
προφίλάλλα...
Μήνυμα #44249 από melodos86 στις 28 Οκτωβρίου 2007, 8:56μμ

melodos86

Εικονίδιο
μέλος από: 11/11/2006
μηνύματα: 42 αποδεκτές 0
kala!!! esy?
προφίλάλλα...
Μήνυμα #44276 από Paras στις 29 Οκτωβρίου 2007, 11:18μμ

Paras

Εικονίδιο
μέλος από: 25/2/2007
μηνύματα: 51 αποδεκτές 0
Και λατρεύω να οδηγώ μηχανή... Πρός το παρόν έχω ένα aprilia sx 50(λόγω διπλώματος.. Είμαι 16..) το οποίο αν και 50αρι νιώθεις ότι καβαλάς κάτι σε μηχανλη και όχι παπί ή σκούτερ... Το όνειρο μου βέβαια είναι στα 21 να πάρω μιά street μηχανή και να γουστάρω... Τις μηχανές βέβαια συνήθως τα αυτοκίνητα δεν τις υπολογίζουν και έτσι είναι αρκετά επικίνδυνο να οδηγείς μηχανή... Έλα όμως που με την μηχανή νιώθεις όμορφα πιο όμορφα και απο το να οδηγείς αυτοκίνητο... Προσωπικά δεν θα άλλαζα την μηχανή με κανένα αυτοκίνητο... Μπορεί να είναι επικίνδυνη αλλά αν προσέχεις και είσαι τυπικός και φοράς πάντα προστατευτικό εξοπλισμό η τουλάχιστον απλά ένα κράνος (αλλά καλό κράνος... Όχι σαν κάτι κράνη που ακόμα και φλούδα απο καρπούζι θα προστάτευε περισσότερο...) Προσοχή και να οδηγείτε πάντα με σύνεση και αν θέλετε να κάνετε "παιχνιδάκια" βρείτε μια πίστα ή έναν απολύτως έρημο δρόμο που είναι σίγουρο ότι δεν θα περνα΄κανεις και ξεδώστε... Μην θέτετε άλλους ανθρώπους σε κίνδυνο παρα μόνο εσάς αν θέλετε τόσο πολύ να κάνετε καγκουριές... Προσωπικά επειδή το μηχανάκι μου είναι μοταρντ γουστάρω και λίγο off road αλλά όταν πάω για τρελίτσες φροντίζω να μην βάζω σε κίνδυνο κανέναν....
προφίλάλλα...
Μήνυμα #44279 από valentino_17 στις 30 Οκτωβρίου 2007, 11:45πμ

valentino_17

μέλος από: 27/10/2007
μηνύματα: 2 αποδεκτές 0
η μηχανη για μενα ειναι οτι καλυτερο εχει διμιουργιθει.εγο οδιγω απο τα 12 μηχανη και ξερω και τουσ κυνδινουσ και τα καλα της.εχω πεσει πολεσ φορεσ κατω και εχω δει πωσ ειναι.παντα να κανεισ την ζωη σου οσο πιο ευκολη και εφχαριστη μπορεις...
προφίλάλλα...
Μήνυμα #44300 από nancy_18 στις 30 Οκτωβρίου 2007, 10:15μμ

nancy_18

Εικονίδιο
μέλος από: 24/10/2007
μηνύματα: 2 αποδεκτές 0
An k molis 18 xronwn eixa polles asximes empeiries apo mixanes..exw traumatistei para polles fores ,san sunepivatis panta,k eimai xaroumeni pou glitwsa.I pio asximi empeiria omws tis zwis m proil8e apo ena atuxima me mixani,sto opoio "prwtagwnistis" itan o aderfos m,pou distixws meta apo auto t atuxima dn vrisketai mazi mas...k ola auta epeidi enas asuneiditos odigos autokinitou eixe piei ligo parapanw k perase me kokkino...ton aderfo m distixws dn ton eswse oute o eksoplismos oute tpt..perasan 2 xronia apo tote k autos o egklimatias kukloforei akoma ston dromo anenoxlitos kanontas akrivws ta idia pragmata..gia na min polilogw k sas kourazw, 8a i8ela na pw oti mporei kapoios na einai swstos motosykletistis alla pote dn ksereis ti mporei na ginei ston dromo k distixws ,opws stin dikia m periptwsi,xanontai neoi odigoi pou dn ftaine se tpt...
προφίλάλλα...
Μήνυμα #44301 από DeathMaster στις 30 Οκτωβρίου 2007, 10:36μμ

DeathMaster

Εικονίδιο
μέλος από: 26/10/2007
μηνύματα: 4 αποδεκτές 0
nancy_18 lupame polu gia ton aderfo sou den to hxera oti sou exei sumbei auto. epeidh omws kai egw exw mia aprilia kai xerw pws einai oi mhxanes tha elega pws an eisai prosektikos(kai ligo tuxeros) den tha patheis tpt pote... alla epeidh pote den xereis poion exeis apenanti sou ston dromo na prosexete pio polu tous apenanti kai tous apo pisw!!! kai panta kranos kai oxi megales taxutites kai malakies....!!!!
προφίλάλλα...
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login