Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Φτύσε καλλιτεχνικά
Μην ενοχλείτε. Κοιμάται η γιαγιάκα.
Τετάρτη, 15 Μαΐου

Με είπαν αλκοολικιά!!

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #127109 από andrianna στις 11 Μαΐου 2014, 9:10μμ

andrianna

Εικονίδιο
μέλος από: 2/1/2013
μηνύματα: 30 αποδεκτές 0
Γειά σας.

Πριν λίγες μέρες μια θεία μου μίλησε με μια οικογενειακή φίλη-γνωστή και της είπε ότι είμαι αλκοολικιά!! Καταρχήν ποιά είναι αυτή για να με κρίνει? Μιλάμε 1-2 φορές το χρόνο (και αν)!! Και ξαφνικά ανοίγει το στοματάκι της σε μια άλλη και όχι σε εμένα ή την οικογένειά μου για να πει τις ανοησίες της και τα κουτσομπολιά της!! Προφανώς και δεν ισχύει κάτι τέτοιο, αφού (από όσο ξέρω) για να θεωρηθεί κάποιος αλκοολικός θα πρέπει να καταναλώνει αλκοόλ σε καθημερινή βάση και σε μεγάλες ποσότητες (πράγμα το οποίο δεν κάνω εγώ!). Πίνω 1 φορά το μήνα ή και καθόλου και σε φυσιολογικά πλαίσια! Δεν ξέρω πως της ήρθε και είπε κάτι τέτοιο. Εν τω μεταξύ όταν της ζητήσαμε το λόγο αυτή το αρνήθηκε κατηγορηματικά, ισχυριζόμενη πως η φίλη-γνωστή μας λέει ψέματα!! (εννοείται ότι μετά από αυτό διακόπηκαν οι επαφές μας με αυτήν (τη θεία) και τη μάνα της, αφού μας έβρισαν κιόλας-ήθελαν να βγουν κι από πάνω)!!
Παρεμπιπτόντως, πριν λίγο καιρό (πριν από αυτό) είχα βγει με την ξαδέρφη μου και πήγαμε σε μια καφετέρια. Και οι δύο πήραμε να πιούμε μπύρα (είχα να πιω από το Πάσχα). Σκεφτόμουν λοιπόν μήπως της το είπε αυτή (αν και το αρνήθηκε) αλλά γιατί όμως να με πει αλκοολικιά με ένα ποτήρι μπύρα που ήπια και γιατί δεν είπε και την ξαδέρφη μου αλκοολικιά αφού ήπιε κι εκείνη??
Εγώ λέω ότι με βρήκανε χαζή και με δουλεύουν!! Επειδή ξέρουν πώς είμαι και ότι δεν μπορώ να τους αντιμετωπίσω λόγω του χαρακτήρα μου, το εκμεταλλεύονται συκοφαντώντας με σε ξένους ανθρώπους!! Και αν είχαν το θάρρος θα ερχόντουσαν να το λέγανε μπροστά σε μένα και τους δικούς μου και όχι πίσω από την πλάτη μας κι ύστερα να το αρνούνται κιόλας!! Προφανώς είναι πολύ δειλοί και κρύβονται πίσω απ΄ τους άλλους! Και το πρόβλημα είναι ότι όλο αυτό με έχει επηρεάσει ψυχολογικά, γιατί ξέρω ότι δεν ισχύει αυτό για μένα. Και εδώ ταιριάζει η παροιμία <<Καλύτερα να σου βγει το μάτι παρά το όνομα>>! Ε, στην περίπτωσή μου μού βγήκε το όνομα!
Φοβάμαι όμως μην επιβεβαιωθούν αυτά που είπε. Έχω διαβάσει ότι τα εσωστρεφή άτομα παρουσιάζουν μεγαλύτερες πιθανότητες για να γίνουν αλκοολικά! Λέτε να ισχύει και να βγει αυτή από πάνω στο τέλος?? Δεν θέλω να της δώσω την ευχαρίστηση και την ικανοποίηση να με δει έτσι!!
Τι να κάνω??

(συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο αλλά είχα την ανάγκη να τα βγάλω από μέσα μου!)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
προφίλάλλα...˵quote˶
6
Μήνυμα #127110 από pi8hkos97 στις 11 Μαΐου 2014, 10:04μμ

pi8hkos97

Εικονίδιο
μέλος από: 14/1/2014
μηνύματα: 507 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Καταρχάς, όπως και μόνη σου είπες, για να θεωρηθείς αλκοολικιά πρέπει να καταναλώνεις αρκετό αλκοόλ κάθε μέρα. Αν τώρα πίνεις ελάχιστα, μόνο αλκοολικιά δεν είσαι. Αυτό που λες ότι επειδή είσαι εσωστρεφής μπορεί να καταλήξεις στο αλκοόλ, δεν ισχύει με τίποτα. Οι περισσότεροι που γίνονται αλκοολικοί έγιναν διότι τους συνέβει κάτι πραγματικά δυσάρεστο στη ζωή τους και το έριξαν στο ποτό για να ξεχάσουν. Όπως καταλαβαίνεις το ένα ποτηράκι έφερε το άλλο, ήπιαν όλο το βόσπορο και καταλήξαν εκεί που καταλήξαν. Μη σε αγχώνει καθόλου.
Όσον αφορά τώρα τη θεία σου, είναι στο χέρι σας να την κάνετε πέρα, εφόσον σας δημιουργεί προβλήματα. Στην τελική αν ξαναπεί κάτι βάλτην στη θέση της, ρίξτης και κάνα μπινελίκι αν ξεφύγει η κατάσταση. Γενικώς μην ασχολείσαι.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #127113 από aglina στις 11 Μαΐου 2014, 11:00μμ

aglina

Εικονίδιο
μέλος από: 7/12/2012
μηνύματα: 667 αποδεκτές 0
Μην ακους τους αλλους! Μην ακους τι λενε! Αν ακους τον καθεναν θα τρελαθεις. Απο τους αλους θα κρατας μονο οσα θες εσυ. Απο οτι καταλαβαινω η θεια σου εχει καποιο θεματακι για αυτο απλα απομακρινε την.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #127126 από andrianna στις 12 Μαΐου 2014, 2:21μμ

andrianna

Εικονίδιο
μέλος από: 2/1/2013
μηνύματα: 30 αποδεκτές 0
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Και ναι, δεν θα ασχοληθώ άλλο, γιατί δεν το αξίζει κιόλας!
aglina: Όντως παίζει να έχει πολλά θεματάκια, για να κάθεται να ασχολείται με τα προσωπικά των άλλων και να σκαρφίζεται ιστορίες!

pi8hkos97: Ελπίζω να είναι όντως έτσι (με τα εσωστρεφή άτομα,εννοώ).
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #127166 από pi8hkos97 στις 13 Μαΐου 2014, 10:33μμ

pi8hkos97

Εικονίδιο
μέλος από: 14/1/2014
μηνύματα: 507 αποδεκτές 0
Ναι χαλάρωσε, και εγώ είμαι από τα εσωστρεφή άτομα και κοντεύω τα 18, αλλά δεν πίνω σχεδόν ποτέ. Άντε καμιά μπύρα το δίμηνο και αυτή αν κάτσει καλή παρέα :D
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login