Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Το pc μου φλόγες βγάζει, λες να είναι πετρογκάζι;
Κυριακή, 19 Μαΐου

πως να επιλέξω??????

Σελ. 1
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #47896 από lusifer στις 25 Μαρτίου 2008, 11:50μμ

lusifer

Εικονίδιο
μέλος από: 27/2/2008
μηνύματα: 149 αποδεκτές 0
βρε παιδιά βλέποντας και το θέμα της ritullas πήρα την απόφαση να σας ρωτήσω πως ξέρατε η ξέρετε τι πραγματικά θέλετε/θέλατε να γίνετε εννοώ να σπουδάσετε και να εργαστείτε..ακουο τους συμμαθητές μου κτλ που λένε πχ θέλω να γίνω μάγειρας η πιλότος,γιατρός κτλ,,πως μπορείς να ξέρεις αν 8α τα καταφέρεις όμως??η αν πραγματικά θα σου αρέσει στη πράξη ως επάγγελμα?περνα ο καιρός καίγω δεν έχω ιδέα ακόμα τι 8α κάνω,,σας παρακαλώ πείτε μου τι σας ώθησε να διαλέξετε το επάγγελμα που έχετε/η που 8α εχετε και πως καταλάβατε ότι αυτό ήταν/8α ειναι το καλύτερο για εσας
προφίλάλλα...
Μήνυμα #47897 από death στις 26 Μαρτίου 2008, 12:20πμ

death

Εικονίδιο
μέλος από: 21/4/2007
μηνύματα: 289 αποδεκτές 0
αχχχ καταλαβαινω πολυ πως νοιωθεις γιατι το νοιωθω αλλα μονο απο το ανχος μου. στη ουσια ξερω ακριβως τι θελω να κανω.
π.χ. του χρονου περνω πτυχιο αρμονιας στο ωδειο κ ξερω 4 οργανα απο τα 2 θα παρω πτυχιο. ετσι οπως καταλαβαινεις σκευτομαι σοβαρα να ασχοληθω με την μουσικη. αν περασω μουσικολογια θα γινω μουσικος κ θα κανω κατι που μ'αρεσει κ θα πληρωνομαι.
απο την αλλη μερια θελω να γινω κ χημικος. αυτο ειναι το ονειρο μου απο το δημοτικο. μου αρεσει η χημεια κ εχω μερικα εργαστηριακα συνεργα σπιτι μου. τρελενομαι με τις αντιδρασεις κ μου αρεσει που ολα πρεπει να ειναι ακριβη ως κ το παραμικρο μοριο.

ετσι κ εσυ αναλογα με τις ασχολιες σου κ τα ενδιαφεροντα σου θα βρεις τι θες να κανεις...
ελπιζω να βοηθησα.
προφίλάλλα...
Μήνυμα #47914 από lusifer στις 26 Μαρτίου 2008, 4:02μμ

lusifer

Εικονίδιο
μέλος από: 27/2/2008
μηνύματα: 149 αποδεκτές 0
afto ine t 8ema dn m endiaferi k tpt idietera dn m en8usiazi kati sigkekrimeno k giafto diskolevome toso n epile3o ti 8elo n gino,,px ena koritsi m ipe oti 8eli n gini giatros i iatrodikastis apla k mono gt parakolu8a mia sira pou dixnun tetia pragmata k ts aresi,,e dn 8elo n paro mia toso simantiki apofasi apla apo kati tetio,,emena prosopika dn m arki t n pistevo oti 8 ine mia kali dulia k n m fenete oreo,,giati t 90% apo emas apofasizun vasi aftu alla ego anisixo gia t an 8 t katafero ontos sto epagkelma pou 8 diale3o k t n m aresi mono dn m arki,,k gt an latrevo kati k perno poli liga xrimata i dn vrisko dulia g n ziso tote ti n to kano?
προφίλάλλα...
Μήνυμα #47917 από death στις 26 Μαρτίου 2008, 4:20μμ

death

Εικονίδιο
μέλος από: 21/4/2007
μηνύματα: 289 αποδεκτές 0
σωστες οι σκεψεις σου. βασικα θα αρχισεις να περνεις αποφασεις απο τη κατευθηνση που θα ακολουθησεις στο λυκειο αν εισαι καλη στα μαθηματικα, χημεια κτλ ή αν εισαι στα αρχαια, ιστορια κτλ θα πας στο αναλογο πεδιο απο τις πανελληνιες και μετα κ απο τις επιδωσεις σου. π.χ. αν βγαζεις σε καθε τετραμηνο - τριμηνο 19,5 δε θα γινεις κομμωτρια...
αν δεν εχεις ενδιαφεροντα θα πρεπει να βασιστεις στο σχολειο.
προφίλάλλα...
Μήνυμα #47919 από death στις 26 Μαρτίου 2008, 4:21μμ

death

Εικονίδιο
μέλος από: 21/4/2007
μηνύματα: 289 αποδεκτές 0
τι ταξη πας???
προφίλάλλα...
4
Μήνυμα #47920 από ritoula στις 26 Μαρτίου 2008, 4:31μμ

ritoula

Εικονίδιο
μέλος από: 23/2/2008
μηνύματα: 30 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

η αληθεια ειναι πως δεν υπαρχει καποιος να μας βοηθησει σε αυτο το θεμα.στο σχολειο υπαρχει το μαθημα σεπ (σχολικος επαγγελματικος προσανατολισμος)ομως και εκει δεν βοηθανε.εγω συνεχια ζηταω απο τον καθηγητη να μου δωσει ιδεες αλλα συνεχια με τον τροπο του αλλαζει η συζητηση.λεει οτι υπαρχουν επαγγελματα που ουτε εχεις φανταστει και εχουν καλο μελλον και οταν του ζηταω να το αναλυσει αλλαζει θεμα.λογικο ειναι να ανχονομαστε αφου δεν υπαρχει καποιος να μας βοηθησει.
προφίλάλλα...
Μήνυμα #47922 από ritoula στις 26 Μαρτίου 2008, 4:35μμ

ritoula

Εικονίδιο
μέλος από: 23/2/2008
μηνύματα: 30 αποδεκτές 0
εμαθα οτι υπαρχει ενα βιβλιο που λεει μεσα ολα τα επαγγελματα που υπαρχουν και πωλειται στα βιβλιοπωλεια.και λεει μεσα αναλυτηκα τι κανει το κα8ενα.8α μα8ω πως λεγεται και 8α σου πω!
προφίλάλλα...
Μήνυμα #47925 από mariacat στις 26 Μαρτίου 2008, 5:17μμ

mariacat

Εικονίδιο
μέλος από: 27/11/2007
μηνύματα: 109 αποδεκτές 0
Κοίτα απλά τον εαυτό σου μετά από 7-8 χρόνια και φαντάσου πώς θα θελες να ναι η ζωή σου.Εγώ ανέκαθεν είχα τρέλα με τα παιδάκια γι αυτό και αποφάσισα να κάνω κάτι που θα χει σχέση μ αυτά.Σκέφτηκα πως δε θέλω να με δω με ηρεμιστικά,από τις 6 το πρωί μέχρι τις 8 το βράδυ σε μια δουλειά+η εργασία για το σπίτι.Βάλε και την καψούρα που έχω για τα μαθηματικά.Αμεση επιλογή:μαθηματικό.2η επιλογή:παιδαγωγικά.και στη χείρηστη διαφήμιση γιατί είναι δημιουργικό και έχω βήσματα για δουλειά.Έτσι βγαίνει η επιλογή!εσύ τι θέλεις λοιπόν?
προφίλάλλα...
Μήνυμα #47926 από marshal στις 26 Μαρτίου 2008, 6:08μμ

marshal

Εικονίδιο
μέλος από: 12/10/2007
μηνύματα: 93 αποδεκτές 0
εμενα μου αρεσει πολυ η τεχνη,decoration και γενικα οτιδηποτε εχει ν κανει με σχεδια (αν και δεν μπορω να πω οτι ειμαι και παρα πολυ καλη σ' αυτο) αλλα ξερω πως εαν ακολυθησω εναεπαγγελμα σχετικο οπως π.χ σχεδιαστρια χωρου,δεν θα μπορεσω να βρω ευκολα δουλεια..οποτε προσπαθω να βρω εναλλακτικες λυσεις..
προφίλάλλα...
Μήνυμα #47929 από anastasia!! LP στις 26 Μαρτίου 2008, 6:37μμ

anastasia!! LP

Εικονίδιο
μέλος από: 30/1/2008
μηνύματα: 108 αποδεκτές 0
Εμείς στο σχολείο κάνουμε ΣΕΠ αλλά εκείνη την ώρα πραγματικά την μισώ γιατί δεν κάνουμε τίποτα ωφέλειμο!Οπότε μην περιμένεις και πολλά από εκεί..Όπως σε συμβουλεύουν και παραπάνω απλά αποφάσισε με βάση το τι σου αρέσει να κάνεις...Σκέψου τι θα ήθελες να έχεις απ'την δουλειά σου!Για παράδειγμα:Θέλεις μια δουλειά που να σου φέρνει πολλά λεφτά..ή πολύ ελευθερο χρόνο...πολλές γνωριμίες...οτιδήποτε!Σκέψου με βάση τέτοιου είδους κριτήρια και αποφάσισε!Καλή επιτυχία όπως και να 'χει γιατί πράγματι είναι σημαντική η απόφαση!
προφίλάλλα...
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login