Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Υπάρχει ζωή πριν απ' το θάνατο;
Κυριακή, 5 Μαΐου

Τραγούδια που μοιάζουν μεταξύ τους.

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #130183 από Σηπτικό Βόδι στις 11 Σεπτεμβρίου 2014, 3:10πμ

Σηπτικό Βόδι

μέλος από: 8/4/2010
μηνύματα: 917 αποδεκτές 0
Ξεμπρόστιασε ΚΙ ΕΣΥ έναν αποτυχημένο μουσικάντη που δε μπορεί να σκεφτεί δυο νότες και εν γνώσει του ΕΚΛΕΨΕ μελωδία από κάποιον άλλο και την εμφάνισε ως δικιά του!

Το λοιπόν, αυτό το θρεντ είναι από τα αγαπημένα μου, γιατί σου δίνει, τιμημένε περπατητή, μια ακόμη άχρηστη μαλακία να πεις πίνοντας τον φραπέ σου παίζοντάς το έξυπνος και ψαγμένος.

Θέλω να μου γράψεις μελωδίες που άκουσες και σου φάνηκαν κάπως ...περίεργες να το πω; ΚΛΕΜΜΕΝΕΣ να το πω; που κάτι σου θύμιζαν ρε παιδί μου... Θα ήθελα και ένα υοθτθβε λινκ δια του λόγου το αληθές.

Με μια γρήγορη σκέψη έχω:

"Του Φεγγαριού" (Π. Θαλασσινός) ~ "Είχα κάποτε μια αγάπη" (Παντελίδης)
"Αύρα" (Δ. Παναγόπουλος) ~ "Κάτι Λείπει" (Μ. Χατζηγιάννης)
"Midnight Express Theme Song" (Giorgio Moroder)[μια απ' τις αγαπημένες μου μουσικές γενικά] ~ "Μετά από σένα ξαναζώ" (Πετρέλης)
"Razzmatazz" (Pulp) ~ "Πιάνω Φωτιά" (Μπλε)
"7 Seconds" (Youssou N' Dour) ~ "Φοβάμαι" (Μπλε)
"Great Balls of Fire" (Daniel Day Lewis) ~ "Μπουνιές-Κλωτσιές" (Καρβελίτο)
"Californication" (RHCP) ~ "Είσαι εδώ" (Χατζηγιάννης)
"Insomnia" (Faithless) ~ "Υποφέρω" (Βανδή)
"Freestyler" (Bomfunk MC's) ~ "Η αγάπη βλάπτει σοβαρά" (Λεμπέσης)
"Clocks" (Coldplay) ~ "Το σ' αγαπώ" (Κοργιαλάς) ΚΑΙ (!) "Θέλω" (Βανδή)
"Once in a lifetime" (Talking Heads) ~ "Το καλοκαίρι μου" (Χατζηγιάννης)
"Si seulement je pouvais lui manquer" (Calogero) ~ "Δεν είμαι εδώ για κανένα" (Χατζηγιάννης πάλι)
"The Shape of my Heart" (Sting) ~ "Ο παράδεισος δε φτιάχτηκε για μας" (Χατζηγιάννης πάλι!)
"Να 'φευγα" (Α. Μιτζέλος-Κότσιρας) ~ "Σύνορα" (Θεοφάνους-Νταλαρί)

Αυτά τα ολίγα.. Παρακαλείστε να συνεισφέρετε, ΟΧΙ με διασκευές αλλά με ΤΣΟΥΡΝΕΜΕΝΕΣ μελωδίες που ο (εκάστοτε) Φοίβος και ΟΤΕγιάννης τις παρουσίασαν σαν ΔΙΚΕΣ τους!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #130184 από lowbap1994 στις 11 Σεπτεμβρίου 2014, 3:28πμ

lowbap1994

Εικονίδιο
μέλος από: 11/9/2014
μηνύματα: 1 αποδεκτές 0
κοίτα φίλε..εξαρτάται πως εννοείς το κλεμμένο..γιατι ας πουμε στη χιπ-χοπ και στη lowbap σκηνή παίζουν πολλα "κλεψίματα" ας πουμε..και εντάξει πρέπει να παραδεχτούμε..πως άλλο να κλέβεις και άλλο να αντιγράφεις..γιατί και το κλέψιμο θελει ταλέντο..η αντιγραφή όχι.
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login