Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Η ζωή στη Γη μπορεί να είναι ακριβή, αλλά περιλαμβάνει και δωρεάν ταξίδι γύρω από τον ήλιο.
Δευτέρα, 6 Μαΐου

Προβλήματα

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #115876 από greco32 στις 09 Ιανουαρίου 2013, 4:24μμ

greco32

Εικονίδιο
μέλος από: 16/12/2012
μηνύματα: 18 αποδεκτές 0
Καταρχήν καλησπέρα και καλή χρονιά.

Είμαι 16,5 ετών (2α λυκείου) και το τελευταίο διάστημα νιώθω ολοένα και πιο μόνος και πιο κουρασμένος και απογοητευμένος από την ζωή μου.
Ξεκινώντας, θα ήθελα να αναφερθώ στα μαθήματα. Στο γυμνάσιο ήμουν ένας πολύ καλό μαθητής, αλλά τώρα στο λύκειο έχω πέσει πολύ. Βγάζω γύρω στα 16,5 περίπυ (βαθμός για τα δεδομένα μου κακός, καθώς πάω σε ιδιωτικό και κάνω και φροντηστήριο) και ο ένας χαμηλός βαθμός έρχεται μετά τον άλλον. Εγώ, θέλω να περάσω στα ΤΕΦΑΑ, μια σχολή που σύμφωνα με τους γονείς μου είναι πολύ υποβαθμισμένη και δεν θέλουν να το σκέφτονται (η μήτερα μου δείχνει κάπως πιο συμβιβάσιμη, ο πατέρας είναι το θέμα) και για ισως για αυτόν τον λόγω να έχω χαλαρώσει καθώς δεν χρειάζετε και τρελό διάβασμα για να μπω στην σχολή. Η πτώση μου όμως στο σχολείο με προβληματίζει.
Το δεύτερο προβλημά μου, (το οποίο το έχω ξανααναφέρει) είναι ότι αν και καλός εμφανισιακά, και γενικά με καλό και πρόσχαρο χαρακτήρα (δεν τα λέω εγώ αυτά, τα λένε οι γύρω μου άνθρωποι) δεν είχα ποτέ κοπέλα, πόσο μαλλον σχέση. Αυτό το διάστημα (όπως είχα αναφέρει σε ένα άλλο θέμα πριν 2-3μήνες) είμαι ΠΟΛΥ ερωτευμένος με μία συμμαθητριά μου, με την οποία βρισκόμαστε και στο ίδιο φροντηστήριο. Γενικά τα πάμε πολύ καλά, μιλάμε αρκετά και από fb, έχω πάρει το κινητό της, αλλά δεν μπορώ να κάνω την κινησή μου. Μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να καταλάβω αν και αυτή νιώθει κάτι για μένα? (αν ναι, ειλικρινά θα βοηθήσετε πάρα πολύ)

Αυ΄τα ήθελα να πω πάνω κατω, γενικά είναι μια δύσκολη περίοδος για μένα, καθώς υπάρχουν δυστυχώς και άλλα προβλήματα (ίσως και πιο σύνθετα, κυρίως οικογενειακά) αλλά θα εκτιμούσα πολύ αν μπορούσατε να πείτε την αποψή σας και να με βοηθήσετε στα παραπάνω θεματά μου. Ευχαριστώ εκ τον προτέρων, και συγγνώμη αν κούρασα :/
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #115879 από xamenos στις 09 Ιανουαρίου 2013, 4:34μμ

xamenos

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 26/11/2012
μηνύματα: 29 αποδεκτές 0
λοιπόν
αρχικά πες τους γονείς σου ότι θα είναι καλύτερα να περάσεις εκεί που θες.
Πολλοί γονείς παραπλανούν και πιέζουν τα παιδιά να περάσουν σε κάποιο συγκεκριμένο πανεπιστήμιο.
Το αποτέλεσμα;να μην σε αρέσει εκεί που σε έστειλαν οι γονείς σου και να τα παρατήσεις.
Δηλαδή τζάμπα κόπος

Περνάμε στους βαθμούς.όλοι έτσι είναι.στο γυμνάσιο μπαίνουν καλοί βαθμοί και στο λύκειο πέφτουν.μην σε ανησυχεί αυτό.δώσε βαρύτητα στα μάθηματα κατευθύνσεις και κρατά δυνάμεις για την τρίτη λυκείου.

Τέλος ας περάσουμε στις σχέσεις και στους φίλους.
Αν νιώθεις μόνος όπως λες,βγες καμία βόλτα με τους φίλους.
Αν γουστάρεις την κοπέλα πες της τό.μην μένεις εκεί γιατί έτσι δεν θα κανείς τίποτα πότε.

Έτσι την πάτησα και εγώ με γκόμενα.δεν έλεγα τίποτα.ντρεπόμουν και επικρατούσε λιγάκι άγχος.και τι κατάλαβα;την έφαγε άλλος.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #115886 από greco32 στις 09 Ιανουαρίου 2013, 5:25μμ

greco32

Εικονίδιο
μέλος από: 16/12/2012
μηνύματα: 18 αποδεκτές 0
Σε ευχαριστώ για την άμεση απαντησή σου! Στο θέμα του σχολείου με καθησύχασες κάπως, αλλά ίσως να ήθελα λίγο παραπάνω βοήθεια στο θέμα με την κοπέλα , γιατί είμαι και ντροπαλός..ίσως αν καταλάβαινα πρώτα αν νιώθει αυτή κάτι για μένα...

Όποιος μπορεί ας βοηθήσει!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #115943 από greco32 στις 10 Ιανουαρίου 2013, 11:04πμ

greco32

Εικονίδιο
μέλος από: 16/12/2012
μηνύματα: 18 αποδεκτές 0
Ας πει και κανάς άλλος την αποψή του παιδιά!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #116111 από greco32 στις 13 Ιανουαρίου 2013, 12:32πμ

greco32

Εικονίδιο
μέλος από: 16/12/2012
μηνύματα: 18 αποδεκτές 0
Καμιά βόηθεια παιδιά?? Είμαι ερωτευμένος :/
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #116124 από KwnstantinosS στις 13 Ιανουαρίου 2013, 11:39πμ

KwnstantinosS

banned
μέλος από: 27/11/2012
μηνύματα: 353 αποδεκτές 0
Λοιπον πιστευω πως πρεπει να αρχισεις να διαβαζεις περισσοτερο .....εσυ θα αποφασισεις σε τι σχολη θες να περασεις ,μην σε επηρεαση ποτε κανεις ...αν δεν πας εκει που θες θα το μετανιωσεις στο μελλον και μονο προβληματα θα εχεις.......σχετικα με την κοπελα τωρα ......Εφοσον εισαι 2α λυκειου εχεις χρονο για κοπελα ,αν πας 3 λυκειου μην το διανοηθης..........αφου στελνετε μηνυματα σημαινει πως υπαρχουν πιθανοτητες να σε θελει.........για να το εξακριβωσεις μην τις στειλεις για να δεις αν θα σ στειλει αυτη .......παρολα αυτα να πας να της πεις πως νιωθεις .....μην εισαι εγωιστης......ακομα και οχι να σ πει ,αν και δεν πιστευω ,τουλαχιστον δεν θα το μετανιωσεις στο μελλον .........γιατι σκεψου να περασει ετσι ο καιρος και να μην κανεις τιποτα........
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #118302 από zoe19 στις 04 Μαρτίου 2013, 1:22πμ

zoe19

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 27/2/2013
μηνύματα: 52 αποδεκτές 0
Φίλε κατ αρχήν μπράβο σου για την ορθογραφία και τον στρωτό σου λόγο! Σοβαρά, τα μάτια μου κοντεύουν να βγουν έξω με αυτά που βλέπω στο φόρουμ και το φβ! :)
Λοιπόν, το θέμα με τους γονείς είναι κακό.. Κάνουν γιγάντιο λάθος που πιστεύουν οτι ξέρουν καλύτερα από σένα τι θες, γι αυτό σήκωσε το ανάστημά σου και αντιμετώπισέ τους. Το κάνουν από αγάπη και δεν καταλαβαίνουν πόσο κακό σου κάνουν! Ξεκαθάρισέ το μια για πάντα!

Καταλαβαίνω το άγχος σου με τους βαθμούς, και η λύση είναι να αλλάξεις σχολείο. Πήγαινε στο δημόσιο της γειτονιάς σου. Ετσι δεν θα νοιώθεις ούτε εσύ ούτε οι γονείς σου οτι πάνε πεταμένα τα λεφτά. Σίγουρα θα έχεις παρέες αλλά πίστεψέ με θα κάνεις καινούριες.. Επίσης το δημόσιο είναι καλή φάση, άκου με και μένα, ττην κοπανάς που και που, τα παιδιά είναι πιο νορμάλ, και οι γονείς σου δεν θα έχουν το επιχείρημα οτι δίνουν τόσα λεφτά κι εσύ δεν το εκμεταλλεύεσαι για να μπεις σε μια σουπερ ντουπερ σχολή!

Η πτώση σου στο σχολείο, είναι το πιο φυσιολογικό πράγμα.. 16 χρονών είσαι, εφηβεία περνάς, αυτά είναι δεδομένα.. Μέσα στο σώμα σου οι ορμόνες κάνουν πανηγύρι, ενώ εντωμεταξύ αλλάζεις συνέχεια..

Μην ανησυχείς για το γεγονός οτι δεν έχεις κάνει ακόμα σχέση. Νομίζεις οτι οι συμμαθητές σου που έχουν κάνει έχουν καταλάβει και τίποτα από συναίσθημα ή έρωτα ή αγάπη; Ιδέα δεν έχουν. Όλα στην ώρα τους και με διαφορετικό τάιμινγκ για τον καθένα!!

Τώρα με την κοπέλα, εγώ θα σου έλεγα να της μιλήσεις ανοιχτά! Το ξέρω, είναι ΠΑΝΔΥΣΚΟΛΟ, αλλά πίστεψέ με είναι ο καλύτερος τρόπος. Νομίζεις οτι αρέσει στις κοπέλες να τις φλερτάρει κάποιος και μετά να μην έχει την παληκαριά να τους πει στα ισια "μου αρέσεις"; Πιστεψέ με η κοπέλα θα εκτιμήσει την ειλικρίνεια και το θάρρος σου. Τώρα αν δεν γουστάρει θα σου το πει, κι εσύ θα την ξεπεράσεις.

Ακούγεσαι καλός και ώριμος,δεν θα χεις θέμα, σου εύχομαι καλη τύχη! ¨) :)
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login