Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Οι γάτες είναι πιο έξυπνες από τα σκυλιά. Είδατε ποτέ οχτώ γάτες να τραβάνε ένα έλκυθρο στο χιόνι;
Πέμπτη, 25 Απριλίου

Ποιο linux να βαλω?

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #37839 από Mindcry στις 31 Ιανουαρίου 2007, 3:21πμ

Mindcry

μέλος από: 3/11/2004
μηνύματα: 76 αποδεκτές 0
Πηρα προσφατα υπολογιστη και σκεφτομαι σοβαρα να πεταξω τα XP και να εχω σαν λειτουργικο linux. Θα ηθελα να μου προτεινει καποιος που ξερει μια διανομη που να εκμεταλλευεται τις δυνατοτητες του επεξεργαστη που εχω (intel core2 duo @2.13).
Eπισης θελω να μου δωσετε μια λιστα με χρησιμα προγραμματα για τη διανομη αυτη και εναν καλο compiler για c.

Και μια ασχετη απορια.
Το pc που εχω τωρα κανει reboot σε ακυρες φασεις και ειδικα στα παιχνιδια, τον πηγα να τον ελεγξουν κ δε βρηκαν τιποτα...
Λεω να δοκιμασω μηπως ειναι θεμα της τασης του ρευματος σπιτι μου με ups. εσεις τι λετε; μηπως ειναι αυτό ή ειναι θεμα των xp καθαρά?

Παντως θα εκτιμησω οποιαδηποτε βοηθεια σχετικα με linux γιατι τα ειχα στο παλιο μου pc και τα γουσταρω απειρα και σα λειτουργικο και σα λογικη (open source).
προφίλάλλα...
Μήνυμα #37848 από fotisman στις 31 Ιανουαρίου 2007, 2:54μμ

fotisman

Εικονίδιο
μέλος από: 12/5/2004
μηνύματα: 58 αποδεκτές 0
Κάνε το τεστάκι, έτσι για πλάκα:
http://www.zegeniestudios.net/ldc/
προφίλάλλα...
Μήνυμα #37850 από Mindcry στις 31 Ιανουαρίου 2007, 4:17μμ

Mindcry

μέλος από: 3/11/2004
μηνύματα: 76 αποδεκτές 0
Ναι το έκανα και μου έβγαλε mandriva...
Ειχα τα mandrake παλια οπότε τα ψιλοεμπιστευομαι περισσότερο..
Αυτό που με προβληματίζει όμως είναι ότι όσο και να εψαξα δε βρηκα τίποτα, για συμβατότητα με τον επεξεργαστή μου και τη motherboard.. μονο για τον εκτυπωτή και τα περιφερειακά βρηκα και είναι οκ.

Οποιος ξέρει να μου πει που μπορω να ελεγξω τη συμβατότητα mandriva με intel core2 duo @2.13και για motherboard gigabyte GA-945GM-S2 ας μου πει ή θα βοηθούσε πολυ αν μου έστελνε μια απαντηση εδώ

Εγώ εψαξα στο linuxcompatible.org.
Αν ξερετε καποιο καλυτερο πειτε..
προφίλάλλα...
Μήνυμα #37857 από deathsinger... στις 31 Ιανουαρίου 2007, 6:57μμ

deathsinger...

μέλος από: 5/7/2006
μηνύματα: 432 αποδεκτές 0
Για εμένα η πιο καλή διανομή με μικρή σχετικά απαιτούμενη εμπειρία είναι τα kubuntu 6.06. Πάρα πολύ βολικά, αρκεί να έχεις όρεξη να μάθεις τα βασικά. Μετα όλα τα άλλα θα έρθουν σιγά σιγα. Απο αυτο το site μπορεις να κατεβάσεις την τελευταία έκδοση .iso, την καις σε ενα cd και είσαι έτοιμος. (bootareis κανονικα απο bios για setup όπως και στα windows).
προφίλάλλα...
Μήνυμα #37894 από Mindcry στις 01 Φεβρουαρίου 2007, 2:14μμ

Mindcry

μέλος από: 3/11/2004
μηνύματα: 76 αποδεκτές 0
ok παιδες thx!
προφίλάλλα...
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login