Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Λατρεύω τα παιδιά. Ειδικά όταν κλαίνε, γιατί τότε κάποιος τα απομακρύνει.
Δευτέρα, 13 Μαΐου

ΚΟΛΛΗΜΑ ,ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ Κ ΛΑΘΗ...

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #123201 από Ganius στις 25 Σεπτεμβρίου 2013, 9:16μμ

Ganius

μέλος από: 25/9/2013
μηνύματα: 5 αποδεκτές 0
Γεία σας!Αν κ κοινοτυπο θεμα θα ηθελα να το θιξω καθως με βασανιζει παρα πολυ τον τελευταιο καιρο ,σε σημειο να χασω την αξιοπρεπεια μου...Πρωτα απ'ολα θα ηθελα την κατανοηση κ βοηθεια σας καθως ειναι η πρωτη φορα που συμμετεχω σε forum ποσο μαλλον να ειμαι κ ο θεματοθετης ,παντα ημουν στη πλευρα του αναγνωστη.Θα ειμαι απολυτα ειλικρινης μαζι σας αλλιως δεν πιστευω οτι θα εχει καποιο ουσιαστικο αντικτυπο η ολη κουβεντα.
Την υπαμονη σας λιγο πριν μπω στο θεμα ωστε να πω καποια πραγματα για μενα που θα βοηθησουν πιθανως στην κουβεντα.Ειμαι 32 χρονων κ γενικοτερα στο θεμα σχεσεις με γυναικες ημουν αρκετα τυχερος κ δεν εχω καποιο παραπανο ,τουλαχιστον ετσι πιστευα μεχρι τα τελευταια γεγονοτα.Ειχα αρκετες εμπειριες με κοπελες αλλα κυριως με την μορφη της μιας βραδυας η΄της ελευθερης σχεσης (σεξουαλικη επαφη τακτικα χωρις παραπανω ιδιαιτερες επαφες).Εχω κανει 3 μακροχρονιες σχεσεις 1 ,1.5 κ σχεδον 3 χρονων η καθεμια.Αυτη η τελευταια κ μεγαλυτερη ηταν κ η αρχη του 'κακου'...
Το καλοκαιρι του '09 ξεκινησα μια σχεση με μια κοπελα ,αυτη ηταν 20 στα 21 κ εγω 28 τοτε.Για αυτην ηταν η πρωτη πραγματικη μακροχρονια σχεση της μεχρι τοτε ,ειχε 3 και οχι πανω απο 3 μηνες συνολικα καθε φορα κ η πρωτη με καποιον πανω απο 2 χρονια μεγαλυτερο ,δεθηκαμε πολυ κ ας ηταν απο τα 3 χρονια τα 2 εξ'αποστασεως κ αυτο επειδη δουλευει ως αναπληρωτρια δασκαλα κ καθε φορα αλλαζε περιοχη εκτος του τελευταιου χρονου που την πηραν στη πολη οπου μενουμε κ οι δυο.Αν κ απο αποσταση βρισκομασταν παρα πολυ επειδη πηγαινα κ εγω συχνα κ επειδη ερχοταν κ αυτη λογω εδρας της αλλα κ ολες τις γιορτες κ ολοκληρο το καλοκαιρι.Στα μισα της χρονιας που εμεινε στην πολη μας εγω μπηκα σε μια πολυ ασχημη ψυχολογικη κατασταση ,εχασα την δουλεια μου με λαθος επιλογη μου, ειχαμε πεσει σε βαλτωμα σε ολους τους τομεις κ εγω δεν εδειχνα ιδιαιτερη σημασια στη σχεση μας.Ετσι λιγο πριν το καλοκαιρι του '12 χωρισαμε..Αυτη μου το ζητησε ουσιαστικα καθως μου ειπε οτι δεν τραβαει αλλο κ η αλλαζουμε καποια πραγματα ,δηλ. να προσπαθησω να βγω απο αυτη την ψυχολογικη κατασταση κ να αρχισω να ηρεμω κ να δειχνω μεγαλυτερο ενδιαφερον για μας η χωριζουμε.Εγω χωρις να ειμαι 100%σιγουρος συναινεσα να τελειωνουμε.Ομως συνεχισαμε να εχουμε καλες επαφες ολο το καλοκαιρι λογω πολυ κοινης παρεας κ υπηρχε συνεχως ενα φλερτ αλλα κ μια βραδυα ξανακαναμε σεξ.Εγω το ολο θεμα το ειχα παρει σχετικα καλα γιατι ηξερα απ'ολους κ το εβλεπα οτι ακομη με ηθελε αλλα κ επειδη λογω πρωτερου βιου ποτε δεν ειχα ιδιαιτερα αγχωθει κ στεναχωρεθει για τετοια θεματα.Φθινοπωρο του '12 την πηραν μιση χωρα μακρια κ ειχαμε κλαματα κ λοιπα κυριως απο την πλευρα της.Διατηρισαμε επαφες μεχρι κ τα χριστουγεννα που ξαναηρθε ,εγω της ειχα βρει το σπιτι που εμενε εκει μεσω ιντερνετ , μην. τηλ. κτλ.Μετα οταν εφυγε κοψαμε επαφες σιγα σιγα κ εγω αρχισα να καταλαβαινω ποσο πολυ μου ελειπε κ την ηθελα καθως δεν μου εβγαινε να κανω κατι καινουριο πρωτη φορα στη ζωη μου κ γενικοτερα την σκεφτομουν συνεχως.1 μηνα πριν το πασχα ηρθε για 3ημερο ,ξαναβρεθηκαμε κ μιλησαμε ξανα μετα απο σχεδον 3 μηνες.Τοτε εγω μπηκα στην διαδικασια να τα ξαναβρουμε καθως υπηρχε αρκετη συναισθηματικη φορτιση αλλα κ επειδη ειχα ξαναφτιαχτει επαγγελματικα κ ενιωθα καλα πια.Δυστυχως ειπα θα περιμενω 20 μερες μεχρι το πασχα για να ξανακανω κρουση.Να μην τα πολυλογω αλλο το πασχα που ημουν μεσα στην αναμονη εμαθα οτι τα ειχε φτιαξει σε αυτο το διαστημα του 1 μηνα με ενα συναδελφο ντοπιο απο το μερος που δουλευε κ ειδα μια τελειως διαφορετικη αντιμετωπιση απεναντι μου.Κ ετσι ξεκηνισαν ολα..
Επειδη ηξερα οτι σε 2 μηνες θα ερχοταν ξανα αρχισα να ειμαι σε μια δημιουργια αναμονης κ διακριτικου φλερτ(επειδη ειχε ζητησει απ'ολους τους γνωστους μας να μην μου πουνε για την σχεση της) κ γιατι θεωρουσα οτι ηταν κατι παροδικο η μεταβατικο..αποδειχτικε το καλοκαιρι που ηρθε οτι ηταν πιο σοβαρο κ οτι ηταν ερωτευμενη με την καινουρια της σχεση.Παλι εγω ομως επειδη πια ο ερωτας ειχε μετατραπει σε καψουρα ,ζηλια κ εγωισμο συνεχισα να διατηρω μια ψευτοελπιδα οτι θα τα ξαναβρουμε καθως λογω βαθμολογικης θεσης ειναι σχεδον απιθανο να την παρουν καπου φετος.Αρα πιστευα οτι αργα η γρηγορα θα χωρισει.Συγχρονως λογω εγωισμου κ ζηλιας ειχα γινει κατινα ,ποτε δεν εκανα τετοια πραγματα ως τωρα, ρωτουσα συνεχεια κοινους γνωστους κ μαθαινα πραγματα για την σχεση της κ τον καινουριο.Καποια στιγμη της την ξαναεπεσα κ αυτη με πολυ καλο κ προστατευτικο τροπο με απερριψε λεγοντας μου οτι δεν μπορει ξανα σχεση εξ'αποστασεως μαζι μου κ οτι σκεφτοταν κ να χωρισει αν την επαιρναν καπου μακρια απο αυτον δινοντας μου ψευτοελπιδες.περιττο να αναφερω οτι απο το πασχα μεχρι τωρα ημουν σε μια απο τις χειροτερες ψυχολογικες καταστασεις της ζωης μου με νευρα ,αυπνιες κ χωρις ορεξη ουτε να φαω μερικες φορες, καθως απο το πρωι μεχρι το βραδυ την σκεφτομουν κ ειχα τρελαθει 5 σερι μηνες.Πριν απο 2 εβδομαδες κ αφου ειχε 2 μηνες να παει να τον δει εγινε σχεδον τελεσιδικο οτι θα παραμεινει εδω φετος κ αναπτερωθηκαν οι ελπιδες μου οτι κατι θα ξαναγινει ,μεχρι που εμαθα οτι αυτη την εβδομαδα θα πηγαινε για 10 μερες να τον δει κ οτι πια δεν μιλαει καν για μενα...Εκει εσπασα ,βγηκα ,ηπια εγινα ψιλοχαλια κ εκανα το απολυτο φαουλ..Της εστειλα ενα μην. μεσα στην ειρωνια κ κακια κραζοντας ουσιαστικα την σχεση της κ λεγοντας της οτι επειδη εγω τοτε δεν ειχα δικο μου οχημα ,σταθερη δουλεια στο δημοσιο κτλ γιαυτο με χωρισε κ δεν ηθελε ξανα απο αποσταση κ οτι πηγαν χαμενα τα χρονια που περασα μαζι της κ δεν θελω καμια επαφη μαζι της πια..εφτασα στον πατο ,εγινα κατινα κ εχασα εναν ανθρωπο που πραγματικα με αγαπουσε κ με εκτιμουσε,με αλλο τροπο βεβαια οχι ερωτικα πια, κ υπεραγαπουσα.Ξερω πια ,τωρα που με λαθος τροπο 'δολοφονησα' την ψευτοελπιδα οτι εξ αρχης τα εκανα ολα λαθος κ οτι δυστυχως δεν υπαρχει πια γυρισμος κ οτι ισως δεν μου ξαναμιλησει κ ας εχουμε κοινη παρεα.Της ζητησα συγνωμη μεσω μην. κ φυσικα δεν απαντησε.Πανω απ'ολα ομως επεσα στα δικα μου ματια κ σε μια ηλικια που επρεπε να συμπεριφερθω πιο ωριμα.Αλλα πρωτη φορα ενιωσα ετσι για καποιον.
Αυτη ειναι η ιστορια που με βασανιζει κ συγνωμη για την 'εκθεση ιδεων' που εγραψα αλλα επειδη κ ας το εχω παρει αποφαση πια θελω την συμβουλη κ τις ιδεες σας για το τι να κανω για να προχωρισω καθως ασχετα με την βλακεια που εκανα δεν μπορω να διωξω ακομη τα συναισθηματα ,την ζηλια κ την καψουρα απο μεσα μου.Οσο κ να προσπαθησα ενδιαμεσα να κανω κατι καινουριο δεν μου βγαινει κ το κοβω πριν καν αρχισει..Ευχαριστω για την υπομονη σας.
προφίλάλλα...˵quote˶
4
Μήνυμα #123212 από Gray στις 26 Σεπτεμβρίου 2013, 12:19μμ

Gray

Εικονίδιο
μέλος από: 29/4/2011
μηνύματα: 464 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Ελπιζω να εισαι πιο συγκαταβατικος και να δεχεσαι γνωμες , γιατι συμφωνα με προσωπικη εμπειρια οσοι γραφουν τοοοσο μεγαλα ποστ σνομπαρουν ολους τους συμβουλους εδω . Ελπιζω λοιπον να μην εχασα 10 λεπτα απο την ζωη μου αδικα ! χαχα ..

Απο αυτα που εχω διαβασει , νομιζω πως εισαι ενας ανδρας με πολλες αρετες , που οντας "ανθρωπος" επεσες στην παγιδα του εγωισμου και της ζηλειας . Φαινεσαι ενα ατομο με κατανοηση και πιστευω οτι θα ανταποκριθεις ορθα , καθως ηδη εχεις σκεφτει τις "Αιτιες" που σε παρακινησαν να κανεις αυτα που εκανες .

Εισαι πλεον σε μια ηλικια , η οποια ειναι σιγουρα μια απο τις πιο δυσκολες ηλικιες καθως αρχιζεις να σκεφτεσαι το τι θα κανεις στη ζωη σου , θα φτιαξεις οικογενεια ? θα εισαι μονος ? . Ετσι καποια συναισθηματα μπορει να σε οδηγουν σε καποιες ακραιες πραξεις . Αυτο ειναι απολυτα φυσιολογικο .

Οπως σχεδον ολες οι σχεσεις , σε αυτον τον κοσμο ετσι και εσεις στην προκειμενη περιπτωση ειχατε προβλημα στην "επικοινωνια" και την "Κατανοηση" οχι μονο του αλλου αλλα και του εαυτου σας . Ηταν ενα θεμα που απ'οτι διαβασα το ειχατε και οι 2 . Εσυ οντας ενας απλος ανδρας χωρις πολλες εμπειριες σε μακροχρονιες σχεσεις , δεν ηξερες πως να συμπεριφερθεις σε μια "κριση" αλλα παραλληλα δεν ειχες την συναισθηση να ακολουθησεις μια τετοια πορεια Συγκαταβασης και κατανοησης ετσι ωστε να λυθει το θεμα . Δηλαδη οπως ειπες και εσυ ο ιδιος ποτε δεν ενδιαγερθηκες να ακουσεις ενα προβλημα για να το λυσεις καθως καθε φορα που τελειωνε μια σχεση εσυ το επερνες πολυ ηρεμα . Απολυτα φυσιολογικο και αυτο λογω ελλειψης εμπειριας και λογω της ψυχολογικης σου καταστασης εκεινη την περιοδο , π.χ. σιγα μην καθοσουν μεσα σε ολα σου τα "προσωπικα" προβληματα με την δουλεια να κοιταξεις και την σχεση σου . Και να που υπηρχε και το δευτερο προβλημα με την Κοπελα σου η οποια ουσα /μη/ κατανοητικη και μη θελοντας να καταλαβει το τι συμβαινει μεσα σου , μη θελοντας να δει εις βαθος τον λογο που εγινε ετσι η σχεση , μη θελοντας να σου δωσει μια ευκαιρια , αποφασισε να σου δωσει εναν ακομη ενδοιασμο , κατι που εσυ δεν αντεξες να αντιμετωπισεις και αποφασισες απλα να πεις "οκ" στην προσφορα του αντιου της .

Αυτο που κανω παραπανω , δεν ειναι για να σου πω ποιος "φταιει" απλα προσπαθω να σου πω "πως" αντιλαμβανομαι -προσωπικα- αυτα που εγραψες και θελω απλα να σου δειξω πως να συμπεριφερθεις μελλοντικα , Σιγουρα σε μια σχεση δεν φταιει μονο ο ενας αλλα και δεν ειναι αυτο που ψαχνουμε , δεν θελουμε να δουμε ποιος φταιει (διοτι και οι 2 εχουν λογο σε αυτο που εχει γινει) . Αυτο που θελω να δεις και να αντιληφθεις ειναι το 'Τι εγινε πραγματικα' ? Αυτο που εγινε ηταν πως μαλλον δεν ειχατε την Επικοινωνια , οχι επειδη δεν θελατε απλα επειδη δεν μπορουσατε και δεν το αισθανθηκατε . Αυτο που εννοω ειναι πως θα μπορουσατε να κατσετε κατω και να Μιλησετε σε "βαθος" να κατανοησετε ο ενας τον αλλον και να δειτε τι θα κανετε . Κατι που προσπαθησε να κανει η κοπελα σου με φαουλ ομως , διοτι ειπε " Η αυτο η φευγω" κατι που εσυ δεν μπορουσες να αντεξεις εκεινη τη στιγμη .


Και φυσικα ερχεται το πασε " Οταν δεν εχεις κατι τοτε καταλαβαινεις την αξια του " και μπα μπα μαλακιες που συχνα ειναι και σωστα . Καταλαβες λοιπον πως κατι λειπει απο την ζωη σου , οντας 38+ και μονος , αισθανθηκες πως εχασες κατι που θα μπορουσε να σε /σωσει/ στο μυαλο σου απο την μοναξια . Αυτοματα ηρθε η ζηλεια , ο εγωισμος και παραφερθηκες , ΔΕΝ θα σταθω πολυ σε αυτο το κομματι ΔΙΟΤΙ απο μονος σου εχεις βαλει ταμπελες στις πραξεις σου και πιστευω πως εχεις κατανοησει "ηδη" τι φταιει και γιατι τα εκανες ολα αυτα . Το θεμα ειναι οτι ΑΦΟΥ το καταλαβες αυτο , απ'το καταλαβα δεν ξερεις τι να κανεις επειτα ? .

Η ιστορια σου ειναι στερεοτυπη κατα καποιο τροπο , Αυτα συμβαινουν σχεδον σε ολους τους ανθρωπους οι οποιοι Σε καποια στιγμη της ζωης τους γινονται αδυναμοι , εγινες λοιπον και εσυ αδυναμος (διοτι αυτο θα πει ερως) και σε κατευθηνε ο εγωισμος .

θα ηθελα λοιπον απο εσενα μια πιο ειδικη ερωτηση του τι αποζητας αυτη τη στιγμη .

Ειναι γεγονος πως εχασες μια κοπελα η οποια ηδη ειχε προχορησει , και επρεπε να το "σεβαστεις" αυτο . Το ξερω πως ηταν δυσκολο λογω ζηλειας αλλα καποια πραγματα δεν μπορουμε να τα κοντρολαρουμε . Πρεπει λοιπον να της μιλησεις , να της πεις ολα αυτα που μας ειπες , οτι δηλαδη η ζηλεια ο εγωισμος σε παρακινησαν και πως λυπασαι για αυτο κλπ κλπ , πρεπει να ζητησεις συγνωμη για να νιωσεις και εσυ καλα , διοτι τιποτα αλλο δεν θα σε βοηθησει να νιωσεις καλα . Δεν θα σου πω "Αα μπορει να ξανα κανετε κατι " κλπ , βλεπεις και μονος σου οτι αυτο πληγωνει και εσενα αλλα και αυτη , αν ειναι ευτυχισμενη , θα πρεπει και εσυ να βρεις καποιον αλλο ανθρωπο που θα μπορεσεινα σου δωσει αυτο το συναισθημα .

Ολα αυτα που εκανες ηταν φυσιολογικα , σιγουρα οχι πραξεις που χαρακτηριζουν εναν σοφρων ανθρωπο αλλα σιγουρα πραξεις καποιου ερωτευμενου , Πρεπει ομως να κατανοησεις πως δεν ηταν σωστες οι πραξεις σου και πως πρεπει να προχωρισεις τωρα . ρωτας το πως? Μα φυσικα με το να "διωξεις" την καψουρα και την ζηλεια απο μεσα σου . πρεπει να κατανοησεις το τι εγινε , να συγχωρεσεις τον εαυτο σου και την κοπελα , να νιωσεις την αναγκη να βρεις χαρα , κατι που μπορουν να σου προσφερουν πολλοι ανθρωποι εκει εξω οχι μονο εραστες αλλα και φιλοι .

Κολλημα απογοητευση και λαθη ο τιτλος σου , μα αυτα εισαι εσυ , εγω και ο καθενας μας , εμπειριες μας κανουν καλυτερους και σοφοτερους (γιαυτο και επαναλαβα το τι εγινε , για να το διαβασεις και να αναλυσεις και εσυ με τη σειρα σου τι εγινε και τι μπορεις να αρπαξεις απο αυτη την εμπειρια για μελλοντικη χρηση , τι εκανες λαθος να μην το ξανα κανεις κλπ κλπ )

Φυσικα αυτα που εγραψα μπορει να ειναι μπουρδες , αλλα ισως μπορουν να σε βοηθησουν , να "δεις" αυτα που δεν μπορουσες .

Ψαξε μεσα στην ιστορια σου να βρεις νοημα , για το ΜΕΛΛΟΝ . Παρε ολα αυτα που σου προσφερει αυτη η εμπειρια και διωξε τα υπολλοιπα , ΔΕΝ ειναι ευκολο το ξερω αλλα πρεπει να προσπαθησεις .


::Gray::
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #123215 από love emo στις 26 Σεπτεμβρίου 2013, 6:13μμ

love emo

μέλος από: 31/5/2013
μηνύματα: 41 αποδεκτές 0
φιλε υπομονη κανε πως δεν σε νιαζει για αρχη βγες περνα καλα περασε ενα υπονοουμενο οτι κανω νεα αρχη κτλπ !!! αυτα παντα τσιμπανε για εμενα!!! αυτα π περνας τωρα εσυ θα τα περασει και η κοπελα!! εγω πιστευω πως εκανε μια σχεση για να μπορεσει να σε ξεπερασει και οχι επειδη ερωτευτικε... παιχτω λιγο αερατος! και δεν με νιαζει ποια να δεις αμα τσιμπιση αν δεν .......δεν 8α συνεχισεις στο ιδιο στηλ αντι8ετα 8α προσπα8ησεις να χωθεις ξανα στην παρεα να βρισκεστε τυχαια να της αποδειξεις σιγα σιγα πως νιαζεσε πραγματικα δλδ να την ξανακερδισεις απο την αρχη μνμτ σε γιορτες γενε8λια ενα μνμ την ημερομινια π τα ειχατε φτιαχει στησ γυναικες παζει ρολο να δει οτι δεν ξεχασες!!!! επισεις για το μυνημα π εστειλες καταλαβε οτι καιγεσε και οτι ενδιαφερεσε....πιστευω πως θα τα ξαναβριτε υπομονη και βρες τα κουμπια τς στειλε και κανενα λουλουδι εκει π μενει χωρις να το περιμενει αντε καλη επιτυχια ελπιζω να σε βοηθησα
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #123223 από Ganius στις 27 Σεπτεμβρίου 2013, 1:56πμ

Ganius

μέλος από: 25/9/2013
μηνύματα: 5 αποδεκτές 0
Gray συμφωνω με αυτα που λες κ καταλαβαινω πια οτι αυτο που πρεπει να κανω ειναι να παραδειγματιστω κ να συνεχισω...ισως επειδη ειμαι 32 κ οχι μικροτερος οπως οταν χωρισα με τις προηγουμενες μακροχρονιες σχεσεις μου να το πηρα πιο βαρια η' ισως να ειχα πραγματικα βρει μια κοπελα που με πληρουσε περισοτερο απο τις υπολοιπες μεχρι τωρα...το θεμα ειναι οτι το θεμα εχει τελειωσει κ οπως προχωρησε αυτη πρεπει να κανω το ιδιο κ εγω...ευχαριστω για την υπομονη σου να το διαβασεις αλλα κ για την ωρα που ξοδεψες για την απαντηση σου...
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #123224 από Ganius στις 27 Σεπτεμβρίου 2013, 1:57πμ

Ganius

μέλος από: 25/9/2013
μηνύματα: 5 αποδεκτές 0
Έγραψε:(Ganius@27 Σεπτεμβρίου 2013)
Gray συμφωνω με αυτα που λες κ καταλαβαινω πια οτι αυτο που πρεπει να κανω ειναι να παραδειγματιστω κ να συνεχισω...ισως επειδη ειμαι 32 κ οχι μικροτερος οπως οταν χωρισα με τις προηγουμενες μακροχρονιες σχεσεις μου να το πηρα πιο βαρια η' ισως να ειχα πραγματικα βρει μια κοπελα που με πληρουσε περισοτερο απο τις υπολοιπες μεχρι τωρα...το θεμα ειναι οτι το θεμα εχει τελειωσει κ οπως προχωρησε αυτη πρεπει να κανω το ιδιο κ εγω...ευχαριστω για την υπομονη σου να το διαβασεις αλλα κ για την ωρα που ξοδεψες για την απαντηση σου...

προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #123225 από Ganius στις 27 Σεπτεμβρίου 2013, 2:16πμ

Ganius

μέλος από: 25/9/2013
μηνύματα: 5 αποδεκτές 0
Έγραψε:(Gray@26 Σεπτεμβρίου 2013)
Ελπιζω να εισαι πιο συγκαταβατικος και να δεχεσαι γνωμες , γιατι συμφωνα με προσωπικη εμπειρια οσοι γραφουν τοοοσο μεγαλα ποστ σνομπαρουν ολους τους συμβουλους εδω . Ελπιζω λοιπον να μην εχασα 10 λεπτα απο την ζωη μου αδικα ! χαχα ..

Απο αυτα που εχω διαβασει , νομιζω πως εισαι ενας ανδρας με πολλες αρετες , που οντας "ανθρωπος" επεσες στην παγιδα του εγωισμου και της ζηλειας . Φαινεσαι ενα ατομο με κατανοηση και πιστευω οτι θα ανταποκριθεις ορθα , καθως ηδη εχεις σκεφτει τις "Αιτιες" που σε παρακινησαν να κανεις αυτα που εκανες .

Εισαι πλεον σε μια ηλικια , η οποια ειναι σιγουρα μια απο τις πιο δυσκολες ηλικιες καθως αρχιζεις να σκεφτεσαι το τι θα κανεις στη ζωη σου , θα φτιαξεις οικογενεια ? θα εισαι μονος ? . Ετσι καποια συναισθηματα μπορει να σε οδηγουν σε καποιες ακραιες πραξεις . Αυτο ειναι απολυτα φυσιολογικο .

Οπως σχεδον ολες οι σχεσεις , σε αυτον τον κοσμο ετσι και εσεις στην προκειμενη περιπτωση ειχατε προβλημα στην "επικοινωνια" και την "Κατανοηση" οχι μονο του αλλου αλλα και του εαυτου σας . Ηταν ενα θεμα που απ'οτι διαβασα το ειχατε και οι 2 . Εσυ οντας ενας απλος ανδρας χωρις πολλες εμπειριες σε μακροχρονιες σχεσεις , δεν ηξερες πως να συμπεριφερθεις σε μια "κριση" αλλα παραλληλα δεν ειχες την συναισθηση να ακολουθησεις μια τετοια πορεια Συγκαταβασης και κατανοησης ετσι ωστε να λυθει το θεμα . Δηλαδη οπως ειπες και εσυ ο ιδιος ποτε δεν ενδιαγερθηκες να ακουσεις ενα προβλημα για να το λυσεις καθως καθε φορα που τελειωνε μια σχεση εσυ το επερνες πολυ ηρεμα . Απολυτα φυσιολογικο και αυτο λογω ελλειψης εμπειριας και λογω της ψυχολογικης σου καταστασης εκεινη την περιοδο , π.χ. σιγα μην καθοσουν μεσα σε ολα σου τα "προσωπικα" προβληματα με την δουλεια να κοιταξεις και την σχεση σου . Και να που υπηρχε και το δευτερο προβλημα με την Κοπελα σου η οποια ουσα /μη/ κατανοητικη και μη θελοντας να καταλαβει το τι συμβαινει μεσα σου , μη θελοντας να δει εις βαθος τον λογο που εγινε ετσι η σχεση , μη θελοντας να σου δωσει μια ευκαιρια , αποφασισε να σου δωσει εναν ακομη ενδοιασμο , κατι που εσυ δεν αντεξες να αντιμετωπισεις και αποφασισες απλα να πεις "οκ" στην προσφορα του αντιου της .

Αυτο που κανω παραπανω , δεν ειναι για να σου πω ποιος "φταιει" απλα προσπαθω να σου πω "πως" αντιλαμβανομαι -προσωπικα- αυτα που εγραψες και θελω απλα να σου δειξω πως να συμπεριφερθεις μελλοντικα , Σιγουρα σε μια σχεση δεν φταιει μονο ο ενας αλλα και δεν ειναι αυτο που ψαχνουμε , δεν θελουμε να δουμε ποιος φταιει (διοτι και οι 2 εχουν λογο σε αυτο που εχει γινει) . Αυτο που θελω να δεις και να αντιληφθεις ειναι το 'Τι εγινε πραγματικα' ? Αυτο που εγινε ηταν πως μαλλον δεν ειχατε την Επικοινωνια , οχι επειδη δεν θελατε απλα επειδη δεν μπορουσατε και δεν το αισθανθηκατε . Αυτο που εννοω ειναι πως θα μπορουσατε να κατσετε κατω και να Μιλησετε σε "βαθος" να κατανοησετε ο ενας τον αλλον και να δειτε τι θα κανετε . Κατι που προσπαθησε να κανει η κοπελα σου με φαουλ ομως , διοτι ειπε " Η αυτο η φευγω" κατι που εσυ δεν μπορουσες να αντεξεις εκεινη τη στιγμη .


Και φυσικα ερχεται το πασε " Οταν δεν εχεις κατι τοτε καταλαβαινεις την αξια του " και μπα μπα μαλακιες που συχνα ειναι και σωστα . Καταλαβες λοιπον πως κατι λειπει απο την ζωη σου , οντας 38+ και μονος , αισθανθηκες πως εχασες κατι που θα μπορουσε να σε /σωσει/ στο μυαλο σου απο την μοναξια . Αυτοματα ηρθε η ζηλεια , ο εγωισμος και παραφερθηκες , ΔΕΝ θα σταθω πολυ σε αυτο το κομματι ΔΙΟΤΙ απο μονος σου εχεις βαλει ταμπελες στις πραξεις σου και πιστευω πως εχεις κατανοησει "ηδη" τι φταιει και γιατι τα εκανες ολα αυτα . Το θεμα ειναι οτι ΑΦΟΥ το καταλαβες αυτο , απ'το καταλαβα δεν ξερεις τι να κανεις επειτα ? .

Η ιστορια σου ειναι στερεοτυπη κατα καποιο τροπο , Αυτα συμβαινουν σχεδον σε ολους τους ανθρωπους οι οποιοι Σε καποια στιγμη της ζωης τους γινονται αδυναμοι , εγινες λοιπον και εσυ αδυναμος (διοτι αυτο θα πει ερως) και σε κατευθηνε ο εγωισμος .

θα ηθελα λοιπον απο εσενα μια πιο ειδικη ερωτηση του τι αποζητας αυτη τη στιγμη .

Ειναι γεγονος πως εχασες μια κοπελα η οποια ηδη ειχε προχορησει , και επρεπε να το "σεβαστεις" αυτο . Το ξερω πως ηταν δυσκολο λογω ζηλειας αλλα καποια πραγματα δεν μπορουμε να τα κοντρολαρουμε . Πρεπει λοιπον να της μιλησεις , να της πεις ολα αυτα που μας ειπες , οτι δηλαδη η ζηλεια ο εγωισμος σε παρακινησαν και πως λυπασαι για αυτο κλπ κλπ , πρεπει να ζητησεις συγνωμη για να νιωσεις και εσυ καλα , διοτι τιποτα αλλο δεν θα σε βοηθησει να νιωσεις καλα . Δεν θα σου πω "Αα μπορει να ξανα κανετε κατι " κλπ , βλεπεις και μονος σου οτι αυτο πληγωνει και εσενα αλλα και αυτη , αν ειναι ευτυχισμενη , θα πρεπει και εσυ να βρεις καποιον αλλο ανθρωπο που θα μπορεσεινα σου δωσει αυτο το συναισθημα .

Ολα αυτα που εκανες ηταν φυσιολογικα , σιγουρα οχι πραξεις που χαρακτηριζουν εναν σοφρων ανθρωπο αλλα σιγουρα πραξεις καποιου ερωτευμενου , Πρεπει ομως να κατανοησεις πως δεν ηταν σωστες οι πραξεις σου και πως πρεπει να προχωρισεις τωρα . ρωτας το πως? Μα φυσικα με το να "διωξεις" την καψουρα και την ζηλεια απο μεσα σου . πρεπει να κατανοησεις το τι εγινε , να συγχωρεσεις τον εαυτο σου και την κοπελα , να νιωσεις την αναγκη να βρεις χαρα , κατι που μπορουν να σου προσφερουν πολλοι ανθρωποι εκει εξω οχι μονο εραστες αλλα και φιλοι .

Κολλημα απογοητευση και λαθη ο τιτλος σου , μα αυτα εισαι εσυ , εγω και ο καθενας μας , εμπειριες μας κανουν καλυτερους και σοφοτερους (γιαυτο και επαναλαβα το τι εγινε , για να το διαβασεις και να αναλυσεις και εσυ με τη σειρα σου τι εγινε και τι μπορεις να αρπαξεις απο αυτη την εμπειρια για μελλοντικη χρηση , τι εκανες λαθος να μην το ξανα κανεις κλπ κλπ )

Φυσικα αυτα που εγραψα μπορει να ειναι μπουρδες , αλλα ισως μπορουν να σε βοηθησουν , να "δεις" αυτα που δεν μπορουσες .

Ψαξε μεσα στην ιστορια σου να βρεις νοημα , για το ΜΕΛΛΟΝ . Παρε ολα αυτα που σου προσφερει αυτη η εμπειρια και διωξε τα υπολλοιπα , ΔΕΝ ειναι ευκολο το ξερω αλλα πρεπει να προσπαθησεις .


::Gray::

προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #123226 από Ganius στις 27 Σεπτεμβρίου 2013, 2:19πμ

Ganius

μέλος από: 25/9/2013
μηνύματα: 5 αποδεκτές 0
συγνωμη πρωτη φορα οπως ειπα συμμετεχω σε φορουμ κ τα εκανα λιγο σαλατα...love emo Απο την ωρα που της ειπα οτι την θελω ξανα ,απο την ωρα που εγινα καραγκιοζης κ παλι δεν αντεδρασε πιστευω οτι κ αν δεν εχει τελειωσει ,δυσκολο ,το καταπιεζει τοσο πολυ που δεν εχει νοημα....με καλο τροπο αλλα κ με ασχημο προσπαθησα κ δεν καταφερα κατι...δεν νομιζω οτι πρεπει να μπαινω παλι στην διαδικασια να σκεφτομαι πως θα τα ξαναβρουμε.κ στο κατω κατω αν μου πει ξανα να κανουμε μια προσπαθεια ,τωρα πια με πιο ξεκαθαρη ματια, δεν ξερω αν θα θελω να κανω κατι...γιατι?επειδη αν τελειωσει με τον καινουριο θα ειναι λογω αποστασης κ οχι γιατι δεν γουσταρει η' εχει βαρεθει η' εχουν βαλτωσει οπως ειχαμε εμεις..δεν θελω να γινω ουτε λυση αναγκης ουτε να ειμαι Νο2 στη ζωη της κ να ειναι μαζι μου ενω σκεφτεται τον αλλο κ πως θα ηταν αν δεν υπηρχε αποσταση μεταξυ τους ,θα ηθελα να ειμαστε μαζι γιατι θα διαλεγε εμενα οχι γιατι δεν θα τραβουσε με τον καινουριο ,δεν ειμαι καποιος αγνωστος στη ζωη της..εχω χασει αρκετα κομματια απο την αξιοπρεπεια μου μεχρι στιγμης για το συγκεκριμενο θεμα.στο κατω κατω τις ειπα να διαλεξει κ το εκανε κ οσο κ να με πληγωνει πρεπει να το αποδεχτω..
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login