Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Ποσά αντιστρόφως ανάλογα: Όσο περισσότερο προσπαθείς να κάνεις παιδί, τόσο λιγότερο θα απολαμβάνεις το σεξ.
Κυριακή, 5 Μαΐου

Αχ, Ελλάδα μου γλυκιά

Σελ. 2
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #49798 από Petounia στις 15 Ιουνίου 2008, 6:06πμ

Petounia

Εικονίδιο
μέλος από: 20/12/2007
μηνύματα: 135 αποδεκτές 0
όλα όσα λές δεν είναι λάθος, απλά περιλαμβάνουν μια μικρή ασάφεια, όπως και το νομικό παραθυράκι που βρήκε και ο συγκερκιμμένος τυπάς στη Τήλο. Αφενός κανένα λεξικό δεν προσδιορίζει την ετυμολογική έννοια της λέξης "γάμος" (αυτή καθ' αυτή ως πράξη ενωτική σε φυσικό επίπεδο) αρχαϊστεί, ως προς το φύλλο εκάστου εις το ζεύγος, αφετέρου ο όρος "πρότυπο" βασιζόμενοι σε θεμελιώδεις ηθικοκοινωνικές αρχές,δεν υφίσταται ουσιαστικά, διότι υπάρχει το παραδειγμα στις μέρες μας, αλλά όχι το σωστό επι τω πλείστω. Η αντίληψη του κάθε ανθρώπου εν τω σύνολω ολοκληρώνει την κοινωνική του ταυτότητα σε αυτό και την τελειοποιεί όταν είναι επιλεκτική και φυσεως κριτικής, και όχι αυτό που λάμβάνουμε ως παράδειγμα/πρότυπο παιδιόθεν, είτε είναι το γενικώς αποδεκτό είτε όχι, εξ άλλου αυτό είναι εν τέλει που την καθιστά και αντικειμενική. Τραύματα, αδυναμία, κόμπλεξ επέρχονται διαφόρων καταστάσεων και δεν περιορίζονται υπο την ταμπέλα της μονογονεϊκης οικογένειας.
προφίλάλλα...
Μήνυμα #49806 από Juan στις 15 Ιουνίου 2008, 11:54πμ

Juan

μέλος από: 12/6/2008
μηνύματα: 5 αποδεκτές 0
Σε αυτά που λες για την λέξη "γάμος" είσαι σωστή, με τα σημερινά δεδομένα.. Αλλά αντιστέκομαι στον εκφυλισμό της γλώσσας και την (ηθελημένα) κακή χρήση της, με σκοπό να προκαλέσει παρανοήσεις και σύγχυση στο ευρύ κοινό που δεν έχει τις απαραίτητες γνώσεις να προσδιορίσει σωστά την λέξη "γάμος" με βάση και την ετυμολογική της προέλευση.. Ως αποτέλεσμα αυτού, παρατηρούμε κατακόρυφη αύξηση του πνεύματος άκρατου μοντερνισμού, όπου χωρίς να λαμβάνονται υπ' όψιν οι (χιλιάδες) άλλοι παράγοντες που συντελλούν από κοινού στην διαμόρφωση της ελληνικής κοινωνίας, οδηγούμαστε -κυρίως από την TV- στο "μέλλον", που το δεχόμαστε με διόλου κριτική σκέψη, διότι πολύ απλά αποστρεφόμαστε καθετί "ήδη υπάρχον" και επιθυμούμε διακαώς να φτάσουμε στο "μέλλον".. Εγώ πιστεύω ότι πάμε "εμπρός προς τα πίσω".. Σκεφτόμαστε όλο και λιγότερο, για θέματα ολοένα και πιο σημαντικά.. Η "συμβουλή" μου, ενός 16χρονου που προσπαθεί ακόμα να σκέφτεται?

Μην τρώτε αμάσητα τα σκατά της TV!

ΥΓ: Petounia, αν και δεν ρωτάνε τις κυρίες, πόσον ετών είσαι και δεύτερον, τι αντικείμενο σπουδάζεις/σκέφτεσαι να σπουδάσεις?
προφίλάλλα...
Μήνυμα #49912 από Petounia στις 21 Ιουνίου 2008, 2:49πμ

Petounia

Εικονίδιο
μέλος από: 20/12/2007
μηνύματα: 135 αποδεκτές 0
Πραγματικά χαίρομαι που συναντώ εναν δεκαεξάχρονο σαν εσένα, γιατί αποτελείς πασιφανή απόδειξη του οτι συνεχιζουν να υπάρχουν ενεργά σεκπτόμενοι άνθρωπες στο μπουρδέλο αυτό πο υλέγεται ελλάδα το βασικό όμως είναι να μην πνιγείς μέσα στην ρομαντική προσδιόριση της πραγματικότητας, γιατί όπως και να το κάνεις είναι μια κατάσταση στην οποία ωθούνται "οι φύτουκλες" της θεωρητικής κατεύθυνσης. Δεν μπορείς να μιλήσεις για σκατά αν δεν πνιγείς μέσα σε αυτά. Το οτι η κωλοτρυπίδα σου είναι αρκετα ελαστική για να κάνει μεγάλες κουράδες δεν σε καθιστά αυτόματα ικανό για να νοιώσεις την βρώμα τους στο πετσί σου, ιδιαίτερα όταν ανοίγεις την βρύση για να μην ακουστούν οι κλανιές σου στη γκόμενά σου που την αράζει δίπλα στην κρεβατοκάμαρα. ;)

Υ.Σ. Είμαι 20 και σπούδασα οικονομικά και πίπες μέχρι που αποφάσισα να πνιγώ στα σκατά προτού σπουδάσω αυτό που πραγματικά θέλω (και βγήκα κι εγώ απο θεωρητική κστεύθυνση καλώς ή κακώς)
προφίλάλλα...
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login