Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Μεγάλες στιγμές της αρχαιότητας: Σιγά, η πατρίδα κοιμάται
Πέμπτη, 25 Απριλίου

Ραγαδες στους αντρες???

Σελ. 1
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #61816 από Doctoras στις 27 Μαΐου 2010, 11:25μμ

Doctoras

μέλος από: 31/8/2009
μηνύματα: 1978 αποδεκτές 0
Λοιπον παιδια τον τελευταιο καιρο εχω παρατηρησει κατι που δεν μου αρεσει καθολου.Στους γλουτιεους μου εχουν εμφανιστει κατι μοβ γραμες σαν
ραγαδες.Δεν διακρινονται πολυ ευκολα αλλα εχω τρομαξει.Το ξερω οτι δεν εμφανιζονται μονο σε γυναικες αλλα και σε αντρες αλλα επισης ξερω οτι
ευφανιζονται οταν χασεις η παρεις αποτομα βαρος.Αλλα εγω δεν εχω παρει παραπολυ.Στις γυναικες γενικα δεν με χαλανε τα ειχα με μια κοπελα που ειχε πολλες αλλα δεν με εμποδιζαν σε κατι.Τωρα που τα ειδα πανω μου εχω φρικαρει ομως.Γιατι σε αντρα ειναι καπως.Θελω να τονιζω οτι τις
ειχα δει στην αρχη του χρονου αλλα δεν εδοσα σημασια.Σημερα τα ειδα και τα θυμηθικα και αποφασισα να το γραψω.Να επισημανω κατι τελεφτεο ,
το χρωματους και το μεγεθος νομιζω πως ειναι οπως ηταν δεν εχει αλλαξει.Καποιος καποια που εχει και ξερει μπορει να μου πει αν χρησιμοποιει κατι που να βοηθαει σε αυτο το προβλημα?Γιατι ειναι ακομα αρχη και θελω να το σταθεροποιεισο προτου επιδινοθει.
Γιατι να φυγουν τελειως δεν φευγουν μονο με μια διαδικασια που λεγεται φωτοαναπλαση(η καπως ετσι) και κωστιζει καπου στα 200+ ευρω και την κανει πλαστικος χειρουργος.Εχεται καμια ιδεα ρε παιδια?
Ευχαριστω εκ των πρωτερων.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #61819 από kastiel στις 28 Μαΐου 2010, 2:36πμ

kastiel

μέλος από: 29/4/2010
μηνύματα: 14 αποδεκτές 0
άμα γίνουν οι ραγάδες αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να φροντίσεις να μη μεγαλώσουν/πληθύνουν. εκτός κι αν είναι πολύ μικρές και τις πετύχεις μόλις γίνουν οπότε με κατάλληλη διατροφή και κρέμες ΙΣΩΣ βελτιωθούν ελάχιστα.

όταν χάνεις κιλά δεν κάνεις ραγάδες (συνήθως).

οκ πάμε στα βασικά:

τι είναι οι ραγάδες?
στα αγγλικά λέγονται stretching marks και είναι το “σπάσιμο” της συνέχειας του δέρματος που οφείλεται στη διαταραχή, ρήξη και αποδιοργάνωση των ινών κολλαγόνου και της ελαστίνης και προκαλούνται από τους ινοβλάστες στο επίπεδο του χορίου.
Στην αρχή εμφανίζονται με κόκκινο χρώμα που σταδιακά ασπρίζει και γίνεται ουλώδης ιστός.
Η διαταραχή ινών κολλαγόνου μπορεί να οφείλεται σε πολλά όπως:
-απότομη διάταση του δέρματος πχ όταν βάζουμε κιλά, στις έγκυες, όταν ψηλώνουμε απότομα κατά την εφηβεία κλπ
-λήψη φαρμάκων πχ κορτιζόνης
-λοιπές ορμονικές διαταραχές
-αφυδάτωση
-κακός ύπνος = πρόβλημα με την αυξητική ορμόνη κ.ο.κ.
-κακή ποιότητα δέρματος/γονίδια/φύλο
-τριβή του δέρματος σε συγκεκριμένα σημεία
-κακή αιμάτωση/οξυγόνωση
-ηλιακή ακτινοβολία
-στρες
-τσιγάρο
κ.α.

πως αντιμετοπίζονται?
καλό είναι να φροντίσετε να μη γίνουν. αν γίνουν είναι μόνιμες. απλά φροντίζετε να μη μεγαλώσουν/πληθύνουν αν γίνουν. επίσης τα γονίδια παίζουν σημαντικό ρολο. αν γίνουν (αλλά και για πρόληψη):
-αποφεύγετε όλα τα παραπάνω (όσα μπορείτε έστω)
-ενυδάτωση καθημερινά πχ με ελαιόλαδο, ενυδατικές κρέμες, μπέιμπι όιλ(ειδικά μετα το μπάνιο), λήψη αρκετής ποσότητας νερού κλπ
-χρήση ειδικών κρεμών ανάπλασης/προστασίας δέρματος όπως:
mamas fissan περιπου 10 ευρώ
ROFIL Zeraderm® SCARGEL 15gr περιπου 35 ευρώ
bepanthene δε θυμάμαι κόστος. τη συγκεκριμένη την έχω ελέγξει σε χημική σύσταση και είναι κορυφαία στο είδος της σε συνδοιασμό με την αναλογία κόστος/απόδοση
-καλή διατροφή = πολλές καλής ποιότητας πρωτεΐνες + βιταμίνες (κυρίως η C που καθορίζει τη σύσταση του κολλαγόνου) + αντιοξειδωτικοί παράγοντες +καλά λιπαρά.
-χειρουργική αντιμετώπιση/λέιζερ κλπ
-απολέπιση/μασάζ καθημερινά
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #61820 από nounou στις 28 Μαΐου 2010, 9:49πμ

nounou

Εικονίδιο
μέλος από: 20/5/2010
μηνύματα: 45 αποδεκτές 0
υπαρχει μια πολυ καλη αλειφη που τισ εξαφανιζει!λεγεται simulcium g3..
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #61824 από Doctoras στις 28 Μαΐου 2010, 11:56πμ

Doctoras

μέλος από: 31/8/2009
μηνύματα: 1978 αποδεκτές 0
Έγραψε:(kastiel@28 Μαΐου 2010)
άμα γίνουν οι ραγάδες αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να φροντίσεις να μη μεγαλώσουν/πληθύνουν. εκτός κι αν είναι πολύ μικρές και τις πετύχεις μόλις γίνουν οπότε με κατάλληλη διατροφή και κρέμες ΙΣΩΣ βελτιωθούν ελάχιστα.

όταν χάνεις κιλά δεν κάνεις ραγάδες (συνήθως).

οκ πάμε στα βασικά:

τι είναι οι ραγάδες?
στα αγγλικά λέγονται stretching marks και είναι το “σπάσιμο” της συνέχειας του δέρματος που οφείλεται στη διαταραχή, ρήξη και αποδιοργάνωση των ινών κολλαγόνου και της ελαστίνης και προκαλούνται από τους ινοβλάστες στο επίπεδο του χορίου.
Στην αρχή εμφανίζονται με κόκκινο χρώμα που σταδιακά ασπρίζει και γίνεται ουλώδης ιστός.
Η διαταραχή ινών κολλαγόνου μπορεί να οφείλεται σε πολλά όπως:
-απότομη διάταση του δέρματος πχ όταν βάζουμε κιλά, στις έγκυες, όταν ψηλώνουμε απότομα κατά την εφηβεία κλπ
-λήψη φαρμάκων πχ κορτιζόνης
-λοιπές ορμονικές διαταραχές
-αφυδάτωση
-κακός ύπνος = πρόβλημα με την αυξητική ορμόνη κ.ο.κ.
-κακή ποιότητα δέρματος/γονίδια/φύλο
-τριβή του δέρματος σε συγκεκριμένα σημεία
-κακή αιμάτωση/οξυγόνωση
-ηλιακή ακτινοβολία
-στρες
-τσιγάρο
κ.α.

πως αντιμετοπίζονται?
καλό είναι να φροντίσετε να μη γίνουν. αν γίνουν είναι μόνιμες. απλά φροντίζετε να μη μεγαλώσουν/πληθύνουν αν γίνουν. επίσης τα γονίδια παίζουν σημαντικό ρολο. αν γίνουν (αλλά και για πρόληψη):
-αποφεύγετε όλα τα παραπάνω (όσα μπορείτε έστω)
-ενυδάτωση καθημερινά πχ με ελαιόλαδο, ενυδατικές κρέμες, μπέιμπι όιλ(ειδικά μετα το μπάνιο), λήψη αρκετής ποσότητας νερού κλπ
-χρήση ειδικών κρεμών ανάπλασης/προστασίας δέρματος όπως:
mamas fissan περιπου 10 ευρώ
ROFIL Zeraderm® SCARGEL 15gr περιπου 35 ευρώ
bepanthene δε θυμάμαι κόστος. τη συγκεκριμένη την έχω ελέγξει σε χημική σύσταση και είναι κορυφαία στο είδος της σε συνδοιασμό με την αναλογία κόστος/απόδοση
-καλή διατροφή = πολλές καλής ποιότητας πρωτεΐνες + βιταμίνες (κυρίως η C που καθορίζει τη σύσταση του κολλαγόνου) + αντιοξειδωτικοί παράγοντες +καλά λιπαρά.
-χειρουργική αντιμετώπιση/λέιζερ κλπ
-απολέπιση/μασάζ καθημερινά


Koιτα διατροφη κανω πολυ καλη(οχι τιγανιτα,σοκολατες κτλ)μια στο τοσο τροω κατι τετιο.Το μονο που εχω απο αυτα που ειπες ειναι η ελυψη υπνου και στρεσαρομαι παραπολυ ειδικα αυτο το χρονο γιατι εχουν γινει πολλα.Η αληθεια ειναι οτι απο την αρχη του χρονου εχω ψιλωσει ελαχιστα αλλα εχω παρει 8 κιλα.Δεν ξερω αμα οφειλεται σε κατι απο αυτα παντος σας εφχαριστω!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #61825 από Doctoras στις 28 Μαΐου 2010, 11:59πμ

Doctoras

μέλος από: 31/8/2009
μηνύματα: 1978 αποδεκτές 0
Έγραψε:(nounou@28 Μαΐου 2010)
υπαρχει μια πολυ καλη αλειφη που τισ εξαφανιζει!λεγεται simulcium g3..

Νουνου αυτο που ειπες ισχυει οντος το εχεις δοκοιμασει η εχεις ακουσει
απο καποιον εμπιστο οτι το κανει.Αν ναι οταν λες τις εξαφανιζει ενοεις τελειως και οχι απλα τις καλυβει?Γιατι οπως ειπα ειναι πολυ μικρες και δεν φενονται ακομα.Μπορω να το προμιθευτω απο φαρμακειο?
Ευχαριστω επισης.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #61834 από tamtam στις 28 Μαΐου 2010, 2:44μμ

tamtam

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 11/4/2010
μηνύματα: 48 αποδεκτές 0
αν κανεις πολυ γυμναστικη με βαρη επισης βγαινουν ραγαδες διοτι οι μυες "φουσκωνουν" και το δερμα κατα καποιο τροπο "σκιζεται"...
οι ραγαδες στην ουσια ειναι πληγες

υπαρχουν βεβαια και οι αλοιφες αυτες αλλα καλο θα ηταν αν τις βαλεις στις ραγαδες τωρα που λες οτι ειναι μικρες και οχι μεγαλες και εντονες
το αρνητικο ειναι οτι ειναι σε μικρες ποσοτητες στα βαζακια και ειναι και ακριβες...30 ευρω αν δε κανω λαθος πανω κατω υπολογιζε
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #61842 από baBle3 στις 28 Μαΐου 2010, 7:52μμ

baBle3

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 21/7/2009
μηνύματα: 56 αποδεκτές 0
και εγώ έχω ακούσει για αλοιφές και ότι πρέπει να το προλάβεις στην αρχή για να μην γίνουν μόνιμες και μετά δεν φεύγουν,δεν ξέρω τίποτα περισσότερο γιατί εγώ δεν έχω,μπορείς να ρωτήσεις και σε ένα φαρμακείο αν θες και σήγουρα θα ξέρουν..!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #61843 από baBle3 στις 28 Μαΐου 2010, 7:53μμ

baBle3

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 21/7/2009
μηνύματα: 56 αποδεκτές 0
Έγραψε:(Doctoras@28 Μαΐου 2010)
Έγραψε:(kastiel@28 Μαΐου 2010)
άμα γίνουν οι ραγάδες αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να φροντίσεις να μη μεγαλώσουν/πληθύνουν. εκτός κι αν είναι πολύ μικρές και τις πετύχεις μόλις γίνουν οπότε με κατάλληλη διατροφή και κρέμες ΙΣΩΣ βελτιωθούν ελάχιστα.

όταν χάνεις κιλά δεν κάνεις ραγάδες (συνήθως).

οκ πάμε στα βασικά:

τι είναι οι ραγάδες?
στα αγγλικά λέγονται stretching marks και είναι το “σπάσιμο” της συνέχειας του δέρματος που οφείλεται στη διαταραχή, ρήξη και αποδιοργάνωση των ινών κολλαγόνου και της ελαστίνης και προκαλούνται από τους ινοβλάστες στο επίπεδο του χορίου.
Στην αρχή εμφανίζονται με κόκκινο χρώμα που σταδιακά ασπρίζει και γίνεται ουλώδης ιστός.
Η διαταραχή ινών κολλαγόνου μπορεί να οφείλεται σε πολλά όπως:
-απότομη διάταση του δέρματος πχ όταν βάζουμε κιλά, στις έγκυες, όταν ψηλώνουμε απότομα κατά την εφηβεία κλπ
-λήψη φαρμάκων πχ κορτιζόνης
-λοιπές ορμονικές διαταραχές
-αφυδάτωση
-κακός ύπνος = πρόβλημα με την αυξητική ορμόνη κ.ο.κ.
-κακή ποιότητα δέρματος/γονίδια/φύλο
-τριβή του δέρματος σε συγκεκριμένα σημεία
-κακή αιμάτωση/οξυγόνωση
-ηλιακή ακτινοβολία
-στρες
-τσιγάρο
κ.α.

πως αντιμετοπίζονται?
καλό είναι να φροντίσετε να μη γίνουν. αν γίνουν είναι μόνιμες. απλά φροντίζετε να μη μεγαλώσουν/πληθύνουν αν γίνουν. επίσης τα γονίδια παίζουν σημαντικό ρολο. αν γίνουν (αλλά και για πρόληψη):
-αποφεύγετε όλα τα παραπάνω (όσα μπορείτε έστω)
-ενυδάτωση καθημερινά πχ με ελαιόλαδο, ενυδατικές κρέμες, μπέιμπι όιλ(ειδικά μετα το μπάνιο), λήψη αρκετής ποσότητας νερού κλπ
-χρήση ειδικών κρεμών ανάπλασης/προστασίας δέρματος όπως:
mamas fissan περιπου 10 ευρώ
ROFIL Zeraderm® SCARGEL 15gr περιπου 35 ευρώ
bepanthene δε θυμάμαι κόστος. τη συγκεκριμένη την έχω ελέγξει σε χημική σύσταση και είναι κορυφαία στο είδος της σε συνδοιασμό με την αναλογία κόστος/απόδοση
-καλή διατροφή = πολλές καλής ποιότητας πρωτεΐνες + βιταμίνες (κυρίως η C που καθορίζει τη σύσταση του κολλαγόνου) + αντιοξειδωτικοί παράγοντες +καλά λιπαρά.
-χειρουργική αντιμετώπιση/λέιζερ κλπ
-απολέπιση/μασάζ καθημερινά


Koιτα διατροφη κανω πολυ καλη(οχι τιγανιτα,σοκολατες κτλ)μια στο τοσο τροω κατι τετιο.Το μονο που εχω απο αυτα που ειπες ειναι η ελυψη υπνου και στρεσαρομαι παραπολυ ειδικα αυτο το χρονο γιατι εχουν γινει πολλα.Η αληθεια ειναι οτι απο την αρχη του χρονου εχω ψιλωσει ελαχιστα αλλα εχω παρει 8 κιλα.Δεν ξερω αμα οφειλεται σε κατι απο αυτα παντος σας εφχαριστω!

μα αφού κάνεις καλή διατροφή πως πήρες 8 ολόκληρα κιλά???απλή απορία...
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #61844 από Doctoras στις 28 Μαΐου 2010, 11:05μμ

Doctoras

μέλος από: 31/8/2009
μηνύματα: 1978 αποδεκτές 0
Κανω καλη διατροφη δεν σημενει οτι τροω λιγο.Δεν τροω τιγανιτα και κακο λιπος.Επισης ακολουθο διατροφη απο το γυμναστηριο για να παρω μεχρι και 9 κιλα ακομα.Για μυικη μαζα.Τεσπα ρωτησα μια φιλη μου και μου ειπε οτι το baby oil ειναι το καλυτερο και δεν στιχιζει τοσο.
Και πηγα και πειρα και εβαλα τωρα θα δω τι αποτελεσμα θα εχει.
Ενας θεος ξερει.Αλλα ενταξι δεν με πολυ ενδιαφερει αμα φυγουν η οχι
δεν ειναι και τοσο τραγικες απλα με φρικαρε που τις παρατηρησα.
Φυγουν δεν φυγουν σαμπως θα καθεται μια κοπελα να κοιταει εκει τι δουλια εχει?χεχεχε
Ευχαριστω ολους καλυφτικα πληρως.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #61863 από nounou στις 29 Μαΐου 2010, 11:57πμ

nounou

Εικονίδιο
μέλος από: 20/5/2010
μηνύματα: 45 αποδεκτές 0
την εχω δοκιμασει κανει πολυ καλη δουλεια τισ εξαφανιζει για περισσοτερα ρωτα στο φαρμακειο!!
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login