Στείλε λεφτά στο ftou.gr
H Δημοκρατία σου δίνει το δικαίωμα να πεις αυτό που σκέφτεσαι, ακόμα κι όταν δεν είσαι σε θέση να σκέφτεσαι!
Δευτέρα, 6 Μαΐου

προτάσεις για να βρεθούν οι κλίσεις μου

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #121316 από elenh ch στις 26 Ιουνίου 2013, 3:54μμ

elenh ch

Εικονίδιο
μέλος από: 26/6/2013
μηνύματα: 8 αποδεκτές 0
Γεία σας!Συγνώμη για λάθη στην ορθογραφία μα είμαι δυσλεκτικό και αποφευγω τα ελληνικά στον Η/Υ,αλλα ειπα να υπακούσω στους κανόνες.Δεν σκοπευα το 1ο θεμα μου να ηταν στο <<κλαψιμο>> μα τεσπα θα βγάλω στην φορα ολα μου τα ψυχολογικά .
ΛΟΙΠΟΝ,από μικρή στο σπιτι με δουλεύανε οτι καλά που εχω μια εμφάνιση γιατί από μυαλο το πήρε ολο ο αδελφός μου(το έλεγαν γτ μιλάω ναζιάρικα και ειμαι επιρεπής στις γκαφες και ο μπρο φοβερό ταλέντο σε φυσική,έκθεση,μαθηματικά με πολλά χόμπι που ξεχώριζε όπου κ αν πήγενε).Τώρα μεγάλωσαμε και πράγματι εκείνος πέτυχε ενώ εγω ως το γυμνάσιο διέψεβα αυτά που έλεγαν(γονίδια!οχι να το πενευτώ μα ειμαι κ εγω κάπως ευστροφη αν κ παραμένω ολα τα παραπάνω),μόλις πήγα λύκειο ξανάρχισαν...πήρα το χαρτί τις δυσλεξίας κ ανακουφίστηκα,πιστευοντας πως με την προφορική εξεταση θα ειμαι καλύτερη.ΒΛΑΚΕΙΕΣ!Σήμερα ειδα τα γραπτά μου,μόνο έκθεση,ν.ε και στα άκυρα έγραψα.Η αλήθεια ειναι πως δεν διαβαζω,μα πάντα με βοηθούσε το μυαλό μου...πλέον δεν βοηθά ούτε αύτο ,λες και εχώ χαζεψει γενικώς τελευταία(ο μαθηματικός ειπε εν ολιγης πώς τα 10 μου τα έβαλε χαριστήκα κ πως στα πρώτα μαθήματα πίστευε πως θα φτάσω πλ ψηλα μα τον απογοήτευσα).Δεν έχω ουτε ταλέντα ζωγράφιζα μικρή καλά μα το παράτησα για λόγους υπομονής,επαιζα κιθάρα μα καναμε παρουσίαση κ έκανα τρελες γκάφες κ ντράπηκα να την ξαναπιάσω στα χέρια μου,όσο και αν αγαπώ την μουσική κ ασχολούμε μαζι της όλη μέρα.Μέσα σε ολα αυτά ειμαι ΚΑΙ άμπαλη.
Το μόνο που έχω είναι καλό μουσικό αυτί,γινομαι συμπαθής,διαφορετική αντίληψη των πραγματων (που το θεωρώ θετικό)και μια κάλη εμφάνιση.Δεν νιώθω καλά για αυτά όμως,όσο πιστεύω πως ίσως να είμαι παντελώς χαζή.Νιώθω πως τα τελευταία χρονια ειμαι ένα κοινητο πρόβλημα,μα δεν το έχω πει πουθενά ως τώρα .Αν μπορείτε δώστε μου προτάσεις για ασχολίες στον ελέυθερο χρονο αλλά και πώς να σωθώ στις πανελλήνιες που δείνω σε 2 χρόνια κ πρέπει να περάσω Αθήνα για οικονομικούς λόγους
προφίλάλλα...˵quote˶
4
Μήνυμα #121328 από kapios500 στις 26 Ιουνίου 2013, 11:52μμ

kapios500

Εικονίδιο
μέλος από: 5/6/2013
μηνύματα: 4 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Καλησπέρα, είμαι καινούριος στο φόρουμ και ελπίζω να σε βοηθήσω έστω και λίγο.

Έγραψε:(elenh ch@26 Ιουνίου 2013)
Η αλήθεια ειναι πως δεν διαβαζω,μα πάντα με βοηθούσε το μυαλό μου...πλέον δεν βοηθά ούτε αύτο ,λες και εχώ χαζεψει γενικώς τελευταία(ο μαθηματικός ειπε εν ολιγης πώς τα 10 μου τα έβαλε χαριστήκα κ πως στα πρώτα μαθήματα πίστευε πως θα φτάσω πλ ψηλα μα τον απογοήτευσα).

Δεν είναι ότι έχεις "χαζέψει" αλλά είναι ότι τα μαθήματα δυσκολεύουν όσο ανεβαίνουν οι τάξεις.Για παράδειγμα, εγώ παλιά μέχρι και την τρίτη γυμνασίου δε διάβαζα μαθηματικά επειδή τα καταλάβαινα από την τάξη.Μετά στην πρώτη λυκείου δυσκόλεψαν και χρειαζόταν να τα κοιτάω και λίγο στο σπίτι.Φέτος στην δευτέρα λυκείου δυσκόλεψαν ακόμα πιο πολύ και χρειάστηκε να διαβάζω πιο πολύ ώστε να έχω καλή απόδοση.Απλώς πρέπει να κάτσεις να καλύψεις τα κενά σου και να αρχίσεις να διαβάζεις, έτσι πιστεύω ότι θα τα πας πολύ καλά μιας που το είπε και ο καθηγητής σου.

Έγραψε:(elenh ch@26 Ιουνίου 2013)
επαιζα κιθάρα μα καναμε παρουσίαση κ έκανα τρελες γκάφες κ ντράπηκα να την ξαναπιάσω στα χέρια μου,όσο και αν αγαπώ την μουσική κ ασχολούμε μαζι της όλη μέρα

Αυτός δεν πιστεύω πως είναι λόγος να σταματήσεις να παίζεις κιθάρα. Πιστεύω πως πρέπει να την ξαναπιάσεις στα χέρια σου(αφού λες ότι αγαπάς τη μουσική και ασχολείσαι πολύ με αυτήν), έτσι θα μπορείς να περνάς δημιουργικά τον χρόνο σου και θα έχεις και μια ασχολία για τον ελεύθερό σου χρόνο(που μας ζήτησες να σου προτείνουμε).Όσο για τις γκάφες που έκανες στην παρουσίαση, είναι απολύτως φυσιολογικό.Και θα συνεχίσεις να κάνεις ώσπου να συνηθίσεις να βγαίνεις μπροστά σε κόσμο.Μετά όταν τυχαίνει να κάνεις λάθη δεν θα είναι μεγάλα και το πιο πιθανό είναι να μην τα καταλαβαίνει το κοινό.Πιστεύω πως όλοι όσοι ασχολούμαστε με κάποιο μουσικό όργανο και κάναμε παρουσιάσεις, στην αρχή κάναμε γκάφες.Άλλοι πιο μεγάλες, άλλοι πιο μικρές.

Έγραψε:(elenh ch@26 Ιουνίου 2013)
πιστεύω πως ίσως να είμαι παντελώς χαζή

Με αυτά που μας έχεις πει, δε θα σε χαρακτήριζα σε καμιά περίπτωση χαζή!

Όσο για τις πανελλήνιες πιστεύω πως άμα στρωθείς στο διάβασμα θα τα καταφέρεις.Αρκεί να το πιστέψεις και να το βάλεις ως κύριο στόχο σου.

Αυτά ήταν απλώς η άποψή μου, ελπίζω να σε βοήθησα.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #121351 από elenh ch στις 27 Ιουνίου 2013, 1:47μμ

elenh ch

Εικονίδιο
μέλος από: 26/6/2013
μηνύματα: 8 αποδεκτές 0
με βοήθησες πλ...σε ευχαριστω
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login