Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Το pc μου φλόγες βγάζει, λες να είναι πετρογκάζι;
Τρίτη, 7 Μαΐου

Electronic music

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #135249 από nonreligius στις 12 Οκτωβρίου 2015, 9:02μμ

nonreligius

Εικονίδιο
μέλος από: 21/6/2015
μηνύματα: 298 αποδεκτές 0
Γεια σας φίλοι μου, θέλω τη γνώμη σας. Μου αρέσει αρκετά το clubbing και η μουσική που παίζει (techno, dubstep κτλ). Με έχει πορώσει και θέλω να ασχοληθώ με μίξεις κτλ για χόμπυ (για αρχή). Οι ερωτήσεις μου είναι οι ακόλουθες:

1) Έψαξα στο wikipedia για τα είδη της electronic music και πελάγωσα, καθώς έχει πάρα πολλά ( https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_electronic_music_genres )! Γενικά δεν ξέρω συγκεκριμένους καλλιτέχνες απλά μου αρέσει πολύ αυτή η μουσική. Πώς μπορώ να τα βάλω σε μία τάξη; Ποια από αυτά είναι τα πιο δημοφιλή;

2) Ξέρετε κανένα καλό πρόγραμμα (δεν θέλω console για αρχή, καθώς είμαι φοιτητής και δεν παίζουν και πολλά λεφτά) σαν το virtual dj? Να είναι εύκολο για αρχή.

3) Αν τελικά ασχοληθώ αρκετά και πάρω console, πόσα πρέπει να δώσω για να κάνω τη δουλειά μου με "αξιοπρέπεια";
προφίλάλλα...˵quote˶
4
Μήνυμα #135268 από Kaputt στις 15 Οκτωβρίου 2015, 8:28μμ

Kaputt

Εικονίδιο
μέλος από: 15/10/2015
μηνύματα: 1 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Φίλε μου,
αν σου αρέσει καλά κάνεις, δοκίμασέ το, γιατί και εγώ να σου πω την αλήθεια έτσι άρχισα.

1) Είναι όντως άπειρα τα είδη ηλεκτρονικής μουσικής και μάλιστα πολλά λείπουν από αυτή τη λίστα και άλλα είναι άγνωστα. Πιο γνωστά τώρα τελευταία δες για: electro house/future house, deep house, trap, dubstep, trance, progressive house, techno, tech house & house γενικότερα.

2) Θα σου πρότεινα το virtual dj 8, από τα καλύτερα προγράμματα για αρχή. Εγώ άρχισα όμως με mixxx.

3) Μία ερασιτεχνική midi κονσόλα κοστίζει μέχρι 250 ευρώ και ξεκινάει γύρω στα 100, ανάλογα τι μάρκα θα πάρεις, με πόσα κανάλια κτλ. Από εκεί και πέρα βρίσκεις και πιο φτηνή, αλλά δεν θα έχει πολλές λειτουργίες.

Ό,τι άλλο θες εδώ, επιλογή κονσόλας κτλ. :)
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login