Στείλε λεφτά στο ftou.gr
A)bort, R)etry, I)gnore, V)alium?
Παρασκευή, 3 Μαΐου

καφές για πρώτη φορά

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #120169 από _eks_nti στις 11 Μαΐου 2013, 1:37μμ

_eks_nti

μέλος από: 11/11/2012
μηνύματα: 44 αποδεκτές 0
καλησπέρα σε όλα τα μέλη του φτου:)
είμαι 15 και δεν έχω πίει ακόμα καφέ..έχω μόνο δοκιμάσει..
έχω ακούσει ότι την πρώτη φορά που θα πιώ φραπέ μπορεί να με πειράξει στο στομάχι.. αληθεύει ?
προφίλάλλα...˵quote˶
6
Μήνυμα #120180 από pantelis20 στις 11 Μαΐου 2013, 6:56μμ

pantelis20

Εικονίδιο
μέλος από: 9/4/2010
μηνύματα: 648 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Ο φραπές είναι βαρύς καφές.
Υπάρχουν άτομα που τα πειράζει στο στομάχι γενικά παρόλο που πίνουν καφέ και γιαυτό προτιμούν γαλλικό ή έστω ελληνικό.

Γιατί δε ξεκινάς και εσύ με έναν πιο ελαφρύ όπως γαλλικό ή ελληνικό και μετά πας στο φραπέ.

Παρόλαυτα καλύτερα βάλε και γάλα μέσα για να γίνει πιο ελαφρύς για το στομάχι και ζάχαρη για να γίνει πιο ανεκτός στη γεύση...
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #120438 από manolio4 στις 23 Μαΐου 2013, 2:28πμ

manolio4

Εικονίδιο
μέλος από: 9/6/2010
μηνύματα: 246 αποδεκτές 0
Ο φραπές ειναι ο χειρότερος καφές που μπορείς να πιεις.! Δοκίμασε κανένα freddo espresso ή capuccino αν θέλεις κρύο καφέ η για ζεστό θα πρότεινα latte ή capuccino..
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #120657 από ThResh στις 01 Ιουνίου 2013, 7:39μμ

ThResh

Εικονίδιο
μέλος από: 28/1/2013
μηνύματα: 79 αποδεκτές 0
να παιρνεις fredo capuccino γλυκο,ειναι πολυ ωραιος και ελαφρυς.αν θες ντε και καλα φραπε να λες να στον κανουν ελαφρυ.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #120668 από alexa...15 στις 02 Ιουνίου 2013, 1:54μμ

alexa...15

Εικονίδιο
μέλος από: 2/6/2013
μηνύματα: 5 αποδεκτές 0
και εγω 15 ειμαι και ο μονοσ καφες που μου αρεσει ειναι ο φραπες οχι δεν παθενεις τπτ ειναι οποσ ολη οι αλλη
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #122171 από ειρηνουλ_12 στις 02 Αυγούστου 2013, 3:55πμ

ειρηνουλ_12

Εικονίδιο
μέλος από: 5/2/2013
μηνύματα: 7 αποδεκτές 0
καλησπέρα!
Δεν χάνεις και τίποτα που δεν εχεις πίει ακομα. Αν θέλεις να ξεκινήσεις όμως θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις απο κατι ελαφρύ με αρκετό γάλα και γλυκό ή μέτριο. Θα μπορούσες επίσης να δοκιμάσεις και φρεντουτσίνο που είναι πολύ δροσιστικό και πιο απολαυστικό γιατί αν θέλεις βάζεις και γεύση μέσα π.χ. σοκολάτα, καραμέλα κλπ. Δεν είναι ακριβώς καφές αλλά έχει λίγη δόση καφέ μέσα. Το αμέσως επόμενο είναι το φρέντο καπουτσίνο που δεν είναι βαρύς καφές. Φραπέ για κανένα λόγο ακόμα! Πιο μετά που θα τον έχεις ανάγκη για ξενύχτια κλπ. τότε ναι :)
Τέλος επειδή βρίσκεσαι ακόμα στην ανάπτυξη όπως και κάθε παιδί στην ηλικεία σου θα σου πρότεινα να μην έχεις τον καφέ σε καθημερινή βάση και κυρίως βραδυνές/απογευματινές ώρες. Ωστόσο για την γεύση του καφέ υπάρχουν και οι ντεκαφεινέ καφέδες που δεν αλειώνουν την γεύση του καφέ, είναι καφές με ελάχιστη έως και μηδενική δώση καφέ.
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login