Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Δέκατο του δευτερολέπτου: Χρονικό διάστημα που μεσολαβεί μεταξύ του ανάμματος του πράσινου φαναριού και του κορναρίσματος του πίσω αυτοκινήτου.
Κυριακή, 5 Μαΐου

5+1μύθοι για το linux. Απομυθοποίηση τώρα

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #38111 από kurkosdr στις 14 Φεβρουαρίου 2007, 1:11πμ

kurkosdr

banned
μέλος από: 6/11/2005
μηνύματα: 6 αποδεκτές 0
Ασ ξεκινήσουμε με μια παραδοχη: Το linux ειναι ένα καλό λειτουργικο. Το προβλημα ειναι πως, ακουω καθημερινά τοσο εκθειασμό γι αυτό το λειτουργικο, τοσους ανθρωπους να μιλάνε γι αυτό λες και ειναι ένα από τα θαυματα του κοσμου, που καποιος θα νομιζε ότι ειναι πιο καλό απ όσο πραγματικά ειναι. Σε αυτο το post θα επιχειρήσω να το "κατεβάσω" λιγο, συγκεντωνοντας 5 + 1 μύθους που συνοδεουν την υπαρξη του

1. οι περισσότερες συσκευες ειναι συμβατες με το linux.

Μέγας μυθος. Κατ αρχην, κανεις δεν ειναι σε θεση να δοκιμασει όλες ή τις περισσοτερες συσκευες που κυκλοφορουν ώστε να δει αν τρεχουν στο linux. Στα windows κάτι τετοιο δεν χρειαζεται, γιατι το εχει κανει ήδη ο κατασκευαστης. Δευτερον, ο περισστερες συσκευες ΔΕΝ ειναι συμβατες με το linux. Όταν μιλάμε για συσκυες, δεν εννουμε μονο το generic πληκτρολογιο και το touchpad, καμιά motherboard άντε και καμια καρτα δικτυου. Στο linux υπαρχουν ορισμενες κατηγοριες συσκευων που εν γενει δεν λειοτυργουν, ή για να τις κανεις να λειτουργήσουν πρεπει να γινεις φακίρης. Τι λέτε για τα εσωτερικά modems (ειδικά εκεινα των laptops), τις εξωτερικές καρτες tv, τα card readers, τις webcams και ένα σωρο τετοια μαραφετια? Προσωπικά, εμένα μαρεσει, όταν διαλεγω μια συσευη, να την παιρνω όπως και να χει. Δεν θελω να μπαινω σαν το σπασικλα με την HCL και να κοιτάω αν κατι ειναι μεσα στη λιστα συμβατοτητας. Τα windows το προσφερουν αυτο. Ότι αγοραζεις παιζει, είτε μιλαμε για δορυφορικο δεκτη ειτε για USΒ αεροθερμο. Ζωντανο παραδειγμα: Ηθελα μια καρτουλα τηλεορασης, ώστε να βλεπω κανενα καναλι στο φορητο την ώρα των Αγγλικών στο πανεπιστημιο. Βρήκα την avermedia avertv usb2.0 plus, μου αρεσε (επειδή δεν θελει χωριστη τροφοδοσια και εχει δική της linein) και την πήρα. Στα ΧΡ ετρεξε, χωρις να την ελεγξω σε καποια λιστα συμβατοτητας, στο linux δεν εχω βρει ούτε driver. Και αν αυτες ειναι οι μονες καρτες που υποστηριζονται από το mythtv, χαιρετα μου τον πλατανο (οι περισσοτερες εσωτερικές και με το ιδιο τσιπσετ) Ούτε το modem και το card reader το ειδε. Δηλαδή όταν εσεις οι λινουξάδες παιρνετε laptop, τσεκάρετε αν το card reader το modem, το touchpad κα όλα τα σχετικά ειναι στη λιστα συβαοτητας πριν το παρετε? Ε τότε, δεν θα έπρεπε να εχετε πάρει laptop

2. η κοινότητα του linux, σ αγαπαει, και θα σε βοηθησει προθυμα και με ευχαριστιση.

Τώρα τα πιασαμε τα λεφτα μας. Μια φορα είπα και εγώ να μπώ σε καποιο από αυτα τα forums, για να μου πουν πως θα κανω compile έναν mp3 player για το ubuntu, και η απαντηση που πήρα ήταν η εξής μια. RTFM ή κατα κοσμον read the f...ing manual. Ειρωνεια, αδιαφορια και προσβολή. Τρία σε ένα! Αδιαφορία γιατι με γραψανε γενικώς στα παλια τους υποδήματα, προσβολή για το f...ing, και ειρωνια για το manual. Manuals ήταν καποτε τα εγχειριδια που συνoδευαν συσκευες όπως πχ. motherboards. Στα παλια χρονια, όλα τα πραγματα σε μια mobo (πχ fsb επεξργαστη, mem timings κ.λ.π.) τα ρυθμιζες χειροκινητά, και τα manual, που αποτελουνταν από περιπου 100 σελιδες, σου ελεγαν πως να το κανεις. Δηλαδή, θα πρέπει να διαβασω ολοκληρο... manual για να εγκαταστησω ενα Mp3 player?? Με άλλα λογια μου είπαν "Εμεις, η κοινοτητα του Linux που καθε μερα γραφουμε δεκαδες γραμμες για να την "πουμε" στους χρηστες windows, και χαλαμε ώρες για να φτιαχνουμε ηλιθια λογοτυπα, δεν μπορουμε να χαλασουμε 10 λετπα από το χρονο μας για να γραψουμε 5 γραμμες, όπου θα σου λεμε τις θα κανεις. Θα πρέπει να διαβασεις τις 50 web pages του documentation τoυ προγράμματος, τις αλλες 100 της gcc και τις άλλες 200 του ubuntu, για να κανεις τη δουλεια σου. Αν θες να εισαι χρηστης linux, θα πρέπει να γινεις geek, που ολη μερά θα διαβάζει documentations, καθε μερά, για να κανεις τα πιο απλά πράγματα. Εμεις δεν θα σου πούμε. Εισαι κακός χρηστης windows και σε μισουμε..." Το post που ειχα κανει καποτε εδώ, πλαναται αναπαντητο, παρολο που αναφερω ένα σημαντικο προβλημα με καποιο ακριβο hardware... Τουλάχιστον, αυτοι στο support της microsoft, αν και δεν εχουν τις απαντησεις για τα παντα, απαντανε αμεσως και με ευγενεια, και μπορεις να τους ψαλεις τον εξάψαλμο οσο χρονο θες

3. To linux ειναι ασφαλές για το hardware σου

Ναι, στον παλιο pentium II που εχω για πειραματα δεν εχει πειράξει τίποτα. Αν όμως σε κοψει ότι εχεις κατι λιγο πιο ακριβό και πιο περιπλοκο (ξερετε, κανενα laptop με bitlocker, infineon TPM κ.λ.π.) κανει το παν για να κανει ζημια. Δεν εξηγείται αλλιώς. Ας παρουμε το παραδειγμα στον hp compaq nx9420 μου Μια φορα πήγα να τρεξω ένα linux live CD, και αφοτου εκλεισα το PC κανονικά, μετά ούτε POST δεν εκανε... Ναι καλά ακουσατε. Και το προβλημα ληθηκε βγαζοντας την μπαταρια και ξαναβάζοντας την. Είδατε τσαχπινιες ο πιγκουϊνος? Ισα-ισα για να σε κραταει σε εγρηγορση... Και μην ακουσω τα γνωστά "επεσες στη περιπτωση" "πήρες το μονο laptop που δεν παιζει στο linux" κ.λ.π. Αν αυτα ειναι τα μονα laptop που παιρνουν linux χωρις να μετατραπουν σε μυγοσκοτώστρες, τότε θα υπάρχουν πολλές περιπτώσεις σαν τις δικές μου

4. To linux ειναι τσαμπα.

Ναι ενταξει, μερικες διανομες, ειναι τζαμπα. Στην αρχη... Ας τα βαλουμε όμως κατω. Κατ αρχην, εχουμε το κoστος κατεβασματος όλων των πακέτων από τα σχετικά repositories, προκειμενου να αποκτησεις ένα λειτουργικο PC. Πρέπει να κατεβασεις repositories για να παιξεις mp3, για να δεις Mpeg, να κατεβασεις drivers για όλες τις συσκευες σου. Κατι τετοιο κοστιζει, ειδικά αν τα κατεβαζεις με PSTN. Πρέπει να παρεις και ένα εξωτερικο modem, για το linux δεν βλέπει το εσωτερικο του laptop, και πρέπει να πάει το βουνό στον Αλλάχ αν θες να μπαινεις από την PSTN του παππού τα καλοκαίρια. Και αλλα τετοια. Και οσοι υποστηριζουν ακομα ότι το linux ειναι τζαμπα, ας βγουν εξω αντρικεια και ας πουν ποσο κοστιζει το partition manager, για να διορθωσει το χαλι που έχει κανει ο πιγκουϊνος στο σκληρο, σε περιπτωση που θες να το απεγκαταστήσεις

5. Στο linux υπάρχουν ένα σωρο δωρεαν προγραμματα.

Ναι αλλα ποσα από αυτά ειναι ολοκληρωμενα? Πόσα απο αυτά ειναι κατι σαν το powerdirector/nero7. Που σε βοηθα να κανεις capture, edit, να βαλεις μενου και να καψεις το DVD σου, όλα μεσα από το ιδιο interface? Στο linux, θα πρέπει να βρεις προγραμμα για capture, προγραμμα για edit, προγραμμα για μετατροπή των αρχειων σε VOB, προγραμμα δημιουργιας μενου και το k3b για να κανεις την ιδια δουλεια, και αν τύχει και όλα αυτά συνεργαστουν και γενικά δουλεψουν, μπορει να κανεις την δουλεια σου. Τέτοια προγράμματα υπάρχουν και σε windows και freeware. Μετά πέρνα και από το πρακτορείο της γειτονιας σου για ένα λοττο. Και μην ακουσω "ναι αλλα το nero κοστιζει" γιατι μην μου πειτε ότι πληρώσατε για να εχετε powerdirector, powerDVD και nero7. Αλήθεια, πιο καλό προγραμμα DVD ripping εχετε για το linux

6. "Χρησιμοποιώ το linux και δεν εχω αναγκη από τα windows..."

"..προκειμενου να μπώ στο internet, να διαβασω κανα pdf, να ακυσω κανα τραγουδακι" Τα λογια ενος λινουξά. Και η συνεχεια της φρασης απο τον kurkosdr. "Και κάνω reboot στα XΡ στα μουλωχτα προκειμενου να δω τηλεοραση, να κανω video capture, DVD ripping και να παιξω need for speed". Η υποκρισια σε ολο της το μεγαλειο. Για αλλη μια φορα, απαντηστε αντρικεια, πσοοι απο εσας δεν εχετε windows στo δισκο σας




Ηδη ξερω της απαντησεις σας. Ξέρω ότι:

Θα πείτε ότι "η microsoft εχει 1000 σκλαβάκια να γραφουν drivers για το λειτουργικο της και να παρεχουν support, ενώ το linux βασιζεται στην ελευθερη βουληση των χρηστων" Κατι τετοιο όμως δεν αλλαζει τίποτα. Το αποτελεσμα μετραει.

Θα πείτε ότι "το linux ειναι τακτοποιημενο, ενώ στα windows γινεται χαμος" Ναι αλλα ο χαμος τρεχει σε οποιοδηποτε PC, από pentium III μεχρι πανακριβο laptop, ενω το linux μονο σε επιλεγμενα PC. Το αποτελεσμα μετραει

Θα πείτε "κατσε να διαβασεις και μετά το linux θα σου φανει απλό". Δεν εχω προβλημα να κατσω να διαβασω μονο όταν προκειται για προγραμματισμο σε C++ ή για εισαγωγή αρχειων από ηλεκτρονικο τηλεσκόπιο. Αλλά πραγματα όπως η αναπαραγωγη mp3 πρέπει να γινονται μονα τους. Αυτο μερικοι το λενε αποτελεσματικότητα

Περιμένω και τις απαντησεις σας. Τεκημριωμενα, όπως εθεσα εγω τις αποψεις μου. Ξέρετε, όχι σκορπια "linux ruleZZ" "windows sucks" και αλλα τετοια, που ακουω στο πανεπιστημιο όταν βλεπουν τα windows στο laptop (ενω αυτοί, τα windows τα ανοιγουν μονο στο σπιτι μονοι τους, αντιθετα, εγώ στη δουλεια και στη διασκεδαση εχω windows και linux μονο στο σπιτι για πειραματισμους)
προφίλάλλα...
Μήνυμα #38121 από pancyber στις 14 Φεβρουαρίου 2007, 1:40μμ

pancyber

Εικονίδιο
μέλος από: 23/1/2003
μηνύματα: 23 αποδεκτές 0
Me afta pou les symfwnw... as doume mono 2 akoma pragmatakia pou "ksexases" na anafereis gia ta windowzzzz...

1. Apo epoxhs tou DOS kai sthn synexeia sta windows, h microsoft sthrizei thn dimiourgia ths se ena unmanaged systhma diergasiwn pou eishgage sthn plhroforikh ton oro "KREMASE". Kanena allo logismiko ston kosmo den KREMAEI den stamataei na antapokrinete xwris kanenan profanh logo....
2. Kanenas ios, spyware, h allo kakovoulo logismiko apo to pio syxrono ws to pio kseftylismeno palaiolithiko den ekteleite sto linux. Ta windows einai to mono leitourgiko systhma pou prosvalete apo ious....

Kai bonus, na sou thymisw to perifimo Q239879 ths microsoft... opoiosdhpote mporouse na syndethei sto pc sou kai na sto kleisei -etsi gia plaka- me 2 entoloules... Kati tetoio sto linux den exei symvei pote, oute prokeite.

Kleinontas tha symfwneisw mazi sou, gia na paikseis ta paixnidakia sou, na deis tv, na grapseis kana videaki mono me windows thn vgazeis, oloi mas etsi thn vgazoume. Giati einai aplo, efkolo, kai apodotiko. Kaneis den niazete an sthn 3h pista tou half life2 tha kolisei... reboot kai tha synexiseis apo to save.
Otan omws h wra erxete gia sovares douleies.... email servers, web servers, video streaming, application sharing klp... pou to availability paizei rolo ekatomyriwn sigoura den tha epanapaftheis sta windows.... tsekarwntas 60 fores thn wra mipos kremase o diaolos, kai an nai, giati....
To linux oti kai na tou kaneis, apla paizei, kai afto prepei na kanei. Kai to kanei poly kala, xwris na sou spatalaei thn ram kai thn cpu gia gelia grafika kai kouta message boxes...
Einai ftiagmeno apo epagelmaties gia epagelmaties kai oxi gia sxoliaropaida...

Alithia dokeimases pote na sthseis px enan fax server se windows ? Emena se ena pampalaio p2 sta 350 paizei aneta edw kai 4 xronia xoris oute ena reboot, kai fysika se slack 8.0, les sta windows na antexe toso ????????


filika, pancyber

προφίλάλλα...
Μήνυμα #38122 από pancyber στις 14 Φεβρουαρίου 2007, 1:55μμ

pancyber

Εικονίδιο
μέλος από: 23/1/2003
μηνύματα: 23 αποδεκτές 0
me thn efkairia.... na kai na laptopaki gia sena loipon...

http://www.biosmagazine.co.uk/article.php?id=1770


oson afora ta windows kati teleftaio....
den vriskeis fasistiko na alithevei afth h eksiswsh:
KSERW COMPUTER = KSERW WINDOWS
?????
h gnwseis ypologistwn den einai na gnwrizeis tis vasikes arxes twn leitourgikwn systhmatwn, kai na mporeis na ta xrhsimopoieiseis ola, kai oxi ena sygkekrimeno?

Plhrwneis kai perneis diploma ypologistwn enw to mono pou ksereis einai na douleveis to office kai ta windows.... afto einai o ypologisths ?
προφίλάλλα...
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login