Ubuntu Linux - Εξάπτει τις γκόμενες
Σκοτεινό παράδειγμα μαύρου χιούμορ: Τα γουρούνια που δαιμονίστηκαν και έπεσαν στη θάλασσα. Σε περιοχή χωρίς θάλασσα.
Τρίτη, 7 Μαΐου

Ζούμε στα ΒΑΛΚΑΝΙΑ .....

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #47153 από Utopikos_Stoxas στις 26 Φεβρουαρίου 2008, 1:50μμ

Utopikos_Stoxas

Εικονίδιο
μέλος από: 31/10/2007
μηνύματα: 151 αποδεκτές 0
Τα πράγματα άλλη μια φορά στα Βαλκάνια μυρίζουν μπαρούτι. Εθνικισμοί και μεγαλοιδεατισμοι που δεν βρήκαν διέξοδο στον ρου της ιστορίας ξυπνούν τώρα ετεροχρονισμένα και διεκδικούν αυτά που στερήθηκαν...όταν οι μεγάλοι χάραζαν σύνορα δεν είχαν ιδέα περί της ιδιαιτερότητας που ονομάζεται Βαλκάνια..έτσι σκόρπισαν τους Αλβανούς σε διάφορα κρατικά μορφώματα ή δημιούργησαν άλλα τεχνητά χωρίς να αναλογιστούν ότι συμβίωση με το μαστίγιο δεν είναι εφικτή...και φτάσαμε σήμερα στην εκρυθμη κατάσταση μετά από πολέμους στην καρδιά της ευρώπης, εδώ δίπλα μας, να έχουμε την ανεξαρτητοποίηση του Κοσόβου και οι ασκοί του αιόλου άνοιξαν...ακολουθούν οι αλβανοι του Τετόβου στα Σκοπια και οι Αλβανοί του Κουμάνοβο στο Μαυροβούνιο...και ας πάψουμε να μιλάμε για αλβανόφωνους...οποία υποκρισία...μην φοβόμαστε να το πούμε,Αλβανοί είναι όλοι τους...και όλα αυτά ένας φαύλος κύκλος...χρόνια καταπίεσης απο το Σερβικό καθεστώς,ο σερβικός μεγαλοιδεατισμός του Μιλόσεβιτσ, ένασ εμφύλιος πόλεμος και μία εγκληματική νεοιμπεριαλλιστική επιδρομή της δύσης κατά της Σερβίας.Ενα κράτος που έπρεπε να ποδηγετηθεί και να γίνει προτεκτοράτο διότι δεν ήταν ούτε αμιγώς κομμουνιστικό ούτε δυτικό...το άγνωστο τρομάζει και το γιουγκοσλαβικό μοντέλο έπρεπε να τελειώσει...και μέσα σε όλα αυτά το παν είναι να έχουμε ρεαλιστική οπτική και ένα μακροπρόθεσμο βιώσιμο όραμα..τα εθνικιστικα στοιχεια σε Έλλάδα, Σκόπια, Αλβανία κλπ ακονίζουν τα μαχαίρια τους με παραλογισμούς και εξωφρενικές διεκδικήσεις...αν δεν επικρατήσουν οι συνετοί τότε το μέλλον για τα παιδιά μας προβλέπεται ζοφερό...ήδη υπάρχει διαχυτη ανησυχία...τα Σκόπια δίπλα μας 80 χιλ. απο τη Θεσσαλονίκη είναι ένα κρατικό μόρφωμα που κρέμεται σε μια κλωστή...το ΛΑΟΣ μιλάει για επεκτατικές βλέψεις στη Αλβανία και μαζί με την εκκλησία(Ανθιμος) ετοιμάζει πάλι διαδηλώσεις για την ελληνικότητα της Μακεδονίας βυθίζοντας ακομη πιο πολύ στην απομονωση και το σκοτάδι τη Θεσσαλονίκη..Αλβανοί εθνικιστές διεκδικούν Τσαμουριά..στο χορό θα μπουν και οι Βούλγαροι.....όλοι έχουμε ξεχάσει τον μεγάλο οραματιστή Ρήγα Βελενστινλή που δύο και αιώνες πισω οραματίστηκε τα βαλκάνια ενωμένα πέρα απο θρησκείες και έθνη...αλλά όταν μπήκαν στη μέση τα συμφέροντα των εθνών όλα τελείωσαν..γι αυτό πέθανε ο Ρήγας και τώρα μόνο κάποιοι ρομαντικοί ιδεαλιστές και κοσμοπολίτες μιλούν γι αυτά...αλλά ποιος τους ακούει...αφου μιλάει ο Τέρενς και ο Άδωνις...είμαστε απασχολημένοι όλοι σε χαζομάρες και δεν βλέπουμε τι γινεται γύρω μας..αυτές οι συζητήσεις κουράζουν τις παρέες...μακάρι να μην τα βρούμε μπροστά μας...και οι άλλοι λαοι εδώ γύρω έτσι νόμιζαν μέχρι που την αντιστοιχη φραπεδιά τους τη διέκοψε ο ουρανός που ξερνούσε φωτιά και αίμα στα κεφάλια τους.......
προφίλάλλα...
6
Μήνυμα #47193 από bigblue στις 27 Φεβρουαρίου 2008, 9:31πμ

bigblue

Εικονίδιο
μέλος από: 31/10/2007
μηνύματα: 63 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

ολοι μας στην ιδιωτικη μας ζωη εχουμε αναπτυξει μια μεμβρανη σαν γυαλι που ειναι φτιαγμενη απο μια πιστη οτι ακομη και οι κρισεις και οι οδυνες ειναι θετικες λειτουργιες.Ειναι κριμα που οι περισσοτεροι φλερταρουν με την βια και τους αρεσει η ειρηνη μονο οταν κουραστουν...δυστυχως τελος σε αυτες τισ καταστασεις δεν προκειται να μπει ποτε...
προφίλάλλα...
Μήνυμα #47207 από Utopikos_Stoxas στις 27 Φεβρουαρίου 2008, 6:47μμ

Utopikos_Stoxas

Εικονίδιο
μέλος από: 31/10/2007
μηνύματα: 151 αποδεκτές 0
5 Μαρτίου ετοιμάζεται η συγκέντρωση στο άγαλμα του Αλέξανδρου...άντε να δουμε που θα καταλήξουμε...χαιρετισμούς big αγωνιστικούς...
προφίλάλλα...
Μήνυμα #47222 από the_loulister στις 28 Φεβρουαρίου 2008, 8:08μμ

the_loulister

Εικονίδιο
μέλος από: 20/6/2007
μηνύματα: 18 αποδεκτές 0
Ώρες ώρες πιάνω σήματα και σηνιάλα από παντού και καταρριέμαι την ώρα και τη στιγμή που έκανα ιστορία στο σχολείο. Τις υπόλοιπες ώρες κράζω χαμηλόφωνα την αχρηστεία μου να καθήσω να διαβάσω τίποτα να ξεστραβωθώ!
Θυμάμαι όταν έκανα το 1ο μου ταξίδι, στα 8, πηγαίναμε οδικώς Γερμανία... Ξεσπούσε πόλεμος, είχαμε χαθεί μέσα στην ας πούμε, ως τότε Γιουγκοσλαβία και ο μπαμπάς μου ζητούσε οδηγίες από τους σημερινούς Μακεδόνες Σκοπιανούς μιλώντας Ρώσσικα...μετά από λίγο κοιμήθηκα και ξαφνικά ακούω τη μαμά μου "ξυπνήστε και κοιτάξτε τι όμορφα που είναι έξω"...άνοιξα τα μάτια μου, σηκώθηκα από την αγγαλιά της αδερφής μου και είδα ένα μελαγχολικό, ομιχλώδη λόφο γεμάτο μικρά μικρά σπιτάκια...ακινησία, γαλήνη... μόνη σφήνα το μικρό σιτροενάκι μας και οι καπνοί από τις καμινάδες...Κι όμως εκείνη η εικόνα ήταν ειρήνη ακόμη! Κι όμως δεν είχαμε φράγκο και πηγαίναμε οικογένεια ολόκληρη στα χαμένα!
Δυο τρία χρόνια περίπου αργότερα, το σχολείο συγκέντρωνε τρόφημα, ρούχα και άλλα χρειώδη για τους Γιουγκοσλάβους (εμείς τουλάχιστον σε όλους τα στέλναμε). Η οικογένεια αν και αντι-αγαθοεργής έβγαλε τις καλύτερες κούτες της. Μέσα σε όλα, βάλαμε τα καλύτερα παλιά μας ρούχα και παππούτσια. Ο μπαμπάς μου έβαλε τα καλύτερα φασόλια μας, η μαμά τις δικές της χιλοπίτες, η αδερφή μου την φυσαρμόνικά της και εγώ ένα κουτί κόκο ποπς που τόσο μου άρεσαν "για να τρώνε και τα άλλα παιδάκια"...και ναι αν δεν ήμασταν όλοι μαζί θα κλαίγαμε.
Να μην διαβάσω,να μην ακούσω, να μην μάθω ποτέ τίποτα...να μείνουν αυτές οι εικόνες και τόσες άλλες στο νου μου όπως τώρα!
Να χέσω και τις κυβερνήσεις και τους λογίους και τις κωλοιστορίες που μας μαθαίνουν!Η ζωή είναι εκεί και εδώ, τότε και τώρα!Αλλά βλέπεις η ιστορία δεν έχει ανταγωνιστή...για να αρθρώσει λόγο έχει πρώτα σκοτώσει το αντικείμενό της."Όταν κοιμάσαι άλλος γράφει ιστορία" θα μου πείτε...δίκιο θα χετε

Λευτεριά στους βασανισμένους λαούς αυτού του καταρραμένου τόπου...μακάριοι όσοι καρνάβαλοι θα βγουν στους δρόμους με πλαστικές συνειδήσεις, σημαιάκια περιπτέρου και γεμάτα στομάχια μετά την σημερινή τσίκνα.   
προφίλάλλα...
Μήνυμα #47232 από Utopikos_Stoxas στις 28 Φεβρουαρίου 2008, 10:58μμ

Utopikos_Stoxas

Εικονίδιο
μέλος από: 31/10/2007
μηνύματα: 151 αποδεκτές 0
Δεν έχω λόγια loulister...τιμή μου που σε γνώρισα...μακάρι πολλοί/ες να είχαν τέτοια ξεσπάσματα....
προφίλάλλα...
Μήνυμα #47242 από bigblue στις 29 Φεβρουαρίου 2008, 7:27μμ

bigblue

Εικονίδιο
μέλος από: 31/10/2007
μηνύματα: 63 αποδεκτές 0
πρωτα απο ολα θελω να σου πω λουλουκα οτι εφερες εναν ζεστο αερα στην καρδια μου με την αναφορα σου στην αδελφη σου..μου θυμισες δικα μου βιωματα με την δικια μου αδελφη...κατα δευτερον συνεχισε να διατηρεις την σταση των παιδικων σου χρονων.Εμπιστευσου την τρυφερη δυναμη της ομορφιας.(αναφορα για την μητερα σου που ειπε να δειτε την ομορφια της φυσης απο το αυτοκινητο) της τεχνης και της ποιησης πολυ περισσοτερο απο ολα τα δημοσια "μαθηματα"

εισαι εξαιρετικη ¨)


προφίλάλλα...
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login