Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Δεν έχεις πεθάνει ακόμα.
Δευτέρα, 13 Μαΐου

αντρς-γυναικα

Σελ. 4
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #48799 από White Angel στις 06 Μαΐου 2008, 11:49μμ

White Angel

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 3/5/2008
μηνύματα: 81 αποδεκτές 0
Έγραψε:(Antre@06 Μαΐου 2008)
Δεν χρειάζεται να με παραδεχθείς για κάτι, κουβεντούλα κάνουμε και ανταλλαγή απόψεων . Όσον αφορά το :
Έγραψε:(White Angel@06 Μαΐου 2008)
..θα σε παραδεχόμουν αν αντί να έλεγες ότι "αφού οι άντρες είναι κακοί πρέπει να είναι και οι γυναίκες;" (πράγμα που δείχνει ότι εμείς οι γυναίκες πρέπει να συγχωρούμε;...φαίνεται σαν να τα λες όπως σε συμφέρει...), να έλεγες "πρέπει να μην είμαστε εμείς κακοί για να μην είναι και οι γυναίκες", έτσι είναι το σωστό και το δίκαιο! Σ' αυτή τη ζωή ότι δώσεις θα πάρεις! Τελείωσε!

Δεν είπα ότι εμείς πρέπει να είμαστε κακοί, αλλά ότι ακόμη και αν είναι όπως τα λες έτσι τυποποιημένα, δηλαδή αν εμείς είμαστε όντως κακοί, δεν σημαίνει ότι πρέπει και οι γυναίκες να είναι. Είναι σαν να λες επειδή ο γείτονας σου είναι κλέφτης θα πρέπει και εσύ να αρχίσεις τις κλοπές. Τροφή για προβληματισμό ήταν αυτό που έγραψα και όχι δόγμα

Αλλά βλέπω ότι το ανάγεις πάλι στο "είμαστε επειδή είσαστε... κάνουμε επειδή κάνετε... εσύ το ξεκίνησες πρώτος κλπ" . Μπορώ να σου απαντήσω και εγώ ακριβώς το αντίθετο αλλά τι νόημα έχει να ξεκινήσει μια συζήτηση "όχι οι γυναίκες είναι πόρνες και για αυτό θα είμαι γουρούνι" ή "οι άντρες είναι γουρούνια οπότε θα φερθώ πουτανίστικα". Δηλαδή τι να αρχίσουμε να διαφωνούμε για το αν έκανε η κότα το αυγό ή το αυγό τη κότα; Δεν έχει νόημα... αυτό που έχει νόημα είναι ότι χωρίς κότες δεν θα υπάρχουν αυγά και χωρίς αυγά δεν θα υπάρξουν κότες. Δηλαδή ο καθένας πρέπει να είναι σωστός για την πάρτη του και όχι με το να το δικαιολογεί ότι ο άλλος το ξεκίνησε γιατί πολύ απλά θα καταλήξουμε σε ένα φαύλο κύκλο που θα είναι προς το χειρότερο όλων
Εάν εγώ δείχνω ότι έχω σεξιστικές απόψεις που λέω ότι "αν δεν με πειράξεις δεν σε πειράζω"
τότε εσύ που λες δηλαδή "αν εμείς είμαστε όντως κακοί, δεν σημαίνει ότι πρέπει και οι γυναίκες να είναι" είσαι δίκαιος? Δηλαδ΄η εσείς να μας κάνετε αλλά εμείς να μην αντιδράμε? Λυπάμαι αλλά αυτο είναι ουτοπικό, και καθόλου δίκαιο! Μοιάζει με το bulling που γίνεται στα σχολεία. και το παιδί που το δέχεται αν αντιδράσει είναι λάθος(???) Από που προκείπτει αυτό ποτέ δεν θα το καταλάβω! Καταλαβαίνω δηλ. ότι έτσι σκέφτεται ο άνθρωπος που θέλει να κάνει κακό και θέλει να νομίζει ότι αυτό δεν θα του το ανταποδώσουν! Sorry, αλλά όπως ξαναείπα στη ζωή ότι δώσεις θα πάρεις...όλα εδώ πληρώνονται!΅Επίσης δεν διάβασες προσεκτικά το εξής: "θα σε παραδεχόμουν αν αντί να έλεγες ότι "αφού οι άντρες είναι κακοί πρέπει να είναι και οι γυναίκες;" (πράγμα που δείχνει ότι εμείς οι γυναίκες πρέπει να συγχωρούμε;...φαίνεται σαν να τα λες όπως σε συμφέρει...), να έλεγες "πρέπει να μην είμαστε εμείς κακοί για να μην είναι και οι γυναίκες", έτσι είναι το σωστό και το δίκαιο! Σ' αυτή τη ζωή ότι δώσεις θα πάρεις! Τελείωσε!"

Εγώ πραγματικα δεν έχω σεξιστικές απόψεις αλλά φοβάμαι ότι θα αποκτήσω με αυτές τις αδικίες
"δηλαδή αν εμείς είμαστε όντως κακοί, δεν σημαίνει ότι πρέπει και οι γυναίκες να είναι. Είναι σαν να λες επειδή ο γείτονας σου είναι"

Άσε που αν είχα θα είχα μείνει μόνη μου, αλλά και σχέση έχω και υπάρχει ισοτιμία στη σχέση μου γιατί ότι δίνει ο ένας το ίδιο παίρνει κι ο άλλος...αυτό είναι νόμος!

Επιπλέον, η ορθότητα των απόψεων μας πάντα αποδεικνύεται στην πράξη, και πιστεψε με στην πράξη έχω διαπιστώσει ότι έχω δίκιο...οπότε ας μην το συνεχίζουμε άλλο, ότι δώσει ο καθένας θα πάρει και όπως στρώσει θα κοιμηθεί...
προφίλάλλα...
Μήνυμα #48804 από Antre στις 07 Μαΐου 2008, 12:26πμ

Antre

μέλος από: 28/4/2007
μηνύματα: 566 αποδεκτές 0
Έγραψε:(White Angel@06 Μαΐου 2008)
Εάν εγώ δείχνω ότι έχω σεξιστικές απόψεις που λέω ότι "αν δεν με πειράξεις δεν σε πειράζω"
τότε εσύ που λες δηλαδή "αν εμείς είμαστε όντως κακοί, δεν σημαίνει ότι πρέπει και οι γυναίκες να είναι" είσαι δίκαιος? Δηλαδ΄η εσείς να μας κάνετε αλλά εμείς να μην αντιδράμε?

Είπα εγώ ποτέ ότι είμαστε κακοί; Εσύ το ισχυρίζεσαι βάζοντας ταμπελάκια... κολλάς στις λεπτομέρειες και χάνεις την ουσία, απλά αυτό που είπα είναι ότι εν κατα κλείδι μια κακή συμπεριφορά (όχι μόνο απέναντι σε ετερόφυλους) δεν εξιλεώνει μια άλλη κακή συμπεριφορά.. υποθετικά μιλάω και μην ξεχνάς ότι μιλάμε για γενική συμπεριφορά.. όχι για συμπεριφορά ενός ατόμου απέναντι σε αυτό το άτομο που μας έκανε κακό. Αυτό που λες εσύ όμως αν δεν είναι σεξιστικό τι είναι;
Έγραψε:(White Angel@06 Μαΐου 2008)
Λυπάμαι αλλά αυτο είναι ουτοπικό, και καθόλου δίκαιο! Μοιάζει με το bulling που γίνεται στα σχολεία. και το παιδί που το δέχεται αν αντιδράσει είναι λάθος(???) Από που προκείπτει αυτό ποτέ δεν θα το καταλάβω! Καταλαβαίνω δηλ. ότι έτσι σκέφτεται ο άνθρωπος που θέλει να κάνει κακό και θέλει να νομίζει ότι αυτό δεν θα του το ανταποδώσουν!

Τώρα δηλαδή θες να ξεκινήσει μια ατέρμονη συζήτηση για το ποιος κάνει κακό στον άλλο; Και παλιογυναίκες υπάρχουν και παλιοάνδρες υπάρχουν... βασικά μόνο παλιάνθρωποι υπάρχουν. Το ότι δεν μιλάω υπερ των ανδρών και εναντίων των γυναικών δεν είναι επειδή θεωρώ πως ισχύουν αυτά που λες αλλά απλά επειδή δεν βλέπω νοήμα σε έναν φυλετικό διαχωρισμό των ανθρώπων
Έγραψε:(White Angel@06 Μαΐου 2008)
Sorry, αλλά όπως ξαναείπα στη ζωή ότι δώσεις θα πάρεις...όλα εδώ πληρώνονται!

Συμφωνώ αλλά άλλο να το πληρώσει αυτός που φταίει και άλλο ένας άλλος μόνο και μόνο επειδή είναι ίδιο φύλο.
Έγραψε:(White Angel@06 Μαΐου 2008)
Εγώ πραγματικα δεν έχω σεξιστικές απόψεις αλλά φοβάμαι ότι θα αποκτήσω με αυτές τις αδικίες
"δηλαδή αν εμείς είμαστε όντως κακοί, δεν σημαίνει ότι πρέπει και οι γυναίκες να είναι. Είναι σαν να λες επειδή ο γείτονας σου είναι"

Μα ήδη αρκετά σεξιστικές είναι.. πόσο να γίνουν πια;
Έγραψε:(White Angel@06 Μαΐου 2008)
Άσε που αν είχα θα είχα μείνει μόνη μου, αλλά και σχέση έχω και υπάρχει ισοτιμία στη σχέση μου γιατί ότι δίνει ο ένας το ίδιο παίρνει κι ο άλλος...αυτό είναι νόμος!

Επιπλέον, η ορθότητα των απόψεων μας πάντα αποδεικνύεται στην πράξη, και πιστεψε με στην πράξη έχω διαπιστώσει ότι έχω δίκιο...οπότε ας μην το συνεχίζουμε άλλο, ότι δώσει ο καθένας θα πάρει και όπως στρώσει θα κοιμηθεί...

Μεγάλα και εγωιστικά λόγια όπως "Η ορθότητα των απόψεων μου" και "έχω διαπιστώσει" λες και έχεις το αλάθητο ή την ζωή των 100 ετών αν μη τι άλλο δείχνει πόσο προκατειλημμένη είσαι
προφίλάλλα...
Μήνυμα #48806 από White Angel στις 07 Μαΐου 2008, 12:58πμ

White Angel

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 3/5/2008
μηνύματα: 81 αποδεκτές 0
Έγραψε:(Antre@07 Μαΐου 2008)
Έγραψε:(White Angel@06 Μαΐου 2008)
Εάν εγώ δείχνω ότι έχω σεξιστικές απόψεις που λέω ότι "αν δεν με πειράξεις δεν σε πειράζω"
τότε εσύ που λες δηλαδή "αν εμείς είμαστε όντως κακοί, δεν σημαίνει ότι πρέπει και οι γυναίκες να είναι" είσαι δίκαιος? Δηλαδ΄η εσείς να μας κάνετε αλλά εμείς να μην αντιδράμε?

Είπα εγώ ποτέ ότι είμαστε κακοί; Εσύ το ισχυρίζεσαι βάζοντας ταμπελάκια... κολλάς στις λεπτομέρειες και χάνεις την ουσία, απλά αυτό που είπα είναι ότι εν κατα κλείδι μια κακή συμπεριφορά (όχι μόνο απέναντι σε ετερόφυλους) δεν εξιλεώνει μια άλλη κακή συμπεριφορά.. υποθετικά μιλάω και μην ξεχνάς ότι μιλάμε για γενική συμπεριφορά.. όχι για συμπεριφορά ενός ατόμου απέναντι σε αυτό το άτομο που μας έκανε κακό. Αυτό που λες εσύ όμως αν δεν είναι σεξιστικό τι είναι;
Έγραψε:(White Angel@06 Μαΐου 2008)
Λυπάμαι αλλά αυτο είναι ουτοπικό, και καθόλου δίκαιο! Μοιάζει με το bulling που γίνεται στα σχολεία. και το παιδί που το δέχεται αν αντιδράσει είναι λάθος(???) Από που προκείπτει αυτό ποτέ δεν θα το καταλάβω! Καταλαβαίνω δηλ. ότι έτσι σκέφτεται ο άνθρωπος που θέλει να κάνει κακό και θέλει να νομίζει ότι αυτό δεν θα του το ανταποδώσουν!

Τώρα δηλαδή θες να ξεκινήσει μια ατέρμονη συζήτηση για το ποιος κάνει κακό στον άλλο; Και παλιογυναίκες υπάρχουν και παλιοάνδρες υπάρχουν... βασικά μόνο παλιάνθρωποι υπάρχουν. Το ότι δεν μιλάω υπερ των ανδρών και εναντίων των γυναικών δεν είναι επειδή θεωρώ πως ισχύουν αυτά που λες αλλά απλά επειδή δεν βλέπω νοήμα σε έναν φυλετικό διαχωρισμό των ανθρώπων
Έγραψε:(White Angel@06 Μαΐου 2008)
Sorry, αλλά όπως ξαναείπα στη ζωή ότι δώσεις θα πάρεις...όλα εδώ πληρώνονται!

Συμφωνώ αλλά άλλο να το πληρώσει αυτός που φταίει και άλλο ένας άλλος μόνο και μόνο επειδή είναι ίδιο φύλο.
Έγραψε:(White Angel@06 Μαΐου 2008)
Εγώ πραγματικα δεν έχω σεξιστικές απόψεις αλλά φοβάμαι ότι θα αποκτήσω με αυτές τις αδικίες
"δηλαδή αν εμείς είμαστε όντως κακοί, δεν σημαίνει ότι πρέπει και οι γυναίκες να είναι. Είναι σαν να λες επειδή ο γείτονας σου είναι"

Μα ήδη αρκετά σεξιστικές είναι.. πόσο να γίνουν πια;
Έγραψε:(White Angel@06 Μαΐου 2008)
Άσε που αν είχα θα είχα μείνει μόνη μου, αλλά και σχέση έχω και υπάρχει ισοτιμία στη σχέση μου γιατί ότι δίνει ο ένας το ίδιο παίρνει κι ο άλλος...αυτό είναι νόμος!

Επιπλέον, η ορθότητα των απόψεων μας πάντα αποδεικνύεται στην πράξη, και πιστεψε με στην πράξη έχω διαπιστώσει ότι έχω δίκιο...οπότε ας μην το συνεχίζουμε άλλο, ότι δώσει ο καθένας θα πάρει και όπως στρώσει θα κοιμηθεί...

Μεγάλα και εγωιστικά λόγια όπως "Η ορθότητα των απόψεων μου" και "έχω διαπιστώσει" λες και έχεις το αλάθητο ή την ζωή των 100 ετών αν μη τι άλλο δείχνει πόσο προκατειλημμένη είσαι


Οκ...ότι και να σου πω δεν έχει νόημα, αφού δεν καταλαβαίνεις και παρερμηνεύεις αυτά που λέω λόγω του ότι το έχεις πάρει εγωιστικά το θέμα....

Αλλα το ζήτημα είναι να ξεκινάς μία κουβέντα χωρίς προκαταλήψεις κ εγωισμούς και με διάθεση να προβληματιστείς και από τις απόψεις των άλλων και όχι με το mοtto "ου με πείσεις καν με πείσεις" (εγώ έτσι την ξεκίνησα...τώρα εσύ μπορείς να πιστεύεις ότι θες δεν μ' απασχολεί, αυτοί που με γνωρίζουν ξέρουν ότι πιστεύω στην ισότητα και ότι είμαι δίκαιη!) Αν διάβαζες καλύτερα τα σχ΄λιά μου θα έβλεπες ότι υπάρχουν φράσεις που το φανερώνουν...τι είπα? ότι για κάθε άνθρωπο ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΦΥΛΟΥ (το τονίζω για να μην μου πείς ότι έχω σεξιστικες απόψεις πάλι...αν και είναι δκαίωμα σου να το πιστεύεις,,,είπα για αυτό παρπάνω...όσοι με γνωρίζουν ξέρουν...) ισχύει: ότι δώσει θα πάρει, αν αυτό είναι κακό, κακό θα πάρει και το αξίζει!
Κανένας φυσιολογικός άνθρωπος δεν πειράζει αν δεν τον περάξουν!

Κι στην τελική δεν με γνωρίζεις για να ξέρεις τι έχω καταφέρει στη ζωή μου...οπότε μην με κρίνεις από αυτό που φαίνεται (και πάλι εσύ το βλέπεις διαστρεβλωμένο) γιατί...σύμφωνα με τη θεωρία της αβεβαιότητας τίποτα δεν είναι όπως φαίνεται...
προφίλάλλα...
Μήνυμα #48807 από White Angel στις 07 Μαΐου 2008, 1:05πμ

White Angel

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 3/5/2008
μηνύματα: 81 αποδεκτές 0
Μεγάλα και εγωιστικά λόγια όπως "Η ορθότητα των απόψεων μου" και "έχω διαπιστώσει" λες και έχεις το αλάθητο ή την ζωή των 100 ετών αν μη τι άλλο δείχνει πόσο προκατειλημμένη είσαι

[/QUOTE]"Η ορθότητα των απόψεων μου"...διόρθωση: Η ορθότητα των απόψεών μας ήθελα να πω! Αυτό ισχύει για τον κάθε άνθρωπο!


"λες και έχεις το αλάθητο ή την ζωή των 100 ετών"

1. Δεν είπα εγώ ότι έχω το αλάθητο, έχω κάνει πολλά λάθη και χαίρομαι γι' αυτό γιατί μέσα από αυτά μαθαίνω και βελτιώνω τον εαυτό μου!
2. Δεν έχει σημασία πόσο χρονών είσαι αλλά τι εμπειρίες έχεις μέχρι τώρα και πως τις έχεις ακμεταλλευτεί προς ώφελός σου!

"αν μη τι άλλο δείχνει πόσο προκατειλημμένη είσαι"
Είπαμε...Σύμφωνα με τη θεωρία της αβεβαιότητας τίποτα δεν είναι όπως φαίνεται...


προφίλάλλα...
Μήνυμα #48808 από White Angel στις 07 Μαΐου 2008, 1:08πμ

White Angel

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 3/5/2008
μηνύματα: 81 αποδεκτές 0
"η ορθότητα των απόψεων μας"
"Μας" είχα γράψει ήδη!
προφίλάλλα...
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login