Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Τα υιοθετημένα παιδιά είναι μεγάλος μπελάς. Πρέπει να τα μάθεις να σου μοιάζουν εμφανισιακά. (Gilda Rander)
Παρασκευή, 3 Μαΐου

Σπασμένη οθόνη laptop μου

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #116500 από dimitris_m στις 23 Ιανουαρίου 2013, 8:09μμ

dimitris_m

Εικονίδιο
μέλος από: 15/6/2012
μηνύματα: 29 αποδεκτές 0
Γεια σε όλους! Έχει σπάσει η εσωτερική οθόνη του laptop μου και δεν βλέπω σχεδόν τίποτα. Δεν μπορώ δηλαδή να το χρησιμοποιήσω κ ούτε καν να το ανοίξω. Μια φορά που πήγα να το ανοίξω για να δω τί γίνεται, κάτι είδα να λέει για windows αλλά δεν κατάλαβα και φοβάμαι μήπως μου έχει πάθει καμιά μεγάλη ζημιά... Αν συνδέσω άλλη οθόνη θα το βλέπω από την αρχή, μόλις ανοίξει δηλαδή? Γιατί θέλω με το που ανοίγει να βλέπω τί γίνεται για να δω πώς θα το ανοίξω κτλ. Επίσης, αν πάρω καλώδιο, από αυτά που είναι για laptop-οθόνη θα μπορώ να το συνδέσω με τηλεόραση? Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #116529 από Sas Gamaw στις 24 Ιανουαρίου 2013, 10:54πμ

Sas Gamaw

Εικονίδιο
μέλος από: 26/11/2012
μηνύματα: 29 αποδεκτές 0
Εγω θα σου προτεινα αμα εχεις εγγυηση να πας να σου το φτιαξουν.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #116540 από zoupi2007 στις 24 Ιανουαρίου 2013, 5:25μμ

zoupi2007

Εικονίδιο
μέλος από: 6/7/2011
μηνύματα: 232 αποδεκτές 0
η εγγυηση δεν επισκευασει σπασμενες οθονες . μπορεις να το συνδεσεις με την τηλεοραση με VGA (αν εχει εισοδο) αλλιως οποιαδηποτε αλλη οθονη. αν τον ανοιξεις και δεν βλεπεις απο την αρχη στην εξωτερικη οθονη,τοτε υπαρχει καποια συντομευση στο πληκτρολογιο για την αμεση συνδεση. Η αλλαγη οθονης νομιζω κοστιζει γυρο στα 100 ευρω (αν ψαξεις αρκετα να βρεις κατι φθηνο)
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #116549 από dimitris_m στις 24 Ιανουαρίου 2013, 9:35μμ

dimitris_m

Εικονίδιο
μέλος από: 15/6/2012
μηνύματα: 29 αποδεκτές 0
Αμ μπράβο, το VGA εννοούσα αλλά δεν ήξερα πώς λέγεται... Η εγγύησή του έχει λήξει έτσι κι αλλιώς. Τί συντόμευση είναι αυτή που βλέπω κατ' ευθείαν? Πόσο έχει αυτό το καλώδιο στην αγορά? Για την αλλαγή οθόνης, πήγα στο Πλαίσιο και μου είπαν (κρατήσου...) 490 € . Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση... Με ενδιαφέρει πιο πολύ για το καλώδιο...
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #116729 από yomen στις 28 Ιανουαρίου 2013, 5:30μμ

yomen

Εικονίδιο
μέλος από: 28/1/2013
μηνύματα: 14 αποδεκτές 0
Φίλε κάνε backup πριν βάλεις καλώδιο. Ένασ φίλος μου πηγε να το συνδέσει μτ τηλοραση και του σβήστηκαν ΟΛΑ!! Δεν είχε τίποτα! Γι αυτό πρόσεχε!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #116764 από zoupi2007 στις 28 Ιανουαρίου 2013, 10:43μμ

zoupi2007

Εικονίδιο
μέλος από: 6/7/2011
μηνύματα: 232 αποδεκτές 0
δεν υπαρχει περιπτωση να σου σβηστουν ολα μονο και μονο αν βαλεις ενα καλωδιο στην tv... κατι αλλο θα εκανε ο φιλος σου yomen. dimitri , το καλωδιο δεν ειμαι σιγουρος αλλα το πολυ 10-15 ευρω το βλεπω να κανει.επισης να βρεις καμια παλια lcd οθονη εξωτερικη για υπολογιστη μπορεις να το βαλεις εκει...τωρα οσο για την συντομευση δεν ξερω, δεν ειναι ιδια σε καθε λαπτοπ, παντως αφορα τα κουμπια | FN | + |F(kati)|
πχ FN+f5 (που ειναι στο δικο μου λαπτοπ). τωρα η τιμη αλλαγης της οθονης εινα ιση με ενα φθηνο λαπτοπ οποτε το ξεχνας. αλλη μια τελευταια λυση (αν εχεις τις ικανοτητες και την υπομονη) να παρεις μια οθονη απο το ιντερνετ καπου στα 45-60 ευρω, ανταλλακτικη για την δικη σου και να την αλλαξεις μονος σου...αλλα ειναι πολυ μανίκη υποθεση..
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #116846 από dimitris_m στις 30 Ιανουαρίου 2013, 6:40μμ

dimitris_m

Εικονίδιο
μέλος από: 15/6/2012
μηνύματα: 29 αποδεκτές 0
Ωχ... Κι αφού δεν μπορώ να ανοίξω το λάπτοπ μου, άντε να βρω το κουμπί... στο λάπτοπ των θείων μου, το οποίο χρησιμοποιώ, όταν πατάω Fn, από τις επιλογές που μου βγάζει, είναι 2 που νομίζω μία από αυτές είναι η σωστή.. "LCD On/Off" και "Display Output". Το πρώτο, μου βγάζει από πάνω σαν εικονίδιο ένα πλαίσιο που λέει μέσα "LCD" και το άλλο έχει το ίδιο με μία κάθετο (/) και δίπλα μια οθόνη. Ποιό απ' τα δύο είναι? Κι αν μετά βάλω το δικό μου λάπτοπ και πατήσω κάποια F+γράμμα στην τύχη μέχρι να βρω το σωστό μπορεί να πάθει ζημιά? Μήπως τα κουμπιά είναι ανάλογα την μάρκα? Το δικό μου ας πούμε, είναι Toshiba.
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login