Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Ψάχνεις αν κάποιος είναι καλός; Δες πώς φέρεται στους γύρω του.
Σάββατο, 4 Μαΐου

Η μαμά μου έχει φίλο...

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #74736 από zamanfou στις 30 Μαρτίου 2011, 8:18μμ

zamanfou

Εικονίδιο
μέλος από: 28/3/2011
μηνύματα: 210 αποδεκτές 0
Έχει σχεδόν 4 χρόνια που πέθανε ο μπαμπάς μου και υποψιάζομαι πως η μαμά μου(40 χρ) έχει φίλο.Ξέρω ότι είναι πολύ νέα για να μείνει μόνη της αλλά με ενοχλεί στην ιδέα ότι θα δω κάποιον στο πλευρό της μετά τον μπαμπά μου...τώρα θα μου πείτε από πού κατάλαβα ότι παίζει κάτι...Λοιπόν,άρχισε να προσέχει το ντύσιμο,τα μηνύματα στο κινητό της είναι όλο και πιο συχνά,οι βόλτες με υποτιθέμενες φίλες,μία φορά είχα στείλει μήνυμα από το κινητό της και είδα πολλές κλήσεις από κάποιον που έλεγε δίπλα δουλειά...όλα αυτά και το αποκορύφωμα μία φορά ήθελε να μου δείξει ένα ορθογραφικό σε ένα μήνυμα που της έστειλαν και έκρυψε το όνομα...όλα δείχνουν ότι όντως έχει φίλο ή ότι παίζεται κάτι...Δεν ξέρω πώς να το χειριστώ και με ενοχλεί που δεν μου μιλάει στα ίσια αφού έχουμε καλή σχέση...μερικές φορές θέλω να της πω όσα υποψιάζομαι αλλά θα με βγάλει τρελή.Θέλω να το πω σε κάποια φίλη μου αλλά ντρέπομαι...τι να κάνω??
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #74739 από VeTeRaNoS στις 30 Μαρτίου 2011, 9:04μμ

VeTeRaNoS

Εικονίδιο
μέλος από: 8/11/2009
μηνύματα: 813 αποδεκτές 0
Καταλαβαίνω πως νιώθεις τα έχει περάσει και ο κολλητός μου αυτά και ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο.
Καταρχήν θα σου πρότεινα αν σου φαίνεται καλή ιδέα να τα συζητήσεις όλα αυτά με κάποιο δικό σου άτομο που εμπιστεύεσαι.Θα σου κάνει πολύ καλό.
Δεύτερον γνώμη μου είναι να μην της πεις τίποτα αλλα να την αφήσεις να σου στο πει αυτή όταν το θέλει και αν το θελήσει ποτε.Σίγουρα αν είναι κάτι σοβαρό κάποια στιγμή θα σου μιλήσει.Από την άλλη είναι 40 χρονών γυναίκα, μπορεί να αποφασίζει μονη της το σωστό, έχει κάθε δικαίωμα να ξαναφτιάξει την ζωή της αν το θέλει και εσύ δεν μπορείς να της το απαγορέψεις και ούτε πρέπει.Αυτά, καλή τύχη.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #74797 από Άλφα στις 31 Μαρτίου 2011, 7:07μμ

Άλφα

Εικονίδιο
μέλος από: 29/3/2011
μηνύματα: 19 αποδεκτές 0
Από την στιγμή που η ίδια η μητέρα σου δε θέλει να αναφέρεο το θέμα μάλλον είναι γιατί δεν είναι κάτι προς το παρόν σοβαρό και δε θέλει να μπλέξει αυτόν τον κύριο με τα οικογενειακά της αν δεν είναι σίγουρη.
Νομίζω πως αυτή η κίνηση είναι καλή γιατί δε δείχνει βιασύνη και επιπολαιότητα από τη μεριά της μαμάς σου.Από την άλλη ,μάλλον σε αδίκησε γιατί ολόκληρη κοπέλα είναι δυνατόν να μη καταλάβαινες κάτι?θα έλεγα να της αφήσεις το χρόνο της και όταν εκείνη είναι έτοιμη θα σου μιλήσει από μόνη της.Δεν σημαίνει πως δεν είστε κοντά αλλά ότι σέβεστε η μία τον προσωπικό χώρο της άλλης.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #74809 από GeoDim στις 31 Μαρτίου 2011, 10:07μμ

GeoDim

banned
μέλος από: 28/3/2011
μηνύματα: 14 αποδεκτές 0
Κοίτα, είναι δύσκολο όλο αυτό, αλλά πιστεύω ότι το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μιλήσεις μαζί της ήρεμα κι ωραία και να τα ξεκαθαρίσετε όλα.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #74810 από Doctoras στις 31 Μαρτίου 2011, 10:13μμ

Doctoras

μέλος από: 31/8/2009
μηνύματα: 1978 αποδεκτές 0
Καλα δεν εχει αδικο.Αλλα θα σου πω κατι που ισως και να σου φτειαξει το κεφι...Εχω εναν φιλο που ο πατερας του βρισκεται στην ζωη και δεν εχει χωρισει με την μανα του αλλα ειναι σε κατι σαν διασταση.Στο ιδιο σπιτι την ζωη μου την ζωη σου.Λοιπον και η μανα του και ο πατερας του λοιπον συναντιεται με αλλα ατομα.Το καταλαβαι ο φιλος μου στην τεταρτη δημοτικου δεν το συζητησαμε αλλα το ηξερα απο κουτσομπολιο.Τωρα εχει παθει ανοσια και δεν τον ενδιαφερει ουτε αυτον ουτε την αδερφη του.
Ενταξι δεν ειναι το ιδιο αλλα ειναι καπως τρελο να αντεχουν τα παιδια σε τετιες καταστασεις...Εσενα ισως σου παρει λιγο καιρο να το συνηθησεις αλλα με τον καιρο ισως σου περασει.Συγουρα θα λυπασαι τον πατερα σου αλλα αν το καλοσκευτεις ο πατερα σου εναντιθεση με τον πατερα του φιλου μου ο οποιος ειναι ζωο και σε καμια περιπτωση δεν σεβεται τα ιδια του τα παιδια καλα καλα θα αγαπουσε την μανα σου και ισως να ηθελα να ξαναφτιαξει την ζωη της για να μην νιωθει μοναξια.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #74818 από zamanfou στις 31 Μαρτίου 2011, 11:25μμ

zamanfou

Εικονίδιο
μέλος από: 28/3/2011
μηνύματα: 210 αποδεκτές 0
Ναι βρε παιδιά έχετε δίκιο,το ξέρω ότι είναι λογικό αυτό που συμβαίνει και δεν ξέρω γιατί με πειράζει τόσο,είμαι κακιά?Από τη μία θέλω να της μιλήσω αλλά από την άλλη τι να της πω??Αλλά δεν μπορώ να κάνω την πάπια όταν καταλαβαίνω κάποιες στιγμές τι γίνεται και όταν μου κρύβει πράγματα μπροστά στα μάτια μου!Υποβιβάζεται η νοημοσύνη μου!!
προφίλάλλα...˵quote˶
3
Μήνυμα #74831 από Άλφα στις 01 Απριλίου 2011, 1:25μμ

Άλφα

Εικονίδιο
μέλος από: 29/3/2011
μηνύματα: 19 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Είναι απολύτως φυσιολογικό αυτό που νιώθεις.
Κάτσε και συζήτησέ το με τη μητέρα σου σε ήσυχους τόνους και πες της πως αισθάνεσαι και τι σκέφτεσαι .Από το να βασανίζεσαι είναι καλύτερα να μοιραστείς τις σκέψεις σου μαζί της ..προς θεού δεν είσαι κακιά όπως δεν έιναι κακιά και η μάνα σου που έχει προσωπική ζωή την οποία επιλέγει να μην στη γνωστοποιησει. Αλλά αν της εκφράσεις τους προβληματισμούς πιστεύω θα ανταποκριθεί.
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login