Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Αυτοπεποίθηση είναι το αίσθημα που έχεις πριν συνειδητοποιήσεις την κατάσταση στην οποία βρίσκεσαι.
Σάββατο, 18 Μαΐου

Να πηγαίνει να ψηφίζει κανείς ή όχι;

Σελ. 2
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #53342 από KaTeRiNa!! στις 29 Ιουνίου 2009, 12:00πμ

KaTeRiNa!!

Εικονίδιο
μέλος από: 28/6/2009
μηνύματα: 2 αποδεκτές 0
Εγώ είμαι 13, και ξεφωνίζω" πάλι καλά έχω χρόνο μέχρι να ψυφήσω"
Δεν έχω ιδιαίτερη άποψη για αυτό το θέμα αλλά πιστεύω πως δεν αξήζει.Λίγα είναι τα κόμματα που αξήζουν.(κι μόνο 1 μην σου πω..) και μερικές φορές κανένα κόμμα δεν αξήζει.
προφίλάλλα...
Μήνυμα #53344 από ar7wrd στις 29 Ιουνίου 2009, 4:11μμ

ar7wrd

Εικονίδιο
μέλος από: 23/6/2009
μηνύματα: 19 αποδεκτές 0
Ας πω και εγω τις δικεσ μου αποψεις λοιπον.

Κατ'αρχην,ΠΡΕΠΕΙ να ψηφιζουμε.Το να μην ψηφιζουμε ειναι οτι πιο καταστροφικο για εμας τους πολιτες,αφου στις καλπες θα κατεβουν μονο οι ανθρωποι που εχουν συμφεροντα απο ΝΔ η ΠΑΣΟΚ,δηλαδη αυτοι που εχουν μαγαζια,οποτε καταληγουμε και παλι σε δικομματισμο.

Δευτερον,μην παιρνεις ολα τα κομματα=μαλακες.Εγω αναγνωριζω 2 σωστα κομματα:
α)ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥ.Α.
β)ΕΕΚ Τροτσκιστες
Δεν ειναι κομματα με την εννοια που εχειςστο μυαλο σου,δηλαδη 10 γεροι στην βουλη να ξυνουν τα παπαρια τους.Ειναι τα μονα πραγματικα αριστερα κομματα που παλευουν για την ανατροπη.Εγω προσωπικα ειμαι ενταγμενος στο πρωτο,και εξρω πως ειναι 11 απο τα 13 αριστερα εξωκοινοβουλετικα κομματα που εχουν ενωθει,αφου υποστηριζουμε ως κομμουνιστες και σοσιαλιστες πως θα νικησουμε με την ενωση(πραγμα που το ΚΚΕ ουτε καν μπηκε στον κοπο να μας απαντησει αν δεχεται ενωση,αν και η παπαρηγα φωναζει ενωθειτε.Τουλαχιστον το συριζα μας απαντησε αρνητικα)

Περα απο αυτο,εστω και αν δεν συμφωνεις με την ιδεες των αριστερων,υποστηριξε μια εναλλακτικη λυση σαν οικολογους.Το να μενεις ανενεργος ειναι οτι χειροτερο μπορεις κα κανεις,ειλικρινα.

Τελος,ας σχολιασω και λιγο την απαντηση της κατερινας.Με το ΑΝΤΑΡΣΥΑ,και συγκεκριμενα στο ΣΕΚ στο οποιο ανηκω(Σοσιαλιστικο Εργατικο Κομμα,ανα απο τα 11 του ΑΝΤΑΡΣΥΑ)κανουμε εξορμησεις,δηλαδη μοιραζουμε προκυρηξεις και ολα αυτα.Απο αυτην την ευκαιρεια πιανουμε την κουβεντα στον κοσμο,και οι παρατηρησεις που βγαινουν ειναι οι εξης:
α)Οταν πας να μιλησεις με πραγματικους ορους(καπιταλισμος,οικονομικη κριση κλπ)ο κοσμος στραβομουτσουνιαζει κα ιλεει δεν υποστηριζω κανεναν,και λογικα επειδη ποτε δεν εχει κατσει να ψαξει τι σημαινουν αυτα.
β)Αν εξηγησεις στον κοσμο 2-3 βασικα πραγματα ενθουσιαζεται και πολυ συχνα τον ετνασσουμε(!)στο κομμα.Σαν στατιστικο σου λεω οτι εχουμε 3-5 επαφες εβδομαδιαιως.

Ελπιζω να μην σας κουρασα...

ΥΓ:Να πω επισης πως με το ΚΚΕ,δεν εχω κατι,δεν ειναι ο εχθρος μας.Απλα επειδη ειναι ενα κομμα το οποιο πιστευει πως μπορει να αλλαξει το συστημα μεσα απο την βουλη και οχι με πραγματικη επανασταση η εστω διαδηλωσεις,και επισης ειναι το κομμα που ψηφιζουν οι μη ψαγμενοι αριστεροι,τσαντιζομαι λιγο με τις τακτικες.Βεβαια,τωρα το θεμα ειναι πως η αρχικη ιδεολογια και τα μελη ειναι καταπληκτικα(ιδιαιτερα καπιοι φιλοι που τους γουσταρω πολυ,οι οποιοι ειναι ΚΚΕ και προσπαθουν να το αλλαξουν!),αλλα η ηγεσια ειναι μια μουφα...Πανε οι εποχες που δημιουργουσαν τα ΕΑΜ ΕΛΑΣ.Οποτε καταληγω στο οτι οκ,διαφωνω σε καποια σημεια με το ΚΚΕ,αλλα δεν το βλεπω ως δεξιο η ως εχθρο...
προφίλάλλα...
Μήνυμα #53345 από ar7wrd στις 29 Ιουνίου 2009, 4:21μμ

ar7wrd

Εικονίδιο
μέλος από: 23/6/2009
μηνύματα: 19 αποδεκτές 0
Α,ακομα μια μικρη προσθεση...Προς mjfdsajgnfis62.

Η ΝΔ την περιοδο μετα την χουντα ηταν εξαιρετικο κομμα.Η ηγεσια πραγματικα ωφελησε την Ελλαδα και μας ανεβασε απο τα χαμηλα στα ψηλα.Τωρα ομως βλεπουμε πως η ΝΔ εχει αλλαξει.Δεν βλεπω κατι να πηγαινει καλα ή καλυτερα στην χωρα.Βεβαια,ενας φανατισμενος νεο-δημοκρατης θα μου πει τα κλασσικα,πως δωθηκαν τριτεκνα επιδοματα,συνταξεις,φτιαχτηκε η εγνατια οδος κ.α.

Η απαντηση ειναι...@ρχ1δ1@(το γραφω λιγο διαφορετικα μπας και γλιτωσω και το ban...)Τα μισα απο τα εργα ξεκινησαν απο το ΠΑΣΟΚ που το πιεζε η ευρωπαικη ενωση να φτιαξει εργα,και τα υπολοιπα ειναι γυρω στο 20% των προεκλογικων υποσχεσεων.Να θεσω,ετσι αναφορικα ενα προσωπικο παραδειγμα:Ο χοντρος υποσχεθηκε απο το 2004 πως θα θεωρουταν πολυτεκνες οι οικογενεις με 3 παιδια.Τωρα εινα ι2009 και το μονο που εχουμε παρει εινα ιενας τιτλος "πολυμελης οικογενεια"και ενα ηλιθιο επιδομα 90 ευρω.Τωρα τι παιδια να θρεψεις με 90 ευρω..Θα σε γελασω
προφίλάλλα...
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login