Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Διγαμία είναι να έχεις έναν/μία παραπανίσιο/-α σύζυγο. Μονογαμία είναι το ίδιο.
Παρασκευή, 17 Μαΐου

Κατασκευή Ιστοσελίδας

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #66013 από svsthd στις 08 Σεπτεμβρίου 2010, 1:45μμ

svsthd

Εικονίδιο
μέλος από: 8/9/2010
μηνύματα: 1 αποδεκτές 0
Ασχολούμαι ερασιτεχνικά με την κατασκευή ιστοσελίδας μέσω frontpage, γνωρίζω html, photoshop, λίγο css. Ένας φίλος κάποιου φίλου μου μου ζήτησε να του κατασκευάσω την ιστοσελίδα. Έχω αρχίσει ήδη την κατασκευή της και μπορώ να πω ότι είμαι ικανοποιημένος με το παρών αποτέλεσμα. Χρησιμοποίησα όλα τα πιο πάνω ου ανέφερα και έβαλα και κάποια javascripts καθώς και άλλα gadgets που βρήκα στο Internet. Μου είπε να του πω τιμή και να με πληρώσει. Εγώ επειδή είμαι καινούργιος σε αυτά δε γνωρίζω πόσα να του πω. Δεν θέλω όμως να του κόψω και το κεφάλι. Πόσα πιστεύετε πως πρέπει να του ζητήσω;
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #66018 από VeTeRaNoS στις 08 Σεπτεμβρίου 2010, 2:39μμ

VeTeRaNoS

Εικονίδιο
μέλος από: 8/11/2009
μηνύματα: 813 αποδεκτές 0
Εξαρτάται από το πόση ώρα χρειάστηκες και από το τι έχεις κάνει.Μπορείς να του ζητήσεις από 100 μέχρι και 500 εύρα.Βεβαια για να φτάσει στα 500 πρέπει να έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά.Επίσης πρέπει λάβεις υπόψιν σου ότι αν σε πληρώση και στο μέλλον παρουσιαστεί πρόβλημα στην ιστοσελίδα θα πρέπει να του παρέχεις υποστηρίξει.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #66022 από Doctoras στις 08 Σεπτεμβρίου 2010, 4:15μμ

Doctoras

μέλος από: 31/8/2009
μηνύματα: 1978 αποδεκτές 0
Έγραψε:(svsthd@08 Σεπτεμβρίου 2010)
Ασχολούμαι ερασιτεχνικά με την κατασκευή ιστοσελίδας μέσω frontpage, γνωρίζω html, photoshop, λίγο css. Ένας φίλος κάποιου φίλου μου μου ζήτησε να του κατασκευάσω την ιστοσελίδα. Έχω αρχίσει ήδη την κατασκευή της και μπορώ να πω ότι είμαι ικανοποιημένος με το παρών αποτέλεσμα. Χρησιμοποίησα όλα τα πιο πάνω ου ανέφερα και έβαλα και κάποια javascripts καθώς και άλλα gadgets που βρήκα στο Internet. Μου είπε να του πω τιμή και να με πληρώσει. Εγώ επειδή είμαι καινούργιος σε αυτά δε γνωρίζω πόσα να του πω. Δεν θέλω όμως να του κόψω και το κεφάλι. Πόσα πιστεύετε πως πρέπει να του ζητήσω;

Nα σε ρωτησω κατι?Φτειαχνεις ιστοσελιδες με μορφη www.examble.com η www.examble.google.com κατι τετοιο?
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #66045 από svsthd1 στις 09 Σεπτεμβρίου 2010, 9:22πμ

svsthd1

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 9/9/2010
μηνύματα: 1 αποδεκτές 0
Εγώ σχεδιάζω την ιστοσελίδα μπορώ να την ανεβάζω στον server δωρεάν με τη μορφή www.examble.sth.com . Μπορώ όμως την ίδια ιστοσελίδα να την ανεβάσω με την μορφή www.examble.com αλλά θα είναι υπό πληρωμή ένα ποσό κάθε μήνα. Το συζήτησα μαζί του αυτό και μου είπε πως δεν τον ενδιαφέρει αν είναι της πρώτης μορφής. Βασικά δεν πρόκειται και για κάτι περίεργο μετά τη δεύτερη τελεία όπως .superfree.com και άλλα τέτοια απλά θα είναι .6te.net
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #66154 από akyritsis στις 12 Σεπτεμβρίου 2010, 3:23μμ

akyritsis

banned
μέλος από: 5/9/2010
μηνύματα: 8 αποδεκτές 0
Κατ' αρχάς, μεγάλο λάθος να ξεκινήσεις μια δουλειά πριν να έχετε δώσει τα χέρια σχετικά με μια συγκεκριμένη τιμή (δε λέμε για συμβόλαιο, καθώς είναι ακόμα ερασιτεχνικό το πράγμα). Γιατί μπορείς να του πεις 200 ευρώ (που είναι τιμή της ξεφτίλας) και ο τύπος να σου πει "Α, ο κουμπάρος μου θα μου το έκανε με 50, δεν πληρώνω". Οπότε όλη σου η δουλειά θα έχει πάει τζάμπα.

Ο καλύτερος τρόπος να βγάλεις κόστος είναι να η βιομηχανική κατασκοπεία. Δηλαδή, βρες αγγελίες με ανθρώπους που φτιάχνουν site, και πάρε τους τηλέφωνο, σαν δήθεν πελάτης. Ρώτα τους τιμές και λεπτομέρειες, και αφού έχεις την πληροφορία και ξέρεις τι παίζει στην αγορά, μπορείς με άνεση να ορίσεις τη δική σου τιμή. Έτσι, για παράδειγμα, αν ο τύπος σου πει "200 ευρώ είναι πολλά", εσύ να του απαντήσεις "Για μια τέτοια σελίδα, όπου και να πας θα σου πάρουν 500".

(προσοχή, να τηλεφωνήσεις σε ιδιώτες να ρωτήσεις για τιμές, όχι σε εταιρείες, που λογικό είναι να χρεώνουν παραπάνω, καθώς έχουν μεγάλα λειτουργικά έξοδα, νοίκια, κτήρια, υπαλλήλους κλπ)

Πάντως, φίλε μου, αν σκέφτεσαι να ασχοληθείς σοβαρά με την κατασκευή ιστοσελίδων, σου προτείνω να ασχοληθείς με τη Joomla. Είναι δυνατόν να κατασκευάσεις ολόκληρο site χωρίς να γράψεις ούτε μια γραμμή κώδικα, και υπάρχουν εκατοντάδες έτοιμα (και δωρεάν) templates, για να μην ξεκινάς από το μηδέν.
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login