Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Δε μισώ τους εχθρούς μου γιατί εγώ τους έφτιαξα.
Δευτέρα, 29 Απριλίου

Γιατί οι άντρες είναι υπερεκτιμημένοι?

Σελ. 1
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #37602 από deathqueen στις 22 Ιανουαρίου 2007, 5:52μμ

deathqueen

Εικονίδιο
μέλος από: 21/1/2007
μηνύματα: 20 αποδεκτές 0
Γειά σας είμαι καινούργια στο site σας και έχω την εξής απορία. Όταν μια γυναίκα 16 χρονών πάει με έναν άντρα 30 χρονών θεωρείται πουτάνα όταν όμως ένα αγοράκι 16 χρονών πάει με μια γυναίκα 30 χρονών θεωρείται κατόρθωμα και εμπειρία γιατί λοιπόν οι άντρες έχουν αυτήν την φήμη ενώ στην ουσία την ίδια πράξη κάνουν ακριβώς?
προφίλάλλα...
Μήνυμα #37604 από !me! στις 22 Ιανουαρίου 2007, 6:07μμ

!me!

Εικονίδιο
μέλος από: 27/7/2006
μηνύματα: 305 αποδεκτές 0
Πρώτον γαμάτη η υπογραφή σου οι rage against the machine είναι ανώτεροι

Στο θέμα μας όμως, στην ηλικία σου είχα τις ίδιες απορίες και αποφάσισα να τισ αγνοήσω και να΄λειτουργήσω ανεξάρτητα και ανεπηρέαστη απο τα αναχρονιστικά δεδομένα της κοινωνίας μας.

Δεν είναι μόνο η διαφορά ηλικίας που διαχωρίζει χαρακτηρισμούς ανάλογα με το φύλο αλλα πολλά περισσότερα. Απλά, κατά την γνώμη όλα αυτά συμβαίνουν γιατί η ανεξαρτησία της γυναίκας όσον αφορά τον έρωτα είναι σχετικά νέα συγκριτικά με αυτήν του άντρα. Όλα αυτά επηρεάζονται από από το backround της κάθε κοινωνίας. Και εμείς ζούμε σε μια κοινωνία που οι μπαμπάδες θέλουν τους γιούς γ*μιάδες και τις κόρες παρθένες.
προφίλάλλα...
Μήνυμα #37609 από deathsinger... στις 22 Ιανουαρίου 2007, 8:03μμ

deathsinger...

μέλος από: 5/7/2006
μηνύματα: 432 αποδεκτές 0
Πολέμησαν γυναίκες το 1821? το 1940? το 331π.χ? στις θερμοπύλες? Στον μαραθώνα? το 480π.χ? ποιός πάτησε πρώτος στο φεγγάρι? ποια γυναίκα μαθηματικος είναι αναγνωρισμένη? ποιοι εχουν μείνει στην ιστορια για τα επιστημονικά κατορθώματα τους? Αστο λοιπόν....μην το ψάχνεις. Αυτα έτσι είναι και έτσι θα είναι. Σκούπα και φαράσι λοιπόν και στις κουζίνες σας.
προφίλάλλα...
Μήνυμα #37610 από deathqueen στις 22 Ιανουαρίου 2007, 8:21μμ

deathqueen

Εικονίδιο
μέλος από: 21/1/2007
μηνύματα: 20 αποδεκτές 0
Καλά τα λ'ετε ρε παιδιά και ειδικά εσύ deathsinger αλλά για ποιό λόγο οι άντρες να παινεύονται για τόσα και εμείσ μόνο για το πως μαγειρεύουμε, πως φτιάχνουμε το σπίτι και πως μεγαλώνουμε τα παιδιά που και στο θέμα με τα παιδιά μια στραβή να κάνουν κατηγορούν της μαμάδες τους για την ανατροφή που του δίνουμε...Δεν είναι λύση αυτή μήπως θα έπρεπε να κάνουμε κάτι για αυτό???
προφίλάλλα...
Μήνυμα #37613 από deathqueen στις 22 Ιανουαρίου 2007, 8:32μμ

deathqueen

Εικονίδιο
μέλος από: 21/1/2007
μηνύματα: 20 αποδεκτές 0
Και για να σου πω συμπαθέστατε νεαρέ ή κύριε έχεις σκεφτεί αυτό το 16 χρόνο κορίτσακι να εκμεταλεύεται τον 30άρη ή απλά να έχουν σχέση?το αποκλείειες?γιατί να μην πιαστεί το αγοράκι κότσος και το κοριτσάκι να φανεί έξυπνο.Απλά τα αγόρια και τους άντρες τους βάζουν πολύ ψήλα και τελικά ίσως εμείς να φταίμε για αυτό, ίσως εμείς να σας έχουμε ανεβάσει εκεί και να μην θέλετε να κατέβεται απο κει Δουλεύω σε μια μαθητική καφετέρια και ένα χρόνο τώρα βλέπω κοπελίτσες να κυνηγάνε τα αγοράκια και στην πρώτη ευκαιρία χωρίσ δισταγμό να πηγαίνουν μαζί τους για ποιό λόγο η δικιά μου η γενιά δεν τα είχε αυτά είχε συναισθήματα...Γιατί??
προφίλάλλα...
6
Μήνυμα #37614 από !me! στις 22 Ιανουαρίου 2007, 8:58μμ

!me!

Εικονίδιο
μέλος από: 27/7/2006
μηνύματα: 305 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Έχω αρχίσει να ανησυχώ με αυτά που βλέπω ότι δεν είναι οι 'αντρες υπερεκτιμημένοι αλλά οι γυναίκες το αντίθετο, και σε τέτοιο βαθμό που θεωρείτε δεδομένη η υποτίμηση τους και από τα 2 φύλα.

Γιατί υπάρχουν πολλές γυναίκες με νομπελ, γυναίκες που πολέμησαν,΄μαθηματικοί, επιστήμονες και pioneers σε πολλούς τομείς και παρόλα αυτά μιλάμε για κουζίνες ρόμπες και μπικουτί και μας φαίνετε και φυσιολογικό.
και όσον αφορά τις ερωτικές σχέσεις των 2 φύλων το θέμα είναι πολύ πέρα απο τον 16χρονο με την 30αρα και τουμπαλιν. Και δεν έχει να κάνει με την γενιά αλλα με το πόσο φανερά ή όχι γίνονται ή γινόντουσαν όλα αυτά.

Και κάπως έτσι, προσπαθώντας να καταλήξω κάπου που προφανώς δεν καταφέρνω με όλα αυτά που περνάνε απο το κεφάλι μου, επαναλαμβάνεται συνεχώς μια ερώτηση...
Για όλα φταίει το γκαζόν; Ή μήπως αυτό είναι η απόλυτη δικαιολογία για όλους και για όλα;


προφίλάλλα...
Μήνυμα #37621 από Praetorian στις 22 Ιανουαρίου 2007, 11:33μμ

Praetorian

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 7/1/2006
μηνύματα: 149 αποδεκτές 0
Ρε παιδιά πράγματι σε μία ανδροκρατούμενη(μέχρι πρότινος)κοινωνία, λογικό είναι οι άντρες να κατέχουν τα πρωτεία στις περισσότερες επιστήμες(και δη στις θετικές στις οποίες είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο ότι είναι καλύτεροι, αφού μπορούν και χειρίζονται καλύτερα το δεξί ημισφαίριο του εγκεφάλου, ενώ οι γυναίκες το αριστερό που σχετίζεται με τις θεωρητικές επιστήμες ή τα καλλιτεχνικά κτλ). Βέβαια η απορία βρίσκεται στο αν πράγματι οι κοινωνίες ήταν ανδροκρατούμενες, ή έτσι θέλουμε να λέμε. Άλλωστε και στην αρχαία Κρήτη, οι Μινωίτες είχαν μία γυναικοκρατούμενη(ή μητροκρατούμενη)κοινωνία, κάτι που φαίνεται από τις θεότητές τους, από τις τοιχογραφίες κτλ, και στην Σπάρτη όμως οι γυναίκες διόλου θεωρούνταν κατώτερες, μάλιστα υπήρχαν ποινές σε περίπτωση εξύβρισης κάποιας μάνας...Τέσπα στη Δυτική Ευρώπη η γυναίκα πράγματι ήταν περιορισμένη μέχρι πρόσφατα σε δουλειές του σπιτιού(και στην Ελλάδα των περασμένων χρόνων).

Απλά το γεγονός ότι οι γυναίκες βγήκαν στη αγορά εργασίας τις έκανε πιο "άγριες"αν επιτρέπεται η έκφραση, διεκδικητικές σε άσχημο πολλές φορές σημείο, τόσο όσο σχεδόν κανένας άντρας θα φανταζόταν. Και όλα αυτά ώστε να αποδείξει ότι είναι ίση με τον άνδρα, κάτι που δεν χρειάζεται, αφού είναι λογικό, επόμενο και δικαιωματικά κατοχυρωμένο. Coolαρετε κορίτσια δεν σας μισούμε, απλά ώρες ώρες μάς σπάτε τα νεύρα και λέμε 2 μαλακίες παραπάνω. Μη σας βγαίνει αμέσως το φεμινιστικό...

Τέλος, και να πει και κανας άλλος, η 16χρονη και ο 16χρονος, μην τρελαθούμε αλλά δεν έχουν την ίδια ωριμότητα. Σαφώς και τα κορίτσια ωριμάζουν πιο γρήγορα, γι'αυτό και αναζητούν άνδρες λίγο μεγαλύτερους(ώστε και καλά να είναι στο ίδιο επίπεδο ωριμότητας) Τώρα για 16χρονη με 30άρη τραβηγμένο μου φαίνεται(όχι αν είναι αλήθεια ή όχι, σας πιστεύω)αλλά τι κίνητρα μπορεί να έχει ο 30άρης ή η 16άρα, έ όλοι λίγο πολύ το πιάνουμε...Και ο akantomastos παραπάνω τα είπε πολύ ωραία...Τέτοιες σχέσεις δεν κρατάνε, πρέπει να υπάρχει και συναίσθημα. Δεν λέω καλό το sex, όταν το κάνεις με κάποιον που πραγματικά θες, γίνεται ακόμη καλύτερο...
προφίλάλλα...
Μήνυμα #37671 από IRAKLIS στις 25 Ιανουαρίου 2007, 12:22μμ

IRAKLIS

Εικονίδιο
μέλος από: 9/1/2007
μηνύματα: 12 αποδεκτές 0
Ας μου επιτραπει η καταθεση μιας προσωπικης εμπειριας.
Ειμαι 30 και ειχα σχεση με μια μολις και με τα βιας 17...(το IQ μου ειναι 126 προς αποφυγη παρεξηγησεων).Αυτο το οποιο εξ αρχης με τραβηξε σε εκεινη ηταν το ολο στησιμο..ομορφη , με αψεγαδιαστο σωμα ,εξυπνη ΑΛΛΑ ανεμπειρη(δεν ειχε ακομα τα κριτηρια για να κρινει τα "ΓΙΑΤΙ"και τα "ΠΩΣ" των ανθρωπων).
   Σε εκεινη αρεσε η ευγενεια μου ,το στησιμο μου και η ικανοτητα να αντιλαμβανομαι τις αναγκες καποιου με τον οποιο συνδιαλεγομαι και ετσι να καταφερνω να συμπλεω μαζι της σε οποιες συζητησεις ...του ¨υψους¨η του βαθους.(η μετρηση με τα δικα της μετρα και σταθμα).Εως εδω τα θεωρητικα......
Αρχισαμε τις βολτες σε "καλα" μαγαζια ,ακριβα εστιατορια και μονοημερες εκδρομες με το αυτ/το μου(ενα RAV 4...δεν κανω επιδειξη πλουτου αλλα εχει σημασια το αυτ/το για τον αντρα ως συμβολο εξουσιας και επιτυχιας στην καπιταλιστικη μας κοινωνια).
Η μικρη ενθουσιαστηκε με τον τροπο ζωης μου και εγω με τον τροπο που με αντιμετωπιζε μεσα στη σχεση.Καταφερα να γινω ο μεγαλος της αδερφος , ο ιδανικος συντροφος και ο "δασκαλος" της!
Το πιο δυσκολο ομως κομματι σε τετοιες σχεσεις εναι οι κοινωνικες συνευρεσεις...οι παρεες της συμμαθητες οι δικες μου συνεργατες....η χρυση τομη?Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ να κοινωνουμε με ανθρωπους του περιβαλλοντος μας χωρις την επιβαλλομενη παρουσια του συντροφου! Εως εδω τα κοινωνικα....
Με το περασμα ενος εξαμηνου ειχαμε αναπτυξη την ικανοτητα να κοιταμε στα ματια ο ενας τον αλλον και να λεμε ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ!,να ανταλλασουμε με ανεση και απολυτη ειλικρινεια το συναισθηματικο λογο, να λεμε ακατεργαστες σκεψεις και να ποσοστωνουμε την επικοινωνια μας σε βεγαλο βαθμο!
Αντιλαμβανεστε οτι αναφερομαι σε πραγματικη ΑΓΑΠΗ χωρις συμβατοτητες!
   Ας μην μας διαφυγει οτι μεταξυ μας υπηρχε συνεχως ενα αλισβερισι, ενα ατερμονο παρε - δωσε..αλλωστε εκει βασιζονται ολες οι ανθρωπινες σχεσεις.
Ετσι οταν εγω θα ημουνα 40 η Μαρια θα ηταν 27,στα 50 μου θα ηταν 37 και στα 60 μου 47....τωρα μαλλον δεν διακρινουμε ηλικιακες διαφορες και το ηθικο ζητημα εχει παρει αλλη μορφη..







προφίλάλλα...
Μήνυμα #37675 από tzini@ στις 25 Ιανουαρίου 2007, 1:03μμ

tzini@

Εικονίδιο
μέλος από: 11/1/2007
μηνύματα: 39 αποδεκτές 0
εγώ συμφωνώ με την !me!.πολλές γυναίκες έχουν διαπρέψει στις επιστήμες και σε πολλά άλλα.το σίγουρο όμως είναι ότι πάντα οι γυναίκες θα υποβαθμίζονται από τους άντρες γιατί το γεγονός ότι ο άντρας είναι ανώτερος είναι μια αντίληψη χιλιάδων χρόνων η οποία δεν μπορεί να αλλάξει έτσι εύκολα γιατί έχει περάσει ως δεδομένο στοιχείο στον εγκέφαλο των ανθρώπων,γυναικών και αντρών....οπότε ή θα δεχτούμε την μοίρα μας έτσι όπως είναι ή θα την αλλάξουμε....αποφασίστε!!!!!!
προφίλάλλα...
Μήνυμα #37693 από Gankster στις 25 Ιανουαρίου 2007, 7:40μμ

Gankster

Εικονίδιο
μέλος από: 25/1/2007
μηνύματα: 12 αποδεκτές 0
Δεν υπαρχει ανωτερο και κατωτερο φυλο απλα ολοι οπως ειπε και η τζινι@ εχουν την ιδεα οτι η γυναικες ειναι κατωτερες απο οτι οι αντρες μαλακιες λεω εγω ζουμε στον 21ο αιωνα δεν γινεται να ειμαστε προσκολημενοι στο παρελθον και να κανουμε οτι ο Homo sapiens και οι αλλοι προγονοι του ανθρωπου !Ημαρτον πια!
προφίλάλλα...
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login