Ubuntu Linux - Εξάπτει τις γκόμενες
"Έχω αυτοκίνητο κάμπριο παιδί μου για να με βλέπει ο Θεός." (Παπά-Λάμπρος, Τι ψυχή θα παραδώσεις μωρή)
Πέμπτη, 28 Μαρτίου

Gaming PC με 700-800 ευρώ

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #125589 από Denominator στις 23 Φεβρουαρίου 2014, 9:13πμ

Denominator

Εικονίδιο
μέλος από: 23/2/2014
μηνύματα: 5 αποδεκτές 0
Καταρχήν γεια σας! Έχω ένα laptop to οποιο εχει αρκετα προβληματα και δεν με βολεβει καθολου σε παιχνιδια.Ασχολουμαι αρκετα με το gaming και το βλεπω αρκετα σοβαρα.Λοιπον εκανα λιγη ερευνα και βρηκα αυτα τα parts


Motherboard: Asrock Z77 Extreme 4

CPU: Intel i5 3570K 3.4 Ghz

Ram: Corsair 2x4GB

Video Card: NVIDIA GTX650 Ti BOOST 2GB

Hard Drive: XION Gaming Series XON-985-BK Black

Power Supply: LEPA N Series N500-SA 500W ATX12v

Case: http://www.ebay.co.uk/itm/Galaxy-Evo-Pc-Gaming-Computer-Case-Black-With-Blue-or-Red-Lights-Switchable-/370991498613?pt=UK_Computing_DesktopComponents_RL&hash=item5660d10575

Λοιπον ειναι η πρωτη φορα που θα επιχειρησω κατι παρομοιο και θα ηθελα καποιος με γνωσεις να μου υποδειξει τα λαθη που σιγουρα εχω κανει στο build μου :)

Επισης ειμαι 15 χρονων και προσπα8ω να μαζεψω καπιοα λεφτα ωστε να βοηθησω στην πληρωμη.Υπαρχει καποιος τροπος να μαζεψω τουλασχιστον 200 ευρω σε 2 μηνες? Παρακαλω βοηθηστε :)
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #125594 από theslown στις 23 Φεβρουαρίου 2014, 6:55μμ

theslown

μέλος από: 6/2/2013
μηνύματα: 63 αποδεκτές 0
Κατα την γνωμη μου βαλε καλυτερα εναν amd fx8350(αρα αλλαζεις και μητρικη) και βαλε καλυτερη καρτα γραφικων πχ gt660 ή hd7850 .Τελος βαλε ενα πιο καλο τροφοδοτικο .
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #125601 από Surfer123 στις 23 Φεβρουαρίου 2014, 11:52μμ

Surfer123

Εικονίδιο
μέλος από: 16/9/2013
μηνύματα: 81 αποδεκτές 0
Γεια σου φίλε μου. Δυστυχώς η κάρτα γραφικών που λες ειναι σχετικά "μικρη" γιατι σε ενα χρόνο περίπου με κάρτα 2gb θα μπορείς να παίξεις παιχνίδια με οριακά 60 fps.. Ετσι πιστεύω ειναι καλυτερα να μαζέψεις λίγα παραπάνω χρήματα να πάρεις μια 3-4 gb παρά να κανεις αναβάθμισεις αργότερα σε hardware οι οποίες κοστίζουν κιόλας. Επίσης και για τη ram. Καν´τη 16 gb αν ειναι δυνατό. Ξερω οτι μπορεί να τσιμπισει λιγο η τιμή αλλα δεν θα χρειάζεται καθε χρόνο αναβάθμιση το hardware αν κανεις αυτό που σου λεω.
Επεξεργαστής καλός για gaming στην τιμή που ζητάς αλλα προτίμησε τον i5 4ης γενειας και οχι 3ης αν ειναι δυνατό. Κατα ταλλα καλός ειναι. Τέλος για σκληρό δίσκο εισαι οκ αν και άποψη μου ειναι να αποφύγεις τους hhd με ssd επειδή οι ssd ειναι ΠΟΛΥ πιο γρήγοροι βέβαια ειναι πιο ακριβοί γι αυτό αν θα ήθελες τέτοιον σε λογική τιμή ίσως θα έπρεπε να θυσιάσεις χωρητικότητα δλδ να πάρεις έναν 256 gb με 100 περίπου. Τωρα αν οπωσδήποτε θες χωρητικότητα πάρε hhd. Η μονη λύση.
Αυτά.. Για τα αλλα θα σε γελασω. Δεν σκαμπαζω!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #125626 από Denominator στις 25 Φεβρουαρίου 2014, 7:42μμ

Denominator

Εικονίδιο
μέλος από: 23/2/2014
μηνύματα: 5 αποδεκτές 0
Ευχαριστω για τις απαντησεις αν εχεις και μια καλη καρτα γραφικων να προτεινης αποδεκτη :) οσο για την ram θα το σκεφτω :) anyway thx
προφίλάλλα...˵quote˶
4
Μήνυμα #125642 από Surfer123 στις 26 Φεβρουαρίου 2014, 4:31μμ

Surfer123

Εικονίδιο
μέλος από: 16/9/2013
μηνύματα: 81 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Αρχικά θα σου πω πως ειμαι απο τους λίγους που δεν προτιμούν τις nvidia graphic cards προσωπική μου άποψη ειναι οτι οι amd υπερέχει απο όλες τις άλλες μάρκες σε κάρτες γραφικών. ( το οτι η amd εχει καλές κάρτες γραφικών δεν σημαίνει το ίδιο κ με τους επεξεργαστές της. Μην κανεις το λάθος και πάρεις amd επεξεργαστή. Παντα intel σε επεξεργεστες της amd με τον καιρό η με την υψηλή λειτουργεια βγάζουν διαφορα προβλήματα όπως η υπερθέρμανση. Στους intel δεν συμβαίνουν ποτε τέτοια. Στα λεω απο εμπειρία) Η κάρτα που σου προτείνω για να μπορείς να παίζεις οτιδήποτε στην πιο ψηλή ανάλυση ειναι
Η amd radeon 7950 3gb δεν θα το μετανειωσεις.
Το μονο της μειονέκτημα ειναι η τιμή της αλλα πιστεύω οτι με λιγο ψάξιμο στο ebay θα την βρεις και σε 150€
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #126124 από Denominator στις 25 Μαρτίου 2014, 11:13πμ

Denominator

Εικονίδιο
μέλος από: 23/2/2014
μηνύματα: 5 αποδεκτές 0
Ανανεωση! Λοιπον παρηγγειλα την AMD Radeon HD 7970 με 210 ευρω απο ebay. Θα βαλω 16 GB RAM .
Σε CPU ειμαι αναμεσα σε intel i5 4670 και Intel i7 4770.Απο οτι εχω διαβασει δεν εχουν μεγαλη διαφορα στα παιχνιδια αλλα στο stream το οποιο σκοπευω να κανω.600W τροφοδοτικο και οθονη εχω.Μητρικη η ιδια.


Θελω ενα τελευταιο πραγμα.Μπορει καποιος να μου πει αν ειναι συμβατα μεταξυ τους CPU, Motherboard,Ram ,Video card?
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #126136 από Surfer123 στις 26 Μαρτίου 2014, 4:46μμ

Surfer123

Εικονίδιο
μέλος από: 16/9/2013
μηνύματα: 81 αποδεκτές 0
Η κάρτα που παρήγγειλες ειναι γαματη. Αυτήν ήθελα να σ προτείνω στην αρχή αλλα δεν το εκανα για να μην ξεπεράσω την τιμή που έθεσες όριο. Επεξεργαστή προτίμησε ι7αν μπορεί η τσέπη σου να τον αντέξει.. 1,5 χρόνο με βγάζει ασπροπρόσωπο κ δεν κολωνει πουθενα. Αυτός ο ι7 που προτείνες εχει 4 πηρηνες και 8 threads ενω ο ι5 αυτός εχει 4 πηρηνες κ 4 threads.. ( τα threads βοηθούν στο multitasking απο οτι εχω ακούσει αλλα Δν ειμαι σίγουρος γιατι δεν είχα ποτε pc με λιγότερα απο 8 threads) επίσης ο ι7 εχει 2mb περισσότερη μνήμη cache (8) το οποίο ειναι γαματο.. Η ραμ κ αυτη μια χαρά ειναι... Τωρα αν ειναι συμβατά επειδή δεν ειμαι σίγουρος θα προτιμούσα να απαντήσει κάποιος άλλος
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #126148 από Denominator στις 27 Μαρτίου 2014, 3:03μμ

Denominator

Εικονίδιο
μέλος από: 23/2/2014
μηνύματα: 5 αποδεκτές 0
Το εψαξα και εγω για τον επεξεργαστη και μαλλον θα παρω τον
Intel i7 4771 μιας και ο 4670K-4770K ειναι για overclocking το οποιο δεν ξερω να κανω. Η καρτα οντως γαμαει ! Και σε σχειτκα χαμηλη τιμη.Α και
σκληρο μαλλον θα παρω SSD 126GB και εναν εξωτερικο για ταινιες και τετοια.Μητρικη το αναβαθμισα σε Asrock Z87 Extreme4 με +10 ευρο. Κανενα καλο κουτι σε 50-60 ευρω να βρω με 120mm ανεμιστηρες και GG. Παρ'ολα αυτα η τιμη ξεφυγε στα 950 καθως οθονη εχει ο πατερας μου μια 22αρα σχετικα καινουργια.Αυτα, οποιος μπορει να δει αμα ειναι ολα συμβατα καλοδεχουμενος :)
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #127122 από BadassDog στις 12 Μαΐου 2014, 10:08πμ

BadassDog

Εικονίδιο
μέλος από: 7/5/2014
μηνύματα: 7 αποδεκτές 0
Φίλε μιλάω ως χρήστης i7 4770κ.Αν εισαι gamer ,ναι τότε πάρε i7 4770k (το κ σημαίνει -unlocked- (για να κανεις overlocking)) αλλιώς περιορίσου στον άλλον.Να κάνεις overlocking είναι εύκολο ,δες βίντεο στο youtube και θα καταλάβεις .Αν και ο 4770κ που έχω εγώ κάνει auto-overlocking εκεί που "νομίζει αυτός" και δεν χρειάστηκε να τον πειράξω εγώ .ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ .Μόλις χτίσεις το pc δες Μεσα απο τα drivers του cpu την θερμοκρασία του , γιατί ίσως χρειαστείς ψύκτρα καλύτερη απο τη stock του ι7.Τελευταία συμβουλή (αυτό έκανα και εγώ),πάρε 2 σκληρόυς , ενα ssd σχετικά μικρής χωρητικότητας να βάλεις εκεί τα windows και κάποια games ,Και όλα τα βίντεο π.χ που θέλουν χωρο σε έναν σκληρό hdd (αρα να βρεις προσφορά hdd+ssd=με τον 1 ssd που θα έπερνες).Πίστεψε με το pc θα ανοίγει σε κλάσματα και θα έχεις ταχύτητα στα παιχνίδια με τον ssd ενώ παράλληλα θα έχεις χώρο όπου χρειάζεσαι με τον hdd.
ελπίζω να βοήθησα...
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login