Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Το διαχωριστικό όριο της συνήθειας από την εμμονή είναι μικρό, πολύ μικρό.
Παρασκευή, 17 Μαΐου

Σκυλιά και ράτσες

Σελ. 1
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #75254 από makis92 στις 09 Απριλίου 2011, 12:40μμ

makis92

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 14/1/2011
μηνύματα: 367 αποδεκτές 0
Παιδιά θέλω να πάρω ένα σκυλάκι δεν θέλω πολύ μεγάλο σαν τα λαμπραντορ. Θέλω κάτι σαν τα γουεστ χάιλαντ τερριερ ή το τζακ ράσελ τερριερ. Μπορείτε να μου πείτε καμιά ράτσα σκύλου? Ευχαριστώ εκ τον προτέρων. :)
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #75257 από makis92 στις 09 Απριλίου 2011, 1:16μμ

makis92

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 14/1/2011
μηνύματα: 367 αποδεκτές 0
Επίσης αν ξέρετε πάνω κάτω τα έξοδα ενός σκύλου. :D
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #75261 από Σηπτικό Βόδι στις 09 Απριλίου 2011, 1:42μμ

Σηπτικό Βόδι

μέλος από: 8/4/2010
μηνύματα: 917 αποδεκτές 0
Εξαρτάται τι είδος σκυλιού θες. Σχετικά με τα λαμπραντόρ, αν ρωτήσεις σε ένα pet shop θα σου πουν ότι υπάρχουν και αυτά που αναπτύσσονται μέχρι ένα μεσαίο μέγεθος, δηλαδή δε γίνονται αυτά τα μεγάλα. Από εκεί και πέρα, θα σου πω τις δικές μου προτιμήσεις:

Border Collie: Μεσαίο μέγεθος, τσοπανόσκυλα με δείκτη ευφυΐας πάνω από όλες τις άλλες ράτσες, που όμως είναι ιδιαίτερα δραστήριο (δηλαδή αν μένεις σε διαμέρισμα της Αθήνας άστο καλύτερα), θέλει συνέχεια να παίζει κλπ. Και έχει μια φάτσα, όλα τα λεφτά, αλλά είναι αρκετά δυσεύρετο.

Golden Retriever: Μεσαίο επίσης μέγεθος ειδικά αν πάρεις puppy και μεγαλώσει μαζί σου δεν έχεις κανένα λόγο να φοβάσαι. Έχουν πολύ τρίχωμα και τρέχουν σα διάολος και είναι ένα από τα 5 πιο φιλικά σκυλιά για την οικογένεια. Και μια φατσούλα που τα σπάει φυσικά.

Beagle: Μικρό μέγεθος, βλαμμένο σκυλί αλλά η φάτσα σε συνδυασμό με όλο το σωματάκι θα σου χρησιμέψει σαν το αρκουδάκι που 'χεις όταν κοιμάσαι. Τρομερή γκομενοπαγίδα.

English Foxhound: Επίσης μεσαίου μεγέθους, κυνηγόσκυλο με φοβερή όσφρηση που καλπάζει σαν άλογο. Και όμορφο επίσης.

Saluki: Από τις πιο γαμάτες (και δυσεύρετες) ράτσες σκύλων. Είναι μεγαλόσωμο με πυκνό τρίχωμα και υπάρχουν από δαύτα μέχρι και κόκκινα. Κρατάει πολύ καλή συντροφιά και δε πολυγαυγάει. Και ωραίο.

Δαλματίας: Μεσαίου-μεγάλου μεγέθους, με κοντό τρίχωμα, δε θα το 'λεγες κυνηγόσκυλο γιατί είναι πιο πολύ σκύλος συντροφιάς, δεν πολυγαυγάει και προσοχή αν πάρεις τέτοιο κουτάβι διότι τα περισσότερα είναι εκ γενετής κουφά, ενώ άλλα γίνονται στη συνέχεια (χάνουν τα 8/10 της ακοής τους). Ωστόσο η ομορφιά του (μαύρο με άσπρες βούλες) είναι αδιαμφισβήτητη.

Χάσκυ: Μεσαίου-μεγάλου μεγέθους, συντροφιάς αλλά πολύ δουλευταράς (ρίμα) με γαμάτα μάτια.

Τέλος, θα ήθελα να σου δώσω και μερικές συμβουλές (προσωπικά και μόνο) σχετικά με αυτούς που θα 'πρεπε να αποφύγεις: Ντόμπερμαν (επικίνδυνα και άχρηστα εκτός αν είσαι "ο κακός" σε horror movie ή αστυνομικός), Chow Chow (κι αυτά λόγω επικινδυνότητας) και Bulldog γιατί τα σιχαίνομαι.

Αυτά.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #75262 από dn.s.lew στις 09 Απριλίου 2011, 1:52μμ

dn.s.lew

Εικονίδιο
μέλος από: 21/9/2010
μηνύματα: 131 αποδεκτές 0
yorksihre terrier μικροσωμο με μια φατσουλα μουρλια :P εξυπνα σκυλια κ κρατανε καλη συντροφια....κ τους πανε πολυ τα κοκαλακια :P
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #75263 από makis92 στις 09 Απριλίου 2011, 1:53μμ

makis92

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 14/1/2011
μηνύματα: 367 αποδεκτές 0
Ναι όλες αυτές οι ράτσες είναι πολύ ωραίες, ειδικά τα labrador και τα golden retriver μαρέσουν πολύ.Κάτι ακόμα μήπως ξέρεις πόσο κοστίζει περίπου ο κτηνίατρος? Ξέρω ότι στην αρχή πρέπει να πηγαίνω κάθε μήνα για εμβόλια αλλά θα είθελα να ξέρω περίπου πόσο κοστίζει.! :)
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #80463 από zoutska στις 24 Ιουνίου 2011, 11:49πμ

zoutska

Εικονίδιο
μέλος από: 24/6/2011
μηνύματα: 2 αποδεκτές 0
δεκ αρκεί το σκυλί να είναι μόνο μικρό!εξαρτάται τον χαρακτήρα σου (δραστηρια η όχι) αν υπάρχουν μικρά παιδιά καποια σκυλιά δεν ειναι τόσο υπομονετικα και δεν ανταποκρίνονται κόσμια!επίσης υπάρχουν μικρά σκυλιά που φαινομενικά κάνουν για διαμερισμα αλλα τελικα οχι.ασ πούμε πχ τα τζακ ρασελ εχουν τόση ενεργεια μέσα τους που αν ζουν σε διαμέρισμα πρέπει κατα την διαρκεια της βόλτας να τρέχει πολύ ελεύθερο!τα γιορκσαϊρ ειναι ήρεμα σκυλακια αγκαλιας.δεν θα ελεγα το ιδιο για τζακ ρασελ!επίσης πριν πάρεις σκύλο κοίτα την ικανότητα του να εκπαιδευεται και αν είσαι προθυμος να προσπαθήσεις πολύ!
εγώ προσωπικά εχω μίνι πινσερ(οχι τόι)!αρκετα ζωηρό σκυλι!στα 2 του χρόνια παιζει ακομα σαν κουτάβι!εκπαιδευτηκε ευκολα ασυνηθιστο για την ρατσα)αν και μου κοστισε μερικα σαλάμια!αρκετα λαιμαργο και πολυ κακο με τα παιδια!πολυ προαστατευτικο, πολυ καθαρο, δεν κλαει οταν λειπουμε, δεν κατουραει μεσα..προσοχή στον εκτροφεα!
οσο ξερω απο το δικο μου σκυλι εξοδα πολλα δεν εχει!τροφη δεν ειναι αναγκη να παιρνεις και την πιο ακριβη!εξοδα σε κτηνιατρο αναλογα!προσεξε τα γενετικα προβληματα υγειας καθε ρατσας!το δικο μου εχει εμφανισει λιγα δερματικα προβληματα και εκει τα σταξαμε αρκετα!και στη στειρωση εννεοειται!αλλα οσο πιο μεγαλο το σκυλι τοσο αυξανονται τα έξοδα σε τροφη!

όσα αναφέρω σε χαρακτηριστικά ράτσας διαφέρουν απο σκύλο σε σκύλο και δεν ειναι απόλυτα!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #80466 από zoutska στις 24 Ιουνίου 2011, 11:56πμ

zoutska

Εικονίδιο
μέλος από: 24/6/2011
μηνύματα: 2 αποδεκτές 0
επίσης σε κάθε σκυλί παίζει σημαντικο ρολο η ανατροφη!δεν υπαρχουν επιθετικα σκυλιά!φιλη μου έχει ντοπερμαν που παιζει με το κανις της και το κανις το διωχνει!επισης συνεχεια πεφτει ανασκελα για χαδια!σκυλια που εχουν σκοτωσει ειναι τα πιτμπουλ και τα ροτβαιλερ που και παλι απο λαθος ανατροφη!οι 2 τελευταιες ρατσες στην Αμερικη ανεβαζουν και τα ασφαλιστρα του ιδιοκτητη λογω αυξημενης επικινδυνοτητας!φιλος μου παλι έχει ροτβαϊλερ και ειναι το πιο ησυχο και φιλικο σκυλι!το δικο μου ειναι 10 φορες μικροτερο και του πουλαει μαγκιες χωρις εκεινο να κουναει καν το κεφαλι του!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #80545 από diamondz στις 25 Ιουνίου 2011, 1:21πμ

diamondz

Εικονίδιο
μέλος από: 13/6/2011
μηνύματα: 76 αποδεκτές 0
σηπτικο βοδι αυτο που ειπες για τα ντομπερμαν δεν υσχιει και γενικα δεν υσχιει για καμια ρατσα ολα τα σκυλια ειναι απτον ιδιοκτιτη τους για αυτο που λεω ειμαι 100% σιγουρος κανενα σκυλι δεν γενιετε κακο η νευρικο ,αυτο που κανει νευρικα τα ντομπερμαν ειναι κατι που πλεον εχει απαγορευθει σε παρα πολλες χωρες,το κοψιμο τον αυτιων , ο σκυλος ετσι περνει τον ηχο ''αφιλτραριστο'' σε πολυ υψηλες συχνοτητες με αποτελεσμα να τον κανει να εκνευριζετε και να μην αντεχει με λιγα λογια να τρελενετε .
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #80556 από lakis1 στις 25 Ιουνίου 2011, 10:42πμ

lakis1

banned
μέλος από: 1/5/2011
μηνύματα: 296 αποδεκτές 0
τα chow chow μ αρεσουν πολυυ ειναι τελεια και με την μοβ γλωσσα αλλα ειναι οντως τοσο επικινδυνα?
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #80566 από diamondz στις 25 Ιουνίου 2011, 2:15μμ

diamondz

Εικονίδιο
μέλος από: 13/6/2011
μηνύματα: 76 αποδεκτές 0
εγω δεν εχω ακουσει ποτε οτι ειναι επικυνδινα ξερω 1-2 ιδιοκτητες και δεν μου εχουν αναφερει τιποτα επικυνδινο βεβαια δεν εχω ασχοληθει καθολου με την ρατσα
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login