Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Φτύσε καλλιτεχνικά
Μεγάλες στιγμές της αρχαιότητας: Η Μαλβίνα Κάραλη στην τηλεόραση, να τρίζει συθέμελα το σκατοπολιτισμό σας.
Δευτέρα, 29 Απριλίου

’’Σωστό’’ Κάπνισμα

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #118498 από nosnti στις 09 Μαρτίου 2013, 3:37μμ

nosnti

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 26/11/2012
μηνύματα: 74 αποδεκτές 0
Θα καταλάβετε τι εννοώ με τον τίτλο.. Καπνίζω όχι πάρα πολύ αλλά ούτε πάρα πολύ λίγο.. κάνω 5 τσιγάρα την ημέρα ας πούμε... αυτό που με απασχολεί είναι το εξης.. πρόσφατα αρρώστησα και το σταμάτησα για 4-5 μέρες μέχρι να γίνω καλά χωρίς κανένα πρόβλημα μπορώ να πω ότι δεν έιμαι εξαρτημένος.. αλλά θέλω να πω.. από την στιγμή που καπνίζω και οταν αρρωστένω το κόβω μέχρι να γίνω καλά μετά το ξαναπιάνω στα χέρια μου.. αυτό είναι χειρότερο από το να μην το σταματάω καθόλου ή να το συνεχίζω κανονικά? αυτές οι παύσεις δηλαδή είναι πιο βλαβερές στον οργανισμό ή ίσα ίσα? Και όταν κάνεις διάφορες μάρκες δεν μένεις στάσημος σε μια μπορείς να πάθεις ζημειά μεγάλη? ευχαρσιτώ.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #118500 από aglina στις 09 Μαρτίου 2013, 4:17μμ

aglina

Εικονίδιο
μέλος από: 7/12/2012
μηνύματα: 667 αποδεκτές 0
Λογικα θα ειναι καλιτερα για τον οργανισμο σου. Αλλα σου εχω μια ερωτιση γιατι δεν το κοβεις τελιος τωρα που σου ειναι πιο ευκολο?
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #118501 από gossipgirl στις 09 Μαρτίου 2013, 4:18μμ

gossipgirl

Εικονίδιο
μέλος από: 15/6/2011
μηνύματα: 200 αποδεκτές 0
Μονο του οτι δεν εισαι εξαρτημενος απο αυτο,ειναι πολυ θετικο.Δεν το εχεις αναγκη.Οι μαρκα των τσιγαρων ή του καπνου που κανεις δεν παιζει ρολο ,μοναχα στην γευση κ κατα ποσο εσυ ο ιδιος το αντεχεις.Ποσο καιρο καπνιζεις?
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #118502 από aglina στις 09 Μαρτίου 2013, 4:20μμ

aglina

Εικονίδιο
μέλος από: 7/12/2012
μηνύματα: 667 αποδεκτές 0
Λογικα θα ειναι καλιτερα για τον οργανισμο σου. Αλλα σου εχω μια ερωτιση γιατι δεν το κοβεις τελιος τωρα που σου ειναι πιο ευκολο?

συγνωμη κατα λαθος το εγραψα 2 φορα
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #118506 από panos947 στις 09 Μαρτίου 2013, 5:09μμ

panos947

Εικονίδιο
μέλος από: 15/12/2012
μηνύματα: 3 αποδεκτές 0
συγνωμη αν δεν σ΄αρεσει αυτο που θα πω αλλα απο οτι φαινεται ο οργανισμος σου δεν αντεχει το τσιγαρο...οποτε μαλλον ειναι καλυτερο να το κοψεις και μια που δεν καπνιζεις καιρο θα ειναι πολυ ευκολο.το ειδες και μονος σου οταν δεν καπνιζεις εισαι οκ και οταν καπνιζεις εισαι χαλια...
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #118507 από Noir Désir στις 09 Μαρτίου 2013, 5:46μμ

Noir Désir

Εικονίδιο
μέλος από: 11/5/2012
μηνύματα: 329 αποδεκτές 0
Έγραψε:(panos947@09 Μαρτίου 2013)
το ειδες και μονος σου οταν δεν καπνιζεις εισαι οκ και οταν καπνιζεις εισαι χαλια...

Απορώ πώς κατέληξες σ'αυτό το συμπέρασμα, που και λάθος να διάβασες κάτι στο πόστ, δεν έχει λογική.

Τέλος πάντων, @nosnti, οι μικρές πάυσεις του καπνίσματος προφανώς και δεν κάνουν κακό στον οργανισμό. Το καλύτερο (για τον οργανισμό σου) είναι να το σταματήσεις τελείως και το χειρότερο να καπνίζεις συνεχώς. Πάντως, ξέρω αρκετούς που όταν αρρωσταίνουν δεν μπορούν να καπνίσουν καθόλου ή έστω όσο καπνίζουν όταν δεν είναι άρρωστοι, γιατί τους φαίνεται άσχημη η γεύση του τσιγάρου (ειδικά όταν έχεις βήχα και πρόβλημα με το λαιμό).

προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #118508 από panos947 στις 09 Μαρτίου 2013, 6:02μμ

panos947

Εικονίδιο
μέλος από: 15/12/2012
μηνύματα: 3 αποδεκτές 0
@noir desir κατεληξα σε αυτο το συμπερασμα απο αυτο που εγραψε ο ιδιος <<πρόσφατα αρρώστησα και το σταμάτησα για 4-5 μέρες μέχρι να γίνω καλά χωρίς κανένα πρόβλημα μπορώ να πω ότι δεν έιμαι εξαρτημένος.. αλλά θέλω να πω.. από την στιγμή που καπνίζω και οταν αρρωστένω το κόβω μέχρι να γίνω καλά μετά το ξαναπιάνω στα χέρια μου..>>
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #118513 από nosnti στις 09 Μαρτίου 2013, 9:45μμ

nosnti

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 26/11/2012
μηνύματα: 74 αποδεκτές 0
Παιδια το ξερω οτι το καλυτερο που εχω να κανω ειναι να το κοψω τελειως τωρα που ειναι νωρις και τετοια. ευχαριστω. μερικοι δεν καταλαβαν ακλα το ποστ ή εγω δεν το εγραψα καλα. κανω 4-5 τσιγαρα την ημερα γιατι ετσι μου βγανει δεν ειναι οτι δεν το αντεχω ή κατι τετοιο. Και μιλαω γενικα οταν κρυωνω το σταματαω για να γινω καλα. δεν κρυωνω εξετιας του τσιγαρου.... απο οτι καταλαβα δεν κανουν κακο ισα ισα καλο οπως φανταζομουν. ευχαριστω πολυ. θα δυσκολευτω να βαλω αποδεκτη παντως. :P
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #118580 από fethri στις 11 Μαρτίου 2013, 9:32μμ

fethri

Εικονίδιο
μέλος από: 5/3/2013
μηνύματα: 11 αποδεκτές 0
εχω φιλους που καπνιζουν και καπνιζα κι εγω για ενα μικρο διαστημα.. το οτι μπορεις ακομα να το σταματησεις χωρις να νιωσεις την αναγκη να καπνισεις οταν εισαι αρρωστος ειναι πολυ καλο.. δεν ειναι βλαβερο για τον οργανισμο σου και δε θα σου προκαλεσει καποιο προβλημα... ουτε το γεγονος οτι αλλαζεις μαρκες μπορει να προκαλεσει καποιο προβλημα... αυτο ομως που ειναι πιθανο να σε βλαψει ειναι ο τροπος με τον οποιο καπνιζεις..πχ αν απλα ρουφας καπνο και το βγαζεις κατευθειαν μπορει να προκαλεσει μεχρι και καρκινο στη γλωσσα..αν θελεις να καπνιζεις καπνιζε σωστα..αλλα το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να το κοψεις οσο ειναι νωρις...
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login