Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Όπου κι αν είσαι θά 'χεις γεράσει, μικρέ μου ήρωα, Γιώργο Θαλάσση.
Δευτέρα, 13 Μαΐου

η μαμα μου και ο καρκινος

Σελ. 1
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #78690 από eimaiegw στις 05 Ιουνίου 2011, 3:22μμ

eimaiegw

Εικονίδιο
μέλος από: 25/5/2011
μηνύματα: 13 αποδεκτές 0
η μαμα μου πασχει απο καρκινο εδω κ λιγα χρονια ειχε τελιωσει τις θεραπιες πριν 1 χρονο αλλα χθεσ μου ανακοινωσε οτι μαλλων θα ξαναρχισει τις θεραπιες,σημερα εκλεγε εγω εσφιγκα τα δοντια μου για να μην κλαψω και προσπαθουσα να την ηρεμησω σε καποια φαση μου λεει ΄΄ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΟΝΤΑ ΣΑΣ,ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΜΑΙ'' εκείνη την στιγμη η καρδια μου εσπασε και το ενιωσα,γιατι τοσος πονος? γιατι νιωθω οτι αν παθει κατι η μαμα μου θα πεθανω και εγω? θελω λιγη υποστοριξη αν εχετε τον χρονο γιατι πραγματικα το χριαζομε....
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #78691 από silisav1 στις 05 Ιουνίου 2011, 3:34μμ

silisav1

Εικονίδιο
μέλος από: 1/1/2011
μηνύματα: 148 αποδεκτές 0
έχασα τη γιαγιά μου απο καρκίνο...
Η Μαμά σου για να μπορεί εκείνη την δύσκολη στιγμή να σου πει μια τέτοια κουβέντα,είναι πολυ δυνατός άνθρωπος και θα πρέπει να την καμαρώνεις που δε το βάζει κάτω και προσπαθεί!
Δεν εχω κάτι ιδιαίτερο να σου πω,απλώς να είσαι δίπλα της και να μη της το θυμίζεις,να την κάνεις να ξεχνιέται,να γελάει...
Και αν έρθει προς τα εκει η κουβεντα μην την λυπάσαι γιατι θα το καταλαβαινει και δε θα ειναι πολυ ωραιο για αυτην!
απλως δωσ΄της κουραγιο και δυναμη,πιστευω το εχει αναγκη...
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #78693 από DAINOS στις 05 Ιουνίου 2011, 3:43μμ

DAINOS

Εικονίδιο
μέλος από: 16/8/2010
μηνύματα: 228 αποδεκτές 0
Πραγματικά είναι πολύ σκληρό αυτό. Σε τέτοιες στιγμές αναρωτιόμαστε αν ο θεός είναι κοντά μας η αν απλά η ζωή είναι ένα τίποτα. Σε βεβαιώνω όμως ότι τέτοιοι άνθρωποι σαν την μαμά σου είναι που ο θεός τους θέλει κοντά του. Για να μην πιάσω ο θεολογικό θέμα επειδή δη ξέρω τι πιστεύεις εσύ (και ξέρω ότι ο admin θα με βρίσει) ας πάμε στο βιολογικό θέμα. Είναι ο κύκλος τις ζωής και δυστυχώς έχουμε καταστρέψει τον πλανήτη και έχουν ενφανιστι τέτοια πράγματα όπως ο καρκίνος. Σκέψου ότι όλοι θα έρθει η στίμη να ''κοιμηθούμε'... αν λοιπόν η μητέρα σου - καλά να είναι! - πάθη κάτι πιο κακό.. πρέπει να μείνεις δυνατός χαρακτήρας για την υπόλοιπη οικογένεια σου! Που το ξέρεις όμως? όλα γίνονται σε αυτήν την ζωή!! ξέρω ανθρώπους που ήταν σίγουρο ότι δη θα την έβγαζαν καθαρή και σε μια μέρα έγιναν καλά χωρίς την παραμικρή ταλαιπωρήσει και οι γιατροί ακόμα απορούν πως γίνετε αυτό. Να είσαι δυνατός και πάντα με ελπίδα!!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #78698 από eimaiegw στις 05 Ιουνίου 2011, 3:54μμ

eimaiegw

Εικονίδιο
μέλος από: 25/5/2011
μηνύματα: 13 αποδεκτές 0
ευχαριστω παρα πολυ παιδια αλλα δεν ξερω καθε φορα που την βλεπω απο χθες μου ερχετε να κλαψω και απο χθεσ στο δωματιο μου συνεχεια κλεω κλεω κλεω ποναωω γαμωτο επισις DAINOS εχεις πολυ δικιο στο τελευτεο γιατι στις αρχες δινανε στην μαμα μου 2 μηνες ζωη αλλα τελικα νικισε
αχ μανουλα μου ποσο πολυ σαγαπω που μεχρι και την ζωη μου για σενα δινω...
να σημιωσω οτι ειμαι η μικροτερη της οικογενειας 14 ετων
ευχαριστω.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #78700 από DAINOS στις 05 Ιουνίου 2011, 4:03μμ

DAINOS

Εικονίδιο
μέλος από: 16/8/2010
μηνύματα: 228 αποδεκτές 0
δυνατή να είσαι κοπελια! μάλιστα είδα σε ένα άλλο post που είχες κάνει που έλεγες ''που είναι ο θεός?'' και κατηγορούσες. έχω να σου απαντήσω αλλα δυστυχώς το θέμα έκλεισε. οτιδήποτε χρειαστείς ΦΤΥΣΕ και θα έρθουμε! ;)
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #78701 από zamanfou στις 05 Ιουνίου 2011, 4:11μμ

zamanfou

Εικονίδιο
μέλος από: 28/3/2011
μηνύματα: 210 αποδεκτές 0
Αυτά που θα πω δεν ξέρω αν είναι λόγια παρηγοριάς ή πόνου,αλλά είναι αυτά που ένιωσα εγώ...
Δεν έχω βιώσει περιστατικό με καρκίνο...αλλά έχω βιώσει απώλεια γονιού...Στην αρχή πίστευα ότι θα πεθάνω μαζί και εγώ και ότι δεν μπορώ να το αντέξω,ότι η ζωή μου δεν έχει σημασία πια αφού δεν θα έχω τον μπαμπά μου δίπλα μου να με βοηθά στα μαθήματα,να μου φτιάχνει τον υπολογιστή,να με μαλώνει,να με αγκαλιάζει...Γυρνούσα σπίτι και νόμιζα συνέχεια ότι είναι εκεί,αλλά δεν ήταν.Πριν πάω για ύπνο ήθελα να τον χαιρετίσω για βράδυ αλλά δεν μπορούσα.Έβριζα το θεό γιατί μου τον πήρε,οι συμμαθητές μου σταμάτησαν να λένε τη λέξη "μπαμπάς" μπροστά μου...όλοι με κοιτούσαν σαν να με λυπούνται...Ένιωθα τόσο άδεια,υπήρχαν εντάσεις στο σπίτι,κλαίγαμε όλοι μόνοι...τα βράδια όμως ήταν τα χειρότερα γιατί τότε το μυαλό ταξιδεύει και δεν μπορείς να το ελέγξεις...πάει συνέχεια εκεί που δεν θέλεις πριν κοιμηθείς...Τον πρώτο καιρό κάθε φορά που θυμόμουν τον μπαμπά μου έκλαιγα...όχι όμως πια.Με τον χρόνο δεν πονάει τόσο,ή μάλλον νιώθεις ότι δεν πονάει γιατί έχεις πονέσει πολύ για αρκετό καιρό που νομίζεις ότι δεν έχει άλλο να νιώσεις.Το μόνο που μπορώ να πω για τη δική σου περίπτωση είναι να μην σκέφτεσαι το αύριο,αλλά το σήμερα.Δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει,μην προεξοφλείς τίποτα.Να λες στη μαμά σου πόσο την αγαπάς,να περνάς ώρα μαζί της...να τη χορτάσεις.Κουράγιο και δύναμη...αλλά πάνω από όλα αγάπη !
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #78702 από AggelosTuDromu στις 05 Ιουνίου 2011, 4:23μμ

AggelosTuDromu

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 9/7/2010
μηνύματα: 622 αποδεκτές 0
life is a confused shit...
εγω το μονο που εχω να πω ειναι ζησε την καθε σου στιγμη με την μητερα σου καντην να χαμογελαει και να το ξεχναει αυτο....
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #78703 από Darkfieras στις 05 Ιουνίου 2011, 4:25μμ

Darkfieras

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 3/11/2009
μηνύματα: 319 αποδεκτές 0
ο Θεος δεν παιρνει κανεναν... ο κυκλος της ζωης ειναι ετσι οπως ειπε ο φιλος DAINOS. Κοπελια να φανεις δυνατη εμεις θαμαστε διπλα σου. Σε καταλαβενω απολυτα! Προσευχισου και που ξερεις γινονται και θαυματα!!!
Και περαστικα να ειναι περαστικα!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #78704 από Reaction στις 05 Ιουνίου 2011, 4:27μμ

Reaction

μέλος από: 15/5/2011
μηνύματα: 98 αποδεκτές 0
Ουτε εγω εχω χασει καποιο συγγενη μου , ποσο μαλλον απο καρκινο.Παρολα αυτα καμια φορα βραδια σκεφτομαι πως θα νιωσω και πως θα ειναι η ζωη μου οταν σιγα σιγα θα χανονται μπροστα μου οι δικοι μου ανθρωποι.Οταν το πρωτοσκεφτομουν στεναχοριομουν αλλα μετα απο λιγο καιρο σκεφτικα οτι ετσι και αλλιως καποια μερα θα πεθανουμε ολοι οποτε αποφασησα οτι και να γινει δεν θα στεναχορηθω ποτε και ουτε θα κλαψω γιατι η ζωη ειναι μικρη και πρεπει να ζουμε στο μεγιστο οσο μπορουμε χωρις στεναχωριες.Επειδη δεν ειμαι στη θεση σου δεν ξερω ποσο κακα μπορεις να νιωθεις τωρα σου συνηστω να βλεπεις πιο ψυχραιμα το θεμα και να μην δειχνεις τον πονο μπροστα στους γονεις σου και ειδικα στη μητερα γιατι θα νιωθει χειροτερα.Αμα σε βλεπει χαρουμενη θα της δινεις δυναμη και κουραγιο για τη συνεχεια.
Πες της να πηγαινεται βολτες , να συζητατε για διαφορα θεματα και αν υπαρχει η δυνατοτητα τωρα που ειναι και καλοκαιρι να πατε ολοι μαζι ενα ταξιδι σε ενα μερος που παντα ηθελε να παει η μαμα σου.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #78706 από Doctoras στις 05 Ιουνίου 2011, 4:30μμ

Doctoras

μέλος από: 31/8/2009
μηνύματα: 1978 αποδεκτές 0
Και μενα η μανα μου το 2006 εμαθε οτι εχει καρκινο.Υποβληθηκε σε πολλες επεμβασεις και θεραπίες και σημερα υστερα απο 5 χρονια οι γιατροι εκριναν οτι εχει ξεπερασει το κυνδινο και σταματησε ολλες τις θεραπιες και τα χαπια και εχει μεινει ο τατκικος ελενχος.Βιωσα και εγώ ετσι την μανα μου (να κλεει μονο που εμενα μια και ημουν μικροτερος απο εσενα μου ελεγε οτι εκλεγε για αλλο λογο.Ηξερα οτι ειχε καρκινο.Χαιρομαι που τωρα ειναι καλα και ευχομαι να πανε ολλα καλα και με εσενα.Οτι και αν συμβει εαν νιωσεις την αναγκη να μας μιλισεις θα ειμαστε διπλα σου εστω και απο δω...
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login