Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Αναζητείται ο καθηγητής που εξαφανίστηκε μετά το πείραμα της Πέμπτης
Κυριακή, 5 Μαΐου

Πρόβλημα Σήματος Wi-Fi

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #127918 από elenh244 στις 06 Ιουνίου 2014, 12:31μμ

elenh244

Εικονίδιο
μέλος από: 17/1/2014
μηνύματα: 15 αποδεκτές 0
Καλησπέρα!Θα ήθελα να ρωτήσω,όσους γνωρίζουν,πως θα μπορούσα να ενισχύσω το σήμα του Wi-Fi.Ξέρω πως γίνεται με ενισχυτή σήματος,αλλά μήπως υπάρχει και κάποιος άλλος τρόπος;Μου κάνει εντύπωση,γιατί το modem που έχω,ήταν σχετικά ακριβό όταν το είχα πάρει.Συγκεκριμένα είναι το Netgear Wireless ADSL Modem/Router N300 Annex A DGN2200.Φυσικά υπάρχουν τοίχοι και απόσταση από εκεί που είναι το modem μέχρι τα δωμάτια που θέλω να έχω σύνδεση,αλλά δεν νομίζω να ξεπερνά τα 30 μέτρα.Επίσης,αν πάρω ενισχυτή σήματος,τι πρoτείνετε;Θέλω να πω,γνωρίζετε κάποιο συγκεκριμένο αξιόπιστο μοντέλο;(Μιλάω για ένα μοντέλο μέσης τιμής.Ούτε το πιο ακριβό,ούτε το πιο φθηνό.)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
προφίλάλλα...˵quote˶
4
Μήνυμα #127919 από Panos98 στις 06 Ιουνίου 2014, 12:58μμ

Panos98

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 11/9/2013
μηνύματα: 115 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Υπαρχουν 2 λυσεις. Το προβλημα σου ειναι οτι το εχεις σε αλλο δωματιο. Δεν φταιει το ρουτερ αλλα το οτι το εχεις σε αλλο δωματιο και ετσι το σημα πρεπει να περασει μεσα απο τους τοιχους το οποιο μειωνει την ισχυ του σηματος με αποτελεσμα να εχεις χαμηλο σημα. Για καλυτερο σημα και να καλυπτεται ολο το σπιτι πρεπει παντα να μπαινει στο κεντρο του σπιτιου και καπου ψηλα δηλαδη σε καποιο τραπεζακι και οχι κατω και σε καμια γωνια. Αλλα αν δεν μπορεις να το αλλαξεις θεση οκ η μονο λυση ειναι οι ενισχυτες wi-fi οπως ανεφερες και μπορεις πολυ απλα να πας σε ενα καταστημα (public, germanos) η οποιοδηποτε αλλο δεν ξερω και να τους ρωτησεις και θα σου πουν τα χαρακτηριστικα του κτλπ και θα διαλεξεις οποιο σου ταιριαζει. Εδω ειναι ενα δειγμα: http://www.e-shop.gr/level-one-wan-1160-6dbi-8dbi-for-24ghz-5ghz-indoor-ant-p-PER.616336
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #127920 από elenh244 στις 06 Ιουνίου 2014, 1:27μμ

elenh244

Εικονίδιο
μέλος από: 17/1/2014
μηνύματα: 15 αποδεκτές 0
Panos98 ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!Το ξέρω πως το router πρέπει να τοποθετείται στο κέντρο του σπιτιού και ψηλά,αλλά όπως είπες δεν μπορώ να το μεταφέρω στο κέντρο του σπιτιού για άλλους λόγους.Λογικά θα αγοράσω ενισχυτή σήματος.Ξέρεις πόσα μέτρα παραπάνω δίνει;
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #127921 από Panos98 στις 06 Ιουνίου 2014, 2:05μμ

Panos98

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 11/9/2013
μηνύματα: 115 αποδεκτές 0
Σχετικα εχουν μεγαλη εμβελεια μπορει να ξεκινανε απο 50 μετρα ξερω εγω και να φτασουν ως χιλιομετρα... πχ ενα που βρηκα εδω: http://www.public.gr/product/perifereiaka/networking/access-points-routers/geetek-00028-repeater/prod2880023pp/?gclid=CjgKEAjwzcWcBRCat43fy9e5i3ASJADXOBwueqJjOiImy23Djd6Qoj_J9UAVampNJlaF1A2RgBWT3fD_BwE Το οποιο εχει 1300 μετρα εμβελεια... και κανει 49 ευρω αλλα εσυ βεβαια θες κατι πιο μικρο το οποιο θα κοστισει και πολυ πιο φθηνα.
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login