Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Στον άδειο το δίσκο, όσο θέλεις ψάχνε.
Παρασκευή, 19 Απριλίου

Τραυλισμός

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #122752 από Greekmimo στις 03 Σεπτεμβρίου 2013, 5:04μμ

Greekmimo

Εικονίδιο
μέλος από: 3/9/2013
μηνύματα: 4 αποδεκτές 0
Γειά σας είμαι καινούργιος στο σαιτ και γράφω για πρώτη φορά. Δεν θα έλεγα ότι το πρόβλημα μου είναι τόσο τρομερό αλλά έχει σημασία για μένα. Είμαι 19 χρονών και όλη μου τη ζωή τραυλιζω. Τα τελευταία χρόνια έχω βελτιωθεί σε μεγάλο βαθμό και τραυλίζω μόνο όταν αγχώνομαι και γενικά βιάζομαι είτε να μιλήσω είτε να κάνω κάτι. Το μεγάλο πρόβλημα έρχεται όταν πρέπει να μιλήσω σε ξένους πχ σε καταστήματα,να παραγγείλω κάτι κτλ. Τότε αγχώνομαι για το γεγόνος ότι ίσως και να τραυλίσω και το στόμα μου δεν ανοίγει. Προσπαθώ να ηρεμήσω αλλά δεν μπορώ πριν να παραγγείλω σε μια καφετέρια σκέφτομαι συννέχεια πώς θα μιλήσω. Με τους φίλους μου και την οικογένεια μου μιλάω σχεδόν τέλεια χωρίς να τραυλίζω. Άρα είναι ψυχολογικό το ζήτημα. Μπορείτε να προτείνετε τρόπους να μειώσω το άγχος μου σε τέτοιες καταστάσεις δηλαδή όταν μιλάω σε ξένους γιατί εκνευρίζομαι ότι μόνο λόγω άγχους δεν μπορώ να μιλήσω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #122796 από manolio4 στις 06 Σεπτεμβρίου 2013, 2:56πμ

manolio4

Εικονίδιο
μέλος από: 9/6/2010
μηνύματα: 246 αποδεκτές 0
δεν μπορω να σου πω τι να κανεις απο την αποψη οτι δεν ειμαι ειδικος και απο το οτι δεν αγχωνομαι συχνα αλλα μπορω να σε προτρεψω να επισκεπτεις καποιον ειδικο αν δεν εχεις ηδη.. το πιο πιθανον ειναι οτι εκεινος θα σε βοηθησει να ξεπερασεις το αγχος σου.. ελπιζω να τα καταφερεις!! :)
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #122806 από Marina Lee στις 06 Σεπτεμβρίου 2013, 5:52μμ

Marina Lee

Εικονίδιο
μέλος από: 6/9/2013
μηνύματα: 4 αποδεκτές 0
1ον το παθαίνω και εγώ αυτό καμιά φορά και είναι όλα ψυχολογικό το θέμα όπως και εγώ καλό θα ήταν να επισκεφτείς κάποιον ειδικό και πίστεψε με θα το ξεπεράσεις τελείως.
2ον εγώ έκανα και κάποιες ασκήσεις γυμναστικής και με βοήθησαν.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #122816 από Greekmimo στις 07 Σεπτεμβρίου 2013, 1:23πμ

Greekmimo

Εικονίδιο
μέλος από: 3/9/2013
μηνύματα: 4 αποδεκτές 0
Marina Lee τι ακριβώς ασκήσεις γυμναστικής γιατί εγώ γυμνάζομαι συχνά αλλά δεν βλέπω βελτίωση...
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #124712 από teliswe στις 13 Ιανουαρίου 2014, 8:56μμ

teliswe

Εικονίδιο
μέλος από: 15/11/2013
μηνύματα: 13 αποδεκτές 0
Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα..αγχωνομαι πριν μιλησω μπροστα σε ολη την ταξη(ειμαι 16) και γενικα οταν ειμαι εξω. Πριν κατι μερες οταν ειχα σηκωσει το χερι μου να πω κατι και η καθηγητρια μου εδωσε τον λογο την κοιτουσα σαν χαζος γιατι κομπλαρα,αγχωθηκα,δεν ξερω τι επαθα. Εγω το εχω αποδεχτει αλλα υπαρχουν φορες που με 'πειραζουν' οι αλλοι για το προβλημα μου αλλα τους γραφω στα..παλια μου τα παπουτσια!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #124790 από paranoikos στις 16 Ιανουαρίου 2014, 5:59μμ

paranoikos

Εικονίδιο
μέλος από: 6/8/2012
μηνύματα: 206 αποδεκτές 0
ρε φιλαρακι χαλαρωσε, αν τραυλισεις θα μπερδεψεις τα λογια σου δεν θα στιελεις πυρινικη βομβα στην κινα! χαλαρωσε... σκεψου οτι και να τραυλισεις δεν θα ξαναδεις ποτε τρον σερβιτορο την σερβιτορα και θα εισαι κομπλε ;) οσο για τους φιλους σου και οταν αγχωνεσαι ακου ρεγκε ;)
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login