Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Ειρωνεία είναι να είσαι ναυαγός σ' έναν απέραντο ωκεανό και να πεθαίνεις από δίψα.
Τετάρτη, 22 Μαΐου

Μυθολογία Κθουλου: Πραγματικότητα ή όχι?

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #39578 από Stone_Cold στις 21 Μαΐου 2007, 4:52μμ

Stone_Cold

Εικονίδιο
μέλος από: 18/5/2007
μηνύματα: 20 αποδεκτές 0
Ηθλενα να σας ρωρησω την γνωμη σας για την Μυθολογια Κθουλου και κατα ποσο υπαρχει περιπτωση να ειναι κατι πραγματικό ή απλα η φαντασια του Λαφκραφτ αποφάσησε να μας βασανίζει με το ερωτημα αυτο. Οσοι απο σας γνωρηζουν και εχουν διαβασει καποια βιβλια του Λαφκραφτ ή του Ντερλεθ ισως να τους βασανιζει το ιδιο ερωτημα.
Εχω σπαταλισει απειρες ώρες ψάχνωντας στο ιντερνετ και απειρες ωρες συζητησης με φιλους μου αλλα και παλι δεν μπορω να καταλυξω καπου.
Θα ηθελα πολυ να ακουσω την αποψη σας.
προφίλάλλα...
3
Μήνυμα #39710 από eugenaki στις 26 Μαΐου 2007, 2:34πμ

eugenaki

Εικονίδιο
μέλος από: 26/5/2007
μηνύματα: 14 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

η αληθεια ειναι οτι ο απιστευτος αυτος τυπος-λαβκραφτ-καταφερε να δημιουργησει στα-ουτως η αλλως ταραγμενα-μυαλα μας,ακομα μεγαλυτερη συγχυση!εγω παντως πιστευω πως δεν μπορει,ολες αυτες οι λεπτομερειες στις τοποθεσιες,στα ονοματα,ακομα και η εκνευριστικη οσο και λεπτομερειακη περιγραφη ορισμενων"γεγονοτων",να ειναι μονο φαντασια.....μου κανει καπως,τι να πω;;
προφίλάλλα...
Μήνυμα #39723 από Giacharadan στις 26 Μαΐου 2007, 2:38μμ

Giacharadan

Εικονίδιο
μέλος από: 14/5/2007
μηνύματα: 33 αποδεκτές 0
Είμαι απόλυτα σίγουρο ότι η μυθολογία κθούλου είναι 100% φανταστική και δεν έχει καμμία σχέση με την πραγματικότητα. Δεν υπάρχει κανένα αποδεικτικό στοιχείο για την ύπαρξη τέτοιων κόσμων. Πολλοί λογοτέχβεςν έχουν φτιάξει κατά καιρούς μυθολογίες, έπη, ιστορίες, γλώσσες, πολιτισμούς, με τέτοια ακρίβεια που σε τρομάζουν.
Μερικές φορές απλά έχουμε ανάγκη να ψάχουλεύουμε λίγο την θρησκευτικότητα μας...
προφίλάλλα...
Μήνυμα #39744 από Stone_Cold στις 27 Μαΐου 2007, 2:25μμ

Stone_Cold

Εικονίδιο
μέλος από: 18/5/2007
μηνύματα: 20 αποδεκτές 0
Ναι αλλα στα νησια του Ειρηνικου οι ηθαγενης λατρεβουν χταποδομορφους θεους.
προφίλάλλα...
Μήνυμα #39750 από tHoDwRiS στις 27 Μαΐου 2007, 6:40μμ

tHoDwRiS

Εικονίδιο
μέλος από: 18/2/2006
μηνύματα: 64 αποδεκτές 0
Εγώ πάντως θα συμφωνήσω οτι η μυθολογία αυτή είναι φανταστική,απλά μπορεί να έχει πάρει στοιχεία απο διάφορες θρησκείες γιαν α φτιάξει κάτι άλλο φανταστικό...άλλωστε μη ξεχνάμε και το έργο του Tolkien που δείχνει πως κάτι φανταστικό μπορεί να γίνει τόσο πιστευτό και αληθοφανές..
προφίλάλλα...
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login