Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Μην πτύετε καταγής
Ένα βρώμικο βιβλίο είναι σπάνια ένα σκονισμενο βιβλίο.
Πέμπτη, 2 Μαΐου

Τι μουσικη ακουτε?

Σελ. 1
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #62169 από Agapoulinoulaki στις 02 Ιουνίου 2010, 11:52μμ

Agapoulinoulaki

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 16/2/2010
μηνύματα: 28 αποδεκτές 0
Χωρις λινκς κλπ.
τι ακουτε και που/πως?
προφίλάλλα...˵quote˶
8
Μήνυμα #62171 από Σηπτικό Βόδι στις 03 Ιουνίου 2010, 12:06πμ

Σηπτικό Βόδι

μέλος από: 8/4/2010
μηνύματα: 917 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Το θέμα είναι τι *δεν* ακούω...

Μισώ την ποπ πάρα πολύ (ξέρεις, λεϊντιγκαγκαντιές, μπιγονσεδιές κλπ)
Κάτι που επίσης δε μου αρέσει είναι αυτό το "χωριςλογια" είδος όπως δηλαδή η trance, η electro και όλα αυτά που είναι στη μόδα τελευταία και ό,τι χορεύεται στα κλαμπάκια.
Τώρα, τι ακούω;
Σχεδόν όλα τα υπόλοιπα.

Η αγαπημένη μου είναι η κλασσική ροκ (μιλώντας τόσο για ελληνική όσο για ξένη). Μου αρέσουν βέβαια και τα υπόλοιπα ήδη, από μελωδική μέταλ, χιπ-χοπ (όπου πάλι κάνω διακρίσεις: FF.C, Άλυτοι Γρίφοι, Ημισκούμπρια κλπ) μέχρι λαϊκά. ΌΧΙ σκυλάδικα, λαϊκά - έχει διαφορά.
Τέλος, ο Αλκίνοος (δε ξέρω τι είδος είναι ακριβώς, και μισώ τον όρο "έντεχνο" οπότε τον έχω σαν ξεχωριστό είδος).
Αυτά :D
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #62173 από nathalie στις 03 Ιουνίου 2010, 12:32πμ

nathalie

Εικονίδιο
μέλος από: 5/11/2008
μηνύματα: 106 αποδεκτές 0
Μμμ νομιζω πως ταυτιζομαι με το Σηπτικο βοδι απο πανω,γιατι κι εγω εχω ενα αρκετα ευρυ φασμα μουσικων προτιμησεων.Βεβαια μπορω να πως δε μισω την ποπ,αλλα δεν την προτιμω κιολας.Θελω η μουσικη να εχει καλο στιχο,Χωρις αυτο να καταργει τη μελωδια.Γι'αυτο και δε μου αρεσει η πολυ σκληρη metal και ολες αυτες οι brutal μουσικες που ακουνε διαφοροι γνωστοι μου.Αυτο που πραγματικα με εκνευριζει ειναι να συγχεουν τη ροκ με τη μεταλ,τουρκος γινομαι,γιατι ως λατρης της κλασσικης ροκ,δε βρισκω και πολλες ομοιοτητες μεταξυ τους.Μια ερωτηση προς το σηπτικο βοδι μονο, Γιατι μισεις τον ορο εντεχνο?
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #62174 από Agapoulinoulaki στις 03 Ιουνίου 2010, 12:39πμ

Agapoulinoulaki

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 16/2/2010
μηνύματα: 28 αποδεκτές 0
Ετσι παει: Jazz->Rock->punk->metal ισως και συσχετιζονται κατα καποιο τροπο
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #62178 από Σηπτικό Βόδι στις 03 Ιουνίου 2010, 1:05πμ

Σηπτικό Βόδι

μέλος από: 8/4/2010
μηνύματα: 917 αποδεκτές 0
Τον μισώ γιατί δεν στέκει σαν είδος. Τι πάει να πει έντεχνο; (Γίνομαι γραφικός πάλι). Ακούω συνέχεια και διαβάζω κάτι συνεντεύξεις από κάτι σκυλούδες που λένε με το γνωστό ύφος τρώγοντας τσίχλα και παίζοντας με το μαλλί τους "στο μαγαζί που τραγουδάω αρχίζω με λαϊκά και μετά προχωράω σε πιο έντεχνα". ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΜΩΡΗ ΠΙΟ ΕΝΤΕΧΝΑ ??? ΔΗΛΑΔΗ ΤΑ ΛΑΪΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΤΕΧΝΑ ? ΕΙΧΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΣΟΥ ΕΝΤΕΧΝΑ ?

...κατάλαβες; Με αυτή τη λογική δηλαδή. Όλη η μουσική έχει τέχνη. Και η μουσική αυτή καθεαυτή είναι τέχνη. Φεριπίν, και εγώ θεωρώ την ποπ και την αρενμπί απαίσια, εμπορική και άτεχνη μουσική αλλά δυστυχώς έχει ταυτιστεί με την new-wave τέχνη και μόδα.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #62180 από an8h στις 03 Ιουνίου 2010, 1:36πμ

an8h

Εικονίδιο
μέλος από: 20/4/2010
μηνύματα: 43 αποδεκτές 0
συμφωνω με το agapoulinoulaki μονο που λογο ηλικιας βαζω πρωτα την rock μετα την jazz και οσο περιεργο και να φαινεται μετα την metal μαζι με τα blues και καποια '80s...Αλλα για να πω την αληθεια η προτειμηση μου αλλαζει αναλογα και με την διαθεση ...(η λιστα παραμενη η ιδια απλα αναλογα με την ορεξη μου και την παρεα αλλαζει η σειρα....)
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #62185 από benedictos στις 03 Ιουνίου 2010, 2:05πμ

benedictos

Εικονίδιο
μέλος από: 8/4/2010
μηνύματα: 34 αποδεκτές 0
οτι ειναι ποιοτικο ασχετα απο το ειδοσ
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #62195 από Pelvic_Thrust στις 03 Ιουνίου 2010, 1:21μμ

Pelvic_Thrust

Εικονίδιο
μέλος από: 5/11/2009
μηνύματα: 613 αποδεκτές 0
Μονο ξενη Rap & Hip-Hop και Pop.

50 Cent & G-UNIT
Dr.Dre, Snoop, Ice Cube, Dub C, Mack 10, Young Jeezy, Young Jock, Red Cafe ktl.. Και φυσικα Τον Θεο της μουσικης Michael Jackson. Τον πιο παρεξηγημενο ανθρωπο στην ιστορια..

Ελληνικα δεν ακουω καθολου, ειδικα ραπ.. πραγματικα δεν ξερω εαν ειναι για τα γελια η για τα κλαματα..
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #62196 από Σηπτικό Βόδι στις 03 Ιουνίου 2010, 1:25μμ

Σηπτικό Βόδι

μέλος από: 8/4/2010
μηνύματα: 917 αποδεκτές 0
Ρε συ Pelvic_Thrust μη τα βλέπεις όλα επιφανειακά, μη κοιτάς τις μαλακίες από κάτι Μποίνγκ Θρου και τέτοια. Υπάρχουν hip-hop συγκροτήματα από Ελλάδα που ο στίχος είναι άπιαστος!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #62197 από Agapoulinoulaki στις 03 Ιουνίου 2010, 1:41μμ

Agapoulinoulaki

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 16/2/2010
μηνύματα: 28 αποδεκτές 0
Οντως πχ κι εγω που ακουω ροκ και αρκετα δυνατη μεταλ μπορω να πω οτι καποια ελληνικα κομματια χιπ χοπ ειναι ρισπεκτ..
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login