Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Φτύσε καλλιτεχνικά
Η αντίσταση είναι μάταιη. Κάποια στιγμή θα κάνεις logout.
Κυριακή, 12 Μαΐου

Βία στα σχολεία τον 21ο αιώνα???

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #59068 από monaxia_mu_ola_ στις 05 Μαρτίου 2010, 7:30μμ

monaxia_mu_ola_

μέλος από: 5/3/2010
μηνύματα: 1 αποδεκτές 0
Οι νεάτερνταλ του εκπαιδευτικού μας συστήματος....

Επί σειρά ετών βρισκόμαστε στη δυσάρεστη (και αμετάβλητη) θέση να παρακολουθούμε την έκπτωση του εκπαιδευτικού μας συστήματος αναμένοντας σταδιακά προφανώς την ολοκληρωτική του κατάρρευση καθώς κάθε ελπίδα ή προσδοκία για αλλαγή, φαντάζει δικαιολογημένα φρούδα.
Πορευόμαστε λοιπόν με ένα σύστημα αξιών, διότι οι αξίες του κάθε κρατους υποδεικνύουν μοιραία και την εκπαίδευση που παρέχει στους πολίτες του, που μοναδικό στόχο έχει την παραγωγή ατόμων που ζουν, σκέφτονται και δρουν ως επαγγελματικά ρομπότ, δίχως βούληση ή κρίση, ανίκανα να κατανοήσουν την έλλειψη επιλογών τους, πόσο μάλλον να αντιδράσουν ή να αγωνιστούν. Οι ξακουστές πανελλαδικές εξετάσεις κατορθώνουν συχνά να μετατρέψουν ακόμη και τον ικανότερο νοητικά νέο σε συσκευή αποστήθισης ανούσιων, βερμπαλιστικών κειμένων.
Μολαταύτα, αυτό το στείρο σύστημα της παραπαιδείας οφείλω να ομολογήσω πως κατάφερε για ακόμη μία φορα να με εκπλήξει αρνητικά, γιατί αυτό που συνέβη πέντε ημέρες πριν (Δευτερα, 01/03/10), τουλαχιστον τη δική μου λογική (ή καλύτερα ανόητη εμμονή με την αισιόδοξη και θετική σκέψη), την ξεπερνούσε.
Καθηγητής του 2ου Γενικού Λυκείου Αγρινίου χτύπησε εν ώρα μαθήματος στο πρόσωπο έναν μαθητή του και μάλιστα άνευ λόγου και αιτίας. Ο εν λόγω καθηγητής παρουσίαζε αντιπαιδαγωγική συμπεριφορα ολόκληρη την σχολική χρονιά, η οποία βέβαια με την κίνησή του αυτή έφτασε στο ζενίθ της. Η αξιοπρέπειά του απεναντίας, στο ναδίρ της.
Η σοκαριστική αυτή πράξη που κατ'αρχάς τονίζει τα προβλήματα που ανακύπτουν από την απουσία ψυχολόγων στο σχολικό χώρο, αποτελεί ντροπή για το σύνολο των εκπαιδευτικών και είναι σε κάθε περίπτωση κατακριτέα. Παράλληλα, προκάλεσε εύλογα μία θύελλα αντιδράσεων (καταλήψεις, αρθρογραφία κ.λ.π) μα μόνο από τους μαθητές... Οι καθηγητές-συναδελφοί του επέλεξαν τον δρόμο της σιωπής, και φυσικά όχι ως μέσο καταγγελίας, μα αδιαφορίας και απάθειας.
Συμπληρωματικά, κρίνω απαραίτητο να αναφερθώ και να επικροτήσω το ήθος του παιδιού, που αν και κανείς θα περίμενε, εξαιτίας της επαναστατικότητας και της αντιδραστικότητας των εφήβων, να πράξει σπασμωδικά και ανάλογα, εκείνος επέδειξε την ποιότητα του χαρακτήρα του και με αξιόλογη ψυχραιμία και ωριμότητα, αποχώρησε από την αίθουσα.
Εν κατακλείδι, και καθώς επί της ουσίας τα προσωπικά μου συμπεράσματα είναι λίγο- πολύ αναμενόμενα, επιθυμώ να θέσω τρία ερωτήματα:
1. Πώς κρίνετε το παραπάνω περιστατικό?
2. Τι πιστεύετε ότι πρέπει να συμβεί όσον αφορά τον καθηγητή?
3 και ουσιαστικότερο. ΣΕ ΤΙ ΚΟΣΜΟ ΖΟΥΜΕ???     
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #59085 από Seorge στις 06 Μαρτίου 2010, 2:38πμ

Seorge

Εικονίδιο
μέλος από: 28/5/2009
μηνύματα: 218 αποδεκτές 0
Koίτα φίλη μου..Δεν μας δίνεις κατ αρχας ολα τα απαραίτητα στοιχεία για το συμβάν..Ετσι στα καλα καθούμενα εγινε το συμβάν?Δύσκολο να το πιστέψω διότι διαφορετικά αυτός ο καθηγητής αν βαραει ετσι στο ξεκάρφωτο κόσμο είναι επικύνδινος πρωτα απ ολα ανθρωπος και μετα ακατάλληλος καθηγητής...Επειδή εχω βιώσει πολλαπλά περιστατικά νομίζω οτι ναι μεν οι καθηγητές φερουν ευθύνη αλλα σε ενα ποσοστό των περιπτώσεων θεωρώ οτι φταίμε και μεις.Γιατι πολυ απλά εχει εκλείψει ο υποτυπώδης σεβασμός στους καθηγητές.Ναι είμαστε παιδιά-οπως όλοι ειδικά στην τηλεοραση διατυμπανίζουν-αυτό όμως δεν παει να πει οτι έχουμε και ασυλία,τα λάθη πρεπει να τα αναγνωρίζουμε.Σαφώς η χειροδικία δεν ειναι θεμιτό αλλα αναχρονιστικό και κατακριταίο μέσο,αλλα φαντάζομαι οτι στη συγκεκριμενη περίπτωση τον καθηγητη πρεπει να τον "τρελάνατε"οπως λέγαμε εμεις(Χωρις να τον δικαιολογώ).Για να μην αδικούμαστε ομως η κατασταση που αντιμετωπιζετε(πανελλήνιες)και οι καταστάσεις που μας περιμένουν(ευρεση εργασίας,επιπεδο ζωής)μας γεμίζουν άγχος και ανασφάλεια και πλεον ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ.Η θα φύγουμε ολοι για το εξωτερικό ή εμεις πλέον πρεπει να παρουμε την κατασταση στα χέρια μας να απαλλαχθούμε απο αυτο το θέατρο του παραλόγου και να μας δώσουμε κατι το αυτονόητο..μια ζωη βιώσιμη.μια ζωή που να αξίζει στον έφηβο.μια ζωή με ποιότητα και όνειρα,πολλά όνειρα....Οσο για τ τελευταίο ερώτημα που θέτεις σαφώς και αναγνωρίζεις οτι ειναι ενα θέμα απο μόνο του...Παντως εδω και δυο χρόνια που είμαι φοιτητής κα μαθαίνω τι θα πει"ζωη" αναφέρω τελειως επιγραμματικά...Συμφέρον,εκεμταλλευση,καταπτωση αξιών..Ουσιαστικά??Ζούμε σε ενα πραγματικα"χυδαίο"κόσμο,που αρέσκομαι στο να χρησιμοποιώ τις λέξεις<<ζωολογικός κήπος>>για να τον περιγράψω....
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #59087 από monaxia_mu_ola στις 06 Μαρτίου 2010, 11:41πμ

monaxia_mu_ola

Εικονίδιο
μέλος από: 15/1/2009
μηνύματα: 78 αποδεκτές 0
Κι αν σου πω πως πράγματι έγινε στα καλά καθούμενα...?
Για την ακρίβεια, ο καθηγητής (θα τον αποκαλούσα κύριο, μα κύριος είναι ο κύριος του εαυτού του πρώτα πρώτα), εκείνη την ημέρα καλημέρισε τους μαθητές του με την ατάκα 'όποιος κουνηθεί θα του σπάσω το κεφάλι'... Και το παιδί έκανε το λάθος να αναπνεύσει...
Άρα ναι, θα συμφωνήσω μαζί σου. Ο συγκεκριμένος άνθρωπος είναι επικίνδυνος. Κι όσο για τον ζωολογικό κήπο που ανέφερες, ανέκαθεν πίστευα πως είναι στο χέρι μας να βελτιώσουμε τον κόσμο. Τώρα πια έχω απογοητευτεί τόσο, ώστε δεν ξέρω αν μπορεί τελικά να γίνει κάτι. Εκτός φυσικά αν γκρεμίσουμε τα πάντα και τα χτίσουμε εξ αρχής. Ο Ηράκλειτος υποστήριζε ότι 'πόλεμος πατήρ πάντων'... κάτι παραπάνω θα ήξερε.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #59091 από mr.anonymous στις 06 Μαρτίου 2010, 12:42μμ

mr.anonymous

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 8/2/2010
μηνύματα: 115 αποδεκτές 0
εγω στο δημοτικο ετρωγα ξυλο απο εναν δασκαλο ομως καλα μας εκανε γιατι τον φταναμε στα ακρα τον κακομοιρη κ απο ολους τους δασκαλους στο δημοτικο αυτον θυμαμαι
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #59102 από monaxia_mu_ola στις 06 Μαρτίου 2010, 4:39μμ

monaxia_mu_ola

Εικονίδιο
μέλος από: 15/1/2009
μηνύματα: 78 αποδεκτές 0
ΕΕΕΕ...!
Σε καμιά περίπτωση δεν είχε δίκιο! Παιδάκια ήσασταν. Και σε τελική ανάλυση εάν δεν είναι σε θέση να ελέγχουν τα νεύρα τους, τότε πώς γίνονται εκπαιδευτικοί??? Ο καθηγητής/ δάσκαλος είναι αυθεντία μέσα στην αίθουσα και έτσι οφείλει να συμπεριφέρεται. Δεν έχει το δικαίωμα να εκπίπτει στο επίπεδο των μαθητών. Άλλωστε υπάρχουν τόσες μέθοδοι σωφρονισμού και παραδειγματισμού, δε ζούμε στη δεκαετία του πενήντα για να αποδεχόμαστε τον ξυλοδαρμό.
προφίλάλλα...˵quote˶
4
Μήνυμα #59556 από proudon στις 22 Μαρτίου 2010, 11:01μμ

proudon

Εικονίδιο
μέλος από: 22/3/2010
μηνύματα: 3 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Καλά να ρωτήσω κάτι;
Ο καθηγητής τόσα ψυχολογικά έχει που ξεσπάει στα παιδιά;
Προτείνω, χωρίς να φανώ χαφιές, να στείλετε μια επιστολή στον υπουργό παιδείας.
Μπορεί να γίνει κάτι ή αν δεν γίνει θα έχετε τουλάχιστον καθαρή την συνείδηση σας ότι δράσατε μ κάποιο τρόπο.
Πλάκα πλάκα σοκαρίστηκα υπερβολικά..
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #59855 από monaxia_mu_ola στις 05 Απριλίου 2010, 3:28μμ

monaxia_mu_ola

Εικονίδιο
μέλος από: 15/1/2009
μηνύματα: 78 αποδεκτές 0
Γι'αυτό φρόντισε η μητέρα του παιδιού και σε καμιά περίπτωση δεν τη θεωρώ χαφιέ... Φαντάζομαι πως εάν επρόκειτο για το δικό μου παιδί, ενδεχομένως θα αντιδρούσα πολύ χειρότερα. Πάντως η αλήθεια είναι πως απ' όσο ξέρω, δεν έφτασε ως τον υπουργό. Έκανε κάποιες καταγγελίες στον εκπαιδευτικό σύλλογο και στο νομάρχη ή κάτι σχετικό.
Κι όσον αφορά τώρα το γεγονός ότι σοκαρίστηκες, επιτέλους κάποιος αντιλήφθηκε τη βαρύτητα της πράξης....
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #59862 από asd0r στις 05 Απριλίου 2010, 5:04μμ

asd0r

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 28/7/2009
μηνύματα: 25 αποδεκτές 0
εγώ προτείνω, να βάλεις τον εαυτό σου στην θέση του καθηγητή πριν λες βλακείες αβέρτα. ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να βάρεσε χωρίς λόγο και αιτία. απο-fucking-κλείεται. δεν είπα οτι ήταν σωστό αυτό που έκανε, αλλά τάχα μου και εσείς σοκάρεστε λες και κατεβήκατε απο τον Άρη. να σε δώ αν θα αντέξεις μια μέρα με 30 ανώριμα υπερκινιτηκά που οχι μόνο χέστηκαν για αυτό που κάνεις, αλλά σου κάνουν το μάθημα χειρότερο από μπουρδέλο.

1) το κρίνω λάθος
2) ψάξε βρές. προφανώς τον είχανε φτάσει στο αμήν τον άνθρωπο, τα αθώα αγγελούδια του λυκείου. οι καθηγητές, ούτε τρελοί είναι ούτε μαλάκες. για να μην αντέδρασαν οι άλλοι, κάποιο λάκκο έχει η φάβα. δεν πρόκειται να κανω καν λογο για το uber-biased κείμενο.
3) όχι στο φανταστικό δικό σου.

ΥΓ: πριν πεις καμιά μαλακία, μαθητής είμαι.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #60077 από monaxia_mu_ola στις 09 Απριλίου 2010, 2:37πμ

monaxia_mu_ola

Εικονίδιο
μέλος από: 15/1/2009
μηνύματα: 78 αποδεκτές 0
1. Ονομάζεται νευρικός κλονισμός. Αν δεν το καταλαβαίνεις έτσι, θα στο εξηγήσω απλούστερα. Ναι, του τη βάρεσε. Better now?
2. Είναι καθήκον του να ανέχεται τα 'ανώριμα υπερκινητικά' όπως τα αποκαλείς. Παιδαγωγός υποτίθεται ότι είναι. Εν τέλει, και όπως συνηθίζει να λέει χαρακτηριστικά ένας δικός μου καθηγητής, 'άμα δε μπορείς, γίνε κομμωτής'.
3. Οι άλλοι δεν αντέδρασαν γιατί 'κόρακας κοράκου μάτι δε βγάζει'.
4. uber-biased? Μην απαντάς τότε.
5. Η φαντασίωση είναι το πρώτο βήμα για την υλοποίηση.
6 και τέλος γιατί με κούρασες. Το υπέθεσα ότι είσαι μαθητής. Άρα η υποσημείωση ήταν περιττή.
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login