Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Μην πτύετε καταγής
Ακορντεόν: Μια γκάιντα με πλήκτρα.
Σάββατο, 18 Μαΐου

Εθισμος στο Internet

Σελ. 1
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #126674 από shysoshy στις 24 Απριλίου 2014, 3:35μμ

shysoshy

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 24/4/2014
μηνύματα: 12 αποδεκτές 0
Καλησπερα σε ολα τα μελη του ftou.Γραφω αυτο το μηνυμα διοτι νομιζω οτι δεν ειμαι καλα..Καταρχας παιζω ενα παιχνιδι πολλες ωρες την ημερα και δεν ασχολουμε πολυ με τα διαβασματα μου(ειμαι 15,5 χρονων).Παω πρωτη λυκειου.Καταρχας ειμαι πολυ ντροπαλος και δεν βγαινω σχεδον ποτε για καφε και σε club.Καταρχας κανω ιδιαιτερα μαθηματα φυσικης.χημεια και μαθηματικα αλλα το προβλημα ειναι οτι τις πιο πολλες φορες ειμαι αδιαβαστος .Καθε μερα λεω οτι θα διαβασω στον εαυτο μου και ποτε δεν το κανω.Τι μπορω να κανω για να βγαλω απο την ζωη μου για λιγο το internet?Βασικα θελω να παιζω λιγο την ημερα για ειμαι και πολυ καλος σε ενα παιχνιδι.Αλλα προγματικα μαλωνω με τους γονεις μου για αυτο το θεμα τον υπολογιστη και το σχολειο πολλες φορες..δεν αντεχω αλλο.Αν μπορουσατε να μου πειτε τι μπορω να κανω θα το εκτιμουσα!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #126680 από Darkwin στις 24 Απριλίου 2014, 4:40μμ

Darkwin

banned
μέλος από: 7/6/2011
μηνύματα: 786 αποδεκτές 0
Φιλαράκο, επειδή εισαι ακόμη 15. Πρέπει να αποφασίσεις από μόνος σου να κάτσεις κάτω να στρωθείς στο διάβασμα. Τώρα που είναι και εξετάσεις. Διάβασε κάμποσες ώρες και μετά κάτσε στον υπολογιστή και κάνε ότι θες. Αλλά διάβασε. Κανεις δεν μπορεί να σε βοηθήσει σε αυτό. Εκτός αν οι γονείς σου πάρουν τον υπολογιστή. Θα είσαι κομπλε μετά. Αν συνεχίσει αυτό το πράγμα, μετά δεν θα μπορείς να το σταματήσεις. Για αυτό προσπάθησε να το σταματήσεις τώρα πριν καταντήσεις να δίνεις πανελλαδικές και να παίζεις παίχνιδια για ώρες.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #126683 από pi8hkos97 στις 24 Απριλίου 2014, 5:38μμ

pi8hkos97

Εικονίδιο
μέλος από: 14/1/2014
μηνύματα: 507 αποδεκτές 0
Φίλε, ο αποπάνω έχει απόλυτο δίκιο. Εγώ θα σου πρότεινα για να κόψεις το ιντερνετ να κανονίσεις να παίζεις 2 ώρες τη βδομάδα (1 το σάββατο, 1 κυριακή). Το ξέρω ότι σου φαίνεται το ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ, αλλά πρέπει να επιβληθείς στον εαυτό σου. Αν το καταφέρεις την πρώτη βδομάδα θα χαρείς με τον εαυτό σου, διότι έχεις κάνει κάποια νίκη. Μετά από κάνα μήνα μείωσέ το στη μία ώρα τη βδομάδα ή κόψτο και τελείως. (Το μυστικό είναι να συνειδητοποιήσεις ότι ένα παιχνίδι είναι ένα σύνολο από κώδικα σε γλώσσα προγραμματισμού, το οποίο έχει φτιαχτεί για κερδοσκοπικούς λόγους και δεν σου προσφέρει τίποτα ουσιαστικό να παίζεις παιχνίδια). Άλλο να είναι ένα παιχνίδι ομαδικό (π.χ. το προ στο ps3, όπου να παίζεις μαζί με φίλους και άλλο ένα παιχνίδι απομόνωσης, όπως το Lol (υποθέτω με αυτό ασχολείσαι).
Επίσης τώρα που έρχεται καλοκαίρι και θα έχεις 2-3 μήνες ξεκούραση μην κάθεσαι πάλι όλη μέρα στο παιχνίδι, μπαίνε καμιά ώρα τη μέρα facebook να μιλήσεις αλλά στο παιχνίδι 2 ώρες όπως σου είπα παραπάνω. Και επειδή λες ότι είσαι ντροπαλός, κάνε την πρώτη κίνηση και θα σου φύγουν οι ντροπές. Βγες έξω, φλέρταρε, προσπάθισε να μιλάς με όλους και να κάνεις νέους φίλους, αν δεν τα κάνεις τώρα στο άνθος της ηλικίας σου πότε θα τα κάνεις; Άσε το κωλοπαίχνιδο και ζήσε τη ζωή σου.
Όσον αφορά το διάβασμα άμα κάτσεις και διαβάσεις, καλύψεις ότι κενά έχεις θα αποκτήσεις άλλο αέρα, όταν δίνεις εξετάσεις θα λες "Τώρα θα τους πάρω τα σώβρακα". Πως να στο πω, θα νιώθεις σίγουρος ότι πατάς στα πόδια σου.
Ελπίζω να μην στα έπρηξα με το μεγάλο κείμενο, αλλά θέλω να πάρεις πολύ στα σοβαρά αυτά που σου έγραψα. Και πίστεψέ με κάθε αρχή και δύσκολη, αλλά μετά από 1-2 βδομάδες θα με θυμηθείς θα είσαι άλλος άνθρωπος.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #126701 από shysoshy στις 25 Απριλίου 2014, 1:50μμ

shysoshy

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 24/4/2014
μηνύματα: 12 αποδεκτές 0
2 ωρες την εβδομαδα?Δεν μπορω με τιποτα ομως..Φυσικα ολοι εσεις το βλεπετε ετσι το gaming στον υπολογιστη ως κατι που σε απομονωνει απο το κοσμο και δεν προσφερει τιποτα.Βασικα αν δεν ηταν αυτο οπως ειπε ΛΟΛ παιζω δεν θα ειχα φιλους να μοιραστω καποια προγματα.Ολος ο κοσμος παιζει.Επιτελους βρηκα κατι που να ειμαι καλος,γιατι στα σπορτ οπως ποδοσφαιρο και μπασκετ ειμαι ο χειροτερος.Ειμαι πολυ κλειστος ανθρωπος με ιδιαιτερο χαρακτηρα αλλα εχω αρκετους φιλου στο σχολειο δηλαδη ολοι με θελουν.Απλα ειμαι δυσκολος στο να βγαινω εξω τα σαββατα και αυτα.Κοριτσια μπορει και να πεθανω απο την ντροπη αν παω και μιλησω.....
προφίλάλλα...˵quote˶
4
Μήνυμα #126706 από Panos98 στις 25 Απριλίου 2014, 2:29μμ

Panos98

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 11/9/2013
μηνύματα: 115 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Ποσο σε καταλαβαινω ρε φιλε, και εγω 15 ειμαι και εχω το ιδιο πραγμα με σενα εχω ανοιξει και ενα παρομοιο θεμα κιολας. Εγω δεν παιζω κανενα παιχνιδι, παλια επαιζα απλως τωρα καθομαι φβ, διαβαζω διαφορα σε φορουμ ακουω μουσικη κτλπ και παντα λεω θα διαβασω και τιποτα παντα τα μαθηματα μενουν για το βραδδυ κα τις περισσοτερες φορες δεν κανω τιποτα, μπορει αλλοι να λενε 2 ωρες την εβδομαδα αλλα δεν γινεται. Και τωρα το πασχα ειπα θα διαβασω αλλα το προβλημα μας ειναι οτι πρεπει να οργανωσουμε το χρονο μας π.χ. πες ξυπνας το πρωι καθεσαι 9-12 στον υπολογιστη ξερω εγω μετα 12-3 διαβαζεις, τωρα που ειναι μερες για επαναληψη και μετα παλι υπολογιστη... το προβλημα ειναι η οργανωση του χρονου. Επισης θα μπορουσες να αξιοποιησεις τον χρονο που καθεσαι στο pc για τα μαθηματα μπορεις να δεις διαφορα βιντεομαθηματα ασκησεις κτλπ που θα σε βοηθησουν να γινεις καλυτερος και μια συμβουλη απο μενα απλα παρατα τα παιχνιδια και εγω επαιζα παλια πολεμικα, λολ , 4story και διαφορες αλλες μαλακιες και ημουν πολυ καλος οπως στην περιπτωση σου και ειχα εθιστει αλλα μετα καταλαβα τι μαλακια εκανα και εχανα τοσο χρονο και μερικες φορες εφευγα νωρις απο την παρεα μου οταν ειμασταν εξω για να παω να παω να παιξω ενα παιχνιδι, μπορει τωρα να μην παιζω παιχνιδια και να καθομαι παλι πολλλες ωρες αλλα μερικες φορες τον αξιοποιω και για τα μαθηματα... αυτα απο μενα!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #126711 από pi8hkos97 στις 25 Απριλίου 2014, 7:02μμ

pi8hkos97

Εικονίδιο
μέλος από: 14/1/2014
μηνύματα: 507 αποδεκτές 0
Ρε μεγάλε όλα είναι μια απόφαση. Λες ότι θα πεθάνεις από ντροπή να μιλήσεις σε κορίτσι, δεν είναι και ο Αινστάιν μην τρελένεσαι. Όσον αφορά τα Σαββατοκύριακα προσπάθησε μια 2 φορές να βγεις, αρχικά θα είναι παλούκι, μετά θα συνηθίσεις. Όσο δεν διώχνεις το παιχνίδι, τόσο θα κλείνεσαι περισσότερο στον εαυτό σου. Σταμάτα το, βγες έξω και ζήσε σαν παιδί της ηλικίας σου.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #126713 από shysoshy στις 25 Απριλίου 2014, 7:56μμ

shysoshy

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 24/4/2014
μηνύματα: 12 αποδεκτές 0
Θα προσπαθησω το καλοκαιρι να κανω την αρχη με φιλους και λοιπα αλλα το παιχνιδι δεν το σταματαω με τιποτα.Χωρις αυτο ετσι και αλλιως θα εχανα και πολλους φιλους.Μην μου λετε μαλακιες για τα παιχνιδια σορρυ για την εκφραση :).
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #126721 από pi8hkos97 στις 25 Απριλίου 2014, 9:13μμ

pi8hkos97

Εικονίδιο
μέλος από: 14/1/2014
μηνύματα: 507 αποδεκτές 0
Εγώ πάλι σου προτείνω να το κόψεις μαχαίρι, διότι όσο δεν το κόβεις τόσο περισσότερο θα εθίζεσαι. Στην τελική εάν δεν το θεωρούσες πρόβλημα δεν θα έγραφες και στο σιτε, έτσι δεν είναι;
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #126732 από Anonymous99 στις 26 Απριλίου 2014, 12:53πμ

Anonymous99

Εικονίδιο
μέλος από: 25/4/2014
μηνύματα: 43 αποδεκτές 0
Φιλε σε καταλαβαινω απολυτα,ειμαι 14,5 παιζω 2 παιχνιδια αλλα πορωνομαι σε αυτα..LoL και e-Republik..Οι γονεις μου με μαλλωνουν για τα μαθηματα και γτ παιζω πολλες ωρες..Λεω στον εαυτο μου θα διαβασω κ οταν ερχεται η ωρα λεω συνεχεια απο αυρι θα στρωθω στο διαβασμα.Επισεις με λενε να βγω εξω να ενεργοποιηθω..Αλλα νομιζω ειναι ανθρωποι αλλης εποχης,ισως να εχω κ αδικο..Εμενα παντως αυτη η ζωη μαρεσει..Παιζω το διασκεδαζω..Και παω και στις προπονισεις μου,βγαινω κ μερικες φορες για κανα καφε.Εκτος αν μου ζητισει να βγουμε το κοριτσι που γουσταρω..Εκει παω με τα χιλια!Αλλα ποτε δεν θα στρωθω στο διαβασμα. Για μενα? Just be your self!!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #126741 από άσχετος στις 26 Απριλίου 2014, 10:43πμ

άσχετος

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 27/2/2012
μηνύματα: 427 αποδεκτές 0
Μην σκέφτεσαι το τώρα,σκέψου το αύριο..Σκέψου λίγο τι μπορεί να σου προσφέρει ένα παιχνίδι;Και στην ηλικία σου είμαι και είχα εθιστεί με το LOL και το Metin2 και ήμουν πολύ καλός..Χάλασα αρκετά λεφτά για να βάζω σε αυτά τα παιχνίδια..Κάθισα και σκέφτηκα τι μπορούν να μου προσφέρουν αυτά τα παιχνίδια..Η απάντηση:ένα μέλλον,που θα είμαι ένα τίποτα για την κοινωνία,θα είμαι 30 χρονών και θα ζητάω λεφτά από τους γονείς μου,δεν θα έχω δουλειά,σπίτι,αυτοκίνητο,οικογένεια..
Αν κάθεσαι και σκέφτεσαι πως θα περάσεις ωραία τώρα κάνεις μεγάλο λάθος..
Κόψτα όλα,αυτοί που τα έχουν βγάζουν τόσα λεφτά,εμείς?
Και μην νομίζεις πως αν είσαι πολύ καλός θα βγάλεις λεφτά από το παιχνίδι αν σε κάνουν Streaming και τέτοιες μ@λ@κίες..Αυτοί που το καταφέρνουν είναι μετρημένοι στα δάχτυλα...
Μην βάζεις το παιχνίδι πάνω από την ζωή σου..
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login