Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Ο τρόμος είναι ωραία αίσθηση, γι' αυτό προσπαθώ να τρομάξω τον αναγνώστη. Αν δω όμως ότι δεν μπορώ, θα προσπαθήσω να τον φρικάρω. Κι αν δεν μπορώ ούτε να τον φρικάρω θα τον κάνω να σιχαθεί. (Stephen King)
Παρασκευή, 26 Απριλίου

Συνθεση υπολογιστη

Σελ. 1
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #110527 από PaizeiKanenasLO στις 29 Σεπτεμβρίου 2012, 3:23μμ

PaizeiKanenasLO

Εικονίδιο
μέλος από: 1/6/2012
μηνύματα: 137 αποδεκτές 0
παιδια θελω εναν καινουργιο υπολογιστη γιατι αυτος εχει γιενιε αστα να πανε...
Λοιπον θελω αν μπορειτε να μου πειτε τα μελη που πρεπει να βαλω για να εχω εναν καλο υπολογιστη που να σηκωνει παχνιδια
Οι προυποθεσεις:

1)Μεγαλο σκληρο καπου στα 500 GB
2)Γρηγορος επεξεργαστης και κατα προτιμηση διπυρηνος και πανω
3)καλη μνημη RAM(πανω απο 2 GB, και καρτα γραφικων
4)θελω μονο την μοναδα οχι οθονη πληκτρολογιο και ποντικι
5)να μην ξεπερνα τα 650€
6)γενικα αν εχω ξεχασει κατι αν μπορειτε να το προσθεσετε(γενικα θελω να ειναι καλος υπολογιστης και να σηκωνει παιχνιδια οπως ειπα)

Κατι που θα ηθελα ειναι να μου απαντησει ο asap γιατι μου ειχε απαντησει και στο παρελθον και εμεινα ΠΟΛΥ ικανοπιημενος αν και τοτε δεν ηταν για εμενα...Τωρα ειναι
Ενοειτε ολοι θελω να απαντησετε απλα ο συγκεκριμενος μου ειχε δωσει την ιδεα για συνθεση και τον αναφερω

Ευχαριστω προκαταβολικα
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #110530 από pantelis20 στις 29 Σεπτεμβρίου 2012, 3:42μμ

pantelis20

Εικονίδιο
μέλος από: 9/4/2010
μηνύματα: 648 αποδεκτές 0
Αφού δεν θέλεις πληκτρολόγιο, οθόνη, ποντίκι με 650€ μια χαρά σύνθεση φτιάχνεις.

Ανέβασε την μνήμη σε τουλάχιστον 4Gb αν όχι 8 καθώς είναι πολύ σημαντική.

Επίσης στην σύνθεση μη βάλεις καν αυθεντικά windows καθώς θα γλυτώσεις πάνω από 80 ευρώ. Τα κατεβάζεις μετά μόνος σου.

Μπες εδώ και δες
http://www.plaisio.gr/Built2Order.aspx?show=desktop

Πάντως επένδυσε σε καλή μητρική και επεξεργαστή που αλλάζουν δύσκολα. Κάρτα γραφικών και μνήμες αλλάζεις πανεύκολα
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #110532 από PaizeiKanenasLO στις 29 Σεπτεμβρίου 2012, 3:56μμ

PaizeiKanenasLO

Εικονίδιο
μέλος από: 1/6/2012
μηνύματα: 137 αποδεκτές 0
φιλε σε ευχαριστω αλλα δεν θελω να αλλαξω αυτον θελω να συνθεσω καινουργιο και αν μπορεις να μου πει τα κομματια...

Και τι ενοεισ να μην βαλω αυθεντικα...να τα κατεβασω???
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #110537 από asap στις 29 Σεπτεμβρίου 2012, 4:36μμ

asap

μέλος από: 12/2/2011
μηνύματα: 860 αποδεκτές 0
κουτι το κουτι μπορεις να το αλλαξεις με της αρεσκειας σου αλλα να ειναι καλη μαρκα (coolermaster,sharkoon,thermaltake) και αναλογες διαστασεις για να ειναι ανετα τα πραγματα μεσα...
μητρικη
καρτα γραφικων
μνημες
σκληρος δισκος
τροφοδοτικο
drive

648 ευρω..!

πιστευω απο τα καλυτερα συνολακια που μπορεις να κανεις με αυτα τα λεφτα... 6πυρηνο , 8gb μνημη ραμ, ολοκαινουργια καρτα γραφικων στα 2gb, και 700αρι thermaltake τροφοδοτικο για να εισαι ανετος και για να σηκωνει 2 καρτες γραφικων στο μελλον.

ps. το καταστημα εχει πολλη ποικιλια και εχω παραγγελει πολλες φορες... απο τις καλυτερες τιμες στην αγορα..
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #110538 από pantelis20 στις 29 Σεπτεμβρίου 2012, 4:40μμ

pantelis20

Εικονίδιο
μέλος από: 9/4/2010
μηνύματα: 648 αποδεκτές 0
Το κατάλαβα πως θες καινούργιο. Όταν λέω να ανεβάσεις την ραμ εννοώ στα στάνταρ που έγραψες πιο πάνω.

Για τα windows εννοώ πως αν πας πλαίσιο ή οπουδήποτε για σύνθεση σε ρωτάνε τι windows, office, antivirus θέλεις και φυσικά όλα αυτά χρεώνονται. Απλά θα τα κατεβάσεις μετά παράνομα ξέρεις από torrent.

Δεν έχει νόημα να σου πει κάποιος κομμάτια. Πήγαινε κατευθείαν σε ένα μαγαζί που κάνει συναρμολόγηση - σύνθεση και πες τους τι θέλεις.

Σίγουρα επεξεργαστή Intel-i5 και ram 8 Gb
Καλή μητρική σαν αυτή: http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/MSI-H77MA-G43-s-1155-H77-DDR3-H77MA-G43.htm

Και σχετικά καλό τροφοδοτικό και όχι τις κινεζιές που βάζουν στις έτοιμες συνθέσεις.

Αλλά από το που θα πας να σου κάνουν την σύνθεση μπορείς να βρεις άλλα κομμάτια, κομμάτια σε προσφορά και γενικά να σου προτείνουν πράγματα και εκεί.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #110551 από PaizeiKanenasLO στις 29 Σεπτεμβρίου 2012, 8:40μμ

PaizeiKanenasLO

Εικονίδιο
μέλος από: 1/6/2012
μηνύματα: 137 αποδεκτές 0
υπαρχει κατι ακομα που πρεπει αν προσεξω???

επισης ανεμιστιρακι-α, ψυκτικο???
θα βαλουν τι να πω???

σορρυ για τις πολλες ερωτησεις αλλα ειναι η πρωτη μου φορα που φτιαχνω κομματι κομματι

επεισης τα windows θα τα κατεβασω με τορρεντ?
πως???χωρις windows θα ανοιξει ο υπολογιστης???

επεισης asap ποσοειναι ο σκληρος σε αυτο που μ εστειλες???
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #110552 από pantelis20 στις 29 Σεπτεμβρίου 2012, 10:07μμ

pantelis20

Εικονίδιο
μέλος από: 9/4/2010
μηνύματα: 648 αποδεκτές 0
Ο επεξεργαστής έρχεται με δική του ψήκτρα. Για τα windows κατέβασε τα σε όποιο υπολογιστή έχεις. Γενικά τα windows θα τα χρεωθείς γύρω στα 100 ευρώ οπότε δεν αξίζει τον κόπο. Και βέβαια ο υπολογιστής θέλει windows για να ξεκινήσει. Αλλά βρες έναν υπολογιστή κατέβασε τα και κάψε τα ή χτύπα στο google install windows 7 from usb και έχε απλά έτοιμο ένα Usb να κάνεις εγκατάσταση από εκεί.

Ο σκληρός φαίνεται να είναι 500άρης
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #110553 από PaizeiKanenasLO στις 29 Σεπτεμβρίου 2012, 10:31μμ

PaizeiKanenasLO

Εικονίδιο
μέλος από: 1/6/2012
μηνύματα: 137 αποδεκτές 0
οταν λες απο usb θα εχω το Usb και θα ανοιξω τον καινουργιο υπολογιστη θα πατησω αυτο κια μετα???
αν ειναια υτο ή αλλιως τι ενωιες???

ευχαριστω προκαταβολικα...
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #110554 από asap στις 29 Σεπτεμβρίου 2012, 10:51μμ

asap

μέλος από: 12/2/2011
μηνύματα: 860 αποδεκτές 0
ναι ο σκληρος ειναι 500αρης...

με τα windows καλυτερα να βρεις ενα ατομο που ξερει απο format να σε βοηθησει γιατι βλεπω δεν ξερεις και πολλα... γιατι δεν ειναι και τοσο ευκολο για αρχαριο να βαλει τα windows να περασει drivers και να βαλει καποια βασικα προγραμματα...
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #110555 από PaizeiKanenasLO στις 29 Σεπτεμβρίου 2012, 10:56μμ

PaizeiKanenasLO

Εικονίδιο
μέλος από: 1/6/2012
μηνύματα: 137 αποδεκτές 0
αν μπορεισ να μου τα εξηγησεις σε παρακλω και αν δεν τα καταλαβω θα δω τι θα κανω...
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login