Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Αντιανοργασμική εκστρατεία: Αφού ποτέ δε φτάνουν, τότε γιατί το κάνουν;
Κυριακή, 19 Μαΐου

50 απουσιες συνολο WTF?

Σελ. 2
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #66891 από Σηπτικό Βόδι στις 04 Οκτωβρίου 2010, 12:02πμ

Σηπτικό Βόδι

μέλος από: 8/4/2010
μηνύματα: 917 αποδεκτές 0
Κοίτα, από τη μία μου τη δίνουν οι δήθεν τύποι που βγαίνουν με καμάρι και λένε ότι κάνουνε απουσίες για να φανούνε μάγκες, είναι εξίσου εκνευριστικοί από την άλλη με μερικούς που μιλάνε με αυτό το ύφος.
Και θα σου πω γιατί, απαντώντας ένα ένα στα επιχειρήματά σου.

1. Δε θα διαφωνήσω σε αυτό. Ωστόσο, το βρίσκω λίγο άκυρο στο όλο θέμα, διότι ένα μέρος των μαθητών που δεν πάνε να χαζολογήσουνε αλλά να κάνουν κανονικά το μάθημά τους, και τους παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα όπου χρειαστεί να λείψουν, με αυτό το ΠΛΕΟΝ περιορισμένο όριο θα κινδυνεύουν να χάσουν τη χρονιά τους. Γιατί και οι διευθυνταί, αφορμές ψάχνουνε (οι περισσότεροι) για να χαντακώσουν τον κάθε μαθητή. Και δεν είναι κακό να το παραδεχόμαστε μερικές φορές, όσο "σκληρό" κι αν ακούγεται.

2. Φυσικά. Αλλά όταν σε περιορίζουν σε τέτοιο βαθμό και εσύ φοβάσαι να λείψεις από ένα μάθημα μήπως και γίνει τίποτα, καταντάει αηδία και ΝΑΙ, είναι το λιγότερο δικαιολογημένο να υπάρχει αυτή η αντίδραση.

3. Ναι, οι περισσότεροι μπορεί να είναι έτσι, αλλά ΔΕΝ είναι ΣΙΓΟΥΡΑ αυτοί που αρχίζουν τις καταλλήψεις και τα υπόλοιπα. Αυτοί οι οποίοι παίρνουν απόφαση να κλείσουν ένα σχολείο ή να προβάλλουν έστω και αντίρριση είναι αυτοί που τους πειράζει ΟΝΤΩΣ κάτι και νιώθουν ότι έχει παραγίνει. Κάτι συγκεκριμένο όμως και όχι αερολογίες όπως λένε οι περισσότεροι. Και από την άλλη θα μπορούσε ο καθένας να το σκεφτεί αλλιώς: αφού αφορμή ψάχνουν και οι δασκάλοι για να μας χαντακώνουν, έτσι και εμείς ψάχνουμε αφορμή για να σηκώσουμε κεφάλι. Και ήταν τρανή αφορμή.

4. Η υπερβολική σοβαρότητα σε κάνει συμβιβασμένο, ηλίθιο πρόβατο με ιδανικά αλά παλαιά και κατά ένα 80% σου εξαφανίζει τη νεότητα και τον αυθορμητισμό. Και το να χάνεται από τόσο νωρίς η νεότητα είναι πολύ χειρότερο από το να χάνεις κάποιο μάθημα του σχολείου που θα σου διδάξει κάτι το οποίο θα το χρειαστείς μόνο όσο βρίσκεσαι μέσα στους τοίχους σχολείων και πανεπιστημίων, και δεν έχουν καμία ουσία και χρησιμότητα για την ζωή έξω από αυτά. Ελπίζω να σε κάλυψα.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #66892 από AggelosTuDromu στις 04 Οκτωβρίου 2010, 12:19πμ

AggelosTuDromu

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 9/7/2010
μηνύματα: 622 αποδεκτές 0
εγω προτιμω να κανω απουσιες παρα να καθομαι κλεισμενος σ 4 τοιχους επι 7 ωρες ακουγοντες 7 μαλακες να μου λενε τι να κανω εχω καλυτερα πραγματα να κανω απο το να φαω τα χρονια μου στα θρανια κ αφου σπουδασω δεν σπυδασω τπτ δεν θα χασω με τετια ανεργια το πτυχιο τα σουβλακια θα τυλιγω παμε καλα?50 απουσιες?
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #66895 από VeTeRaNoS στις 04 Οκτωβρίου 2010, 12:12μμ

VeTeRaNoS

Εικονίδιο
μέλος από: 8/11/2009
μηνύματα: 813 αποδεκτές 0
Εντωμεταξύ τίποτα δεν είναι επίσημο από το υπουργείο παιδείας απλά συζητιέται από τρίτους,ηρεμήστε.Αν όντως γίνει κάτι τέτοιο προσέξτε παρα πολύ τις άδικες απουσίες για να έχετε όταν πχ αρρωστήσετε.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #66897 από Σηπτικό Βόδι στις 04 Οκτωβρίου 2010, 2:38μμ

Σηπτικό Βόδι

μέλος από: 8/4/2010
μηνύματα: 917 αποδεκτές 0
Πράγματι κι εγώ άκουσα ότι τα περί 50 απουσιών είναι φήμες και βλακείες... Εμείς ρωτήσαμε τη διευθύντριά μας (ναι, τη μαλάκω που μου 'ριξε καμπάνα τριήμερη) και μας είπε ότι δεν ισχύει αυτό.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #67457 από toros locos στις 27 Οκτωβρίου 2010, 12:40πμ

toros locos

banned
μέλος από: 11/2/2010
μηνύματα: 74 αποδεκτές 0
για να ισχυσει το νομοσχεδιο θα πρεπει πρωτα απ'ολα να μειωθουν οι ωρες διδασκαλιας!
Να μην κανεις απουσιες! Δε χρειαζεται!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #67471 από boy-19 στις 27 Οκτωβρίου 2010, 3:15μμ

boy-19

Εικονίδιο
μέλος από: 29/8/2010
μηνύματα: 56 αποδεκτές 0
παιδια βλακειες ειναι δεν μειοθεικαν!! οπως πριν ειναι! 50 και 64
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login